Connect with us

Religija

Savjeti nutricioniste za pravilnu prehranu postača tokom ramazana

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, uoči početka ramazana, najvažnijeg mjeseca za sve vjernike islamske vjere, savjetuje sve postače kako da što lakše i kvalitetnije isposte ovaj mjesec i da osim duhovne, vjerske komponente, postignu i fizičku i mentalnu obnovu.

“Preporuke za pravilnu prehranu postača u toku mjeseca ramazana u suštini se ne razlikuju mnogo u odnosu na preporuke izvan tog mjeseca, ali naravno da u ovom mjesecu postoje i određene posebnosti vezane uz način prehrane postača pa samim tim prisutne su i neke specifičnosti vezane za prehrambene preporuke tokom ovog perioda. Osnovna prehrambena pravila su raznolikost, umjerenost i uravnoteženost unesenih namirnica. Ovi principi pravilne prehrane posebno su važni tokom mjeseca ramazana, kada se muslimani širom svijeta suzdržavaju od hrane i pića i poste od izlaska do zalaska sunca”ističe nutricionistica INZ-a Maja Jonjić Trifković.

Važno je napomenuti, saopćavaju iz INZ-a, da tijelo postača tokom ovog mjeseca prilagođava svoj rad novonastaloj situaciji, tj. postu. Tada, metabolizam postača usporava svoj rad, probavni sistem odmara, omogućava se čišćenje i detoksikacija tijela te za rad osnovnih metaboličkih funkcija treba manje energije nego inače pa je normalno da tokom mjeseca posta unosite količinski manje hrane nego inače.

Tokom ramazana najvažnije prehrambeno pravilo je umjerenost i pravilan izbor i raspored namirnica u toku dana, tj. od iftara do sehura, kako biste svom tijelu što duže omogućili energiju, ali bez prevelikog opterećenja probavnog sistema.

“Preporuke za sehur su poprilično slične preporukama za uobičajeni doručak, koji treba biti glavni izvor energije za ostatak dana. Za sehur treba kombinirati namirnice bogate proteinima (meso, riba, jaja, mlijeko, sir, jogurt, mahunarke, zatim sjemenke i orašasti plodovi, koji su ujedno i izvori zdravih masnoća koje daju energiju i produžavaju osjećaj sitosti) s namirnicama bogatim složenim ugljikohidratima i vlaknima radi dužeg otpuštanja energije i osjećaja sitosti (integralne žitarice, proizvodi od integralnog brašna i povrće)”, ističe Jonjić Trifković.

Tri prijedloga “idealnog obroka” za sehur

Prvi je omlet sa špinatom i posnim sirom, domaći integralni kruh sa sjemenkama uz salatu od paradajza, krastavaca i mladog luka u pavlaci.

Drugi podrazumijeva zobene pahuljice s mljevenim lanom i chia sjemenkama sa bananom, dvije hurme, jogurtom, orašastim voćem, te kakaom ili cimetom po želji, dok je treći salata od tunjevine ili piletine uz kuhano jaje, kuhani grah ili leću, neslani sir, te kombinaciju svježeg povrća i maslinovo ulje po želji.

Za sehur posebnu pažnju obratiti na dovoljnu hidraciju – popijte dovoljne količine vode ili čaja kako post ne biste započeli dehidrirani i umorni. Izbjegavajte konzumaciju kafe za sehur, budući da je ona diuretik, tj. potiče izlučivanje vode iz tijela pa može dovesti do dehidracije. Kafa, uz obaveznu čašu vode, preporučuje se tek u vrijeme iftara, ističu u INZ-u.

“Najvažnije od svega je ne ‘pretrpati’ se naglo velikim količinama hrane u jednom obroku. Zbog dugog perioda posta, probavni sistem se poprilično uspavao, pa je jako važno pokrenuti ga na pravilan način. Najbolje je započeti iftar s jednom hurmom ili laganom voćnom salatom za nadoknadu šećera i energije uz čašu vode ili limunade za rehidraciju organizma. Svom probavnom sistemu treba dati bar pola sata da se lagano pokrene i da apsorbira nutrijente iz unesenog voća, nakon čega slijedi glavno jelo”, kaže Maja.

Za glavno jelo preporučuje se najprije domaća supa uz dodatak raznog povrća za dodatnu nadoknadu vode i elektrolita, a nakon toga obrok nek se sastoji od nemasnog mesa i raznog sezonskog povrća kao prilog. Dodatni izvor ugljikohidrata nek bude malo riže ili krompira. Osim toga, za iftar su idealne čorbe s nemasnim komadima mesa u kombinaciji s mahunarkama i raznim povrćem uz šnitu domaćeg kruha od integralnog brašna.

Nakon iftara bilo bi idealno prošetati za dodatno ubrzanje probave, a ako se zaželite deserta, nek to bude kombinacija suhog ili svježeg voća, kompot po želji, bez dodanog šećera ili neka zdravija varijanta kolača.

U INZ-u preporučuju za ljubitelje nešto tradicionalnijih obroka, sutliju s malo kakaa ili cimeta kao poželjan desert nakon iftara (ukoliko već u njemu niste imali neki od škrobnih izvora ugljikohidrata), a ako ne možete odoljeti tradicionalnim kolačima i slasticama, vodite se pravilom umjerenosti i učestalosti. Dakle, ove namirnice nemojte konzumirati svaki dan, nego jednom do dva puta sedmično i pazite na njihovu količinu.

Također, idealan međuobrok od iftara do sehura je i smoothie od raznih vrsta voća po želji. Između iftara i sehura se trudite da u što većoj mjeri nadoknadite unos vode i tako pravilno hidrirate i pripremite svoj organizam za predstojeći post, poručuju iz INZ-a.

Uz navedene preporuke, važno je u što većoj mjeri izbjegavati jako masno i prženo meso, proizvode od bijelog brašna, preslane i prezačinjene obroke, prešećerene deserte, kafu u vrijeme sehura (dehidracija) i svakako, prejedanje. Uz pravilnu prehranu tokom mjeseca ramazana, iako postite, osjećat ćete se vitalno i bit ćete puni energije, a Vaš organizam će vam biti zahvalan na priuštenom velikom čišćenju od nakupljenih toksina, navodi se u saopćenju Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

FENA

Religija

Bihaćki muftija Kudić posjetio Udruženje “I mi postojimo” i uručio donaciju: Ova su djeca zaista veliki borci

Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, u sklopu svoje ramazanske posjete Medžlisu Islamske zajednice Velika Kladuša, posjetio je udruženje roditelja, djece i mladih s poteškoćama u razvoju “I mi postojimo”, te im uručio prigodnu donaciju, saopćeno je iz Muftijstva bihaćkog.

S predsjednicom udruženja Nailom Dolić i stručnom saradnicom Azrom Hilić-Huskić je razgovarao o aktivnostima ovog udruženja, koje okuplja dvadesetoro djece sa poteškoćama u razvoju i jedino je udruženje ovakve vrste na području Velike Kladuše.

– Iskreno sam počašćen danas što sam došao u ovo udruženje i što sam se imao priliku upoznati sa problematikom i izazovima populacije s kojom radi ovo udruženje. Ova djeca su zaista veliki borci, heroji svoje generacije i naša prilika da brigom o njima steknemo Božije zadovoljstvo i olakšamo njima i njihovim roditeljima. Briga o njima je naša individualna i kolektivna obaveza i svako u našem društvu mora imati osjećaj empatije i spremnosti da pomogne ovu djecu i ljude koji direktno brinu o njima.

Mi u Muftijstvu bihaćkom imamo redovne obilaske ovih udruženja, ali i redovne razgovore sa našim institucijama o modalitetima podrške djeci sa poteškoćama u razvoju, njihovim roditeljima i organizacijama koje o njima brinu. Zahvalan sam poštovanim članicama ovog udruženja, prije svega Naili Dolić i Azri Hilić – Huskić, što su me upoznale sa radom ovog udruženja i što ulažu maksimalan napor da bi djeci i njihovim roditeljima učinili život ljepšim. Naša podrška njima neće izostati – poručio je muftija Kudić.

 

Naila Dolić se zahvalila muftiji Kudiću na posjeti i podršci koju pruža ovom udruženju i djeci sa poteškoćama u razvoju, te istakla odličnu saradnju sa Islamskom zajednicom.

– Počašćeni smo posjetom cijenjenog muftije hafiza Mehmed-ef. Kudića i glavnog imama Ismet-ef. Mustedanagića. Naše udruženje sa Islamskom zajednicom ima intenzivnu saradnju. Islamska zajednica u Australiji nam od početka pomaže u realizaciji brojnih naših projekata. Naš medžlis nam je nebrojeno puta izišao u susret i inicijative su često dolazile s njihove strane, a posljednje što smo dogovorili jeste da prostor kojeg su nedavno otvorili za potrebe Mreže mladih, koriste i naša djeca za radionice i edukacije koju budu imali.

S ozirom da je naš prostor skroman, taj segment smo uspješno dogovorili sa našim glavnim imamom i mnogo će nam olakšati. Evo danas podrška dolazi i od cijenjenog muftije, što nas čini sretnim da naša Islamska zajednica ima poseban senzibilitet prema djeci sa poteškoćama u razvoju, te nas, koji radimo s tom djecom, ne ostavljaju da sami brinemo o svim detaljima. Zahvalna sam i sretna zbog toga – istakla je Dolić.

Nastavi čitati

Religija

Muslimani će za sedam godina postiti dva ramazana

Lunarni kalendar je drugačiji od solarnog, zbog čega ovo ne bi trebalo da bude iznenađenje, smatraju stručnjaci

Za sedam godina odnosno 2030. godine postit će se dva puta.

Jedan ramazanski post počet će 6. januara, a drugi 26. decembra iste godine.

Lunarni kalendar je drugačiji od solarnog, zbog čega ovo ne bi trebalo da bude iznenađenje, smatraju stručnjaci.

U kalendaru za 2030. na web stranici timeanddate.com piše da će ramazan početi 6. januara, nakon čega će 5. februara muslimani širom svijeta dočekati Ramazanski bajram, prenosi senzor.ba.

Do kraja te godine ramazan će ponovo početi 26. decembra.

Nastavi čitati

Cazin

Sulejman ef. Kajtezović: Kosio 40 dana, osušio i prodao travu, a zarađenih hiljadu KM dao u cazinsku medresu, čime je postao njen vakif

Sjećanje na krajiškog imama Sulejmana ef. Kajtezovića

Sulejman ef. Kajtezović (1922-2016) je hadž obavio 1975. godine i tada je obećao da će svakog dana do kraja svoga života pročitati po 20 stranica iz Kur’ana.

“Svaki dan to radim i evo do sada sam oko 400 puta proučio cijeli Kur’an. Dok čitam ajete i harfove, nešto mi daje neizmjernu snagu, tako da mi poslije toga ništa nije teško. Kur’an treba redovno čitati, jer Allah, dž. š., je rekao da je samo jedan harf u Kur’anu vredniji od cijelog dunjaluka. Kur’an čovjeka uči svemu onom što je najbolje i, ko god se bude držao naše svete knjige, dobro će proći u životu” – govorio je rahmetli Sulejman.

Počeo je postiti od 9 godine i redovno je postio do kraja života. U jednom svjedočanstvu govori: “Hvala dragom Bogu, postim bez ikakvih problema, ustajem na sehur, idem redovno u džamiju i osjećam se dosta dobro. Samo sam jednom, dok sam bio mlađi, prespavao sehur zbog umora, jer sam cijeli dan sušio travu. Čekao nas je još teži posao drugi dan, ali sam ga bez ručka odradio kako treba. Što se tiče mojih godina, niko u mojoj familiji nije doživio ovako duboku starost. Allah, dž. š., mi je podario zdravlje i bistar um, na čemu mu se stalno zahvaljujem.”

I kao 80-godišnjak ovaj vrijedni čovjek je stalno nešto radio i bez većih poteškoća mogao ručno kositi cijeli dan. Tako je jedne prilike kosio 40 dana, osušio i prodao travu, a zarađenih hiljadu KM dao u cazinsku medresu, čime je postao njen vakif. “Kad su iz medrese pozvali sve koji žele postati vakifi, da to mogu učiniti uplatom od hiljadu KM, odlučio sam da i ja postanem vakif. Od svoje skromne penzije nisam to mogao sebi priuštiti, pa sam odlučio pokositi svoju travu, a pitao sam i komšije čije su njive bile zapuštene, da i njih pokosim, što su mi dozvolili. Tako sam uz malo truda ostvario svoju želju – pojašnjava Sulejman efendija.”

Na Ahiret je preselio 2016.godine u 94.godini, čovjek koji je čitav život bio na Allahovom putu i borio se da Allahova riječ bude gornja.

Sulejman ef. Kajtezović istinski krajiški borac za vjeru, pripadnik čelične generacije boraca za islam na ovim prostorima.

“A ko govori ljepše od onoga koji poziva Allahu, koji dobra djela čini i koji govori: ‘Ja sam doista musliman!’” (Fussilet, 33)

Izvor:  
Nastavi čitati

Najčitanije