Connect with us

BiH

Sin Ajše i Fadila Memišević: Babo samo plače, teško mu je, napad je probudio traume iz prošlosti

Published

on

Ajša i Fadil Memišević, dvoje povratnika u višegradsko selo Omeragići, a koji su brutalno napadnuti – maltretirani, pretučeni i opljačkani – prve noći ramazana, prekjučer su iz sarajevskog Kliničkog centra pušteni na kućno liječenje.

Memiševići se trenutno nalaze u Sarajevu, kod sina Hasiba, gdje se polako oporavljaju od svega što su preživjeli.

U razgovoru za Faktor Hasib kaže da je Ajša, iako je prilikom napada preživjela teže povrede, u nešto boljem stanju od Fadila, kojem je sve ovo jako teško palo, više psihički nego fizički.

“Najvažnije je da su živi”

– Babo je jako loše. Jedva se kreće, ne može ni do wc-a sam. Majka je prošla teže što se tiče fizičkih povreda, imala je izljev sukrvice u mozak, ali se oporavlja, komunikativnija je dosta, što je najvažnije van životne je opasnosti. Babo je pretrpio jak udarac u vilicu, žali se da ga boli glava, vrat. Teško priča, teško komunicira, plače, teško mu je…najteže mu je, kaže:”Sine ja gledam kad je tuče, a ne mogu da joj pomognem”, baš mu je teško… Majka i ja smo kroz ovo već prošli s njim još kad je puno mlađi bio, prije 30 godina i jače, i sad ga je to sve vratilo… – priča nam Hasib.

O težini traume koju su preživjeli svjedoči i to da Fadil, kako nam je prenio njegov sin, često ponavlja da bi volio da nije živ i da je tražio od ljekara “da mu daju injekciju da ne preživi”.

– Mi ga tješimo da će biti sve dobro i bodrimo ga… trajat će to, ali vjerujem u Allaha dragog da će biti dobro. Najvažnije je da je on ostao živ. To su stvari o kojima on ne želi ni da misli, čim pomisli odmah plače, toliko ga je to skrahiralo, ta nemoć da ne može da pomogne, a ne može da gleda šta im rade – kaže Hasib.

Što se tiče istrage koja se provodi o ovom slučaju, Hasib kaže da ne bi previše u to zalazio. Kaže nam da je prije par dana dolazila policijska ekipa koja je od njegovih roditelja uzela uzorke za DNK analizu.

– Bili su, završili su to i otišli, pa vidjećemo to, oni nešto rade, nekako mi to sve djeluje kilavo, ali možda to i treba tako, ne znam. Ja želim da se nađe počinilac i volio bih da se nađe, ali isto tako ne bih volio ni da nađu pogrešnog čovjeka, da nekome to natrpaju i spengaju, nije to u interesu nikome. Onda bi se ostavio prostor da drugi mogu djelovati, isto tako bolesnici, a ima bolesnika raznih vrsta. Iskreno bih volio da nađu pravog i da ga adekvatno kazne kako zaslužuje – kaže Hasib.

O motivu napada, koji je policija zvanično kvalifikovala kao razbojništvo, Hasib kaže da je od početka pokušavao “izokola” razgovarati s roditeljima o tome, te da oni nikad nisu spomenuli ni novac niti bilo šta, što mu je, kako kaže, zaprepašćujuće.

– Oni samo spominju da im je govorio: “Došao sam da vas pobijem, majku vam balijsku”. I to im je rekao u nekoliko navrata, nekoliko puta, čak i na kraju kad je našao novac. On je to vjerovatno usputno, kad je sve prevrnuo, našao novac. I kad je krenuo rekao im je: “Crknite, balije, ja odoh sad i tu sam”, u smislu vratit će se, blizu je… e na šta to navodi, ja ne znam – kaže Hasib za Faktor.

Kaže i da bi njegovi roditelji da im je tražen novac, odmah dali jer, kako dodaje, ništa nije vrijedno zdravlja i života.

– Ne znam. Koliko ja znam, ako lopov dođe da uzme pare, on zaprijeti, ošamari, prinese pištolj, pa i ispuca metak da se vidi da je ozbiljno, uzme ono po šta je došao i ode, ali ovdje bojim se da su druge poruke ostavljene – smatra Memišević.

O povratku će sami odlučiti

Kaže nam kako njegovi roditelji zasad ostaju kod njega, a o tome da li će se ponovo vratiti u rodno selo, sami će odlučiti kad se oporave.

– Moj babo je po prirodi takva osoba da se ne može s njim upravljati i nikad se nije ni moglo s njim upravljati. On donosi odluke i ovaj će put tako biti, a svaku ću njegovu odluku ispoštovati, ali mu treba vremena da dođe sebi i da bude psihički stabilan za takvu odluku – dodaje Memišević.

Kaže da ni njemu samom nije jednostavno, ako bi odlučili da ponovo idu na selo.

– I ja sam tu svaki vikend, svaki drugi, nekad godišnji čitav, ljudi idu na more, hodaju, a ja sa suprugom i djecom po tri hefte kupim sijeno, vozim đubre, okopavam šljive…Volim selo, volim svoju rodnu grudu, nisam nikad vjerovao da će doći do ovoga, ali eto. Najvažnije je da su oni ostali živi, da se oporave, da budu komunikativni i da mogu samostalno donositi odluke, da budu psihički nezavisni. Da Bogdo nije došlo do ovoga, ali eto, tako nam je kako nam je, valja deverati – kaže Hasib.

Na kraju razgovora podvlači kako ovo nije napad samo na Ajšu i Fadila, već na svakog povratnika i na svakog insana.

– Pogotovo na nas Bošnjake koji volimo svoju grudu i koji hoćemo da idemo. Ne mogu se ja zbog nekakve budale odreći svoje pradjedovine – zaključuje Hasib.

Istragu napada na Memiševiće vodi Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu, zajedno sa Policijskom upravom Foča.

Policija je nakon napada bila uhapsila Bojana Prodana iz Višegrada, kojeg dovode u vezu sa ovim napadom, ali ga je postupajući tužilac pustio na slobodu, jer kako su rekli iz Tužilaštva, “do tog momenta nije bilo dovoljno dokaza koji ga povezuju sa krivičnim djelom”.

BiH

Dodik ponovo negirao genocid: “Bošnjaci mogu da žive na 25 posto teritorije, to im je dovoljno”

Published

on

By

Na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine RS, predsjednik manjeg bh. entiteta negirao je genocid u Srebrenici po ko zna koji put uprkos svim presudama Haškog suda i drugih međunarodnih sudova.

Također, Bošnjake je ponovo nazvao muslimanima, što ima opasnu pozadinu. Ponovo je pozvao na ‘razlaz na miran način’ i otcjepljenje RS.

 

“Muslimani su odlučili da uđu u unilateralno kršenje vanjske politike, to je počela bivša ministrica (op.a. Bisera Turković), a sadašnji (op. a. Elmedin Konaković) je nastavio. Priča o genocidu u UN ima za cilj da nastave s nametanjem kolektivne odgovornosti Srbima, a Njemačka je sponzor nekog dokumenta u UN-u isključivo s namjerom da opere svoju genocidnu prošlost. Genocid u Srebrenici nije se desio“, rekao je Dodik.

Poručio je ponovo da BiH nema budućnost i da se pokuša još jednom dogovoriti pa će predložiti neke stvari.

 

Bošnjaci mogu da žive na ovih 25 posto, to im je dovoljno. Odbijamo da prihvatimo torturu u ime BiH. Imate svojih 25 posto teritorije niko vam to ne spori. Vaše nije ni Kozarska Dubica ni Novi Grad, ništa. Dočekat ćemo trenutak da ćemo se od vas odvojiti. Jedini cilj Bošnjaka je da podjarme Srbe i da im se osvete. Poslije još jednog pokušaja vidjet ćemo da šta ćemo dalje”, rekao je.

Negiranje genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanje ratnih zločinaca, kažnjivo je prema izmjenama Krivičnog zakona BiH kojeg je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko.

Nastavi čitati

BiH

Dodik ponovo vrijeđao, pa rekao: “Idem do kraja, vidio sam da sam se zaje**o”

Published

on

By

“Vidio sam da sam se zajebao”, rekao je predsjednik Republike Srpske, u još jednom monologu i poznatom retorikom

 

 

U toku je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se naći “Informacija o aktuelnoj bezbjedonosnoj i političkoj situaciji u svijetu sa aspekta reprekusija na Republiku Srpsku”.

Informacija počinje sa time da su “uticaji geopolitičkih procesa nakon završetka Hladnog rata svijet uveli u bezbjednosnu nestabilnost, a što se održava i na poziciju Republike Srpske i bezbjednost njenih građana.”

Prisutnima se obratio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je ponovo govorio da se ne bori za sebe, nego za “narod Republike Srpske”, piše Fokus.ba.

U samom uvodu je govorio o svojoj navodnoj hrabrosti

U već standardnom govoru u kojem je navodio da mu je važniji narod, nego njegovi lični i porodični interesi, napadao je SAD, Evropsku uniju, “političke bošnjake”…

Rekao je da neće da priča o sankcijama, da je on na to spreman.

U samom uvodu je govorio o svojoj navodnoj hrabrosti.

“Idem do kraja. Šta god značilo, do kraja idem. Nemam ni jedne pomisli da odustanem. I neću da odustanem. I ne bojim se. Krećem u novu fazu političke i sveke druge borbe za Republiku Srpsku. Kako će se u tome mojo život odvijati, to je manje važno”, rekao je Dodik u dugom monologu pred poslanicima NSRS”, rekao je između ostalog Dodik.

“Zajebao se”

U kasnijem govoru je rekao i “da se sad vrća na starog Milorada Dodika od prije dva mjeseca”.

“Vidio sam da sam se zajebao”, rekao je predsjednik Republike Srpske, u još jednom monologu i poznatom retorikom.

Nastavi čitati

BiH

Crnolistaš Čavara ostao bez bankovnog računa, traži od Vijeća ministara da nađu način kako će dobivati plaću

Published

on

By

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta BiH Marinko Čavara uputio je pismo Vijeću ministara BiH u kojem se žali da više ne može primati plaću.

Čavara je na crnoj listi SAD, a sad je zbog toga ostao bez računa u banci.

On je pismo uputio predsjedavajućoj Borjani Krišto, ministru finansija Srđanu Amidžiću te ministru pravde Davoru Bunozi.

“Dana, 6. 6. 2024. godine sam uvršten na tzv. crnu listu Vlade SAD. Plaću sam do tada primao putem računa otvorenog kod Addiko Bank, a nakon pomenutih sankcija mi je otkazana poslovna saradnja od navedene banke i otvorio sam račun u Nova banka AD. Kod pomenute banke posjedujem račun putem kojeg sam primao plaću, a pri čemu mi je bilo onemogućeno posjedovanje bankovne kartice, dakle račun kod Nova banka AD je imao isključivo svrhu da primam svoju plaću svaki mjesec”, objašnjava Čavara u pismu.

No, sad se stvar zakomplicirala. Čavara kaže da je prije deset dana dobio telefonski poziv.

“Dana 18. 3. 2024. godine sam telefonskim putem obaviješten da mi Nova banka AD želi zatvoriti račun zbog prijetnje sankcijama jer imam otvoren račun kod njih. Pokušao sam riješiti novonastali problem kontaktirajući druge poslovne banke, ali nijedna banka mi ne želi otvoriti račun”, kuka Čavara.

Kuknjavu nastavlja kako sad ne može primati plaću.

“S obzirom na navedeno, nemam mogućnosti da svoju mjesečnu plaću primam putem računa. Želim da istaknem, kako je na ovaj način došlo do grubog kršenja mojih prava ostvarenih na osnovu radnog odnosa, jer se u konkretnom ne radi o bilo kakvom transferu novca, niti sličnom poslovanju s poslovnim bankama.

Prema odredbama Zakona o unutarnjem platnom razredu (Službene nov. FBIH broj 48/15 i Ispravka 79/15 i 4/21) pod unutarnjim platnim prometom se podrazumijeva sva plaćanja u konvertibilnim markama između sudionika u unutarnjem platnom prometu, a preko računa kod ovlaštenih organizacija za obavljanje poslova unutarnjeg prometa”, ističe Čavara.

Dalje navodi kako su mu ugrožena ljudska prava.

“Pravo na plaću je moje ljudsko pravo garantirano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, a koja je dio Ustava BIH (EKLJP) Naime, Protokolom 1 na EKLJP propisano je i garantirano da svako ima pravo na neometano, mirno uživanje na svoju imovinu. Tog prava ne može niko biti lišen, ograničen, ako to nije u javnom interesu i pod uvjetima propisanim zakonom i općim standardima međunarodnog prava. Pri tome ograničenje ovog prava u javnom interesu mora biti neophodno u demokratskom društvu”, kaže Čavara.

On sad traži od institucija BiH da mu omoguće da prima plaću, piše Raport.

“U konkretnoj situaciji institucije Bosne i Hercegovine su dužne omogućiti mi da ostvarim jalno od svojih osnovnih ljudskih prava, omogućiti mi da primam mjesečne plaće iz radnog donosa te od vas tražim da osigurate isplatu moje plaće.

Nadam se skorom rješenju ove novonastale situacije, a u skladu s Ustavom BiH i zakonima BIH”, naveo je Čavara.

Nastavi čitati

Najčitanije