Connect with us

BiH

Sin ratnog zločinca Ratka Mladića: Zdravstveno stanje moga oca je zabrinjavajuće

Published

on

Darko Mladić, sin osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, rekao je da je situacija u kojoj se nalazi njegov otac zbog pogoršanja zdravstvenog stanja izuzetno ozbiljna.

“Nadam se da će se on izvući ako dobije adekvatno lečenje. Iz onoga što smo delimično videli, imao je dobru terapiju za sada, a za dalje ćemo videti. Zaključak je da je situacija ozbiljna, ali da bi trebalo da se izvuče ako bude imao odgovarajuće lečenje“, rekao je Darko Mladić za Srnu.

On je naveo da su porodica i ljekari dobili djelimične rezultate analiza zdravstvenog stanja njegovog oca, koje su prethodno danima čekali.

“Lekari trenutno gledaju te rezultate, ali ne mogu da daju mišljenje o stanju dok ne dobiju potpune rezultate. Čekamo da nam kompletiraju dokumenta da bi imali finalne zaključke”, rekao je Darko Mladić.

Odgovarajući na pitanje da li će tražiti da njegovog oca zbog pogoršanja zdravstvenog stanja prebace iz Haga u bolnicu, Darko Mladić je rekao da to još ne zna i da ne može ništa da kaže o tome dok ne dobije mišljenje ljekara i njihovu preporuku.

“Ja mogu da odlučujem samo na osnovu njihove preporuke”, objasnio je Darko Mladić.

Podsjetimo, osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić nalazi se u teškom zdravstvenom stanju u bolnici u Nizozemskoj.

Novosti pišu da je Mladić u nedjelju iz pritvorske ćelije u Sheveningenu prebačen u jednu civilnu bolnicu, gdje je bio nekoliko dana, a sada se nalazi u zatvorskoj bolnici.

Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Udruženje Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa uputilo je pismo predsjednici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Gracieli Gatti Santana, a u vezi s puštanjema na slobodu osuđenog ratnog zločinca. Pismo potpisuju Munira Subašić i Murat Tahirović.

“Veoma nas je uznemirila informacija koja se pojavila u medijima da će se presuđeni ratni zločinac Ratko Mladić pustiti na slobodu zbog navodno pogoršanog zdravstvenog stanja. Cijeli proces protiv zločinca Mladića pred MKSJ i MRMKS je obilovao informacijama o ‘pogoršanom’ zdravstvenom stanju i zahtjevima Ruske Federacije i Srbije za Mladićevo “privremeno“ puštanje na slobodu u cilju ‘liječenja’. Cijeli svijet je svjestan i zna da se zločinac Ratko Mladić nikada ne bi vratio pred lice međunarodne pravde iz Rusije ili Srbije ukoliko biste ga pustili na slobodu”, naglasili su.

 

Mladić je u junu prošle godine pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Žalbeno vijeće odbacilo je sve žalbe koje je uputila Mladićeva odbrana. Haški tribunal je Mladića proglasio krivim za ubistva, kršenje običaja ratovanja, deportacije, nehumano premještanje stanovništva, terorisanje, napade na civile, genocid u Srebrenici.

Između ostalog, utvrđeno je i da je Mladić lično komandovao granatiranjem Sarajeva, učestvovao u odabiru ciljeva i naređivao da se vatra preusmjeri prema civilnom nesrpskom stanovništvu o čemu, između ostalog, svjedoči i javnosti poznata Mladićeva komanda: “Velušiće, tuci Velušiće… tamo nema srpskog življa mnogo“, više puta emitovana putem medija.

Tačka optužnice koja se odnosi na uzimanje talaca opisuje situaciju u kojoj su srpske snage zarobile više od 200 pripadnika mirovnih snaga i vojnih posmatrača UN-a na različitim lokacijama.

N1

BiH

Akcija Piramida: Na terenu više od 150 policijaca. Pretresi u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši…

Published

on

By

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizovana kriminalna grupa je u proteklih šest mjeseci ostvarila novčanu korist veću od šest miliona KM

Policijski službenici Granične policije Bosne i Hercegovine započeli su jutros realizaciju aktivnosti po operativnoj akciji kodnog naziva Piramida, čiji je cilj sprječavanje organiziranog krijumčarenja migranata.

Pretresi se vrše na više lokacija na području USK-a, ZDK i KS-a na ukupno 16 lokacija i to u Bihaću, Cazinu, Brezi, Visokom, Sarajevu, Kaknju i Velikoj Kladuši.

Do sada je pronađeno 14 osoba koje se sumnjiče da su počinile krivično djelo organiziranje grupe ili udruženja za izvršenje kričičnog djela krijumčarenje migranata, te krijumčarenje ljudi, a koje su bile dio međunarodne organizirane kriminalne grupe, i koje su, u posljednjih šest mjeseci, preko teritorija Bosne i Hercegovine pokušali prokrijumčariti ili su prokrijumčarili preko 600 osoba, među kojima preko 100 maloljetnika.

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizirana kriminalna grupa, u proteklih šest mjeseci, ostvarila je novčanu korist veću od šest miliona KM.

– Aktivnosti čiji je nositelj organizacijska postrojba Granične policije BiH za sprječavanje prekograničnog organiziranog kriminala provode se zajedno s Upravom kriminalističke policije MUP-a Republike Hrvatske i EUROPOL-om, a pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Današnju podršku u realizaciji, u kojoj sudjeluje preko 150 policijskih službenika, pružili su policijski službenici MUP-a Unsko-sanske županije, dok su tijekom istrage kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH pružali Obavještajno-sigurnosna agencija BiH i Služba za poslove sa strancima, saopćili su iz Granične policije BiH.

Ističu da Granična policija BiH u kontinuitetu nastavlja poduzimati mjere na sprječavanju izvršenja kaznenih djela krijumčarenja ljudi, posebno protiv organiziranih kriminalnih grupa. Uz navedene aktivnosti, tokom prošle i u prva tri mjeseca ove godine policijski službenici Granične policije BiH su, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili 110 krivičnih djela krijumčarenja ljudi, nadležnim tužiteljstvima podnijeli 83 službena izvještaja protiv 177 osoba.

Nastavi čitati

BiH

CBBIH: Povlačenje novčanica od 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM iz opticaja

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine povlači iz opticaja novčanice konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine, kako slijedi:

  • Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 1998;
  • Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002;
  • Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2007;
  • Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008;
  • Apoen 50 KM sa godinom izdanja 2009.

 

Dinamika povlačenja novčanica iz opticaja:

Novčanicama konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenim u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine mogu se nesmetano vršiti plaćanja u prometu, zaključno sa 31. decembrom 2024. godine.

Počev od 1. januara 2025. godine navedena izdanja novčanica KM prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i ne mogu se primati u prometu za podmirivanje bilo kakvih obaveza, te podliježu isključivo procesu zamjene kao novčanice povučene iz opticaja.

Zamjenu novčanica, nakon što prestanu biti zakonsko sredstvo plaćanja, u 2025. godini će obavljati komercijalne banke u Bosni i Hercegovini.

Nakon isteka roka zamjene u komercijalnim bankama zamjenu će obavljati Centralna banka BiH u roku u od 10 godina, počev od 01. januara 2026. godine, zaključno sa 31. decembrom 2035. godine.

 

Novčanice koje ostaju u opticaju:

Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM izdanja 2012., 2017., 2019. i 2024, kao i oba izdanja novčanica apoena 200 KM ostaju u opticaju i na njih se ne odnosi proces povlačenja.

Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM koja će ostati u opticaju imaju uspravnu mikrooptičku zaštitnu nit “Motion™”.

 

Novčanice koje se povlače iz opticaja nemaju ovo zaštitno obilježje, te se na osnovu te lako uočljive vizuelne razlike može lako utvrditi da li se radi o izdanju koje će ostati u opticaju, ili o izdanju koje će prestati biti zakonsko sredstvo plaćanja sa 31.12.2024. godine.

Novčanice izdanja koje ostaju u opticaju nakon 31.12.2024. godine:

 

 

 

 

Povlačenjem novčanica apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine osigurat će se sljedeće:

  • Povećat će se nivo kvaliteta novčanica u opticaju, jer će se novčanice koje se povlače iz opticaja zamjenjivati sa novim novčanicama visoke kvalitete.
  • U opticaju će ostati samo novčanice koje posjeduju identičnu i unaprijeđenu zaštitu od krivotvorenja, što će olakšati provjeru autentičnosti za javnost, osoba koje obavljaju ručnu obradu novčanica, kao i na uređajima za prijem i obradu novčanica.

 

Za dodatne informacije vezano za raspoznavanje novčanica koje se povlače iz opticaja, upiti se mogu poslati na email: povlacenje.novcanica.km@cbbh.ba ili na brojeve telefona: +387 33 278 335 i +387 33 278 212.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević: Ne postoji nijedan pripadnik Al-Kaide koji nije ratovao protiv Hrvata i Srba u BiH

Published

on

By

Gost novog izdanja emisije Klix Studio s Emelom Burdžović bio je delegat SNSD-a u Domu naroda Radovan Kovačević koji je komentarisao Christiana Schmidta i Izborni zakon, rezoluciju o genocidu u Srebrenici, miting u Banjoj Luci i druge teme.

Kovačević je kazao da svaki put kada treba da bude bolje u Bosni i Hercegovini dođe neko sa strane i destabilizuje situaciju.

“Žao mi je jako da kada smo imali ovaj neki period u posljednjih godinu, godinu i po dana, kada smo pokazali da Bosna i Hercegovina ovakva kakva jeste, ustavna, dejtonska, može da bude uspješna, da donosi dobre odluke, kada smo u godinu dana uspjeli da dobijemo kandidatski status u EU, onda dobijemo da Evropsko vijeće prihvati preporuku da se otvore pregovori. To su bile velike stvari, možda najbolji period od Dejtonskog sporazuma”, kazao je Kovačević.

On tvrdi da su bili spremni da u prvom čitanju usvoje tehničke izmjene izbornog zakona koje je predložila SDA, ali da su bošnjački delegati izašli sa sjednice.

“Mi nikada nismo izašli sa sjednice, srušili kvorum i onemogućili da bilo koji dom ne može da radi. Predstavnici Bošnjaka, Hrvata, Srba imaju pravo da glasaju kako hoće”, poručio je Kovačević.

On je naveo da je namjerno onemogućeno da predstavnici “naroda i građana” donose odluke i da je neko pozvao stranca.

“Ja mislim da je rezolucija katastrofalna, prvo jer nema podršku Institucija. Ruši se ustavni poredak, sistem spoljne politike i mislim da nijedan ambasador više nema bilo kakvu obavezu prema bilo kome. Jedina institucija koja može da kreira vanjsku politiku BiH je Predsjedništvo BiH. To nije bilo tema na Predsjedništvu, tako da ni ministarstvo vanjskih poslova, ni bilo koja misija nisu dobile zadatak ili nalog vezan za rezoluciju o (genocidu op.a.) o Srebrenici”, rekao je Kovačević.

On je kazao da gotovo ne postoji nijedan pripadnik Al-Kaide i Islamske države koji nije ratovao protiv Hrvata i Srba u Bosni i Hercegovini.

“Ja mislim da su tu trebale biti zastave Republike Srpske, možda Srbije i to je to”, tvrdi Kovačević na pitanje o fotografiji Ratka Mladića na mitingu u Banjoj Luci.

Kovačić je naveo da su zvanično organizatori pozvali da se istaknu isključivo obilježja RS-a, a da je na mitingu bilo barem 50.000 ljudi.

“Pred 50.000 većinom Srba, gdje su Srbi došli ostrašćeni jer smatraju da neko radi protiv njih. Izašao je predsjednik RS i rekao ‘Operacija VRS u julu 1995. godine u Srebrenici je bila greška koja je proizvela i ostavila iza sebe ogroman ratni zločin'”, rekao je Kovačević, a na opasku novinarke da se radi o negiranju genocida, Kovačević je kazao da je to smiješno.

Poručio je da ne misli da su presude došle sa mjesta pravde i da je preko 30 posto bile srpske žrtve, a da su dva posto samo presuđeni.

“Rezolucije Generalne skupštine UN-a nisu obavezujuće. Ja mislim da je jako loše što se nalazimo u ovakvoj atmosferi. Mislim da su ovakve stvari trebale biti ostavljene za neko drugo vrijeme. Da smo trebali vidjeti hoćemo li nekad razmišljati približnije. Da smo trebali poštovati Ustav BiH i institucije. Ja mislim da poštuje žrtve Srebrenice, iskreno žalim i da je bio najgori mogući ratni zločin i da je tih sedam dana najcrnjih sedam dana u historiji mog naroda u smislu da smo se nikada nismo gore ponašali kroz našu historiju. Tako da ni na koji način ne vrijeđam žrtve. Ali sam istomišljenik Efraima Zuroffa i ljudi koji su pozvani da kažu je li bio genocid”, naveo je Kovačević.

On je rekao je da je činjenica naroda nad kojim je počinjen genocid, ali da njegov narod i nijedan pripadnik njegovog naroda nije počinio genocid.

“Republika Srpska ima pravo da donosi svoje odluke, ima također obavezu da poštuje Ustav, ali tu obavezu imaju i drugi.Oni koji su krenuli u ovakvu avanturu su bili ti koji nisu poštovali Ustav. Da bi BiH imala stav, za to mora da postoji relevantna odluka u Predsjedništvu”, poručio je Kovačević.

On je tvrdio da su iz RS uvijek poštovali Ustav BiH.

“Mi iz RS samo voljni da donosimo odluke onako kako je Ustav BiH predvidio, nije predvidio Christiana Schmidta. Mi smatramo da sve što je urađeno u posljednjih godinu dana je jedini način na koji se mogu donositi odluke za ljude u BiH”, rekao je Kovačević.

Kovačević tvrdi da Christian Schmidt nije nikome u Sarajevu bolji od njega ili Milorada Dodika sa kojima živi i da znaju da razgovaraju.

“Imamo dvije opcije jedna je da poštujemo jedni druge i dogovaram. Kad ne možemo da se dogovorimo da ostavimo po strani, da nastavimo raditi stvari oko kojima se možemo dogovarati, da nastavimo da razvijamo infrastrukturu. Alternativa je da stranci nameću, da gazimo ustavom zagarantovana prva i to neće voditi bilo čemu. Mislim da nije ugrožen mir, treba da nastavimo da razgovaramo, dogovaramo i poštujemo jedni druge. Nikad nećemo napravit jednostrani potez bez da to bude reakcija. Sada je to neko uradi i pregazio prava Srba”, rekao je Kovačević.

Kovačević tvrdi da se snimanjem glasanja, skeniranjem listića krše prava birača jer bi ih bilo moguće identifikovati.

“Ne mislim da su sankcije bolne. Mislim da vrijeđaju osnovna ljudska prava državljana BiH. Vama je to nebitno jer se radi ljudima iz Banja Luke. Šta je Gorica Dodik uradila da joj zatvore račune?”, naveo je Kovačević.

Gostovanje Radovana Kovačevića u Klix Studiju možete pogledati i direktno na Youtube kanalu.

Također nas možete slušati i na SpotifyjuApple PodcastuAmazon Musicu i drugim platformama.

 

Nastavi čitati

Najčitanije