Connect with us

USK

Šokantni detalji snimljenih razgovora Kladušanina Dine Cezara: “Mama, javio mi se iz zatvora, kaže da nastavimo punim gasom”

Published

on

Organizaciju su međusobno u razgovorima zvali firmom. Firmom je Cezar upravljao autokratski, uživajući strahopoštovanje ostalih pripadnika udruženja. Iako je uhapšen u Njemačkoj 20. decembra 2022., vrlo brzo se u zatvoru domogao mobitela i nastavio voditi operaciju…

Zaključci su ovo analize hrvatske policije i USKOK-a o djelovanju navodne međunarodne organizacije trgovaca drogom kojoj je na čelu bio bosanskohercegovački narkobos Dino Muzaferović Cezar, kojeg, po svemu sudeći, ni zidovi njemačkog i italijanskog zatvora nisu zaustavili u organiziranju niza isporuka kokaina, heroina, hašiša, marihuane, ali i eksploziva i pištolja po čitavoj Europi.

“Nigdje ga nema”

“Dino je tip koji ima 50 hiljada eura kapitala, ali se ne ponaša raskalašeno. Ima sve živo, vile s bazenima, auta po 200 hiljada eura, ali ga nigdje nema. Nigdje ga se ne vidi”, eksplicitno je Muzaferovića u tajno snimljenom razgovoru opisao jedan od njegovih saradnika, piše Jutarnji.

Prije tri dana desecima hapšenja širom starog kontinenta okončana je međunarodna policijska akcija kodnoga imena “DM”, nazvana po Cezarovim inicijalima, a teške optužbe USKOK-a protiv njega trebale bi navodnog narkobosa, barem privremeno, staviti izvan ilegalnog biznisa. Naime, kada je u decembru 2022. uhapšen u Njemačkoj temeljem potjernice BiH, hrvatska policija i USKOK su već mjesec dana tajno snimali telefonske razgovore Muzaferovića i njegovih saradnika.

No, nakon njegovog hapšenja, budući da je završio u njemačkom zatvoru, tajne mjere nad njim su 10. januara ove godine obustavljene. Kako će se pokazati, samo nakratko, jer je policija dobila informaciju da Muzaferović ni u europskim zatvorima ne miruje, već skrivenim mobitelom nastavlja upravljati međunarodnom organizacijom trgovaca drogom. Već 23. januara policija i USKOK traže i dobijaju novi nalog za nastavljanje prisluškivanja Muzaferovića.

“Javio mi se Dino iz zatvora. Ima telefon. Rekao je samo da nastavimo punim gasom bez stajanja. Da prepušta sve meni i neka se borim”, rekao je 7. januara 2023. razgovarajući u svom automobilu M. M. (33), jedan od Muzaferovićevih saradnika, ne znajući da mu je u vozilu “buba”.

Tragikomično je da se taj Muzaferovićev saradnik tako pohvalio – svojoj majci. Potvrde da “Dino doista ima mobitel u zatvoru” postale su ubrzo još konkretnije kroz druge snimljene razgovore njegovih saradnika, u kojima jedan od njih priča drugome da je dobio broj, da ga je zvao, no da “ometači” u zatvoru stalno zuje i da se slabo čuje. U drugim razgovorima, ipak, supruga Muzaferovićeva brata kaže da je Dino njoj povjerio da se brine o iznajmljenim stanovima u kojima se skriva droga te da je odgovorna da sve funkcioniše dok njega nema.

Ubrzo su snimljeni i prvi Muzaferovićevi razgovori. “Jesi prodao ono iz Bosne?”, pitao je Muzaferović M. M.-a. “Jesam. Sve tri su otišle”, odgovara mu M. M., koji je i sam 5. marta završio iza rešetaka u Belgiji. “Stisni onoga Marokanca i neka ta pošiljka bude dobra”, kaže Muzaferović. Također, raspričali su se o Muzaferovićevu “pravnom” statusu, budući da je bilo pitanje kamo će biti izručen iz Njemačke.

Rimski zatvor

Naime, BiH je za njim raspisao međunarodnu potjernicu zbog uzgoja marihuane, a Italija, u kojoj će na kraju završiti, ga je tražila zbog odsluženja jedne stare kazne zbog manje količine kokaina.

“Ja mislim da će me izručit‘ u Bosnu, ne u Italiju, a onda ću ubrzo bit‘ na slobodi”, rekao je Muzaferović, dodajući da mu je u njemačkom zatvoru “k‘o u logoru”. No, Muzaferović nije dobro pogodio gdje će ga izručiti i 24. februara završio je iza rešetaka rimskoga zatvora. Ubrzo se međutim, svojim saradnicima javlja s novog, italijanskog broja.

“Ovo ti je broj mobitela koji od sada koristim”, javio je Muzaferović svojim saradnicima u razgovoru s novog broja, tražeći da mu pokušaju u Italiji pronaći advokata koji mu može srediti kućni pritvor. Osim razgovora samog Muzaferovića, kojih je policija snimila više desetina, snimani su i međusobni razgovori njegovih saradnika, koji iz nekog razloga nisu baš puno pazili na to što pričaju na mobitele, a veliko iznenađenje su im predstavljale i “bube” u automobilima i stanovima. Snimljen je tako i razgovor u kojem M. M. govori o marihuani. “Ako se neko bude interesirao, da znaš da kod mene ima tona. Mogu ti odmah 500 kg isporučit‘”.

I Muzaferovićev saradnik M. M. nabavio mobitel u belgijskom zatvoru

Nakon dva mjeseca komunikacije s Muzaferovićem, i M. M. (33) uhapšen je u Antwerpenu u Belgiji pod vrlo zanimljivim okolnostima. Uhapšen je s Aleksandrom Ivkovićem, zvanim Aco Argentina iz Bileće, te Markom Zvijeri iz Trebinja, a na sebi su imali majice tima za hapšenje policije Kraljevine Nizozemske, policijske lisice, napunjene pištolje te crveno-plave policijske bljeskalice za stavljanje na krov vozila. Kako je novinare obavijestila policija, osumnjičeni su za pripremanje nekog nasilnog krivičnog djela, najvjerovatnije na području Nizozemske.

Međutim, na pitanje kojeg krivičnog djela, policija nije željela odgovoriti. No, da niko od navedenih nije “za zezanciju” može se iščitati iz onoga za što ih se od ranije tereti u BiH. Ivković je jedan od optuženika u postupku protiv dilerske grupe koja je u martu prošle godine u Prijedoru ubila načelnika tamošnje kriminalističke policije Radenka Bašića. Bašiću je nepoznati ubica prišao s leđa kada je išao na posao te mu iz blizine pucao u potiljak.

No, nedugo nakon toga, i to zahvaljujući Interpolu, koji je dostavio podatke sa šifriranih messengera Anom i Sky, BiH policija riješila je slučaj te uhapsila grupu u kojoj je bio i Ivković, no njega se ne tereti za konkretno ubistvo, već samo za prodaju droge. Marko Zvijer, ipak, bio je razlog protesta građana u Trebinju, nakon što ga je lokalni sud pustio iz pritvora.

No, iako je M. M. od marta u belgijskom zatvoru, i on je, kao i njegov navodni šef Muzaferović, u tamošnjem zatvoru nabavio mobitel te počeo zvati svoje saradnike u RH. Naravno, i ti razgovori su snimljeni. Tako su jednom snimili razgovor u četvero, pri čemu su s jedne strane bili brat Dine Muzaferovića Damir i jedna saradnica, a s druge u zatvorskoj ćeliji M. M. i Ivković.

Posljednja dvojica iz zatvora su davali instrukcije kako da utjeraju dug od nekoga čovjeka iz Pule koji im je bio dužan za drogu.

USK

(VIDEO) Bihać: Hrabri Albin Mujagić i njegova dva prijatelja spasili mladića od utapanja u Uni

Published

on

By

U dramatičnom incidentu koji se odigrao kod Bedema u Bihaću, mladić se našao u opasnosti kada je upao u rijeku i nije mogao da ispliva. Dok su mnogi gledali, jedan hrabri pojedinac, Albin Mujagić, i njegova dva prijatelja, odmah su reagovali na poziv u pomoć.

Mladić, čiji identitet još nije otkriven, zamalo je izgubio život kada je upao u hladnu Uni. Kako je situacija postajala sve ozbiljnija, a svi prisutni su samo posmatrali, Mujagić je hrabro pritrčao uz obalu kako bi pomogao mladiću.

“Iako sam prvo primijetio da se nešto dešava dok sam bio na putu za autobus, instinktivno sam znao da moram nešto uraditi”, rekao je Mujagić. “Vidio sam da mladić ima grč u ruci i da mu je teško plivati, pa sam mu rekao da mahne nogama kako bih ga lakše dohvatio.”

Osim Mujagića, i njegova dva prijatelja, čija imena također još nisu poznata, pridružili su se naporima spašavanja. Međutim, iznenađujuće je što su mnogi okupljeni samo snimali situaciju umjesto da priteknu u pomoć.

“Bio sam šokiran što su mnogi samo stajali i snimali umjesto da pomognu”, izjavio je Mujagić. “Ali na kraju, najvažnije je da smo uspjeli spasiti mladića.”

Mladić je konačno izvučen iz vode uz pomoć Mujagića i njegovih prijatelja, te je prebačen u bolnicu radi daljnjeg liječenja. Srećom, zahvaljujući hrabrim i brzim reakcijama ovih pojedinaca, tragedija je izbjegnuta.

Nastavi čitati

USK

Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu

Published

on

By

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.

Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.

“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.

Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.

Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije