Connect with us

BiH

Šta će biti s hidžabom u OS BiH: ‘Emela kao vjernica ima potrebu da ima pokrivenu kosu kako joj vjera nalaže’

Published

on

Advokat Emele Mujanović koja pred Ustavnim sudom BiH vodi spor oko zabrane nošenja hidžaba/mahrame u vojsci/Oružanim snagama BiH – Emir Kovačević govori za Raport o podnesenoj apelaciji i otkriva dokle je stigao slučaj.

Kovačević podsjeća da su u maju 2021. godine poslali apelaciju Ustavnom sudu BiH kojom osporavaju pravilnik o uniformama u Oružanim snagama BiH, a koji zabranjuje Emeli da nosi “pokrivalo za glavu”.

“Smatramo da se time krši njeno pravo na slobodu vjere. Ona kao vjernica ima potrebu da ima pokrivenu kosu kako joj vjera nalaže, međutim zbog pravilnika o uniformama to joj nije dozvoljeno. Smatramo da taj pravilnik nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima koja dozvoljava vjerska obilježavanja čak i na radnom mjestu”, kaže Kovačević i dodaje: “Evo sad će okruglo dvije godine kako čekamo odluku Suda.”

“Neopravdani prigovori MO BiH”

Pojašnjava da je apelacija prihvaćena i uzeta u razmatranje, da su dobili i odgovor od protivne strane (Ministarstva odbrane BiH) te da su se očitovali o njemu i da sada samo preostaje odluka Suda.

“Radi se o redovnoj proceduri nakon apelacije, odnosno Ustavni sud je zatražio od protivne strane (MO BiH) odgovor na našu apelaciju. Oni su odgovorili u smislu da takvo nešto narušava ugled pripadnika što nije tačno jer postoji jedan takav odjevni predmet i vrlo moguće i jednostavno je to uraditi na način da se izgled drugih pripadnika OS BiH ne narušava, pogotovo ako uzmemo u obzir da takav odjevni predmet postoji u drugim armijama i oružanim snagama kao što su: Velika Britanija, Australija, Holandija, Južnoafričke Republike i neke druge zemlje, čak i pripadnice NATO saveza”, pojašnjava Kovačević za Raport.

Kaže da smatraju kako odgovori koji su došli od Ministarstva odbrane BiH, odnosno od protivne strane, “nisu adekvatni i nisu ni na čemu temeljeni”, te da stoga i očekuju pozitivnu odluku na podnesenu apelaciju.

“Ako uzmemo u obzir da je već usvojena jedna apelacija koju sam ja radio, a koja se tiče dozvole pripadnicima Oružanih snaga da nose bradu iz vjerskih razloga, smatramo da treba dozvoliti i Emeli da nosi pokrivalo za glavu odnosno mahramu ili hidžab”, ističe Kovačević.

Rješenje za nošenje mahrame u vojsci

Naglašava da takvo “pokrivalo” u vojsci već postoji, a riječ je o potkapi koja se nosi tokom zimskih dana.

Kovačević: Ne možete dozvoliti muškarcima vjersko izražavanje, a u istoj instituciji to zabraniti vojnikinji

“Emela tada nema problema, jer potkapa zadovoljava i njene vjerske potrebe i pravilnik o uniformi Oružanih snaga BiH. Međutim, problem nastaje u ljetnim mjesecima. Mi smo predlagali čak i njima rješenje na način da se uradi jedna vrsta ljetne potkape koja bi bila istog materijala, iste boje kao i uniforma, a koja bi zadovoljavala potrebe Emele i rješavala druge slučajeve onih koji žele da koriste to pravo. Ne vidimo način na koji bi ta odluka mogla da ugrozi ni Oružane snage BiH niti bilo koga drugoga, tako da sve prigovore Oružanih snaga i Ministarstva odbrane smatramo neopravdanima”, ističe advokat Kovačević.

 

 

“Apsurdi u OS BiH”

Dodaje da su, nakon što je Ustavni sud donio odluku kojom utječe na povredu prava pripadnika OS BiH kojima je bilo zabranjeno da nose bradu, uradili dopunu njihove apelacije.

“Smatramo da upravo odluka da se dozvoli muškarcima nošenje brade iz vjerskih razloga, ide u prilog našoj apelaciji, odnosno da se omogući Emeli da nosi mahramu, odnosno hidžab iz vjerskih razloga, u protivnom smatramo da se radi o diskriminaciji. Ne možete dozvoliti muškarcima vjersko izražavanje, a u istoj instituciji (OS BiH) zabraniti vojnikinji da se vjerski izražava”, riječi su Emelinog advokata Kovačevića.

 

 

Podsjetimo, Ustavni sud BiH je u decembru 2021. godine donio odluku da vojnici u Oružanim snagama BiH imaju pravo nositi bradu. Sud je tada zaključio da su apsolutnom zabranom nošenja brade vojnicima OS BiH dok su u službi i u uniformi prekršeni pravo na privatni život i pravo na slobodu vjere zagarantirani Ustavom BiH i Evropskom konvencijom.

Kovačević napomije da je u OS BiH “vrlo lijepo organizovano vojno muftijstvo, te pravoslavno i katoličko dušebrižništvo”.

“Dakle, vjera je prisutna u OS BiH, dozvoljeno je vjersko izražavanje, čak se obilježavaju i vjerski praznici i vrše se vjerski obredi što je za svaku pohvalu, ali ako ste dozvolili sve to onda mislim da treba dozvoliti i Emeli da nosi hidžab, pogotovo ako uzmemo u obzir da Emela praktično nije u mogućnosti ni da obavlja namaz/molitvu dok je na radnom mjestu jer da biste obavili namaz morate imati pokrivenu kosu što ona sad trenutno nije u mogućnosti”, kaže Kovačević i dodaje da su to “apsurdi koji su prisutni u OS BiH”.

Hoće li BiH pokazati da poštuje raznolikosti koje postoje u BiH?

Ako OS BiH izađu u susret, odnosno ako omoguće Emeli nošenje mahrame, navodi dalje, smatramo da bi to pokazalo da država BiH i OS BiH poštuju ljudske raznolikosti koje postoje u BiH te bi, kako kaže, pokazalo i drugim vojnikinjama koje žele da budu muslimanke i pripadnice OS BiH da im je to omogućeno.

Ističe da je, mimo njihove apelacije, Ustavnom sudu BiH podnesen zahtjev za ocjenu ustavnosti.

“Ja nisam učestvovao u tome i ne znam detalje, ali dobili smo informaciju da postoji zahtjev za ocjenu ustavnosti. Ustavi sud je povezao te predmete i sad će odlučiti zajedno.”

Na pitanje zašto postupak toliko dugo traje, odgovara da ni njemu nije jasno.

“To ni meni nije jasno. Znam da je Ustavni sud odlučivao oko godinu dana, evo sada je već dvije godine, ne znam zaista šta je u pitanju. Očekujemo svaki dan odluku suda”, zaključio je Kovačević.

Emela Mujanović je 26. marta 2020. godine tužila Ministarstvo odbrane pred Sudom BiH zbog diskriminacije i povrede ljudskih prava na slobodu vjere zbog zabrane nošenja mahrame u službi. Tužba je odbijena kao neosnovana, žalba je također odbijena i potvrđena je prvostepena presuda zbog čega je predala apelaciju prema Ustavnom sudu BiH u maju 2021. godine, a na čiju presudu još uvijek čeka.

BiH

Dodik otputovao u Rusiju, poveo i Nešića: Podijelili fotografiju iz aviona s podignutih tri prsta

Published

on

By

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik boravit će u Sankt Peterburgu u Rusiji gdje će prisustvovati Međunarodnom bezbjednosnom forumu.

Dodik je u Sankt Peterburg poveo i ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, a na društvenim mrežama podijelili su i fotografiju iz aviona u kojem zagrljeni poziraju s podignuta tri prsta.

Prema programu organizatora, učesnici sastanka bi trebalo da diskutuju o dva glavna pitanja agende, a to su “Obezbjeđenje informacione bezbjednosti u uslovima formiranja policentričnog svjetskog poretka: izazovi i mogućnosti” i “Očuvanje nacionalnog identiteta i tradicionalnih vrijednosti država svijeta kao neodvojivi dio održavanja međunarodne bezbjednosti, mira i stabilnosti”.

Uz Dodika i Nešića, u Sankt Peterburg ide i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje u Vladi RS-a Željko Budimir, piše Klix.

Kako prenose mediji pridružio im se i bivši direktor srbijanske BIA-e i osoba s američke crne liste Aleksandar Vulin.

Očekuje se i obraćanje ruskog predsjednika Vladimira Putina putem videolinka.

Nastavi čitati

BiH

“Zeleno svjetlo” za neradnu nedjelju u FBiH, nova pravila i za trajanje radnog vremena

Published

on

By

Pri izradi tekst zakona s Udruženjem potrošača, sindikatima i poslodavcima uspjela se napraviti sinergija te je formirana dobra ekipa s kojom će se moći odgovoriti svim budućim izazovima koje tržište nosi

Federalni ministar trgovine Amir Hasičević je nakon usvajanja novog zakona o unutrašnjoj trgovini u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta izjavio da ovaj propis, koji je u formi nacrta, uvodi neradnu nedjelju kao pravilo u radu prodajnih objekata.

-Također, definisali smo radno vrijeme prodajnih objekata, ali i neke izuzetke. Regulisali smo pitanje formiranja i isticanja cijena – istakao je Hasičević.

Pri izradi tekst zakona s Udruženjem potrošača, sindikatima i poslodavcima uspjela se napraviti sinergija te je formirana dobra ekipa s kojom će se moći odgovoriti svim budućim izazovima koje tržište nosi.

Kako će sve funkcionisati u praksi?

Naime, u praksi su se dešavala različita rješenja po pitanju određivanja i rasporeda radnog vremena kada je u pitanju rad nedjeljom, a koje su donosili svojim uredbama kantoni, gradovi i opštine.

Na taj način došlo je do različitog tretiranja rada nedjeljom i komplikovalo je poslovanje trgovačkim društvima koji posluje na cijelom teritoriju Federacije BiH, piše Fokus.

Važeći Zakon o unutrašnjoj trgovini ne prepoznaje neradnu nedjelju kao pravilo u radu prodajnih objekata.

Tako je navedeni novi zakon propisuje da „radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote u ukupnom trajanju od 90 sati sedmično, da su prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i u dane praznika, te da Vlada FBIH ili nadležno ministarstvo rada i socijalne politike svojom odlukom ili uredbom određuje koji su praznici neradni u FBiH, te se odlukom može odrediti koji su prodajni objekti dužni raditi u vrijeme praznika“.

Novine koje donosi zakon o unutrašnjoj trgovini su: preciznije se objašnjava pojam trgovca i trgovinske djelatnosti, kao i ostali subjekti koji pod određenim uslovima mogu obavljati trgovinsku djelatnost (fizička lica, udruženja građana, poljoprivrednici), propisuje se radno vrijeme prodajnih objekata i dodatno se uređuje postupanja i obaveze trgovaca u obavljanju trgovačke djelatnosti.

Popust i snižene cijene

Također, zakon uređuje na potpuniji način pitanja koja su od značaja za potrošače kao što je odobravanje popusta ili prodaja sa sniženom cijenom.

Zakonom je detaljno je uređena internet prodaja, imajući u vidu njeno sve veće učešće u ukupnom maloprodajnom prometu. Razvojem internet prodaje javljaju se i određene devijacije uslijed pravno neuređenog stanja u oblasti elektronskog poslovanja u Federaciji BiH i nepreciznih zakonskih rješenja kojima je u minimalnoj mjeri ova oblast regulisana, pa je bilo neophodno predvidjeti adekvatne mehanizme kojima će se to ponašanje sankcionisati.

Stupanjem na snagu ovog zakona Vlada će osnovati i Savjet za razvoj trgovine Federacije BiH kao savjetodavno tijelo za potrebe unapređenja razvoja trgovine u Federaciji.

Nastavi čitati

BiH

Dodik: “Vrijeme je da svako krene svojim putem, bosanski muslimani su već krenuli”

Published

on

By

Predsjednik RS Milorad Dodik danas je ponovo izjavio da je vrijeme za raspad BiH.

On je optužio bošnjačke političare da su pokazali da suživot nije moguć, a kao razlog je naveo najavljeno usvajanje rezolucije o Srebrenici.

“Bećirović, Komšić i Konaković, kao i ostali bosanski muslimani, upregli su sve resurse i snage da pokažu zašto Srbi sa Bošnjacima ne mogu da žive i da je jedina opcija miran razlaz”, naveo je Dodik na društvenim mrežama.

On je istakao da je BiH ‘koju oni predstavljaju plod njihove mašte’.

“Sve što oni rade nema nikakvog značaja ni za Republiku Srpsku ni za BiH ako je ustavna i dejtonska”.

Dodik je rekao da oni predstavljaju svoje politike, što, kaže, opet nije od nekog značaja, jer je njihov kapacitet za donošenje bilo kakvih odluka u BiH, pa i u Federaciji, ravan nuli.

Dodik smatra da bi svi oni bili kažnjeni da je ‘BiH država’.

“Međutim, BiH je silom sklepani projekat međunarodne zajednice. Prema tome, ništa što oni rade nema značaja ako ne postoji saglasnost predstavnika tri konstitutivna naroda”, priča Dodik.

“Mi smo shvatili poruke i uradili sve da omogućimo funkcionisanje Republike Srpske u takvim uslovima. Pokretanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a pokazuje da Bošnjaci ne žele biti u dejtonskoj BiH, što je dovoljno jasan znak da se naši putevi razilaze po svim osnovama”, naveo je Dodik.

Dodik je naglasio da je donošenje rezolucije o genocidu Srebrenici nespojivo s nastavkom postojanja BiH.

“Glupa tvrdnja kako to, navodno, vodi pomirenju govori o podmuklim namjerama. Јedan dio zemalja manipuliše pričom o Srebrenici. Republika Srpska ne pristaje da ostane u zajednici u kojoj bosanski muslimani žive za to da Republici Srpskoj bude loše i čine sve da nam otežaju život”, naveo je Dodik.

On je istakao da je RS navodno opredijeljena za mir, stabilnost, razvoj i dobar život svih njenih građana.

“Mi ne želimo ništa tuđe i ne možemo živjeti s onima koji rade protiv nas. Vrijeme je da svako krene svojim putem. Bosanski muslimani su već krenuli”, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Najčitanije