Connect with us

BiH

Što u slučaju rata na Balkanu? Stručnjaci: ‘Sumnjamo da bi SAD zaustavio Vučićevu vojsku’

Published

on

Grenell je već jednom bio Trumpov čovjek za Balkan, Kushner se već duže vrijeme brine o Trumpovim poslovima u regiji, a Blagojevich se spominje kao američki ambasador

Rod “Blago” Blagojevich je osoba koja je čak i za standarde Donalda Trumpa neobičnog životopisa. Magazin Politico prošlog je tjedna objavio da Trump razmatra imenovanje ovog bivšeg demokratskog guvernera savezne države Illinois za američkog veleposlanika u Beogradu. Blagojevich, sin srpskih imigranata, smijenjen je 2009. godine, a tri godine kasnije osuđen na 14 godina zatvora zbog korupcije, prenosi Deutsche Welle.

Trump mu je tijekom svog prvog mandata smanjio kaznu, nakon čega je 2020. godine pušten na slobodu. To ga, prema profesoru Danielu Serweru, stručnjaku za Balkan s uglednog sveučilišta Johns Hopkins i bivšem američkom pregovaraču za Balkan pod predsjednikom Billom Clintonom, čini idealnim suradnikom za Trumpa. Serwer je za Deutsche Welle izjavio: “Blago je savršen čovjek za Beograd – duboko korumpirani političar koji je spreman učiniti sve što Trump želi kako bi bio rehabilitiran.”

Velika podrška američkih Srba

Zapravo, Blagojevich je nakon smjene 2010. godine sudjelovao u Trumpovom tadašnjem reality showu “Celebrity Apprentice”. Nakon republikanske konvencije u svibnju 2024., na kojoj je Trump potvrđen kao predsjednički kandidat, Blagojevich je zajedno s Grenellom sudjelovao u predizbornoj kampanji, posebno u zajednicama američkih Srba, gdje je Trump uživao veliku podršku, isto kao i među nacionalističkim srpskim političarima u Srbiji, Bosni i Hercegovini kao i na Kosovu

Advertisement

U proljeće 2024. godine pet američkih biznismena srpskog porijekla sudjelovalo je na prijemu u Trumpovoj rezidenciji Mar-a-Lago na Floridi, među njima i Ranko Ristić, osnivač tvrtke Zastava Arms USA, ekskluzivnog uvoznika vatrenog oružja srpske tvrtke Zastava Oružje u SAD. Tijekom događaja Trump je, prema Ristiću, predstavio Blagojevicha kao “velikog prijatelja” i “bliskog suradnika”. Ristić je također rekao da je Trumpu ispričao kako su se Srbi u Bosni tijekom rata 1991.-1995. morali braniti od 3.000 mudžahedina.

Blagojevich se prošlog tjedna sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu. U medijima je oštro kritizirao kosovskog premijera Albina Kurtija, optuživši ga da na Kosovu provodi “etničko čišćenje” Srba. Blagojevich se u Beogradu izričito ispričao Vučiću zbog američkog sudjelovanja u ratu na Kosovu i NATO napada 1999. “Moja zemlja učinila je nešto strašno vašoj zemlji tijekom 1990-ih,” rekao je potencijalni Trumpov veleposlanik u Srbiji Vučiću. “To nije ništa drugačije od onoga što Rusija radi u Ukrajini… Predsjednik Trump će raditi na poboljšanju odnosa između naših zemalja.”

‘Naša južna pokrajina’

I Trumpov bliski suradnik Richard Grenell već je više puta kritizirao Kurtija. Dan prije Trumpove inauguracije sastao se s Ramushom Haradinajem, bivšim kosovskim premijerom i političkim suparnikom Kurtija, koji je kasnije na X-kanalu KosovoOnline objavio da “nije dobro za Kosovo” ako Kurti ostane na vlasti. Kurti je 2020. godine izazvao Grenellov bijes jer je odbio teritorijalnu razmjenu između Kosova i Srbije, koju je predložio američki posrednik.

Iako su ove promjene povoljne za Vučića, masovni prosvjedi koji potresaju Srbiju od studenog 2024. dodatno su pojačali njegovu radikalnu retoriku o Kosovu – vjerojatno kako bi skrenuo pažnju s unutarnjih problema.

Advertisement

Srpski ministar vanjskih poslova Marko Đurić nedavno je za “Berliner Zeitung” nazvao Kosovo “našom južnom pokrajinom” i tvrdio da su Srbi na Kosovu “stalno izloženi diskriminaciji i maltretiranju”. Na to se nadovezao načelnik glavnog stožera Vojske Srbije Milan Mojsilović, koji je za “Večernje novosti” izjavio da su srpske oružane snage spremne “zaštititi Srbe i druge ne-Albance na teritoriju naše južne pokrajine”.

Vučić, koji je ranije Kurtija nazvao “terorističkim ološem”, sada ga je u emisiji na televiziji Happy TV opisao kao “nitkova” koji “mrzi Srbe”.

Balkanski tim bio bi dar za Beograd

Dr. Kurt Bassuener, direktor berlinskog think-tanka Democratization Policy Council, upozorava za Deutsche Welle da nisu samo teritorijalni integritet Kosova, nego i Bosne i Hercegovine ugroženi velikosrpskim aspiracijama. Europska unija bi mogla odgovoriti na Vučićeve agresivne poteze povećanjem broja borbenih trupa u misiji EUFOR/Althea.

U ovoj situaciji, američki “balkanski tim” Grenell-Kushner-Blagojevich bio bi dar za Beograd, uz direktnu vezu s Bijelom kućom. Unapređenje odnosa Srbije i Kosova, ionako malo vjerojatno, tada bi bilo još udaljenije. Brojni kontakti Trumpovog trija sa srpskim vlastima, kao i izjave i objave Grenella i Blagojevicha u korist Vučića i protiv Kurtija, ukazuju na pripreme u SAD-u.

Advertisement

Kada su srpske snage 2023. napale NATO i kosovske sigurnosne snage, a zatim koncentrirale trupe na granici s Kosovom, EU je na to odgovorila, što je paradoks, sankcijama protiv Kosova. Samo osobna intervencija američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena i ogroman pritisak NATO-a natjerali su tada Srbiju da povuče tenkove.

Opasnost od ratnog sukoba

Danas balkanski stručnjaci Serwer i Bassuener sumnjaju da bi SAD, u slučaju ozbiljnog sukoba, vojno zaustavile Vučićevu vojsku. Serwer također upozorava da bi sama rasprava o podjeli Kosova ili Ukrajine mogla potaknuti srpske separatiste u Bosni na slične akcije.

“Ako bi do toga došlo, Bosanci bi morali odgovoriti. A na Kosovu bi tada Javelini bili najbolja obrana,” rekao je Serwer za DW, misleći na američke protuoklopne projektile “Javelin”, ključne za ukrajinsku obranu od ruske invazije 2022.

S obzirom na trenutačnu sigurnosnu situaciju, eskalacija potencijalnih sukoba na zapadnom Balkanu postaje sve izglednija.

Advertisement

BiH

Brkić: Hapšenje Dodika ne smije dovesti u pitanje živote, Banja Luka i Sarajevo trebaju kompromis

Published

on

By

Banja Luka i Sarajevo moraju razumjeti da ovu situaciju ne smiju iskorištavati za nametanje novih narativa i trebaju naći kompromis, a hrvatsko vodstvo se u ovom trenutku najrazumnije ponaša, rekao je u “Studiju 4” HRT-a zamjenik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Josip Brkić komentirajući aktuelnu političku situaciju u BiH.
Istaknuo je kako politika ne smije dopustiti da dođe do daljnjeg narušavanja sigurnosti. Ovo je najdublja politička kriza u BiH od potpisivanja Dejtonskog sporazuma koja se ovim potezom Suda BiH nastavlja, rekao je on.
– Ne smije se dogoditi da se to pretvori u sigurnosnu ugroženost za bilo kojeg pojedinca u državi. Za očekivati je da će pravni procesi dovesti do hapšenja – kazao je, upitan o tome hoće li predsjednik RS-a Milorad Dodik biti priveden.
Nijedan pojedinac ne smije biti iznad zakona
Ustvrdio je kako niti jedan pojedinac ne smije biti iznad zakona te da institucije moraju provoditi proceduralne radnje.
– HDZ i predsjednik HNS-a Dragan Čović već mjesec dana pozivaju na dijalog kao jedini mogući način izlaska iz političkog zapleta. Kriza mora deeskalirati, a jedini način je da se sjedne za sto i razgovara – rekao je.
– Osnovna stvar je da niti jedan postupak u kontekstu izvršenja (op. a. Dodikovog hapšenja) ne smije dovesti u pitanje zdravlje i živote onih koji taj nalog moraju provesti. Vjerujem institucijama BiH, pravnim i pravosudnim – dodao je.
Priznao je kako postoji mogućnost da međunarodne snage pomognu u hapšenju, ali i da bi taj scenarij bilo bolje izbjeći.
– To je jedna od opcija koja je na stolu, ali ja vjerujem da institucije imaju snage da provedu naloge suda – istaknuo je Brkić, a prenosi HRT.
Također je upozorio kako ovakva situacija dovodi do toga da se narušavaju procesi koji vode prema članstvu Evropskoj uniji.
– Ako je igdje politika – politika kompromisa, razgovora i saradnje, to je u BiH. Politička Banja Luka i Sarajevo moraju razumjeti da ovu situaciju ne smiju  iskorištavati za nametanje nekog novog narativa, a svjedoci smo da se to radi. Pojedini partneri iz stranaka Trojke najavljuju da neće dati podršku budžetu BiH za 2025. i planu rasta – onom nužnom što nam treba doći iz EU kako bi nastavili euroatlantski put –  rekao je.
Dobro je da je EUFOR pojačao prisutnost
Upitan može li se situacija usporediti s onom na Kosovu, istaknuo je kako postoje neke sličnosti, ali i da je dobro kako je EUFOR pojačao prisutnost.
– Nekih elemenata ima, ali jako je važno da je EUFOR Althea povećala svoju vidljivost. Oni patroliraju diljem zemlje, što je pozitivan znak u kontekstu smirivanja. Vjerujem da neće doći do daljnje sigurnosne eskalacije – ocijenio je.
Brkić je ukazao i na to da su hrvatski političari unutar BiH trenutno jedini koji se ponašaju trezveno.
– Stabilnost i mir su “conditio sine qua non”, ne smijemo dopustiti da ova situacija pređe u neku krizu gdje ćemo teško smiriti situaciju – rekao je pa dodao da se svi hrvatski politički predstavnici HNS-a ponašaju odgovorno.
– U ovoj konstelaciji snaga, hrvatsko političko vodstvo u BiH se najrazumnije i najtrezvenije ponaša i jest vezivno tkivo funkcionirajućih institucija BiH – nastavio je i dodao:
– Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je prije dvije godine dala fokus na evropski i euroatlantski put. Hrvati predvode ta dva cilja. Nećemo dopustiti da nas ova kriza odmakne od onoga gdje trebamo biti.
Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Schmidt je otvorio vrata pakla, u BiH kulja antisrpska mržnja

Published

on

By

Predsjednik NSRS Nenad Stevandić objavio je na društvenoj mreži X dio prijetećih poruka koje je primio, te poručio da će i dalje zagovarati mir, “iako je potpuno jasno da je Christian Schmidt otvorio vrata pakla svojim izmjenama Krivičnog zakona”.

“U BiH kulja antisrpska mržnja kao posljedica njegovog djela uz podršku nezrelih ambicija pete kolone u RS”, kaže Stevandić.

On tvrdi da je objavio samo “dio prijetećih javnih poruka koje stižu na njegove profile na društvenim mrežama”.

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: Dodik se nije promijenio, vrijeme je da se pokaže da je država jača od separatističke politike

Published

on

By

Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović prisustvovao je iftaru s Kantonalnim odborom SDA Tuzlanskog kantona (TK) i zvaničnicima s ovog područja Bosne i Hercegovine (BiH).

Nakon iftara razgovarano je o aktuelnoj situaciji u BiH i TK, ali na povratničkim područjima koja gravitiraju ovom kantonu.

“Sukob s Dodikom je bio neizbježan, jer još od 2015. godine i usvajanja Deklaracije SNSD-a cilj njegove politike rušenje države i njenih institucija. Pokazalo se da se ‘Dodik nije promijenio’ kako su nas ubjeđivali, da ne ‘radi sve zbog izbora’ i da je riječ o višedecenijskoj politici koja je usmjerena protiv BiH”, rekao je Izetbegović.

Dodaje da je situacija eskalirala i sada je vrijeme da se pokaže da je država jača od separatističke politike.

Naglasio je da su stavovi iz OHR-a, SAD, EU i drugih međunarodnih faktora kojima se daje podrška BiH i osuđuje Dodik potrebna i dobrodošli, ali da time neće biti riješeni problemi.

Advertisement

“Sve će zavisiti od nas. Mi moramo biti jaki i organizovani u svakom segmentu, to je osnovni preduvjet”, istakao je Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Konaković o Dodiku: Sa teroristima nema pregovora, mogući razgovori s pojedincima iz SNSD-a

Published

on

By

Elmedin Konaković, lider NiP-a i ministar vanjskih poslova BiH, kazao je sinoć za RTV HB da Trojla neće više nikad razgovarati s Miloradom Dodikom.

On je upitan da li postoji šansa da se stranke Trojke odazovu na poziv za dijalog na kojem insistira Milorad Dodik i njegov SNSD.

“Nema šanse za to. Čovjek je prvostepno sklonjen iz politike. Druga stvar, ne možete napadati državu, njene institucije, terorisati ljude i o nečemu onda htjeti pregovarati. Amerikanci kažu: S teroristima nema pregovora. A Dodik je zaista postao terorista”, rekao je Konaković.

Ipak, kaže da su nekad u budućnosti mogući razgovori s pojedincima iz SNSD-a.

Advertisement

“S onim ljudima koji imaju normalne stavove, umjerene. Ima tu ljudi s kojima se može razgovarati”.

On je rekao da sve ono što Dodik trenutno radi, radi da bi zaštitio sebe i svoje bogatstvo koje je stekao korupcijom.

“Osim toga, on radi po nalogu Moskve. U to sam ubjeđen. Nakon što smo otvorili pregovore sa EU on je počeo praviti haos i blokirati. Siguran sam da je dobio nalog od Moskve odnosno Putina da destabilizira BiH”, naveo je Konaković.

On je istakao da će Dodik uskoro biti bjegunac.

Advertisement

“Sužava mu se krug. Vidite da je pojačao osiguranje i to je njegov život od jučer. Kad se raspišu potjernice, neće imati gdje otići, ni na more neće moći ići”, naveo je Konaković.

Nastavi čitati

BiH

Službena zabilješka iz 1993. podsjeća da se Stevandića dovodilo u vezu s ubistvom policajca u Banjoj Luci

Published

on

By

Nenad Stevandić je danas predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i jedan od osumnjičenih za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, uz premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika ovog entiteta Milorada Dodika.

Prije političke karijere, kao i rada u Univerzitetskom kliničkom centru RS u Banjoj Luci, Stevandić je imao i svoju ulogu, mada ne potpuno razjašnjenu, u ratu u Bosni i Hercegovini, piše Klix.

Naime, iako je tvrdio da je “samo bio student medicine”, Stevandić je bio član Srpskih odbrambenih snaga, poznatijih kao “crvene beretke”, a prije sedam godina je protiv njega podnesena prijava i za učešće u ubistvu penzionisanog policajca Miodraga Šušnice u jednom banjalučkom kafiću, koje se desilo 10. aprila 1992. godine.

Iako je Stevandić negirao optužbe, službena zabilješka MUP-a RS-a iz 1993. godine pokazuje da je jedan od aktera ovog ubistva, Neven Laka, dao izjavu da je Stevandić bio itekako uključen.

Laka je 1. oktobra 1993. godine ovlaštenom službenom licu Dragomiru Jovičiću dao izjavu gdje je otkrio detalje ubistva Šušnice.

Advertisement

Kako je u svojoj izjavi istakao, Laka je trebao, zajedno sa još nekoliko svojih kolega iz Knina, “pohvatati muslimansku mafiju” u Banjoj Luci, a naloge su dobijali od Kriznog štaba Općine Banja Luka gdje je, između ostalih, sjedio i Nenad Stevandić.

Laka je rekao da je lista imena ovih “članova muslimanske mafije” grupi iz Knina stigla od Pantelije Damjanovića, danas biznismena iz Mrkonjić-Grada, a da se na sastanku u hotelu “Bosna” u Banjoj Luci, gdje su se trebali dogovoriti detalji oko privođenja navedenih osoba.

Uz Damjanovića, Lake, njegovih kolega iz Knina koji su trebali biti izvršioci, na sastanku u hotelu “Bosna” bili su i Nenad Kajkut, također član “crvenih beretki”, ali i Stevandić. Upravo na ovom sastanku je Laka otkrio punu odgovornost Stevandića za dalja dešavanja.

“Dobili smo zadatak da ih uhvatimo ili likvidiramo, a Stevandić je rekao da ne biramo sredstva, čak je rekao da pucamo zoljom u kafić gdje se oni nalaze, bez obzira na ostale prisutne, što mi naravno nismo prihvatili”, stoji u ovoj zabilješci.

Prema izjavi ovog aktera ubistva Šušnice, on se nalazi u kafiću “Kajak” u Banjoj Luci kada su Laka i njegovo dvoje kolega ušli u ovaj objekat i zatražili od prisutnih da “ne mrdaju.”

Advertisement

Šušnica je, prema iskazu, pokušao pomoći jednom od prisutnih da izađe na zadnja vrata ovog objekta, zbog čega ga je ova trojka zaustavila pri vlastitom pokušaju izlaska iz kafića.

Uslijedila je napeta situacija u kojoj je, na kraju, jedan od Lakinih saradnika upucao Šušnicu, te su sva trojica napustila objekat i otišla prvo u restoran u naselju Lauš, a zatim su, na poziv njihovih nalogodavaca, došli ponovo u hotel “Bosna.”

U ovom dijelu službene zabilješke se ponovo ističe Stevandićeva uloga, koju je on u izjavama negirao.

“Prvo nam je Kajkut rekao da smo ubili pogrešnog čovjeka, to jeste da smo ubili Srbina koji je bio policajac u penziji. Mi smo tražili da se to odmah riješi, ali je Stevandić rekao da se to ne može iz određenih razloga i da će to svę leći, a ja sam se s njim sporječkao. On me odveo samog u jednu sobu i rekao mi je da je najbolje da nestanemo iz Banja Luke i odemo u Knin. Ja sam mu tada dao pištolj od Šušnice, a on je rekao da će ga baciti u dvorište džamije Ferhatpašine i sve namjestiti da izgleda kao obračun bandi. Rekao nam je tada da je on sarađivao sa muslimanima”, rekao je Laka u ovoj službenoj izjavi.

Na kraju, Laka je pojasnio da je odlučio dati ovu izjavu jer je, zajedno sa ostalim akterima ubistva Šušnice, “shvatio kolike je dimenzije poprimio slučaj”, te da su “insistirali da se to odmah riješi.”

Advertisement

Porodica Miodraga Šušnice je 2018. godine podnijela krivičnu prijavu protiv Stevandića zbog, kako su naveli, njegove uloge u ovom ubistvu. On je sve negirao, a treba istaći i da je originalna istraga o ovom ubistvu obustavljena 1996. godine, bez krivičnog gonjenja.

“Vidio sam na mrežama, ja i pokojni Šušnica smo bili na istoj strani, i na mene je pucano i ranjen sam u rame. Porodici nemam šta da zamjerim, oni su u posebnom stanju. Postoje tužilačke odluke sa sve jednim imenom i prezimenom. Znam od koga ona dolazi, to je potpuno jasno. Zbog toga što su mi uznemiravali i porodicu, podnio sam prijavu protiv Dragana Mektića” izjavio je Stevandić nakon podnošenja krivične prijave 2018.

 

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Sud BiH odredio je pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, evo šta to znači

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine, na prijedlog Tužilaštva BiH, izdao je nalog za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera RS Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića zbog sumnje na napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Ove informacije potvrđene su za Klix.ba iz Suda BiH.To znači da će u trenutku kada Dodik, Višković i Stevandić budu privedeni na saslušanje nakon toga biti sprovedeni u pritvor najmanje mjesec dana.

Ova odluka donesena je nakon što se osumnjičeni nisu odazvali na zakazana saslušanja u Tužilaštvu BiH. Prema zakonskim procedurama, ukoliko se osumnjičeni ne odazovu na prvi poziv, Tužilaštvo može izdati naredbu za njihovo privođenje. Ako i nakon toga izbjegavaju pojavljivanje, može se raspisati unutrašnja potjernica, a u krajnjem slučaju i međunarodna potjernica putem Interpola.

Ove aktivnosti Tužilaštva BiH uslijedile su nakon što su u Narodnoj skupštini RS usvojeni zakoni koji podrivaju ustavni poredak države, uključujući pokušaje ograničavanja nadležnosti državnih institucija na teritoriji entiteta RS.

Podsjetimo, Dodik je izjavio na jučerašnjoj sjednici Narodne skupštine RS (NSRS) da su njemu, premijeru RS Radovanu Viškoviću i predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću određene mjere pritvora.

Advertisement

“Danas nam je određen pritvor”, rekao je Dodik obraćajući se Stevandiću i upitavši ga da li je bio upoznat s tom odlukom.

“Eto, od danas smo u pritvoru”, dodao je Dodik, nakon čega je sarkastično poručio: “Hoćete nas sad hapsiti? Hajde, pošaljite. Hoćete li doći ovdje nas hapsiti u NSRS?”.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine prekjučer je izdalo nalog za privođenje Dodika, Viškovića i Stevandića zbog sumnje na napad na ustavni poredak BiH, nakon što se nisu odazvali na saslušanje.

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije