Connect with us

USK

Sukobi migranata zapalili i političare, Fazlić: Ružnić preko njih vodi kampanju kontra SDA na štetu Bihaća

Published

on

Sve češći sukobi migranta na području Bihaća postali su povod i za tamošnje političke sukobe gdje su akteri uglavnom premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić i gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić. 

U Bihaću su se u manje od mjesec dana dogodile tri pucnjave među migranatima u kojima je jedna osoba ubijena, jedna teško i tri lakše ranjene. Kod uhapšenih migranata pronađeno je i oružje za koje se tek mora utvrditi da li je korišteno u svim obračunima, a kako prenose mediji u USK, kalibar oružja je isti.

Senahid Nuhanović, bivši je načelnik Krim-sektora MUP-a USK-a i rukovodilac u SIPA-i, koji je dio radnog staža proveo obučavajući i testirajući pripadnike Agencije na vježbama gađanja. On je za FTV o pucnjavi u kojoj je jedan migrant ubijen, a drugi zadobio teške povrede, kazao:

– Na osnovu analize snimka može se reći slobodno, a i na osnovu iskustva, da se ovdje radi o licu koje je upotrijebilo vatreno oružje na jedan profesionalan način ili možemo reći da je to lice zna rukovati oružjem.

Ubistvo se desilo na oko 200 metara od policijske stanice.

Sukobi migranata izazvali su i političke sukobe između Ružnića i Fazlića.

Gradonačelnik Bihaća Fazlić (POMAK) smatra da najveću krivicu i odgovornost snosi premijer USK Mustafa Ružnić i njegova stranka NES (A-SDA), te ga je optužio da na migrantskoj krizi gradi političku kampanju kontra SDA, a na štetu Bihaća. Smatra i da je evidentno da su policijske agencije napravile propuste.

Iz Fazlićevog kabineta tvrde da je MUP USK bio upućen u dešavanja u Bihaću prije samog ubistva 15. aprila, te da naoružana grupa migranata boravi u tom gradu i da je tome prethodilo jedno ranjavanje 8. aprila kod kampa Lipa, a drugo 10. aprila kod Doma penzionera.

– Ne želim da raspravljam šta je čija nadležnost. Ne želim da raspravljam o međusobnim optuživanjima policijskih agencija. Ne želim da raspravljam da li je trebalo izvršiti deportaciju nekih ljudi, kad dobro znamo iz protekle četiri godine da je nemoguće izvršiti deportaciju – jedna je od izjava gradonačelnika Fazlića.

Ovakav stav gradonačelnika Fazlića na sastanku Operativne grupe za upravljanje migrantskom krizom USK je oštro kritikovan. Smatraju da je u cijelom obraćanju, čiji je ovo samo dio, prozvao policiju i one koji su jedini radili na ublažavanju migrantske krize, prenijeli su lokalni mediji.

– I najveća izloženost i najveći angažman bio je onaj Ministarstva unutrašnjih poslova i naše policije. Krajnje je nekorektno od gradonačelnika upirati prstom u policiju Unsko-sanskog kantona – rekao je Mustafa Ružnić, premijer USK-a (NES).

Premijer nema nikakvu potrebu da tobože brani pripadnike policije ili bolje rečeno da se krije iza njihovih leđa, kazao je Fazlić, te dodao da premijer ima dužnost da im osigura uvjete za rad i normalan ambijent na radnom mjestu te dostjna primanja kako bi prestali da napuštaju svoja radna mjesta i odlaze u inostranstvo, “umjesto da rasipa milione na političke projekte kojima kupuje političku podršku za svoj opstanak na vlasti”.

– Nema potrebe ni da brani zdravstvene radnike, nego također da im osigura normalne uvjete za rad i primanja, a građanima zdravstvenu zaštitu gdje porodilje i novorođenčad neće gubiti živote a on licemjerno ići na proteste za nešto za šta je upravo on odgovorn – uzvratio je Fazlić.

Premijer Ružnić je u izjavi medijima prije dva dana optužio Službu za poslove sa strancima u BiH da su zataškali incident u Lipi 8. aprila.

– Radi se o grupi osoba kojima je izrečena mjera protjerivanja iz BiH prije dvije godine, a i dalje borave u našoj državi. Iz Službe za poslove sa strancima u BiH moraju dati odgovor kako. Uz to, zašto nas nisu putem koordinacije policijskih tijela informirali o pucnjavi u PPC Lipa prije nekoliko dana, a koja je, prema dosadašnjoj istrazi, prethodila ovom nemilom događaju (ubistvu, op. a). Mi za sada nemamo jasnog odgovora – kazao je Ružnić.

Međutim, kako je Faktoru rečeno iz naših izvora, postoji službena zabilješka od 8. aprila koja ukazuje na to da je MUP USK, pa i vlast na čelu sa Ružnićem, znao za incident. Da je incident prijavljen i da su policijske patrole izašle na mjesto događaja i da je povrijeđenom ukazana pomoć.

Ružnić je Fazlića optužio da je u bliskim odnosima sa “sa lokalnim moćnicima pojedinih hotela koji su zaradili višemilionska sredstva na migrantskoj krizi, kao što je hotel Sedra”. Upitao je Ružnić Fazlića da li su te migrantske krize bile vještačke kako bi neko zarađivao na toj krizi.

Izrevoltiran Ružnićevim izjavama, oglasio se i vlasnik hotela Sedra Halil Bajramović, koji nije ostao dužan premijeru. Naprotiv, u vrlo oštrom tonu pa i sa dozom uvreda, objavio je poduže obrazloženje i dokumente.

– Mustafa da te podsjetim Sedra je u Cazinu i ja nisam mogao dogovarati smještaj migranata sa gradonačelnikom Bihaća za smještaj u Cazinu, nije niko lud… Ja sam sa tobom dogovarao smještaj migranta u Sedri i sa tvojim šefom gradonačelnikom Cazina Nerminom Ogreševićem, a ne sa Šuhretom Fazlićem iz Bihaća. Nije to pitanje bilo na Gradskom vijeću Bihaća, nego Cazina. To je jasno svima koji su pismeni, nisu svi kupili diplome u vašem kriminalnom aranžmanu Vitaplusu u Cazinu. Da sam htio pristati da tebi dajem pare od zakupnine za migrante u interesu vaše krimogene NES/ASDA, i danas bi migranti bili smješteni u Sedri kao što su smješteni kod tvog ahbaba Borisa Horvata – Bore Miral iz Velike Kladuše – napisao je, između ostalog, Halilović na svom Facebook profilu.

U Krajini su i sve glasniji pozivi premijeru USK Ružniću da se uozbilji i prestane zloupotrebljavati migrantsku krizu za političke napade i prebacivanje odgovornosti na državne institucije, a na štetu građana Bihaća. Također, sve su učestaliji pozivi da se u skladu sa zakonom i pozicijom koju obnaša, umjesto optuživanja drugih uspostavi dobru saradnju i komunikaciju MUP-a USK sa Službom za poslove sa strancima BiH i Ministarstvom sigurnosti, a u cilju konstantne aktivnosti premještanja migranata sa ulica i nedozvoljenih lokacija u kamp Lipa.

USK

(VIDEO) Bihać: Hrabri Albin Mujagić i njegova dva prijatelja spasili mladića od utapanja u Uni

Published

on

By

U dramatičnom incidentu koji se odigrao kod Bedema u Bihaću, mladić se našao u opasnosti kada je upao u rijeku i nije mogao da ispliva. Dok su mnogi gledali, jedan hrabri pojedinac, Albin Mujagić, i njegova dva prijatelja, odmah su reagovali na poziv u pomoć.

Mladić, čiji identitet još nije otkriven, zamalo je izgubio život kada je upao u hladnu Uni. Kako je situacija postajala sve ozbiljnija, a svi prisutni su samo posmatrali, Mujagić je hrabro pritrčao uz obalu kako bi pomogao mladiću.

“Iako sam prvo primijetio da se nešto dešava dok sam bio na putu za autobus, instinktivno sam znao da moram nešto uraditi”, rekao je Mujagić. “Vidio sam da mladić ima grč u ruci i da mu je teško plivati, pa sam mu rekao da mahne nogama kako bih ga lakše dohvatio.”

Osim Mujagića, i njegova dva prijatelja, čija imena također još nisu poznata, pridružili su se naporima spašavanja. Međutim, iznenađujuće je što su mnogi okupljeni samo snimali situaciju umjesto da priteknu u pomoć.

“Bio sam šokiran što su mnogi samo stajali i snimali umjesto da pomognu”, izjavio je Mujagić. “Ali na kraju, najvažnije je da smo uspjeli spasiti mladića.”

Mladić je konačno izvučen iz vode uz pomoć Mujagića i njegovih prijatelja, te je prebačen u bolnicu radi daljnjeg liječenja. Srećom, zahvaljujući hrabrim i brzim reakcijama ovih pojedinaca, tragedija je izbjegnuta.

Nastavi čitati

USK

Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu

Published

on

By

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.

Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.

“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.

Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.

Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije