Connect with us

BiH

Tek s prvim hladnijim danima razmišljamo o energetskoj krizi: Nekima bi mogle zatrebati svijeće

Published

on

Većina stručnjaka je saglasna da je energetska kriza vrlo izvjesna. Među njima je i profesor na Fakultetu za elektrotehniku u Tuzli Mirza Kušljugić koji je u izjavi za Klix.ba obrazložio zašto tako misli.

Veliki je broj onih u Bosni i Hercegovini koji su s prvim osjetno hladnijim danima počeli razmišljati o onom o čemu je trebalo razmišljati mjesecima ranije. To je u ozbiljnim državama glavni razlog za zabrinutost, a odnosi se na sljedeće:

  • Da li će biti dovoljno energenata za grijanje?
  • Ako će ih biti, po kojoj cijeni?

Vlasti u Švicarskoj pozvale su građane da nabave svijeće i ogrijevno drvo, dok vlasti u Njemačkoj već imaju niz mjera za racionalnu potrošnju svih energenata.

Cijena pojedinih energenata, prije svega plina i peleta, bi mogla biti tolika da mnogi budu primorani da alternativu traže u električnoj energiji. Struja će se koristiti za grijanje, što bi moglo imati negativne posljedice. Na to je upozorio i direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) Admir Andelija. Početkom septembra je izjavio da električna energija ne može biti osnovni energent za grijanje.

Kušljugić je napomenuo da je prije nekoliko mjeseci pozivao na formiranje kriznih timova koji će se baviti mogućom energetskom krizom te da je samo djelomično poduzeto za suočavanje s ovom krizom.

“Ako se desi da veliki broj građana odluči da se grije koristeći električnu energiju, bit će problema u distributivnoj mreži. Moguće je da bude i problema u snabdijevanju električnom energijom, na šta je upozorio i direktor EP BiH”, podsjetio je.

Ovaj problem bi posebno mogao pogoditi Sarajevo, jer je u njemu najveći broj onih koji se griju na plin – najskuplji energent, čija je distribucija neizvjesna i koji je sve skuplji. Prema riječima Kušljugića, koji je i član Upravnog odbora ReSETa – Centra za održivu energetsku tranziciju, nije pretjerivanje kada se upozorava na energetsku krizu.

“Zaista je rizik toliki da je vrlo teško predvidjeti šta će se događati. Krizu treba iskoristiti i baviti se, prije svega, električnom energijom na drugačiji način”, naglasio je.

Ukazao je da bi najdramatičnije bilo to kada bi se desilo opterećenje elektroenergetske mreže.

“Nadam se da do toga neće doći, jer elektroenergetska mreža nije projektovana za takav prelazak. To je najdramatičniji razvoj događaja i ne bih rekao da je isključen i ne bih rekao da nije isključen. Postoji opasnost da će i zbog cijene peleta doći do prelaska na električnu energiju”, konstatovao je Kušljugić.

Nestanak struje

Istakao je da bi to opterećenje moglo značiti da pojedini dijelovi gradova, naselja ostaju bez struje usljed velikog opterećenja.

“Ovdje se govori o dijelovima gradova, u kojima je mreža stara, nije zamijenjena, nije modernizovana, a nije projektovana da stanovi i cijela naselja pređu na korištenje električne energije za grijanje. Ne govorimo o fenomenu koji će se desiti u cijeloj Bosni i Hercegovini”, obrazložio je.

Kao primjer za prethodno spomenuto naveo je Tuzlu.

“Može se desiti u nekim od sredina i to je viđeno. To se pokazalo kao eksperiment tokom rata, konkretno u Tuzli, kada su bile velike redukcije i kada u 48 sati dobijete struju na šest sati, onda svi upale svjetlo, a mreža nije projektovana da to može podnijeti i onda dođe do gorenja trafostanice”, kazao je.

Pozvao je da se uspostavi dobra komunikacija između vlasti, elektroprivreda i građana kako bi bile predočene sve činjenice. Ocijenio je da vlasti neće moći računati na podršku u mjerama za racionalnu potrošnju energije ako one svojim djelima to ne pokažu, kao što to čine vlasti na Zapadu.

“Bez saradnje, bez intervencije u javnim preduzećima, ustanovama na šta se išlo u zapadnoj Evropi pa i na uštrb nekog komfora, neće biti podrške građana bilo kakvim aktivnostima vlada i elektroprivreda”, rekao je.

Kako je izjavio, nije za palijativne mjere, već za dijalog, koji nije potreban samo u ovoj godini, već u cijeloj energetskoj tranziciji koja je bez obzira na sve neminovna.

“Tranzicija se neće desiti bez podrške građana i privrede”, dodaje.

Poručio je da svi moraju snositi dio tereta, shodno svojim mogućnostima, kako bi se problemi lakše prevladali te podsjetio da energetska tranzicija podrazumijeva dekarbonizaciju, decentralizaciju, digitalizaciju i demokratizaciju. Naveo je da se na demokratizaciju zaboravlja, a da ona znači učešće građana.

Solarne elektrane

To učešće građana se manifestira i kroz pravljenje solarnih elektrana, što je sve učestalije među domaćim privrednicima. Prema riječima našeg sagovornika, to je posebno intenzivirano u posljednjih pola godina usljed poskupljenja struje. Nezadovoljan je zbog toga što je pravnom regulativom učinjeno to da se doslovno bacaju viškovi električne energije proizvedeni u privatnim solarnim elektranama.

“Zakonska regulativa je takva da se dio te energije mora bacati, jer elektroprivreda ne mora preuzeti viškove struje. To sve ukazuje na to da ne smijemo zaboraviti tu komponentu demokratizacije. Potrošači moraju biti aktivni učesnici. Samo interakcijom može se provesti tranzicija i ova je kriza trenutak da se shvati da se to mora uraditi. Moramo razmišljati kako koristimo energiju, jer ona nije jeftina”, zaključio je Kušljugić.

Postoji opasnost da energenti budu dostupni na tržištu, ali da ih veliki broj građana ne mogne priuštiti zbog iznimno visokih cijena.

 

BiH

Potraga za nestalim Midhatom Dedovićem okončana tragično: Danas će mu biti klanjana dženaza i obavljen ukop

Published

on

By

Iz Gorske službe spašavanja Novi Grad Sarajevo saopštili su da nakon četiri mjeseca i dvadeset dana od nestanka sugrađanina Midhata Dedovića okončana je potraga te će danas biti obavljena dženaza i ukop u selu Ćurovi kod Goražda.

Midhat Dedović je nestao 28.11.2023. godine na području Općine Novi Grad Sarajevo gdje bio i nastanjen.

Kako navode iz Gorske službe spašavanja Novi Grad Sarajevo zajedno s njima u potrazi je učestvovala i Služba traganja i spašavanja pri Civilnoj zaštiti Općine Novi Grad Sarajevo.

“Potraga je okončana pronalaskom tijela u rijeci Bosni kod Visokog po dojavi građana 23.02.2024. godine.

Nakon što su završene zakonske procedure, uviđaj obdukcije i DNK nalaz tijela kojim je potvrđeno da se radi o Midhat Dedović ovom prilikom želimo da izrazimo saučešće porodici i da obavijestimo javnost da je potaraga okončana nažalost sa smrtnim ishodom”, saopćili su iz GSS Novi Grad Sarajevo.

Nastavi čitati

BiH

Objavljena prognoza za 1. i 2. maj: Evo kakvo nas vrijeme očekuje za majske praznike

Published

on

By

Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu za period od 19. aprila do 2. maja 2024. godine.

“Kako je i bilo najavljeno, snijeg je zabijelio ne samo planine, nego i niže predjele u Bosni i Hercegovini. Iako se nalazimo u drugoj polovini aprila vremenska prognoza i narednih dana daje nam sasvim drugi osjećaj.

 

U petak, 19. aprila, doći će do blagog kratkotrajnog razvedravanja, jer već od subote, 20. aprila, slijedi novo naoblačenje i padavine. Na planinama, i u većem dijelu Bosne većinom snijeg ili susnježica, a u Hercegovini kiša.

 

Jutarnji minusi izvjesni su na planinama, te u pretplaninskim područjima Bosne. Slab mraz je moguć do sredine naredne sedmice, kada se očekuje blagi porast temperature zraka.

 

Minimalne temperature zraka varirat će između -2°C i 3°C u Bosni, na jugu Hercegovine do 8°C. Najviše dnevne temperature u Bosni između 3°C i 8°C, na jugu zemlje do 14°C. Minimalne očekivane temperature u pretplanisnkim područjima oko – 6°C.

U periodu od 26. aprila do kraja mjeseca zadržaće se nestabilno vrijeme. Kiša je moguća svaki dan, većinom u vidu kratkih pljuskova. Za prvomajske praznike prema raspoloživim prognoznim modelima preovladaveće umjereno oblačno s temperaturama zraka primjerenim za ovo doba godine.

Kiša nije isključena u vidu lokalnog kratkog pljuska. Jutarnja temperatura uglavnom između 4°C i 9°C u Bosni, na jugu zemlje do 13°C. Najviša dnevna temperatura u Bosni od 14°C do 20°C, u Hercegovini do 23°C”, saopštili su iz FHMZ.

Nastavi čitati

BiH

I to je moguće u BiH: Firme bez ijednog zaposlenog zarađuju milione

Published

on

By

Preduzeće Ingrosso iz Bijeljine koje, prema zvaničnim podacima, nije zapošljavalo nijednog radnika zaradilo je u 2023. godini 5,1 milion maraka, dok je firma Niagara sports global managament iz Bosanske Gradiške sa samo jednim zaposlenim ostvarila dobit od čak 9,3 miliona KM, piše Capital.ba.
Kada je riječ o preduzeću Ingrosso, njegov vlasnik je Vladimir Popović, a ono se bavi trgovinom na veliko drvetom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom.
Poslije bijeljinskog preduzeća na drugom mjestu po dobiti u kategoriji preduzeća bez ijednog radnika u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska je agencija Legacy international u vlasništvu Đorđa Đokovića, brata tenisera Novaka Đokovića, a koja je bila u plusu 3,1 milion KM.
Odmah iza ove agencije po zaradi je firma Pay concept iz Banje Luke u vlasništvu preduzeća Aktiva invest, koje je zaradilo 2,5 miliona maraka.
Pay concept se bavi upravljanjem računarskom opremom i sistemom i vidiljivo je da je prošle godine značajno povećao dobit u odnosu na pretprošlu godinu kada su bili u plusu 561.063 KM.
Nijednog zaposlenog lani nije imao ni hotel Ski ritern sa Pala koji je prošle godine imao profit od  2,4 miliona maraka.
Prema zvaničnim podacima osnovna djelatnost hotela Ski ritern je izgradnja stambenih i nestambenih zgrada.
Nastavi čitati

Najčitanije