Connect with us

BiH

Tokić: Ja sam predsjednik hrvatske samouprave, nakon izbora bit će belaj (VIDEO)

Published

on

Hoće li HDZ krenuti u uspostavu samouprave na jesen. Kako Milanović i za šta koristi bosanske Hrvate. Zbog koga Čović ima monopol nad vlašću i zašto je zastranio. Zašto su Bošnjaci u panici. Da li međunarodna zajednica u BiH želi konflikt, sprema li se belaj nakon 2. oktobra i kakav.

Na ova, ali i ostala aktuelna pitanja za Mrežu FTV-a odgovarao predsjednik propalog projekta Hrvatske samouprave Marko Tokić.

Kaže da HNS na jesen neće krenuti u osnivanje Hrvatske samouprave.

“Apsolutno sam siguran. Ja sam predsjednik Hrvatske samouprave. Ja sam izabran za predsjednika Hrvatske samouprave koja nikada nije uspostavljena. Niti ovu jesen ne vjerujem da će biti uspostavljena. Osobno ne vjerujem da bi to vodilo prema reorganizaciji BiH u smislu u kojem je ona trebala biti reorganizirana nakon odluke Ustavnog suda iz 2000. godine jer je uspostavom tzv. trokonstitutivne BiH odlukom visokog predstavnika Wolfganga Petritscha uspostavljena asimetrična struktura u kojoj imamo većinsku srpsku i većinsku bošnjačku vlast u entitetima. Međutim ne postoji nijedan entitet u kojem Hrvati imaju većinsku vlast. Iz toga je vidljivo da su Hrvati kao konstitutivni narod neravnopravni drugim dvoma konstitutivnim narodima. BiH kao trokonstitutivno uređenu državu moguće je urediti ili bez entiteta, znači bez unutarnje podjele sa konsocijacijskim modelom personalnog upravljanja ili BiH iz tri federalne jedinice unutar kojih će svaki narod imati vladu sa svojom većinom. U tom smislu ne vjerujem da međunarodna zajednica u ovim okolnostima ide u takvom pravcu da bi ponovno razmatrala reorganizaciju BiH.”

Smatra da su Hrvati bez mogućnosti bilo kakvog kompromisa.

“Mi smo na rubu opstanka kao politički narod u BiH zato što je netko 2000. godine Republiku Srpsku učinio nedodirljivom i neupitnom, a Federaciju BiH zamislio kao neprestani sukob između bošnjačke i hrvatske političke elite unutar koje sukobi koji permanentno traju 20 godina Bošnjaci imaju dominantnu političku vodeću ulogu. Tri puta su nam već birali ovog tužnog Komšića za člana Predsjedništva i sada su se Bošnjaci doveli u jednu vrlo neugodnu političku poziciju, mislim čak i  na političku paniku što će se dogoditi ako ne bude 2:1 u Predsjedništvu. U tom smislu meni je razumljivo da Hrvati moraju tražiti neke jake argumente za osporavanje takve političke mogućnosti, ali ne vjerujem da će to biti samouprava. Ako bi došlo do takvog preglasavanja top bi onda bio građanski neposluh i potpuno osporavanje uspostavljene vlasti bez predstavnika hrvatskog naroda.”

Predstavnici su samo oni koje hrvatski birači izaberu

Tokić navodi da bi to do dovelo do nesagledivih posljedica unutar Federacije.

 

“Je li to interes međunarodne zajednice, je li to interes bošnjačke politike ne znam. Interes hrvatske politike u BiH sigurno nije. Čim se dogodi da se ponovi slučaj Alijanse, slučaj Platforme kada Hrvati ne budu imali vlastite predstavnike u vladama,   ako mi ne možemo na izborima odlučiti tko će nas predstavljati u tijelima vlasti Federacije i države BiH, ima li ta Federacija i ta država BiH smisao za hrvatski narod. Znači ako vi hoćete  da građansku BiH ustrojimo  iz tri federalne jedinice i imat ćemo građansko načelo. Imat ćete riješeno Sejdić-Finci, imat ćete sve.”

Na pitanje zašto bi smetala građanska BiH odgovara: “Jedna je stvar papir, a druga je stvar stvarnost. Vi na papiru imate sve lijepo napisano, međutim mi smo imali i Alijansu i Platformu kada nismo mogli ostvariti sva ona prava koja nam se jamče i Ustavom BiH i svim potpisanim sporazumima.”

Kaže se  da u Platformi i Alijansi nije bilo predstavnika nego pripadnika Hrvata.

“Predstavnici su samo oni koje hrvatski birači izaberu. Ja ovim putem apeliram na bošnjačku politiku jer je na njezinoj strani mogućnost da iziđe Hrvatima u susret kada je u pitanju Izborni zakon i da prestane sa ovakvim postupanjem prema hrvatskom narodu. Posljedice mogu biti nesagledive. Nemojmo ponavljati ono što se događalo i što bi se moglo dogoditi u slučaju apsolutnog građanskog neposluha. Svi mi znamo da takve situacije vode u neke kritične pozicije u kojima je onda dovoljno jedna varnica da stvari pokrenu u posve neželjenim pravcima. Znate kada je ovdje bilo paljenje tzv. ogladnjelih Bošnjaka, institucija po BiH. Zanimljivo je da nisu jurišali na tržišne centre nego su jurišali na kantonalne ustanove. I vrlo se dobro sjećam događaja u Mostaru koji su se tada inscenirali i znam atmosferu koja je bila stvorena i nisam siguran što bi se dogodilo da se onog sljedećeg dana Zoran Milanović, kao predsjednik Vlade Republike Hrvatske,  nije pojavio u Mostaru. Jer da je sljedeći dan nastavljeno sa istim onim aktivnostima nisam siguran da bi to završilo kako je završilo.”

Hrvati u BiH ne izlaze na izbore nego na nacionalno izjašnjavanje

Ističe da Milanovića, kada je u pitanju BiH, treba sagledavati u dvostrukoj nijansi politike.

“Druga nijansa politike njegove je to da on pokušava i vrlo uspješno pridobija hrvatsko biračko tijelo u BiH za svoju stranu. Potiskuje dosad neupitnu poziciju HDZ-a kada je u pitanju izbor predsjednika Republike Hrvatske podrškom  i stajalištima političke elite Hrvata u BiH kada je u pitanju unutarnje ustrojstvo BiH, zauzimanje za promjenu Izbornog zakona, pa ako treba i reorganizaciju BiH ako se nije moguće drugačije urediti ili odrediti kroz Izborni zakon ravnopravnost hrvatskog naroda u Federaciji i BiH.”

 

Tokić kaže da Hrvati osjećaju da su konačno u Hrvatskoj dobili sugovornika i podršku koju su odavno očekivali.

“Vi doživljavate podjelu BiH promjenom Izbornog zakona. Kakva je promjena Izbornog zakona podjela BiH? Milanović nije rekao da se zauzima za treći entitet nego je rekao što ako.. Međutim, promjena Izbornog zakona koja će jamčiti Hrvatima izbor legalnih i legitimnih predstavnika po biračkom tijelu hrvatskoga naroda, i mi Hrvati da smo izabrali Komšića ne bi bio problem Komšić, ili da smo izabrali bilo koga drugog ili da imamo mogućnost da izaberemo koga mi želimo. Nije važno kako se on zove nego je pitanje mogućnosti da ga mi izaberemo. A to se treba osigurati kroz Izborni zakon. I šta je tu podjela BiH?”

Tvrdi da Hrvatima nije dozvoljeno da o unutarnjim problemima uopće raspravljaju.

“Mi Hrvati u BiH uopće ne izlazimo na izbore nego na nacionalno izjašnjavanje. Da mi imamo jamstvo hrvatskog izbora i za člana Predsjedništva i za domove naroda HDZ bi već odavno izgubio izbore. I nitko drugi nego bošnjačka politička elita drži ovako moćan  HDZ i ovako moćnog Dragana Čovića.”

O Čovićevoj izjavi čuvajte Republiku Srpsku kaže da je bila vrlo nesmotrena.

“Rekao je to iz pozicije Hrvata koji nemaju svoju federalnu jedinicu. Ko je gurnuo hrvatsku politiku prema Srbima i prema partnerstvu sa Dodikom? Amerika i Bošnjaci. Čoviću je Dodik dva puta učinio veliku uslugu. Održao ga je na vlasti na državnoj razini, omogućio mu da zajedno s njim bude partner u vlasti na državnoj razini i Bošnjaci ga nisu mogli eliminirati. Da je bilo koji drugi Hrvat bio u poziciji kada je uspostavljena vlast Alijanse i Platforme morao bi postupati na siti način. Djelovanje Dragana Čovića me podsjeća na apsolutni monopol na vlast. Nemojte miješati HDZ i HNS. HDZ nekad prisvaja HNS, a HNS je nešto posve drugo.”

“Visoki predstavnik je davno promijenio način izbora zastupnika u Dom naroda FBiH i ured bi bilo da visoki predstavnik isto to napravi uoči novih izbora i da se u nove izbore uđe sa novim Izbornim zakonom. To bi bilo rješenje ukoliko međunarodnoj zajednici nije stalo da se tenzije pojačavaju, ali se bojim da međunarodna zajednica želi konflikt. Ako se na izbore izađe po važećem Izbornom zakonu biće belaj”, zaključio je Tokić.

BiH

Dodik uporedio RS sa ženom koja trpi nasilje u vezi: Nećemo da živimo s vama, vidjet ćete kako to izgleda

Published

on

By

Predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik kazao je na press konferenciji uoči sastanka sa partnerima u Vijeću ministara da je Dejtonski mirovni sporazum bio greška.

“BiH je u sistematskoj krizi ona je napravljena da bude u krizi, Dejtonski sporazum je greška koja je napravila BiH i dala strancima da njom upravljaju”, rekao je Dodik.

On je kazao da je nevjerovatno da BiH dobije pregovarački status sa Evropskom unijom pa da se za pet dana sve to sruši, misleći na odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne izmjene Izbornog zakona BiH.

“U zadnjem pokušaju da dogovorimo neke stvari koje smo ranije dogovarali, onda Murphy kaže da to ne treba, onda Bošnjaci to razvale. Mi u RS-u smatramo da je sve što je urađeno u posljednje vrijeme nakaradno”, kazao je Dodik, referušući se na izmjene izbornog zakona.

On je kazao da su ranije tehničke izmjene Izbornog zakona prošle Predstavnički dom Parlamenta BiH, ali da su ga Bošnjaci blokirali izlaskom sa sjednice.

“Namjerno su blokirali sistem odlučivanja da bi se pojavio Schmidt, a onda ga promijenio da bi ojačao kriminalnu dimenziju. To znači da članovi CIK-a ne mogu biti smijenjeni prije 2027. godine”, kazao je Dodik.

Govoreći o mogućem usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a rekao je da ona neće doprinijeti pomirenju i da su se Bošnjaci prevarili, piše Klix.

“Pogriješili ste, razbili ste sistem odlučivanja jer o tome nije odlučivalo Predsjedništvo. Ukoliko danas ne uspijemo besmisleno je bilo šta da se radi. Zašto Bošnjaci misle da možemo da nastavimo živjeti zajedno, a da oni nastave da nam lijepe etikete. Kako mislite da mi ostanemo tu. U svakom malom mjestu u BiH kada se rastaje par, ako je žena matretirana, a mi smo maltretirana sve vrijeme, onda je cijelo mjesto na njenoj strani. Nećemo da živimo s vama. Vidjet ćete kako to izgleda. To je moj stav”, rekao je Dodik.

Na kraju je kazao da je spreman da deblokira evropski put i da se donese novi izborni zakon, ali pod uslovima koje je ranije iznio.

Nastavi čitati

BiH

Višković sutkinju pozvao na kafu: Seno, znam da imaš simpatije prema nama, spreman sam da ti pojasnim neke stvari

Published

on

By

Premijer RS Radovan Višković kazao je da se u ‘predstavi’, kako naziva suđenje Miloradu Dodiku, glavni glumci mijenjaju uloge.

Onda je imao pokušaj intimizacije sa sutkinjom Senom Uzunović koja vodi proces protiv Dodika, nazivajući je imenom i pozivajući je na kafu.

“Imam osjećaj Sena ide putem Strike i da je shvatila da nije to taj proces kako je ona mislila tako arogantno, kada se prvi put pojavila – drčno, računajući da će to završiti u 15 dana”, naveo je Višković.

Kaže da je primijetio da tužioci nerviraju sutkinju Uzunović.

“Ja sam danas vidio da Tužilaštvo više nervira Senu nego što nervira optuženu stranu. Čak je i to pokazala, da nije dozvolila Tužilaštvu da pravi lakrdiju i da trati njeno i naše vrijeme. Oni nemaju ništa”, naveo je premijer FBiH.

On je rekao da čak ni ona, kada čita naziv predmeta protiv Dodika ne čita funkciju visokom predstavniku Christinu Schmidtu.

“Očito joj je teško da to izgovori”, naveo je on.

Onda je Višković pozvao sutkinju Uznović da ‘spasi svoj obraz’.

“Seno, imaš lako rješenje. Spasi obraz dok ga još imaš, ako ga imaš. Znam da si bila u vojsci i da se nisi borila za ovakvu BiH gdje će jedan Nijemac donositi odluke. Znam da se ne slažeš, spasi sebe i sve nas.

Ja sam siguran da će me, vidio sam da Sena ima simpatije prama nama, poslušati. Ako treba da negdje skupa pijemo kafu i da još pojasnim neke stvari, spreman sam i da končano prekinemo ovaj cirksu”, naveo je Višković.

Nastavi čitati

BiH

Njemačka neće finansirati projekte u RS čije vlasti zagovaraju izlazak iz BiH

Published

on

By

Njemačke finansije neće biti uključene u finansiranje projekata u Republici Srpskoj, nakon što uskoro istekne posljednji ugovor, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Ambasade Njemačke u Bosni i Hercegovini u srijedu, 17. aprila.

Njemačka vlada je tokom avgusta prošle godine postupno obustavila projekte, navodeći kao razlog “secesionističku politiku” vlasti tog bosanskohercegovačkog entiteta na čijem je čelu predsjednik Milorad Dodik, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Radi se o četiri infrastrukturna projekta, ukupne vrijednosti 105 miliona eura.

“Iste (secesionističke aktivnosti) nisu povučene, kako je zahtijevala Savezna vlada. Umjesto toga, predsjednik Dodik dodatno je eskalirao političku krizu. Konačni prekid četiri projekta je stoga bio logičan slijed”, navodi se u odgovoru Ambasade Njemačke za RSE.

U Ambasadi nisu željeli da komentarišu dogovor vlada entiteta RS i Mađarske da mađarske kompanije preuzmu finansiranje projekata od kojih je odustala Njemačka.

Vlada RS objavila je da Mađarska preuzima finansiranje projekata od kojih je Njemačka odustala u danu kada je u Banjaluci boravila delegacija te zemlje, predvođena premijerom Viktorom Orbanom.

Mađarski premijer jedan je od ključnih saveznika proruski orjentisanog predsjednika RS Milorada Dodika, a u Banjaluci mu je 5. aprila uručeno odlikovanje Orden RS na ogrlici.

“Njemačkim poreznim obveznicima teško je objasniti zašto bi Njemačka trebala podržavati značajnom sumom entitet koji, prema izjavama njegovog predsjednika, otvoreno razmišlja o izlasku iz Bosne i Hercegovine”, istakli su u Ambasadi Njemačke u Sarajevu za RSE.

Istakli su kako Njemačka podržava BiH u njenom približavanju Evropskoj uniji, te da je spremna dodatno intezivirati saradnju sa BiH i entitetima, uz preduslove.

“Temeljni zahtjev je očuvanje mira, vladavine prava i teritorijalne cjelovitosti države Bosne i Hercegovine. Nastavljamo našu saradnju sa civilnim društvom u Republici Srpskoj. Isto vrijedi i za državne i regionalne projekte njemačke razvojne saradnje”, istakli su u Ambasadi Njemačke.

Iz kojih projekata u RS se povukla Njemačka?

Među projektima od kojih je odustala njemačka Vlada je i izgradnja vjetroelektrane “Hrgud” u Berkovićima, opštini na jugoistoku BiH.

Vrijednost projekta je oko 64,28 miliona evra, od čega je Njemačka razvojna banka osigurala 60 miliona evra, a ostatak bi financirala Elektroprivreda RS.

Njemačka se povukla i iz projekta obnove hidroelektrane kod Trebinja, na jugu zemlje, kao i projekta zbrinjavanja otpadnih voda u Gradišci, na sjeveru Bosne i Hercegovine.

Do povlačenja iz projekata je došlo nakon odluke Narodne skupštine Republike Srpske iz decembra 2021. godine o vraćanju nadležnosti i stvaranju vlastitih institucija s ciljem slabljenja države.

Njemačka Vlada je u aprilu 2022. godine odlučila privremeno zaustaviti projekte, a u augustu prošle godine se potpuno povukla.

Inače, premijer Republike Srpske Radovan Višković i ministar ekonomskog razvoja Mađarske Marton Nagy dogovorili su u Banjaluci 5. aprila saradnju u realizaciji tri projekta.

Riječ je o projektima prečišćavanja otpadnih voda u Gradišci, izgradnji vjetroelektrane “Hrgud” i solarnog parka “Trebinje”, u ukupnoj vrijednosti od 140 miliona eura, saopštila je tada Vlada RS.

Kako je saopćeno iz Vlade RS, projekti će biti realizirani u saradnji sa mađarskim kompanijama “Veolia”, MBM i “Alteo”.

Nastavi čitati

Najčitanije