USK
Top 20 plaća javnih funkcionera iz USK: Gradonačelnici Bihaća i Cazina te Premijer USK imaju manju platu od direktora javnih ustanova

Ured za borbu protiv korupcije USK ažurirao registar rukovodilaca: Objavljena primanja javnih funkcionera
Ured za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona počeo je redovno ažurirati Registar izabranih i imenovanih lica te rukovodećih državnih službenika u USK, čime se omogućava veća transparentnost u vezi s primanjima najviših funkcionera u javnom sektoru.
Prema trenutno dostupnim podacima, među najplaćenijim rukovodiocima u Unsko-sanskom kantonu nalaze se:
-
- Aida Ibrahimpašić, direktorica ZU Lječilište “Gata” Bihać – 5.098,90 KM
- Nermin Pašić, v.d. direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja USK – 4.614,17 KM
- Hajrudin Havić, direktor ZU Kantonalna bolnica “Dr. Irfan Ljubijankić” Bihać – 4.561,10 KM
- Nedžad Zukanović, direktor JU “Služba za zapošljavanje USK” – 4.457,25 KM
- Armin Halitović, gradonačelnik Grada Bosanska Krupa – 4.321,15 KM
- Indira Bosnić, direktorica ZU Dom zdravlja Bužim – 4.303,00 KM
- Sabina Kadrić-Hadžić, v.d. direktorica ZU Dom zdravlja Ključ – 4.167,00 KM
- Faris Hasanbegović, načelnik Općine Sanski Most – 4.150,30 KM
- Nerma Duračković, v.d. direktorica Kantonalnog fonda za pomoć boračkoj populaciji – 4.092,62 KM
- Hadis Jusić, direktor JU Direkcija regionalnih cesta USK – 4.014,00 KM
- Elvedin Sedić, gradonačelnik Grada Bihaća – 3.987,00 KM
- Sanda Čekić, direktorica ZU Dom zdravlja Sanski Most – 3.960,00 KM
- Haris Koljić, predsjednik uprave ŠPD “Unsko-sanske šume” – 3.948,00 KM
- Osama Al Salamat, direktor ZU Dom zdravlja Bosanski Petrovac – 3.945,00 KM
- Nermin Ogrešević, gradonačelnik Grada Cazin – 3.773,00 KM
- Zikrija Duraković, predsjedavajući Skupštine USK – 3.773,00 KM
- Nijaz Hušić, premijer Unsko-sanskog kantona – 3.773,00 KM
- Mirsad Hadžihasanović, direktor JP Vodovod Bihać – 3.700,00 KM
- Ines Delić, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine Unsko-sanskog kantona – 3.657,50 KM
- Mehura Selimović, v.d. direktor JKP “Komrad” Bihać – 3.600,00 KM
Ažuriranje Registra omogućava građanima uvid u primanja najviših funkcionera i doprinosi većoj odgovornosti u upravljanju javnim sredstvima. Ured za borbu protiv korupcije nastavlja s objavom ovih podataka kako bi se osigurala puna transparentnost rada javnih institucija, piše Krajina.ba.
Zanimljiva raspodjela plaća i dodatnih naknada
Dok Registar izabranih i imenovanih lica Unsko-sanskog kantona daje jasan uvid u osnovne plaće rukovodilaca u javnom sektoru, zanimljivo je primijetiti da određeni direktori ostvaruju veće plaće od gradonačelnika većih gradova poput Bihaća i Cazina. Na primjer, Aida Ibrahimpašić, direktorica ZU Lječilište “Gata” Bihać, ima veću osnovnu plaću od gradonačelnika Bihaća, Elvedina Sedića, koji zarađuje 3.987 KM, dok Aida Ibrahimpašić zarađuje 5.098,90 KM. Slično, Armin Halitović, gradonačelnik Bosanske Krupe, zarađuje 4.321,15 KM, dok Nedžad Zukanović, direktor Službe za zapošljavanje USK, ima višu osnovnu plaću (4.457,25 KM). Ovakva raspodjela izaziva pitanja o težini i složenosti poslova koje obavljaju rukovodioci u javnim preduzećima i ustanovama, čiji su poslovi možda specifični i zahtijevaju visoko stručnu spremu, ali ipak nije jasno zašto bi uprava jedne zdravstvene ustanove ili gradska komunalna preduzeća trebali imati veću osnovnu plaću od gradonačelnika, koji su odgovorni za vođenje cijelog grada ili općine.
Još jedan zanimljiv aspekt ove liste je pozicija premijera Unsko-sanskog kantona, Nijaza Hušića, koji s 3.773,00 KM zauzima nisku poziciju u odnosu na druge rukovodioce. Premijer, kao nositelj izvršne vlasti u kantonu, suočava se s višim odgovornostima, a njegova osnovna plaća ne odražava u potpunosti težinu tog položaja. Iako postoji mogućnost da visoki funkcioneri ostvaruju veće ukupne prihode putem dodatnih naknada, komisija i drugih oblika dodataka, osnovna plaća premijera je niža nego što bi se moglo očekivati, s obzirom na odgovornosti koje taj posao nosi.
Ako bi se ukupna primanja ovih funkcija, uključujući dodatne naknade i komisije, uključila u ovaj registar, moglo bi se doći do značajnih promjena u rangiranju, pri čemu bi premijer i gradonačelnici možda zauzeli viša mjesta na listi. Ovaj kritički pogled na registar ukazuje na važnost detaljnijeg uvida u ukupne prihode i dodatke, koji bi mogli pružiti jasniju sliku o stvarnim primanjima najviših funkcionera u Unsko-sanskom kantonu.
Koliko vrijedi obrazovanje?
Dok visoki funkcioneri u Unsko-sanskom kantonu primaju mjesečne plate u rasponu od 3.600 do preko 5.000 KM, nastavnici i profesori, koji svakodnevno obrazuju buduće generacije, u prosjeku zarađuju oko 1.300 KM mjesečno.
Ova razlika otvara pitanje vrijednosti obrazovanja u društvu – dok se odgovornost rukovodilaca mjeri donošenjem odluka, prosvjetni radnici oblikuju budućnost kroz znanje i odgoj. U raspravama o budžetu, često se ističe potreba za ulaganjima u obrazovni sistem, ali njihova primanja i dalje ostaju daleko ispod onih koji upravljaju institucijama i javnim preduzećima.
USK
Tigar poručio Helezu: Štetiš državi, prekini sa glupostima

Zukan Helez, ministar odbrane Bosne i Hercegovine, posjetio je fabriku namjenske industrije Igman Konjic, a nakon posjete je objavio fotografije sa puškom. Poručio je da se upoznao sa planovima fabrike za naredni period te da je obišao proizvodne pogone.
Sudeći prema objavi na Facebooku, Hamdiji Abdiću Tigru, nekadašnjem legendarnom komadantu ARBiH, se nije svidjela Helezova posjeta i objava fotografija.
USK
In memoriam: Napustio nas je dr. Mirsad Seferović

Preminuo je dr. Mirsad Seferović, poznati bihaćki ljekar, radiolog i jedan od osnivača Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije USK.
In memoriam, 12. marta – Dr. Seferović bio je dugogodišnji uposlenik Kantonalne bolnice koji je važio za izuzetnog čovjeka i ljekara- radiologa kojeg su poštovale njegove kolege, građani i njegovi pacijenti. Rođen 1.4.1954. u Prijedoru gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju.
Diplomirao na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 1979. godine. Specijalizaciju iz oblasti radiologije i ultrazvučne dijagnostike obavio u Zagrebu 1987. godine u Vinogradskoj bolnici. Radio je u Općoj bolnici Dr. Mladen Stojanović u Prijedoru, te obavljao privatnu praksu iz ultrazvučne dijagnostike u Prijedoru. U Bihaću je radio u KB Dr. Irfan Ljubijankić od 1995. godine do odlaska u penziju.
Komemoracija će se održati u sali Kulturnog centra Bihać u petak, 14.03.2025. godine u 13:00 sati, a dženaza je istog dana u 14:00 sati na gradskim mezarulcima Humci.
USK
Nanić i Kudelić pravosnažno oslobođeni optužbi za ratne zločine u Bužimu

U obrazloženju presude je Apelaciono vijeće navelo da u obnovljenom suđenju Tužilaštvo nije dokazalo komandnu odgovornost optuženih, javlja Birn.
Nanića je optužnica teretila u svojstvu pomoćnika komandanta za sigurnost 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije Republike BiH, a Kudelića kao komandira voda Vojne policije u komandi 505. bužimske brigade.
Apelaciono vijeće je ranije ukinulo presudu iz marta prošle godine u odnosu na Nanića i Kudelića, uvaživši žalbe odbrane. Presuda u odnosu na ostalih šest optuženih je potvrđena.
Suđenje im je počelo u martu 2016. godine. Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.
USK
Ured za borbu protiv korupcije USK uvodi elektronski potpis i digitalne dokumente

Ured za borbu protiv korupcije USK zvanično je uveo upotrebu elektronskog potpisa i digitalnih dokumenata u svoj svakodnevni rad. Time je napravljen značajan iskorak ka modernizaciji administrativnih procesa, smanjenju troškova poslovanja, ali i povećanju efikasnosti u borbi protiv korupcije.
Ova „inovacija“ omogućava bržu, sigurniju i lakšu razmjenu dokumenata. Korištenjem elektronskog potpisa, svi akti i odluke Ureda sada će imati punu pravnu snagu u digitalnom obliku, čime se dodatno doprinosi digitalizaciji javne uprave.
Ured je dobio kvalificiranu elektronsku potvrdu od Uprave za indirektno oporezivanje BiH, čime je od 12.03.2025. godine zvanično omogućeno korištenje potpisa u digitalnom obliku u komunikaciji sa drugim institucijama i građanima.
„Uvođenjem elektronskog potpisa omogućavamo našim korisnicima da brže dobiju odgovore na svoje upite, da lakše i efikasnije konzumiraju svoja prava pred institucijama BiH na svim nivoima. Ujedno, prilika je ovo da se priključimo globalnim trendovima digitalizacije i uvedemo naše institucije u savremene oblike rada i komunikacije. Vjerujem da će i uposlenici, jednako kao i naši građani osjetiti benefite ovih procesa u narednom periodu“, izjavila je sekretar Ureda Adela Tabaković.
Mogućnost primjene elektronskog potpisa u digitalnoj komunikaciji organa u Federaciji Bosne i Hercegovine predviđena je Zakonom o elektronskom potpisu Bosne i Hercegovine, Zakonom o elektronskom dokumentu Federacije Bosne i Hercegovine, te Zakonom o upravnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine i Pravilnikom o kancelarijskom poslovanju u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Prema dostupnim informacijama Ured za borbu protiv korupcije USK je prva institucija u Unsko-sanskom kantonu koja je u zvanicnu upotrebu uvela elektronski potpis, te se nadamo da će i drugi organi slijediti ovaj primjer i dati aktivan doprinos ka digitalnoj transformaciji društva.
USK
Dodikovom savjetniku Nemanji Davidoviću oduzet mandat vijećnika u Bosanskom Petrovcu

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine donijela je odluku o oduzimanju mandata Nemanji Davidoviću, koji je obavljao funkciju vijećnika i predsjedavajućeg Općinskog vijeća Bosanski Petrovac.
Postupak protiv Davidovića pokrenut je zbog nespojivosti funkcija, s obzirom na to da je istovremeno bio vijećnik i savjetnik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Prema važećim zakonima, ove funkcije se ne mogu obavljati istovremeno.
U svom izjašnjenju pred CIK-om, Davidović je naveo da ne smatra kako postoji sukob interesa, argumentujući da funkcija predsjednika RS nije izvršna.
Međutim, Centralna izborna komisija, oslanjajući se na raniju sudsku praksu, jednoglasno je odlučila da mu oduzme mandat.
Ovom odlukom, Davidović više ne može obavljati funkcije vijećnika niti predsjedavajućeg Općinskog vijeća Bosanski Petrovac.
Na odluku CIK-a dopuštena je žalba Apelacionom odjeljenju Suda BiH, koje je dužno donijeti konačnu odluku u roku od tri dana od prijema žalbe.
Oduzimanjem mandata Davidoviću, Općinsko vijeće Bosanski Petrovac ostalo je bez predsjedavajućeg, kojeg će ponovo birati novoformirana većina koju čine SNSD i koalicija “Za bolji Bosanski Petrovac“.
FENA
USK
Zabrinutost dijaspore zbog situacije u BiH: Nijaz Mujkanović o strahu i neizvjesnosti

- Zbog trenutne situacije u Bosni i Hercegovini, posebno protuustavnog djelovanja Milorada Dodika, mnogi su zabrinuti, uključujući i našu dijasporu. Neki se čak plaše vratiti u svoja rodna mjesta za predstojeće praznike.
– Jedan od njih je Nijaz Mujkanović iz Kozarca, posljednji logoraš koji je izašao iz Omarske 22. augusta 1995. godine. Trenutno živi i radi u Geteborgu u Švedskoj, gdje djeluje i kao predsjednik Udruženja logoraša. Mujkanović je večeras govorio za našu medijsku kuću, dijeleći svoje mišljenje o trenutnim dešavanjima i strahovima s kojima se suočavaju mnogi u dijaspori.
-
Smrtovniceprije 4 dana
Na ahiret preselio Badić (Ibrahim) Muharem – Hare
-
Magazinprije 3 dana
Preminuo Mustafa Paldum, brat Hanke Paldum: Pjevačica se oprostila od njega
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselio Babić (Bajram) Hamid
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselio Samardžić (Hakija) Muhamed
-
BiHprije 6 dana
Vukanović: Poruka Rubija je završni udarac Dodiku, pitanje je samo ko će mu prvi od njegovih “zabiti nož u leđa”
-
BiHprije 3 dana
Premijer Srbije prijeti: Hapšenje Dodika je put u građanski rat