Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

U Jugoslaviji se dogodio monstruozan zločin iz osvete u kojem je ubijeno stotine ljudi! O tome niko nije govorio…

Published

on

Dakle, u mirnodopsko vrijeme muslimani iz crnogorskog dijela Sandžaka stradali su od svojih susjeda kršćana, a broj ubijenih civila do dana današnjeg nije utvrđen

 

Izvor: Slobodna Dalmacija
Piše: Saša Ljubičić

O zločinu u Šahovićima oni koji su se školovali u vrijeme Jugoslavije nisu učili na satovima povijesti, premda je 1973. godine o tom strašnom masakru provedena interna istraga. Vremešni svjedoci osvete Crnogoraca i Srba nad muslimanskim stanovništvom u Sandžaku, redom starci od oko osamdeset i devedeset godina, svjedočili su narodnom heroju i generalu JNA Danilu Jaukoviću o svirepim ubojstvima, pljački i paležu kuća u mjestu Šahović, koji su se dogodili 9. i 10. studenoga 1924. godine.

Dakle, u mirnodopsko vrijeme muslimani iz crnogorskog dijela Sandžaka stradali su od svojih susjeda kršćana, a broj ubijenih civila do dana današnjeg nije utvrđen. Spominju se brojke od 350 do više od tisuću ubijenih ljudi, a zločin se pripisuje Kolašinskom bratstvu. Nakon ovog strašnog zločina došlo je do pravog egzodusa muslimana iz bjelopoljskog kraja, ali i šireg područja Sandžaka, uglavnom u Tursku, te dijelom u BiH.

Povod neviđenom masakru o kojem se tek posljednjih desetljeća javno govori bilo je ubojstvo Boška Boškovića, načelnika Kolašinskog okruga. Bošković je bio zagovornik bezuvjetnog prisjedinjenja Crne Gore Srbiji, pa se njegova likvidacija pripisala “zelenašima” koji su ga ubili iz zasjede. Za ubojstvo Boškovića lažno je bio optužen komita Jusuf Mehonjić, koji se tada uopće nije ni nalazio na tom području. No, u uzavreloj atmosferi na pokopu Boškovića,  sumnja je pala i na muslimane. Zato je naređeno da se razoruža stanovništvo Šahovića i Pavinog Polja.

Đilasovo svjedočanstvo

Tako je goloruki narod ostavljen na milost i nemilost osvetnicima, a dvije tisuće naoružanih muškaraca iz Kolašina i Bijelog Polja napalo je civile, počinilo monstruozna ubojstva kojih ni djeca nisu bila pošteđena, brojna silovanja i paljenja kuća, što je dovelo do gotovo potpunog zatiranja muslimanskog stanovništva u Šahovićima i obližnjim mjestima.

Poznati jugoslavenski disident Milovan Đilas u knjizi “Zemlja bez pravde” opisuje masakr nad muslimanima Sandžaka, u kojem je sudjelovao njegov otac Nikola. Citiramo: “Takvog osvetničkog pohoda nije nikada bilo. Čovjek nije mogao ni slutiti da je tako nešto moglo biti sakriveno u takozvanoj narodnoj duši. Pljačka iz 1918. godine bila je prema ovome nevina dječja igra. Većina ovih križara stidjela se kasnije svojih djela. Ali oni su ih učinili. Također i moj otac, koji nije imao osobitih svirepih naklonosti, u najmanju ruku ne više od svih drugih Crnogoraca. Nikada poslije nije htio o ovome razgovarati. Žalio je što je sudjelovao u ovoj akciji, kao jedan pijanac koji počini zločin i kasnije se otrijezni.

Žandari maloga grada preko Tare, kao i većina činovnika općine, bili su uglavnom Crnogorci i činili su ono što je rulja od njih tražila. U Šahovićima su te vlasti dale obavještenja da će jedna grupa muslimana, koji su kao taoci pritvoreni, biti sprovedena u Bijelo Polje. Crnogorci su ovu kolonu taoca sačekali kraj groblja i masakrirali ih, i tom prilikom je poubijano više od pedeset istaknutih muslimana. Sličan prepad trebao je biti izvršen i prema muslimanima Bijelog Polja, inače miroljubivim i marljivim ljudima. Njih su također kao taoce, pod stražom, trebali transportirati preko Šahovića. U zadnji trenutak ovo je spriječio jedan srpski oficir jugoslavenske vojske.

Doselili se Crnogorci

Uništenje muslimanskih naselja i življa uzelo je takve mjere da je morala intervenirati vojska, jer je žandarmerija bila pasivna i nepouzdana. Ovi događaji su se pretvorili u malom u pravi vjerski rat, pri čemu je samo jedna strana bila ubijana… Oko trista pedeset osoba bilo je na bestijalni način ubijeno. Kod ove utrke za ubojstvom došlo je do silovanja žena, jednog zločina koji je do tada kod Crnogoraca važio kao nedopustiva sramota…

Čim je došlo do intervencije vojske, rulja je uvidjela ozbiljnost situacije i povukla se. Ali potom opustiše muslimanska naselja. Muslimani prodadoše svoje posjede za bagatelu i odseliše se u Tursku, a doseliše Crnogorci”.

Šahovići danas ne postoje. Mjesto je preimenovano u Tomaševo, a nalazi se kod Bijelog Polja u Crnoj Gori. Porazna je činjenica da o ovom strašnom zločinu, koji se dogodio za vrijeme vladavine dinastije Karađorđević, nije javno progovoreno ni u Titovo doba. Đilasova knjiga jest objavljena 1958. godine, ali u inozemstvu. Ugledni crnogorski povjesničar Šerbo Rastoder, u knjizi “Šahovići 1924 – Kad su vakat kaljali insani” (2011.), navodi da je na području na kojem je izvršen pokolj prema popisu iz 1921. živjelo 2755 muslimana, 1559 u Pavinom Polju i 1195 u Šahovićima, a poslije masakra ostalo je tek nekoliko muslimanskih obitelji od kojih je dio prešao u pravoslavlje. Ne ponovilo se.

Svijet / Zanimljivosti

Brnabić brine zbog jačanja NATO trupa u BiH i rezoluciji o Srebrenici: Bog neka im je svima na pomoći

Published

on

By

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je zabrinjavajuća poruka komandanta NATO za Evropu Christopher Cavolija Kavolija koji je najavio slanje dodatnih snaga na Kosovo i u Bosnu i Hercegovinu.

Brnabić je rekla da NATO snage guraju rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim narodima i da znaju “da će usvajanje eventualno takve rezolucije na Generalnoj skupštini UN izazvati dodatne podjele i nestabilnosti u BiH”.

“Bez obzira na to i na to što će tako nešto biti praktično podrivanje mira i stabilnosti u BiH i na Zapadnom Balkanu ili na cijelom Balkanu, oni ne odustaju od toga, ne žele čak ni da odlože, ne žele da daju šansu dijalogu, već guraju to, a sa druge strane akumuliraju trupe kako bi valjda spriječili neku eskalaciju”, rekla je Brnabić.

Kaže”da će biti presedan ako “uspiju da proguraju rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN”.

“Tada će otvoriti Pandorinu kutiju. Nakon toga, Bog neka im je svima na svijetu u pomoći šta će to izazvati”, rekla je Brnabić.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Izraelski ministar: “Smrtna kazna za Palestince rješenje za problem prenapučenosti zatvora”

Published

on

By

Izraelski krajnje desničarski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir ustvrdio je da je “pravo rješenje” za okončanje prenapučenosti izraelskih zatvora primjena smrtne kazne palestinskim zatvorenicima koje on definira kao “teroriste”.

U izjavi koju je dao na svom X računu, Ben-Gvir , vođa krajnje desne stranke Jevrejska snaga, izrazio je kako je sretan što je izraelska vlada odobrila prijedlog za izgradnju 936 dodatnih pritvorskih objekata za palestinske zatvorenike .

“Dodatna izgradnja omogućit će smještaj većeg broja terorista u zatvoru i djelimično će riješiti krizu prenapučenosti zatvora, kazao je Ben-Gvir.

Dodao je kako je “smrtna kazna za Palestince pravo rješenje za problem prenapučenosti zatvora”.

 

Nastavi čitati

Najčitanije