Connect with us

USK

U “Nacionalnom parku Una” obilježavanje Dana upravljača zaštićenim područjima

Published

on

Mi smo kroz 11 i po godina postojanja i razvoja “Nacionalnog parka Una” pokazali i dokazali da zaštita prirode zapravo predstavlja osnovu za razvoj i podizanje sveukupne turističke ponude, odnosno brendiranja i stvaranja vidljivosti na širim turističkim tržištima, kazao je Mulić

“Nacionalni park Una” ovogodišnji je domaćin obilježavanja Dana upravljača zaštićenim područjima u Bosni i Hercegovini. Dvodnevnim programskim aktivnostima prisustvuju upravljači zaštićenim područjima iz svih dijelova zemlje, kao i stručnjaci i entuzijasti čiji je cilj i misija očuvanje prirodnih resursa – bisera prirodne baštine Bosne i Hercegovine.

– Zajednička misija i ciljevi su nam jasno definirani. Spomenut ću određene rezultate stručnog istraživanja i rada na terenu, prema kojima je u svijetu u odnosu na 1970. godinu izgubljeno oko 69 posto prirodnih potencijala biološke raznolikosti. Na svu sreću, gubici u Bosni i Hercegovini su manji, tako da apsolutno imamo mogućnost da se okrenemo pozitivnom trendu. Zato moramo krenuti sa osmišljenim i sistematskim radom, odnosno korektno i pošteno prema samima sebi. Tu između ostalog dolazimo i do priče o upravljačima zaštićenih područja, koji bi trebali biti lideri u zaustavljanju ovog negativnog trenda – rekao je Đorđe Stefanović, izvršni direktor Udruge “Dinarica” iz Mostara koja je ujedno i Kancelarija Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF) u BiH.

Ponovo je naglašeno kako je primarna zadaća nacionalnih parkova – zaštita i očuvanje prirodnih, kulturno – historijskih i svih ostalih vrijednosti na tom području.

– Federacija BiH je donošenjem Zakona o zaštiti prirode 2008. godine pokazala da je potpuno svjesna svojih prirodnih vrijednosti i da ide u tom smjeru da ih isključivo zaštiti i očuva za buduće generacije, a ne da stvori neku novu turističku destinaciju. Toga moramo biti svi potpuno svjesni i od malih nogu učiti o zaštiti i čuvanju svoje okoline, kako bismo tokom cijelog života doprinosili svojoj lokalnoj zajednici u tom procesu – kazala je šefica odsjeka za zaštitu i očuvanje biodiverziteta u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma Zineta Mujaković.

Direktor Javnog preduzeća “Nacionalni park Una” Amarildo Mulić istakao je ipak i tu važnost stvaranja ambijenta za razvoj selektivnih oblika turizma, odnosno onih oblika koji se mogu primjenjivati u prirodi i koji neće ugroziti primarni cilj zaštite i očuvanja područja.

– Mi smo kroz 11 i po godina postojanja i razvoja “Nacionalnog parka Una” pokazali i dokazali da zaštita prirode zapravo predstavlja osnovu za razvoj i podizanje sveukupne turističke ponude, odnosno brendiranja i stvaranja vidljivosti na širim turističkim tržištima. Dokaz je da je turizam u Bihaću i Unsko-sanskom kantonu postao jedna od vodećih grana privrede – kazao je Mulić.

Naglasio je kako upravo turizam zapošljava sve veći broj ljudi, te da sve više turista i posjetilaca dolazi i van udarne ljetne turističke sezone.

– Jedan od najboljih indikatora je i podatak da je Bihać 2011. godine imao četiri hotela, a danas ima 41 takav veći smještajni kapacitet i više od 500 smještajnih jedinica koje se promoviraju i reklamiraju. To je zapravo najbolji pokazatelj kako je “Nacionalni park Una” generator razvoja turističko – ugostiteljske privrede u ovom dijelu države – naveo je Mulić.

Govorilo se i o velikoj važnosti prošlogodišnjeg proglašenja Parka prirode Una u donjem toku ove rijeke, na području općina Novi Grad, Kozarska Dubica, Kostajnica i Krupa na Uni.

– S obzirom na ljepotu i vrijednost rijeke Une, kao i proglašenja Nacionalnog parka Una u Federaciji BiH, sasvim analogno je bilo i proglašenje Parka prirode u njenom donjem dijelu toka. Radi se o području sa izuzetnim hidrološkim karakteristikama, a dodatna motivacija za što brži završetak tog postupka bila je i činjenica da se u neposrednoj blizini – u Republici Hrvatskoj gradi odlagalište radioaktivnog otpada. Mi se naravno tome oštro protivimo i činimo sve što je u našoj moći da do toga ne dođe – navela je viša stručna saradnica za zaštitu prirode u Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Željka Stojičić.

Dani upravljača zaštićenim područjima u “Nacionalnom parku Una” bit će završeni u petak obilaskom kompletnog područja parka i druženjem svih učesnika na najatraktivnijoj destinaciji Štrbačkom buku.

FENA

USK

(VIDEO) Bihać: Hrabri Albin Mujagić i njegova dva prijatelja spasili mladića od utapanja u Uni

Published

on

By

U dramatičnom incidentu koji se odigrao kod Bedema u Bihaću, mladić se našao u opasnosti kada je upao u rijeku i nije mogao da ispliva. Dok su mnogi gledali, jedan hrabri pojedinac, Albin Mujagić, i njegova dva prijatelja, odmah su reagovali na poziv u pomoć.

Mladić, čiji identitet još nije otkriven, zamalo je izgubio život kada je upao u hladnu Uni. Kako je situacija postajala sve ozbiljnija, a svi prisutni su samo posmatrali, Mujagić je hrabro pritrčao uz obalu kako bi pomogao mladiću.

“Iako sam prvo primijetio da se nešto dešava dok sam bio na putu za autobus, instinktivno sam znao da moram nešto uraditi”, rekao je Mujagić. “Vidio sam da mladić ima grč u ruci i da mu je teško plivati, pa sam mu rekao da mahne nogama kako bih ga lakše dohvatio.”

Osim Mujagića, i njegova dva prijatelja, čija imena također još nisu poznata, pridružili su se naporima spašavanja. Međutim, iznenađujuće je što su mnogi okupljeni samo snimali situaciju umjesto da priteknu u pomoć.

“Bio sam šokiran što su mnogi samo stajali i snimali umjesto da pomognu”, izjavio je Mujagić. “Ali na kraju, najvažnije je da smo uspjeli spasiti mladića.”

Mladić je konačno izvučen iz vode uz pomoć Mujagića i njegovih prijatelja, te je prebačen u bolnicu radi daljnjeg liječenja. Srećom, zahvaljujući hrabrim i brzim reakcijama ovih pojedinaca, tragedija je izbjegnuta.

Nastavi čitati

USK

Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu

Published

on

By

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.

Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.

“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.

Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.

Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije