Connect with us

USK

U USK se nazire koalicija u kojoj će biti SDA i dio NiP-a: Ovdje Trojka nikada nije zaživjela

Published

on

Nazire se nova skupštinska većina u USK koju bi trebali činiti SDA, DF, POMAK, NS i dio NiP-a, što znači da bi dosadašnji vladajući NES i SDP mogli biti u opoziciji. Ova bi vladajuća koalicija bila znatno drugačija od onih u ostatku države.

Sagovornici Klix.ba naglašavaju da ovo nije završena stvar, tj. da pregovori još traju, a na šta je ukazao i šef Kluba SDA u Skupštini USK Jasmin Musić. Napomenuo je da u USK odavno ne postoje stabilne koalicije te da je to negativno utjecalo na rad i zakonodavne i izvršne vlasti. To se pokazalo i nakon posljednjih Općih izbora nakon kojih je konstituiranje Skupštine USK trajalo čak četiri mjeseca.Prema Musićevim riječima, intenzivirani su razgovori za formiranje vlasti. No, kako je napomenuo, konačna odluka će ovisiti o stranačkim organima te je najavio da će oni zasjedati krajem ove sedmice. Pitali smo ga da li je zaista izgledna vlast SDA – DF – POMAK, NS i dio NiP-a.

“Mi smo nakon izbora imali razgovarali s DF-om kao partnerom na višim nivoima vlasti i u USK prilično dobro sarađujemo. Sa POMAK-om jako dobro sarađujemo u Gradu Bihaću. POMAK je ušao u blok stranaka koji se zove B3 (kojeg čine POMAK, NS i dio NiP-a). U ovom kontaktu razgovaramo sa svima, uključujući DF i POMAK”, rekao je i ponovio da nije donesena konačna odluka.

Na pitanje da li postoji mogućnost da SDA formira vlast pak s NES-om i SDP-om, kazao je da je predsjednik SDP-a u USK Razim Halkić u jednom od medijskih istupa izjavio da skupštinska većina iz prošlog mandata ne može osigurati novu većinu. Za Musića to implicira da su prethodnih mjeseci radili na tome da imaju skupštinsku većinu.

“Kolega Halkić je na slično novinarsko pitanje u televizijskom gostovanju odgovorio da ne bi bio zainteresovan za takav koncept”, dodaje.

S obzirom na to kakvi su do sada bili odnosi između SDA i NiP-a, također smo ga pitali da li znači da je na djelu zatopljenje odnosa između ove dvije stranke.

“Dominantno razgovaramo s POMAK-om. Vi ste i sami u pitanju naglasili da je dio NiP-a možda raspoložen, dio nije. Zato se ne bih upuštao u projekcije. POMAK nam je uglavnom bio sagovornik, a kasnije je on okupio druge stranke”, rekao je.

Očekuje promjenu, kako je naveo, političke konfiguracije kako bi se dobila što stabilnija vlast. Najavio je da će kantonalna organizacija SDA obavijestiti stranačku centralu o mogućnostima koaliranja.

Šta kažu u POMAK-u, dijelu NiP-a i NS-u

Zikrija Duraković iz POMAK-a je napomenuo da je B3 formiran u novembru prošle godine kada je potpisan sporazum za koji je naveo da sadrži šta bi nova vlast trebala raditi.

“Ovo je kontinuitet razgovora. Prošle sedmice smo razgovarali s DF-om i postigli smo visok stepen saglasnosti po pitanju projekata koje treba realizovati. Onda su se nastavili zajednički razgovori sa SDA”, naveo je.

I on je naglasio da još nije donijeta konačna odluka o formiranju nove koalicije. Govoreći o tome kolika je ona izgledna, Duraković je konstatovao da je zadovoljan tokom razgovora, ali da ne bi ništa prejudicirao.

U komentaru o mogućnosti formiranja vlasti s NES-om i SDP-om, rekao je da su ove dvije stranke očekivale da će vlast nastaviti raditi onako kako je radila posljednje četiri godine.

“I jedni i drugi su jako dobro pozicionirani u USK te njima nije u interesu da nešto radikalno mijenjaju. Zbog toga su bili posvećeni traženju partnera s kojim će imati većinu od 16 zastupnika”, ukazao je i dodao da su POMAK i SDP razgovarali, ali da se, kako tvrdi, ništa specijalno nije desilo.

Zastupnik NiP-a Azhar Sejarić je izjavio da je dobio informaciju da se nazire skupštinska većina SDA – DF – POMAK – NS i dio NiP-a. Ukazao je da ne učestvuje u pregovorima i poručio je da, kako je rekao, na taj način ne želi biti dio većine. Podsjećamo, Sejarić je jedan od NiP-ovih zvaničnika u USK koji su nedavno podnijeli ostavke na stranačke funkcije.

NiP u ovom kantonu ima dva zastupnika, Osim Sejarića, to je Azra Tajić koja je ranije bila članica SBB-a.

Jasmin Hušić iz NS-a je istakao da nije SDA ta koja predvodi formiranje vlasti, ali da postoje razgovori stranke čiji je član, SDA, DF-a, POMAK-a i dijela NiP-a.

“Glavnu riječ vodi B3. Imamo sporazum o programskom koaliranju, kojim su jasno navedeni projekti koje želimo realizovati. Taj sporazum je bio otvoren za sve dobronamjerne političke subjekte i koji žele dobrobit ovog kantona. SDA i DF su pokazali interes da učestvuju u realizaciji tih projekata, da ih podrže te u tom smislu spremni smo prihvatiti ih kao članove tog sporazuma”, poručio je Hušić.

Ukazao je da koalicije neće biti ako SDA i DF u konačnici ne prihvate ono što želi B3. Hušić tvrdi da postoje konsultacije sa stranačkom centralom, ali, kako je ponovio, ništa nije definitivno.

Šta kažu u NES-u i SDP-u

Agan Bunić iz NES-a je naglasio da i on ima informaciju da se radi na stvaranju koalicije SDA – DF – POMAK – NS i dio NiP-a. Kako je kazao, još nemaju zvanične informacije iz DF-a s kojim su razgovarali posljednjih mjeseci.

“Nemamo ni informaciju ni iz B3. Naravno da i SDA pokušava napraviti većinu i to je sasvim legitimno. U USK su već predugo u opoziciji i žuri im se”, dodaje.

Smatra da kantonalnu vlast trebaju činiti stranke iz Osmorke te je ponovio da su razgovarali s DF-om za koji je istakao da su imali određene dogovore.

“Šta se u međuvremenu promijenilo, vrlo brzo ćemo vidjeti”, rekao je Bunić.

Fatka Kulenović iz SDP-a je ocijenila da u USK nikada nije zaživjela Trojka (SDP, NS i NiP). Uvjerava da je SDP pokušavao saradnju ove tri stranke ozvaničiti sporazumom, ali da se to nikada nije desilo. Osim toga, tvrdi da je NiP prekršio sporazum Osmorke, jer je prekršio pravilo da se uspostavlja saradnja s drugim strankama prethodnim konsultovanjem stranaka Osmorke.

Prema njenim riječima, kršenjem tog pravila je uspostavljena saradnja POMAK-a i NiP-a.

“Onda je uporno pokušavao da i mi potpišemo takav sporazum. Zagovarali smo da prvo treba potpisati sporazum Trojke, a onda se dogovorimo ko će biti novi partner. Oni su se na to oglušili”, naglasila je Kulenović.

Potvrdila je da ima informaciju o potencijalnoj koaliciji SDA – DF – POMAK – NS i dio NiP-a. Smatra da je to potvrda dojma da su NS i dio NIP-a pokušavali napraviti skupštinsku većinu u kojoj će biti SDA.

Ocijenila je da je NiP najveći problem u Trojci u USK, optuživši ovu stranku da je u ovom kantonu podržala kandidata SDA za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića, a ne SDP-ovog Denisa Bećirovića.

Kulenović je istakla da su zbog toga pažljiviji u odnosu prema NiP-u. Pozivajući se na medijske izvještaje o ranije u ovom tekstu spomenutim ostavkama NiP-ovih zvaničnika na unutarstranačke funkcije, istakla je da je dojam da je riječ o samovolji pojedinaca u ovoj stranci.

USK

(VIDEO) Bihać: Hrabri Albin Mujagić i njegova dva prijatelja spasili mladića od utapanja u Uni

Published

on

By

U dramatičnom incidentu koji se odigrao kod Bedema u Bihaću, mladić se našao u opasnosti kada je upao u rijeku i nije mogao da ispliva. Dok su mnogi gledali, jedan hrabri pojedinac, Albin Mujagić, i njegova dva prijatelja, odmah su reagovali na poziv u pomoć.

Mladić, čiji identitet još nije otkriven, zamalo je izgubio život kada je upao u hladnu Uni. Kako je situacija postajala sve ozbiljnija, a svi prisutni su samo posmatrali, Mujagić je hrabro pritrčao uz obalu kako bi pomogao mladiću.

“Iako sam prvo primijetio da se nešto dešava dok sam bio na putu za autobus, instinktivno sam znao da moram nešto uraditi”, rekao je Mujagić. “Vidio sam da mladić ima grč u ruci i da mu je teško plivati, pa sam mu rekao da mahne nogama kako bih ga lakše dohvatio.”

Osim Mujagića, i njegova dva prijatelja, čija imena također još nisu poznata, pridružili su se naporima spašavanja. Međutim, iznenađujuće je što su mnogi okupljeni samo snimali situaciju umjesto da priteknu u pomoć.

“Bio sam šokiran što su mnogi samo stajali i snimali umjesto da pomognu”, izjavio je Mujagić. “Ali na kraju, najvažnije je da smo uspjeli spasiti mladića.”

Mladić je konačno izvučen iz vode uz pomoć Mujagića i njegovih prijatelja, te je prebačen u bolnicu radi daljnjeg liječenja. Srećom, zahvaljujući hrabrim i brzim reakcijama ovih pojedinaca, tragedija je izbjegnuta.

Nastavi čitati

USK

Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu

Published

on

By

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.

Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.

“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.

Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.

Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije