Connect with us

USK

USK: Može li se policija očistiti od mita? – Kadrova je sve manje, a korumpirani i presuđeni policajci vraćaju se na posao

Published

on

Od četvorice optuženih policajaca, samo za jednog važi zabrana prilaska stanici, i to za Džiguma, koji je uzimao mjesečno četiri svoje plaće

Nakon što je potvrđena optužnica protiv četiri uposlenika Policijske stranice Bosanski Petrovac, dva komandira Uprave policije USK-a Nermina Mahmutspahića i Šemsudina Dedića, te protiv dva policijska službenika Elvedina Džiguma i Slavka Šobota, javnost ne prestaje da se bavi proračunom koliko mita jedan policajac može uzeti.

Dok Tužilaštvo češlja policijske redove, MUP USK-a ostaje bez kadrova, pa čak korumpirane i presuđene policajce vraća na posao

VRAĆEN NA POSAO

Temelj toga je izjava postupajućeg tužioca Adnana Tulića o tome da su tokom pet dana posebnih istražnih radnji dokumentovali da je narednik Elvedin Džigum čak 70 puta uzeo mito.

– Često su to bili i manji iznosi, po deset i dvadeset, pedeset maraka, pojasnio nam je jučer Tulić.

Dakle, ako je u pitanju prosjek od 20 KM puta 70 slučajeva, za pet dana je to 1.400 maraka, čime je osumnjičeni na mitu ostvario visinu policijske plaće. Koliko je uzimao mimo perioda praćenja, nije poznato, ali istraga vjeruje da je u pitanju standard, piše Oslobodjenje

Međutim, Tužilaštvo smatra da je veća šteta po državu počinjena u okviru drugog dijela optužnice za masovno sređivanje saobraćajnih kazni, gdje su, na primjer, prema pravnim licima brisane kazne od po nekoliko hiljada maraka, a te slučajeve tek treba sabrati.

Kada su u pitanju optuženi policajci, komandiru Šemsudinu Dediću su ukinute mjere zabrane i on je vraćen na posao. Policajcu Džigumu, koji je najvećim djelom obuhvaćen ovom optužnicom, postoji mjera zabrane prilaska Policijskoj stanici, a tužilac Tulić je na pres-konferenciji pomenuo da postoji i sudska mjera zabrane sastajanja s policijskim komesarom Mujom Koričićem. Ostali policajci nemaju zabrana.

– Kao i sve druge državne službe, i oni imaju obavezu da suspenduju svoje policajce, međutim, u praksi je stanje haotično i to se selektivno tumači, potvrđuje nam Tulić.

Najbolji primjer je upravo MUP Unsko-sanskog kantona, gdje je iz drugog predmeta komandir Said Ljubijankić, policajac koji ima dvije optužnice i jednu presudu, vraćen na posao.

LAŽNO PRIJAVLJIVANJE

Kolege iz magazina Žurnal nedavno su izvještavale o ovom slučaju, odnosno o Ljubijankiću, koji je kriv za zloupotrebu položaja tako što je uhapsio jednu osobu zbog komentara na Facebooku, ali i da postoji optužnica protiv njega i za lažno prijavljivanje. Ljubijankić je 1. aprila vraćen na dužnost komandira PS-a Cazin, a policijski komesar USK-a Mujo Koričić i to dalje ne želi komentarisati.

Činjenica je da imaju probleme sa kadrovima, ali ne zbog učestalih tužilačkih akcija usmjerenih na suzbijanje korupcije unutar policije, već isključivo ponašanja službenika.

 

USK

Slučaj u Krajini: Promašio listić, pa napao radnicu u kladionici

Published

on

By

U kladionici “Premier” u Sanskom Mostu došlo je do incidenta u kojem je radnica napadnuta od strane muškarca nakon što je, prema svjedočenju očevidaca, promašio listić za klađenje.

Prema izjavi svjedoka, B.A. je verbalno napao radnicu u kladionici bez ikakvog prethodnog razloga, što je navodno rezultat bila situacija oko njegovog listića za klađenje.

Nakon što je incident prijavljen, policija je brzo reagovala i izašla na lice mjesta, ali je B.A. već bio napustio lokaciju.

Kasnije, zahvaljujući operativnom radu, policija je uspjela locirati B.A. te mu uručiti prekršajni nalog zbog napada na radnicu.

Nastavi čitati

BiH

Akcija Piramida: Na terenu više od 150 policijaca. Pretresi u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši…

Published

on

By

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizovana kriminalna grupa je u proteklih šest mjeseci ostvarila novčanu korist veću od šest miliona KM

Policijski službenici Granične policije Bosne i Hercegovine započeli su jutros realizaciju aktivnosti po operativnoj akciji kodnog naziva Piramida, čiji je cilj sprječavanje organiziranog krijumčarenja migranata.

Pretresi se vrše na više lokacija na području USK-a, ZDK i KS-a na ukupno 16 lokacija i to u Bihaću, Cazinu, Brezi, Visokom, Sarajevu, Kaknju i Velikoj Kladuši.

Do sada je pronađeno 14 osoba koje se sumnjiče da su počinile krivično djelo organiziranje grupe ili udruženja za izvršenje kričičnog djela krijumčarenje migranata, te krijumčarenje ljudi, a koje su bile dio međunarodne organizirane kriminalne grupe, i koje su, u posljednjih šest mjeseci, preko teritorija Bosne i Hercegovine pokušali prokrijumčariti ili su prokrijumčarili preko 600 osoba, među kojima preko 100 maloljetnika.

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizirana kriminalna grupa, u proteklih šest mjeseci, ostvarila je novčanu korist veću od šest miliona KM.

– Aktivnosti čiji je nositelj organizacijska postrojba Granične policije BiH za sprječavanje prekograničnog organiziranog kriminala provode se zajedno s Upravom kriminalističke policije MUP-a Republike Hrvatske i EUROPOL-om, a pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Današnju podršku u realizaciji, u kojoj sudjeluje preko 150 policijskih službenika, pružili su policijski službenici MUP-a Unsko-sanske županije, dok su tijekom istrage kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH pružali Obavještajno-sigurnosna agencija BiH i Služba za poslove sa strancima, saopćili su iz Granične policije BiH.

Ističu da Granična policija BiH u kontinuitetu nastavlja poduzimati mjere na sprječavanju izvršenja kaznenih djela krijumčarenja ljudi, posebno protiv organiziranih kriminalnih grupa. Uz navedene aktivnosti, tokom prošle i u prva tri mjeseca ove godine policijski službenici Granične policije BiH su, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili 110 krivičnih djela krijumčarenja ljudi, nadležnim tužiteljstvima podnijeli 83 službena izvještaja protiv 177 osoba.

Nastavi čitati

USK

Vrhovni sud FBiH potvrdio presudu u predmetu Hadis Jusić

Published

on

By

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevu, u krivičnom predmetu protiv optuženog Hadisa Jusića, zbog krivičnog djela Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, odlučujući o žalbi Kantonalnog tužiteljstva iz Bihaća, izjavljenoj protiv presude Kantonalnog suda u Bihaću broj 01 0 K 010740 19 K od 28.03.2023. godine u odnosu na oslobađajući dio presude, na sjednici vijeća održanoj dana 20.03.2024. godine, donio je PRESUDU broj: 01 0 K 010740 23 Kž od 20.03.2024. godine, kojom se žalba Kantonalnog tužiteljstva iz Bihaća odbija kao neosnovana i potvrđuje presuda Kantonalnog suda u Bihaću broj 01 0 K 010740 19 K od 28.03.2023. godine u njenom oslobađajućem dijelu.

Presudom Kantonalnog suda u Bihaću broj 01 0 K 010740 19 K od 28.03.2023. godine, optuženi Hadis Jusić, a na osnovu člana 299. tačka c) Zakona o krivičnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine, oslobođen je od optužbe da je učinio krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

Najčitanije