Connect with us

USK

USK – Utvrda koja prkosi stoljećima: Stari grad Sokolac mjesto susreta triju velikih kultura (FOTO)

Published

on

Područje Unsko-sanskog kantona dobro je znano kroz historiju po starim gradovima, a činjenica da se to područje zove Krajina i da je to bio krajnji dio Osmanskog carstva ukazuje da je u toj obasti trebao biti izgrađen veliki broj starih gradova koji su najčešće služili kao utvrde.

Sokolac je bio dio lančanog sistema odbrane koji se nastavlja i u susjednoj Republici Hrvatskoj. Na vrhuncu je po broju gradova i kula obuhvatao više od 50 građevina na vrlom malom prostoru.

 

 

 

Taj kontinuitet pravljenja utvrda na ovom području bio je prepoznatljiv, kao što je područje današnjeg starog grada Sokolac, gdje su još ranije pronađena uzvišenja, gradine i ostaci iz brozanog doba što se vremenski podudara sa gradnjom sojenica.

Kako je pojasnio historičar i direktor Muzeja Unsko-sanskog kantona Dino Dupanović, to nam govori da su ilirski narodi, tačnije Japodi koji su živijeli na ovom području, naseljavali usvisine i pozicije sa kojih se mogao braniti ovaj kraj.

 

“Kada govorimo o starim gradovima kao što je Sokolac, moramo znati da su tu postojale gradine i prije onoga što mi znamo o srednjem vijeku. Sokolac se prvi put spominje 1380. godine, a već 1395. godine nalazimo njegov naziv u jednoj povelji. Ti nazivi su se javljali u različitim oblicima, pa je nekad to bio Sokol, nekad Zokol ovisno o kojoj i čijoj povelji se radilo. Znamo da je taj grad često bio predmet sukoba između Sigismunda Luksemburškog i Ladislava Napuljskog, te je nekad prelazio iz ruke jednih u ruke drugih, ali je uvijek bio dodjeljivan bihaćkim kapetanima. Tako da imamo zapise da je jedan od onih koji su upravljali Sokocem bio Petar Keglavić koji je vodio cijelu odbrambenu strukturu samoga grada”, istaknuo je Dupanović.

Foto: Fena / Stari grad Sokolac

Sokolac je, kako je naglasio, jedan od gradova koji je među posljednjima pao pod Osmansku upravu 1592. godine i koliko je bio značajan možda najbolje govori činjenica da se on nalazio u okviru Bihaćkog sandžaka sve do 1711. godine kao izuzetno važno mjesto u tom utvrđenom području Bihaćke krajine i da je, kada je osvojen, predstavljao jedno od polazišta Osmanlija za kretanje u daljnja osvajanja Bihaća.

Sokolac je danas jedan od zaštićenih nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine. Dijelom se radi na njegovoj rekonstrukciji i obnovi, ali taj proces realizira se sporo jer lokalne i kantonalne institucije nemaju direktnu nadležnost, već se moraju obraćati višim novima vlasti kada žele raditi određene preinake i radove. Sokolac je u vrijeme Jugoslavije bio prepoznat kao dobro i pogodno turističko mjesto, u Bihaću se nadaju da će vratiti ta vremena kada su ovaj kulturno-historijski spomenik posjećivali turisti iz različitih krajeva svijeta.

“Tu je prije raspada bivše države postojao turističko-ugostiteljski objekat, u jednom dijelu su bili izloženi trodimenzionalni predmeti iz Muzeja USK-a, mogle su se kupiti i razglednice grada te još dosta stvari. To je bilo turističko mjesto koje je s vremenom nestalo a sada se radi na njegovom oživljavanju i vjerujem da će se to desiti čim prije”, smatra Dupanović.

Srednjovjekovni grad Sokolac pod upraviteljstvom je Turističke zajednice, a iz te ustanove istaknuto je da su procedure za intervenciju na nacionalnim spomenicima dugotrajne, ali da su pokrenuti mnogi projekti koji bi u konačnici trebali učiniti Sokolac otvorenijim i turističkom destinacijom koju posjećuju mnogi turisti.

Foto: Fena: Stari grad Sokolac

USK

Krajišnici pokazali humanost: Za 24 sata prikupljeno 18 hiljada KM za liječenje stradalog Zekerijaha

Published

on

By

Za potrebe liječenja 20-godišnjeg Zekerijaha Zeke Kerića, koji je teško stradao prilikom pada s konja, za samo 24 sata prikupljeno je 18 hiljada maraka, navodeno je na oficijelnoj facebook stranici Mjesne zajednice Tomina.

Ovo je još jedan primjer velike i nesebične plemenitosti i humanosti u teškim trenucima, posebno kada je u pitanju jedan mladi ljudski život.

 

 

“Tomina i njeni divni mještani, zajedno s drugim velikodušnim ljudima, pokazali su svoje srce veličine planine! U samo 24 sata humanitarne akcije, još jednom su dokazali da zajedno mogu učiniti čuda. Akcija za pomoć u liječenju Zeke Kerića, mladića koji je teško stradao u padu s konja na hipodromu Šejkovača, već je sada uspjela. U jednom danu, prikupljeno je više od 18.000,00 KM! Ova brza i velikodušna reakcija pokazuje koliko su Tomina i njeni mještani, zajedno s ostalim dobrim ljudima, spremni pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Zahvaljujemo se i hitnoj pomoći Sanski Most koja je na profesionalan i brz način obavila svoj dio posla, pružajući brigu i podršku Zeki u ovim teškim trenucima. Bravo za ovaj divan primjer solidarnosti i humanosti! “, navodi se u objavljenom statusu sa brojem žiro računa na koji se mogu uplatiti sredstva.

 

 

Podsjećamo da je prilikom nesretnog pada s konja, teške povrede glave j zadobio Zekerijah Kerić i nakon nesreće hospitaliziran je u Kantonalnoj bolnici u Bihaću.

Ovaj mladić je poznat kao veliki zaljubljenik u trkaće konje, te je poslednjih godina bio angažovan kako bi održavao i hranio ove životinje. Prema nezvaničnim informacijama, jašući jedno od grla, izgubio je ravnotežu, pri čemu mu se noga zaplela u uzengiju pa ga je životinja u trku vukla nekoliko desetina metara za sobom. Pri tome je zadobio teške povrede glave, a prema poslednjim informacijama njegovo životno stanje je još uvijek kritično. Budući da nema zdravstveno osiguranje, njegovi prijatelji su pokrenuli humanitarnu akciju kako bi se prikupila neophodna sredstva za liječenje.

 

 

Za ozdravljanje mladića upućene su brojne želje i izrazi podrške.

Nastavi čitati

USK

Purić: Dobro je da se Fikret Abdić neće moći ponovo kandidovati, doći će do promjene

Published

on

By

Amir Purić, zastupnik Naše stranke u Parlamentu FBiH, gostovao je na BHT-u i govorio o svojoj kandidaturi za načelnika Općine Velika Kladuša, o smjeni Mirjane Marinković-Lepić te o imenovanju sudije Ustavnog suda FBiH.

„Trenutno sam jedan od šest prijedloga opozicionih stranaka za jedinstvenog kandidata za načelnika Općine. Da li ću ja biti taj, zavisit će od dogovora. Ono što je dobro jeste da će u Velikoj Kladuši doći do promjene, jer, najvjerovatnije, aktuelni načelnik Fikret Abdić se neće moći kandidovati zbog novih izbornih pravila koje je nametnuo visoki predstavnik”.

O smjeni Mirjane Marinković Lepić i imenovanju Dragana Miokovića je rekao da bi do toga moglo doći na sljedećoj sjednici.

Također je upitan da li će na sljedećoj sjednici biti imenovan i Marin Vukoja za ustavnog sudiju. Purić je rekao da sudija mora biti što skorije imenovan kako ne bi došlo do blokade u radu Ustavnog suda, te skrenuo pažnju na važnu činjenicu: „Bit će imenovan onaj kandidat koji bude imao 50 ili više glasova. Bilo da na Parlament dođe kao prijedlog sam Vukoja, bilo da ih dođe pet, 10 ili 15, novi sudija mora imati 50 i više glasova.”

Nastavi čitati

USK

Velika Kladuša: U saobraćajnoj nesreći poginula jedna osoba, poznat identitet stradalog

Published

on

By

Jedno lice smrtno je stradalo u jučerašnjoj saobraćajnoj nesreći evidentiranoj u mjestu Todorovo. Kako su nam kazali u Policijskoj stanici Velika Kladuša, nesreća se desila u večernjim satima gdje je došlo do slijetanja vozila s ceste, javlja RVK.

U vozilu se nalazila jedna muška osoba koja je, nažalost, podlegla od zadobijenih povreda. Kako saznajemo, radi se o 42-godišnjem Samiru Toriću.

Nastavi čitati

Najčitanije