Connect with us

BiH

(VIDEO) Šta nam ovo rade: Do juče se nisu mogli ni oko čega dogovoriti, a sad jednoglasna odluka, kako?

Published

on

Budućnost BiH je u NATO-u, tvrdi Josip Brkić

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u srijedu je jednoglasno usvojilo programe reformi za 2021. i 2022, te Izvještaj o radu Komisije za saradnju sa NATO-om BiH. Programi su usvojeni nakon brojnih odgađanja rasprave i odbijanja Zorana Tegeltije, predsjedavajućeg VMBiH, da tačku uvrsti na dnevni red. Višemjesečna prepucavanja lako su zaboravljena, a gotovo istoj situaciji smo svjedočili i tokom 2019. Podsjećamo, Milorad Dodik, lider SNSD-a, mjesecima je odugovlačio proces usvajanja Programa – da bi 19. novembra 2019. konačno popustio. Dodik je tada tvrdio da Godišnji nacionalni program (ANP) i program reformi ne predstavljaju isti dokument.

JAČANJE PARTNERSTVA

Dr. Josip Brkić, zamjenik ministrice vanjskih poslova naše zemlje i predsjedavajući Komisije, ističe da je usvajanje programa važna odluka koja afirmira vanjskopolitički položaj BiH, pogotovo u kontekstu euroatlantskih integracija.

– Važan je i kontinuitet donošenja dokumenata programa reformi iz prostog razloga što se time jača – i formalno-pravno i politički – partnerstvo između BiH i Sjevernoatlantskog saveza, kaže dr. Brkić za Oslobođenje i O kanal.

Dodaje da je “temeljno važno da dokument programa reformi nije točka razdora, nego točka spajanja, jer je VM donio odluku jednoglasno”.

 

– Povjerenstvo je u srpnju dostavilo VMBiH Program za 2022. Zašto se ranije nisu stekli uvjeti da se o tome raspravlja na VM, pitanje je za one koji slažu dnevni red, objašnjava dr. Brkić i dodaje da je svaki program reformi plod rada 16 državnih institucija, te da su u izradu uključeni i akademska zajednica BiH, nevladin sektor koji se bavi pitanjima sigurnosti, te mediji.

Naglašava da su u procesu javnih konsultacija na sve adrese poslani dokumenti Programa reformi, kako bi se zainteresirana javnost upoznala i kako ne bi bilo nikakve mistifikacije.

– U konačnici, to je dokument koji govori o konkretnim potezima koje će institucije BiH učiniti u kalendarskoj godini kako bismo vrijednosti koje zagovara NATO dublje ukorijenili u naše društvo. Podsjetit ću da se ne može jedno ministarstvo ili povjerenstvo integrirati u Savez, već cijelo društvo, država, ističe dr. Brkić.

Kada nemate šta da pružite građanima, onda upirete prstom u one druge, a sami niste sposobni da uradite ništa, ističe prof. dr. Darko Trifunović

On očekuje da će Program reformi u Glavni štab NATO-a biti dostavljen naredne sedmice, te biti proslijeđen članicama.

– Tada kreće politički dijalog i, u konačnici, institucije BiH će biti u obavezi da urade samoprocjenu, ali tek koncem godine. To je tehnički proces koji jača odnose između Saveza i BiH, ističe dr. Brkić i dodaje da je važno da imamo kontinuitet odnosa.

Smatra da, u kontekstu saradnje sa NATO-om, trebamo nastaviti ovom dinamikom.

– Pitanja koja opterećuju – u prvom redu – politički odnose u BiH, poput članstva u Savezu, nisu ona o kojima se sada raspravlja. Mi jednostavno nismo spremni – ni politički ni organizacijsko-tehnički, a nisam ni uvjeren da bi zemlje članice danas BiH primile u punopravno članstvo. Zbog toga je temeljno važno nastaviti raditi i surađivati, pripremati institucije da kada dođe trenutak, donesemo odluku hoćemo li dio svog suvereniteta prenijeti na Savez. Ja osobno, stranka kojoj pripadam, narod kojem pripadam, nemamo nijedne dvojbe oko toga i vjerujemo da je budućnost BiH u punopravnom članstvu u NATO-u, ističe predsjedavajući Komisije.

Nakon usvajanja programa, dr. Brkić je dobio čestitke zapovjednice NATO-a i kolega iz političko-sigurnosnog dijela NATO-a iz Bruxellesa. Prof. dr. Dijana Gupta, predsjednica Atlantskog vijeća BiH, smatra da je sada, kada je Rusija na najgori način napala nezavisnu i suverenu Ukrajinu, to poruka da moramo što prije postati članica NATO-a kako bi BiH bila potpuno sigurna zemlja.

Prof. dr. Mladen Mrdalj sa Webster University mišljenja je da su se u ovom trenutku “obe strane dogovorile oko dokumenta koji mogu interpretirati svojim glasačima onako kako se njima sviđa”.

– Mislim da je to urađeno i sa prošlim dokumentom, samo što je tada bilo više buke. Ovaj put mislim da je to urađeno “na brzu ruku i da se ne pravi puno medijske pažnje”, kaže prof. dr. Mrdalj.

Ovo je iskorak u kontekstu konsenzusa na kojem je izgrađen dogovor i prihvaćen Program reformi, kaže dr. Josip Brkić

Objašnjava da se, sa jedne strane – partije iz RS-a, odnosno predstavnici RS-a, ne osjećaju vjerovatno ugodno kada vide da su označeni kao veliki proruski igrač na Balkanu, u trenucima kada je Rusija ne samo omražena nego izgleda i da gubi na frontu.

– Sa druge strane, nakon stava SAD-a da podržavaju reforme Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik, partije iz Sarajeva žele da “talasaju vodu” i bilo im je potrebno da postignu nekakvu pobedu. Oni će u ovim okolnostima pokušati da protumače usvajanje ovog dokumenta kao zadovoljavanje osnovnih nacionalnih interesa svojih strana, naglašava prof. dr. Mrdalj.

Dodaje kako je vjerovatno da dokument pravi i uvod “u koaliciju koju bi mogli da naprave SNSD i pobedničke stranke iz Sarajeva”.

Dr. Soeren Keil sa Instituta za federalizam Univerziteta u Fribourgu u Švicarskoj kaže da je odluka iznenađujuća. Upoređujući situaciju sa onom iz 2019, kada je Dodik sam odbio da pristane na ANP, dr. Keil se pita da li se tekst promijenio kako bi se izbjegli termini poput “nacionalnog” na koje se Dodik ranije žalio.

– Ne treba zaboraviti da se na članstvo u NATO-u veoma kritično gleda od većine Srba, ali ruski napad na Ukrajinu je također rezultirao dovođenjem u pitanje Dodikovog snažnog savezništva sa Putinom, čak i u redovima SNSD-a, naglašava dr. Keil.

POLITIČKE TRGOVINE

Dodaje da na umu treba imati i najavu EU da će BiH uskoro dati status kandidata, što također povećava šanse za pristup većoj finansijskoj podršci iz Bruxellesa – nešto što je Dodiku i RS-u očajnički potrebno i pokazivanje neke spremnosti na kompromis bi moglo biti korisno.

Prof. dr. Darko Trifunović, vojnopolitički analitičar iz Beograda, smatra da je jednoglasna odluka samo jedna od igara vladajućih, te da odgovor treba tražiti na relaciji Bakir Izetbegović (lider SDA, op. a) – Milorad Dodik.

– Jasno je da postoje političke trgovine, jasno je sada svim građanima BiH da su i rat i svi događaji bili deo prećutnog dogovora te neke političke mafije kojoj je to i trebalo. Jasno je da običnim ljudima sve ovo ne treba. Odluka VMBiH je jednoglasna – do juče nisu mogli da se usaglase, a odjednom sve funkcioniše. Pa, kako onda ne funkcioniše i u drugim oblastima? Čemu onda ta politička, da kažem, kriminalna retorika? Kada nemate šta da pružite građanima, onda upirete prstom u one druge, a sami niste sposobni da uradite ništa, kaže prof. dr. Trifunović, piše Oslobodjenje.

BiH

Dodik: Mi smo se već odvojili, u svemu, potrebno je da ozvaničimo miran razlaz

Published

on

By

Milorad Dodik sve teže podnosi dešavanja na domaćoj, ali i međunarodnoj političkoj sceni koja mu nikako ne idu u prilog.

Tako se predsjednik Republike Srpske ponovo krenuo obračunavati sa neistomišljenicima – naravno na Instagramu.

Kosovo u Vijeću Evrope

“Igranka koju su priredili bosanski muslimani po pitanju članstva samoproglašenog Kosova u Vijeću Evrope na kraju će se obiti o glavu samo BiH. Odmetnute strukture bosanskih muslimana davno su izašle iz ustavnih okvira i odstupaju od svega što dejtonska BiH predstavlja.

Možda Komšić misli da je uspio nešto da napravi jer je ostao suzdržan, ali to suštinski ništa ne mijenja, osim što je jasna poruka nama u RS da su javno pokazali da je sve što radimo da sačuvamo našu ustavnu poziciju ispravno i jedino moguće u uslovima stalnog podmetanja i pokušajima rušenja RS i zaobilaženja u procesu odlučivanja jednostranim djelovanjem.

Sve njihove akcije i licemjernost po pitanju tzv. Kosova otvaraju nove perspektive za RS, pa više nije tako neuobičajeno reći i očekivati da RS uradi isto. Mehanizmi za to postoje. Mi smo se već odvojili, u svemu.

Nove perspektive

Potrebno je da ozvaničimo naš miran razlaz, koji su bosanski muslimani inicirali svojim jednostranim potezima i rušenjem ustavnog poretka.

Bilo bi najbolje za sve koji žive u BiH da na institucionalnom nivou počnemo razgovore o odvajanju, jer miran razlaz je činjenica i treba učiniti sve da se obezbijede stabilnost i saradnja na način koji je moguć.

Mi ne možemo da budemo u zajednici s onima koji u nama stalno vide neprijatelje i rade sve da ojačaju neprijateljstvo i mržnju prema srpskom narodu. To nije prirodno. Takva zajednica ne može da opstane i zato se raspada”, poručio je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Isak svečano dočekao Munjića i Selmanovića: Postrojen policijski vod, uposlenici aplaudirali

Published

on

By

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine (BiH) odlučio da ne postoji osnovana sumnja Tužilaštva BiH da su prvi čovjek FUP-a Vahidin Munjić i šef specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović počinili krivična djela zbog kojih bi im bio određen pritvor, upriličen je svečani doček za njih dvojicu.

Međutim, treba naglasiti da nepostojanje osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo ujedno ne znači da krivično djelo zaista ne postoji, nego da tužilac nije uspio uvjeriti sudije u svoje sumnje i dokaze. To ne mora značiti da je istraga u njihovom slučaju završena, niti da je nastavljena, a o svemu se treba očitovati Tužilaštvo BiH.

Prilikom dolaska u prostorije FUP-a Munjića i Selmanovića je dočekao federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak.

Video pogledajte OVDJE.

U njihovu čast su postrojeni vodovi specijalne policijske jedinice i jedinice za podršku.

Njih su također dočekali načelnici odjeljenja, a službenici i namještenici su im aplaudirali na hodnicima prilikom ulaska u zgradu.

Podsjetimo, Munjić i Selmanović su uhapšeni u sklopu akcije “Black Tie 2”, a u rješenju se navodi kako su tvrdnje protiv njih zasnovane na indicijama i posrednim saznanjima trojice policijskih službenika, a koja se ne mogu koristiti kao dokazi.

Odlukama Suda BiH je utvrđeno da za ukupno 15 osoba postoji osnov sumnje da su počinili krivična djela, dok za preostalih osam ne postoji.

Nastavi čitati

BiH

Šokantne tvrdnje Miletića: Najmanje 25 sarajevskih policajaca drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga

Published

on

By

Bivši premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, je u zatvoru. Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, je na sudu. Predsjednik državnog suda, Ranko Debevec, uhapšen, suspendiran pa pušten da se uz mjere zabrane brani sa slobode. Bivši šef obavještajne službe, Osman Mehmedagić uhapšen, pa nakon pritvora pušten. Direktor Federalne uprave policije u ponedjeljak uhapšen u istoj akciji kao i komandant specijalne jedinice, s njima i niz policajaca, biznismena, doktora i influensera. Dok se svi pitaju koga će to akcija ‘Crna kravata’ svezati, nekadašnji prvi čovjek FUP-a, a sada državni delegat, Zlatko Miletić, upozorava na sve ono što se odvija iza kulisa naizgled mirnog života u Sarajevu.

Na današnjem ročištu uhapšenim u akciji ‘Black tie 2’ mogli su se čuti šokantni detalji, između ostalog, i njihovi “planovi” o preuzimanju države. Večerašnjeg gosta Pressinga, akcija raduje, ali istovremeno, skreće pažnju i na sve nedaće koje će čekati tužitelje.

“Nadam se da je ovo početak borbe protiv organizovanog kriminala u državi koja je po tome šampion”, započinje razgovor na ovu temu Miletić, no ističe još jedan stav: Tužilaštvo BiH je u ovom slučaju sebi dalo težak zadatak.

Onda se postavlja pitanje – šta je sve potrebno za uspješno procesuiranje?

“To su djela koja se jako teško dokazuju, radi se o jako velikoj grupi. Zato će morati raditi najmanje po dva ili tri tužitelja da bi se to dokumentovalo kako treba”, pojasnio je.

S obzirom na prirodu slučaja i niz uhapšenih, Miletić priznaje da na sve gleda poprilično emotivno, naročito jer je ravnatelj policije bio osam godina.

“Jedan dio ljudi ja znam, neke sam čak ja i zaposlio. To je takva bruka i sramota da sam sebi ne mogu da objasnim šta se desilo u Federalnoj upravi policije”, rekao je.

No, šta se, zapravo, desilo?

“Kada sam došao FUP ništa nije imao. Za osam godina od njega smo napravili brend. Od 2010. godine, toliki je bio uticaj politike na instituciju da se ona počela ruinirati, i to traje već 15 godina. Ko zna gdje će to završiti. Političari su postavljali nesposobne kadrove, a vremenom su im trebali podobni i poslušni – tako smo došli do ovoga do čega smo došli. Sve politike žele ovladati policijskim agencijama, po mojoj pretpostavci zato što se može desiti da njih treba procesuirati, pa da budu pošteđeni. Uticaj su, nažalost, protegnuli i na tužiteljstva i sudove, to je toliko duboko ukorijenjeno, da bez razloga nismo jedna od najgorih zemalja po pitanju korupcije”, pojašnjava.

Posebno ga zabrinjava pitanje – otkud policija u društvu takve bande, takvih kriminalaca?

“Ako vam par mafijaša vodi državu i odlučuje o našim životima, ovo će biti posljedica ukupnog stanja”, rekao je podsjećajući i na izvještaj Tužilaštva BiH iz prošle godine gdje glavni tužitelj tvrdi da nije moglo biti boljih rezultata zbog involviranosti kriminala u policijske agencije.

“Ovo je sve privid”, dodaje.

Zbog aktuelne situacije treba podsjetiti da su lideri Trojke ne tako davno slavodobitno govorili o aplikacijama Sky i ANOM. Sada, više nego ikada prije, vrijedi postaviti pitanje, gdje nas one sve mogu odvesti?

“Doći će to i do pojedinih političara, tu nema nikakve dileme. Ako su policijski službenici radili ono o čemu se piše, nisu to mogli raditi da niko ne zna”, stava je Miletić.

A piše se, između ostalog, da su oni obezbjeđivali narko bosa prilikom njegovog posjeta Sarajevu, a zauzvrat dobili uniforme.

“Oprema je najmanji problem. Veći problem je to kako ti spavaš u istom hotelu sa dilerom, kako isfingiraš svoje odsustvo i sa službenim vatrenim oružjem pređeš granicu, odeš s njim dok obavlja posao i vratiš se, a zauzvrat uzmeš sedam hiljada eura. Ako ja to znam, kako je moguće da oni koji s njim rade to ne znaju? Svi rade na tome da se to prikrije”, pojasnio je Miletić.

Prao se novac, kupovale su se nekretnine, no ni djelić svega onoga što se u ovom krugu odvijalo još nije rasvjetljen, kaže Miletić.

“Vidjet ćete vi do čega će to sve dovesti. Ja znam za jedno lice koje je kupilo na desetine nekretnina u Sarajevu. Tri momka iz ovih policijskih struktura imaju svoje ugostiteljske objekte, to je zakonom zabranjeno dok se radi kao policajac. Po tvrdnjama mojih kolega najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži svoje ugostiteljske objekte koje oni koriste za rasparčavanje narkotičkih sredstava”, tvrdi.

Kaže da se radi o službenicima raznih policijskih agencija, piše N1.

“Kriminalci im pomognu da ih kupe ili zakupe i u njima su zaštićeni. Droga se valja u takvim ugostiteljskim objektima. To pola Sarajeva zna i svi šute na to”, naglasio je.

 

Nastavi čitati

Najčitanije