Connect with us

USK

Za 16 osoba čak 500.000 maraka “bijelog kruha”: Za Elmu Đogić iz Velike Kladuše i Asima Kambera iz Sanskog Mosta nema ništa sporno, oni su to zaslužili?!

Published

on

Za odlazeći saziv Zastupničkog doma Parlamenta FBiH nema zime ni brige, dobivat će po 3.000 KM

 

Od 17 zastupnika iz odlazećeg saziva Zastupničkog doma Parlamenta FBiH njih 16 ostvarilo je pravo na tzv. bijeli kruh. Za isplatu neto plaća parlamentarcima samo ovog doma, po napuštanju poslaničkih klupa, FBiH će izdvojiti oko pola miliona maraka, piše Avaz.

 

Tako će u periodu od godinu po prestanku mandata pravo na plaću koju su imali u poslaničkim klupama uživati Zeid Mujić (2.826 KM), Elma Đogić (2.718 KM), Šemsudin Kavazović (2.951 KM), Marijan Klaić (3.242 KM), Matea Cakalin (2.641 KM), Sanela Prašović-Gadžo (3.113), Samila Zejćirović (2.741 KM), Boro Krišto (3.091 KM), Asim Kamber (3.167 KM), Hasan Muratović (3.091 KM), Amer Obradović (2.903 KM), Adis Arapović (3.053 KM), Husein Topčagić (3.053 KM), Nihad Čolpa (2.691 KM) i Eldin Vrače (2.848 KM).

 

S obzirom na to da je 18. januara navršio 65 godina i ispunio zakonske uvjete za penziju, Ismet Osmanović (3.235 KM) je pravo na “bijeli kruh” ostvarivao do tog datuma.

 

Prema riječima Rasima Smajlovića, predsjednika Administrativne komisije Zastupničkog doma PFBiH, privremena administrativna komisija odbila je zahtjev zastupnika Zijata Mušića jer nije ispunio uvjete, s obzirom na to da je ostvario pravo na penziju. Nakon što je izjavio žalbu na rješenje ona je u postupku rješavanja.

 

– Razlika u iznosima plaća pojavljuje se zbog visine koeficijenta koji se prilikom obračuna plaće primjenjuje na pojedinog zastupnika i dužine radnog staža. Najniži koeficijent za zastupnike je 7,80, za zamjenike predsjednika radnih tijela koeficijent je 8, za predsjednike radnih tijela je 8,10, a za predsjednike klubova je 8,20 – pojasnio je Smajlović.

Pravo na plaću nakon prestanka mandata već godinama izaziva buru reakcija u državi u kojoj većina građana jedva sastavlja kraj s krajem, pa se logičnim nameće pitanje zašto se država brine o zastupnicima nakon što ostanu bez posla, a barem približno ne o stotinama hiljada nezaposlenih.

 

– Ovo pravo je regulirano članom 11. Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti BiH. U proceduri su inicijative da se ukine ovo pravo – kazao nam je sekretar Zastupničkog doma PFBiH Ivan Miličević.

Na konstituirajućoj sjednici Administrativne komisije Doma naroda PFBiH pravo na plaću po isteku mandata priznato je za šest od ukupno 13 delegata koji su podnijeli takav zahtjev. Radi se o Nikici Bosniću, Mireli Trepanić-Grbešić, Damiru Jurišiću, Jasminu Duvnjaku, Senadu Ahmetoviću Zvonku Mariću. Preostalih sedam delegata treba dostaviti potrebnu dokumentaciju kako bi Komisija mogla donijeti odluku. Plaće delegata u Domu naroda iznose oko 3.000 KM.

 

(DEPO PORTAL/dg)

USK

(VIDEO) Bihać: Hrabri Albin Mujagić i njegova dva prijatelja spasili mladića od utapanja u Uni

Published

on

By

U dramatičnom incidentu koji se odigrao kod Bedema u Bihaću, mladić se našao u opasnosti kada je upao u rijeku i nije mogao da ispliva. Dok su mnogi gledali, jedan hrabri pojedinac, Albin Mujagić, i njegova dva prijatelja, odmah su reagovali na poziv u pomoć.

Mladić, čiji identitet još nije otkriven, zamalo je izgubio život kada je upao u hladnu Uni. Kako je situacija postajala sve ozbiljnija, a svi prisutni su samo posmatrali, Mujagić je hrabro pritrčao uz obalu kako bi pomogao mladiću.

“Iako sam prvo primijetio da se nešto dešava dok sam bio na putu za autobus, instinktivno sam znao da moram nešto uraditi”, rekao je Mujagić. “Vidio sam da mladić ima grč u ruci i da mu je teško plivati, pa sam mu rekao da mahne nogama kako bih ga lakše dohvatio.”

Osim Mujagića, i njegova dva prijatelja, čija imena također još nisu poznata, pridružili su se naporima spašavanja. Međutim, iznenađujuće je što su mnogi okupljeni samo snimali situaciju umjesto da priteknu u pomoć.

“Bio sam šokiran što su mnogi samo stajali i snimali umjesto da pomognu”, izjavio je Mujagić. “Ali na kraju, najvažnije je da smo uspjeli spasiti mladića.”

Mladić je konačno izvučen iz vode uz pomoć Mujagića i njegovih prijatelja, te je prebačen u bolnicu radi daljnjeg liječenja. Srećom, zahvaljujući hrabrim i brzim reakcijama ovih pojedinaca, tragedija je izbjegnuta.

Nastavi čitati

USK

Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu

Published

on

By

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.

Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.

“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.

Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.

Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije