Connect with us

BiH

Za “Despote” se zanima više država, a po svijetu ih predstavlja ratni zločinac iz Srebrenice (VIDEO)

Published

on

Iz TRB-a su priopćili da su ih sredinom prošlog mjeseca posjetili vojni izaslanici SAD-a, Njemačke, Kine, Švicarske, Austrije, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Češke, Hrvatske i Srbije te su se upoznali s nekim od ključnih projekata poduzeća smještenog na istoku BiH.

Vojni izaslanici 12 zemalja, uključujući Hrvatsku, posjetili su ovih dana kompaniju za tehnički remont Bratunac (TRB) u Bosni i Hercegovini, proizvođača višenamjenskog oklopnog vozila Despot, piše tportal.hr.Riječ je o vozilu koje koristi jedino Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a Republike Srpske, premda dužnosnici tog entiteta u BiH tvrde da je Despot izvezen u zasad nepoznatu državu. Donosimo više o vozilu za koje su prema navodima bratunačke tvrtke zainteresirani Egipat, Vijetnam i Ujedinjeni Arapski Emirati, a koju na svjetskim sajmovima oružja predstavlja osuđenik za ratne zločine

Iz TRB-a su priopćili da su ih sredinom prošlog mjeseca posjetili vojni izaslanici SAD-a, Njemačke, Kine, Švicarske, Austrije, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Češke, Hrvatske i Srbije te su se upoznali s nekim od ključnih projekata poduzeća smještenog na istoku BiH.

TRB je precizirao da je posjet vojnih izaslanika organiziralo Ministarstvo obrane u Vijeću ministara BiH u okviru odobrenog plana suradnje Ministarstva obrane, Oružanih snaga i udruženja vojno-diplomatskih predstavnika akreditiranih u BiH. Među ključnim proizvodima bratunačke tvrtke predstavljenim vojnim atašeima bilo je i višenamjensko oklopno vozilo Despot. Riječ je o vozilu koje od 2019. koriste specijalci MUP-a Republike Srpske, a trenutno raspolaže s 12 takvih oklopnjaka.

Dvojbe oko sjedišta tvrtke

Početkom ove godine dva Despota bila su parkirana ispred sjedišta entitetske vlade u Banjoj Luci, a iz MUP-a Republike Srpske poručili su da su dobili obavijest kako postoji mogućnost da ‘određena skupina’ ugrozi sigurnost člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i članova njegove porodice, stoga su mjere njihova osiguranja podignute na najviši stupanj.

Javnost Federacije BiH uznemirila je u oktobru prošle godine informacija da su MUP Republike Srpske i MUP Republike Srbije izveli zajedničku vježbu na poligonu u Orešcu u Srbiji te su demonstrirane vještine upravljanja i upotrebe Despota s daljinski upravljanim borbenim stanicama (DUBS), što su brojni vojni analitičari ocijenili kao dodatnim korakom prema osposobljavanju žandarmerije srpskog entiteta u BiH za djelovanje izvan policijskog djelokruga i dodatnu militarizaciju srpskog entiteta. No te tvrdnje nemaju uporišta jer Regionalni sporazum o naoružanju dozvoljava policiji da ima borbena oklopna vozila s naoružanjem kalibra 12,7 milimetara, a jedino se ograničenje odnosi na broj od po 38 oklopnih vozila u svakom od dva entiteta koja čine BiH.

 

Postoje i nepoznanice oko toga odakle je zapravo tvrtka ELW Global u vlasništvu Slavenka Ristića, a koja je 2013. kupila TRB. Prema navodima Vlade Republike Srpske, koja je prodala bratunačku tvrtku, ELW Global nastao je u južnoafričkom Johannesburgu, a prema podacima Konkurencijskog vijeća, koje je dalo dozvolu za prodaju, ima sjedište u Dubaiju. Prema navodima sa službene stranice tvrtke, njezina podružnica u Senegalu bavi se proizvodnjom mobilnih kuhinja koje kao gorivo koriste naftu, postrojenja za desalinizaciju i filtriranje vode, a nudi usluge nabave vozila i prijevoza za razne mirovne misije u afričkim zemljama.

 

Premijera na proslavi Dana Republike Srpske

O vlasniku ELW Globala nema puno podataka osim da je jedno vrijeme radio u Ujedinjenim narodima te da je rado viđen gost Milorada Dodika, a koji mu je, prema tvrdnjama medija u BiH, omogućio prodaju oružja Namibiji. Isti mediji ukazuju na podatak da je među čelnim ljudima TRB-a osuđenik za ratne zločine u Srebrenici u srpnju 1995. Ljubomir Borovčanin, a koji je nakon odslužene dvije trećine kazne u trajanju od 17 godina pušten na slobodu. Borovčanin je snimljen 2019. na sajmu vojne opreme IDEX u Abu Dabiju te je u ime TRB-a potpisivao sporazume s domaćinima.

 

O samom Despotu ne manjka ključnih informacija. Riječ je o vozilu koje se može podjednako koristiti u policijske i vojne svrhe, a služi za patrolne i izviđačke misije, prijevoz i podršku postrojbama za specijalne operacije, mirovne misije, medicinske svrhe te kao zapovjedno vozilo koje može djelovati u svim vremenskim uvjetima. Prototip Despota je premijerno predstavljen u siječnju 2019. prilikom svečanog mimohoda na proslavi neustavnog Dana Republike Srpske, a ubrzo potom našao se u sastavu specijalaca srpskog entiteta u BiH.

 

Despot razvija maksimalnu brzinu od 120 kilometara na sat, s mogućnošću svladavanja nagiba od 50 posto, bočnih nagiba do 30 posto, vertikalnih prepreka visine do pola metra te vodenih prepreka dubine 1,1 metar s prilaznim kutom od 40 stupnjeva i izlaznim kutom od 43 stupnja. Prema navodima proizvođača, te performanse čine vozilo idealnim za kretanje po zahtjevnim terenima i preprekama. Vozilo je dužine šest metara, širine 2,5 metara, visine 2,7 metara i težine 12 do 14 tona, ovisno o opremi, dok posadu čine tri osobe i do šest policajaca, odnosno vojnika (moguće su i izvedbe 2+8 i 2+10). Snaga motora je 322 konjske snage pri 2200 okretaja u minuti, s automatskim šeststupanjskim mjenjačem i dvobrzinskim razvodnikom pogona s blokadom diferencijala i parking kočnicom.

Nepotvrđene priče o izvozu u Afriku

Despot ima sustav pogona na četiri kotača s nezavisnim ovjesom, središnji sustav za kontrolu tlaka u gumama, sustav protiv blokiranja kočnica (ABS) i širok spektar standardne opreme. U TRB-u navode da vozilo može djelovati na temperaturama u rasponu od -30 do +50 stupnjeva Celzijevih, a ističu i podatke da se može napajati električnom energijom putem alternatora snage i dvije baterije, kao i da posjeduje dva asimetrična spremnika goriva ukupne zapremine 400 litara.

Opremljen je standardnom opremom za vozila tog tipa, poput vitla za izvlačenje, neprobojnih stakala i unutarnjeg protupožarnog sustava, a ima i mogućnost kretanja s probušenim gumama. Po pitanju oklopa, TRB je definirao da Despot ima standard koji omogućuje zaštitu od djelovanja zrna kalibra 7,62×39 milimetara s razdaljine od 30 metara, odnosno eksploziju mine sa šest kilograma eksplozivnog punjenja.

Despot od naoružanja ima daljinski upravljivu borbenu stanicu (DUBS) sa strojnicom kalibra 17,7 milimetara, koju proizvodi tvrtka Dynateq iz Južnoafričke Republike, a u kojoj je prema navodima Vlade Republike Srpske registriran većinski vlasnik TRB-a. Uz DUBS, tu su bacači dimnih bombi i suzavca.

Dosad je MUP-u Republike Srpske isporučeno ukupno devet vozila, a postojale su najave da će biti proizvedena za potrebe Nigerije, Namibije i Tanzanije, no to još uvijek nije potvrđeno. Prema Ristićevim navodima, cijena Despota iznosi 500.000 eura, ovisno o konfiguraciji, a MUP Republike Srpske dobivao ih je za 30 posto niži iznos, dok cijena DUBS-a iznosi 200.000 eura i dolazi s daljinometrom, termovizijskom kamerom i najmodernijim softverom za upravljanje.

BiH

FOTO Nakon teške bolesti preminula Nejra Bešić (34), iza nje ostala devetogodišnja kćerka

Published

on

By

U svojoj 34. godini života preminula je Nejra Bešić iz Zenice, a tužnu vijest objavio je njen otac Hazim putem svog Facebook profila uz njenu umrlicu.

Hazim je na društvenoj mreži obavijestio rodbinu, prijatelje i komšije o Nejrinom prelasku na “ljepši svijet”.

Zenica je potresena tugom zbog smrti Nejre Bešić, koja je izgubila bitku s teškom bolešću. Nejra je bila samohrana majka devetogodišnje djevojčice Sevim, kojoj je bila centar svijeta.

Nedavno je za Nejru bio pokrenut apel za prikupljanje sredstava radi liječenja metastatskog malignog melanoma i metastaza na mozgu, a Zeničani su uložili napore kako bi joj omogućili odlazak na liječenje u Istanbul.

Nakon uspješne operacije u Turskoj, Nejrin se zdravstveni status nedavno pogoršao, te je smještena na odjel intenzivne njege u Zenici, gdje je nažalost preminula u svojoj 34. godini života.

Prijatelji, rodbina i poznanici opraštaju se od Nejre s dubokom tugom i sjećaju je se kao svoje heroine. Poruke saučešća i sjećanja na Nejru preplavljene su emotivnim porukama i lijepim riječima, ističući da će Nejra zauvijek ostati u njihovim srcima i mislima.

“Draga naša heroina, ti nam ode na viječni mir i spokoj… najiskrenije saučešće porodici i ostalima porodicama”, napisala je izvjesna Milanka.

“Koliko uspomena ne može sve da stane u sliku, ostaćes uvijek u mojim mislima. Tvoj lik nasmijani i veseli nikad zaboravit neću. Ostavila si mi duks svoj ljubičasti da se služim ako mi bude hladno, a sad pripada meni. Drugarice, kolegice, majko… Allah odredio za tebe najbolje da podari dženetsku ljepotu tebi, sabura porodici. Nejrooo tako sam ti tepala, nikad nećes bit zaboravljena”, riječi su koje je podijelila Alisa Idrizi.

Nejra Bešić ostavila je neizbrisiv trag u srcima svojih bližnjih i zajednice koja je podržavala njenu borbu.

Nastavi čitati

BiH

Povlače se neke novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, važit će još ovu godinu

Published

on

By

Upravno vijeće Centralne banke Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o povlačenju iz opticaja novčanica konvertibilnih maraka apoena 10, 20, 50 i 100 KM, a koje su puštene u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine.
Ove novčanice se mogu koristiti u prometu do kraja ove godine, piše Faktor.
Kako je precizirano, radi se o novčanicama apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM s godinom izdanja 1998, zatim o novčanicama apoena 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002, novčanicama apoena 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 200, te novčanicama apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008, i konačno novčanicama apoena 50 KM sa godinom izdanja 2009. godina.
Zamjenu novčanica obavljat će komercijalne banke od 1. januara 2025. godine do 31. decembra 2025. godine – istaknuto je u odluci objavljenoj u posljednjem broju Službenog lista Bosne i Hercegovine.
Nakon 2025. godine, zamjenu novčanica obavljat će Centralna banka BiH, i to narednih deset godina, odnosno do 31. decembra 2035. godine.
Nastavi čitati

BiH

Ovako je govorio Memija: “Edina Gačanina sam upoznao kada je imao deset godina, sa Dinom sam išao na hadž

Published

on

By

U akciji zvanoj “Black tie 2”, Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo je uhapsilo 23 osobe na području Kantona Sarajevo.

Među privedenim je i sarajevski biznismen i vlasnik firme “Foto Art” Gordan Memija.

Prema fotografijama medija sa lica mjesta, Memiju su odveli službenici MUP-a KS nakon što su mu pretreseni kuća i firma u ulici Juraja Najtharta u sarajevskom naselju Breka, kao i poslovni prostor firme “Foto Art” u Ložioničkoj ulici.

Memija je, inače, u prijateljskim odnosima sa šefom bh. diplomatije i predsjednikom stranke Narod i Pravda Elmedinom Konakovićem.

Isti ljudi, isti procesi, iste slike…

Konaković je jučer komentarisao hapšenja kazavši da “pravosudna mafija” pakuje procese Memiji i drugima.

“Već dugi niz aktivnosti koje se vode u ovoj istrazi imaju neke veze sa mnom, a vrlo sam dostupan za pojašnjavanje. Podržavam rad svih institucija, pogotovo pravosudnih i predmet interesovanja trebaju biti svi ljudi, pogotovo mi koji vodimo stranke i institucije – Izetbegović, Konaković i Nikšić. Svi mi trebamo biti pod lupom, pod nadzorom i kada je to potrebno pod istragom. To moraju biti i ljudi sa kojim sarađujemo, najbliži saradnici, jer ne možete imati vjere u institucije i procese ako imati bilo kakvu sumnju o one koji te procese vode, tako da s tim nema problema”, rekao je Konaković.

Konaković upozorio sve koji “pakuju” da se neće dobro provesti

Prema njegovim riječima, još od 2018. i 2019. godine se govori o istim ljudima i procesima, istim dokazima, te se vrte iste slike.

“Gordan Memija, koji je moj prijatelj, je hapšen prošle godine sa dugim cijevima u 6 sati ujutro, kada je Avdo Avdić najavio spektakularno hapšenje jer je kupio nekakvu bočicu kanabisa za nekoga bolesnog. Ta priča je u medijima bila svakodnevno, čini mi se da je i završena. I Konaković i Memija trebaju biti predmet istraga. Od toga se ne treba praviti zabava za javnost jer neke vaše kolege imaju bliskost sa pravosudnim institucijama, pa znaju i prije nego se izdaju nalozi, šta će se dešavati i od toga naprave spektakularnu medijsku najavu. To izgleda kao pecanje ribe, pa je onda vratiš u more, bez da se išta do kraja dovelo s nekim ozbiljnim dokazima. Upozoravam sve koji pakuju u ovom procesu da se neće dobro provesti. Koliko god da nije dozvoljen krimininal, nije dozvoljeno ni pakovanje”, poručio je jučer Konaković.

Mediji su prije nekoliko godina pisali da je upravo Gordan Memija dočekao na aerodromu Edina Gačanina.

“Zašto bih se kajao? Nemam nikakvih namjera niti biznisa sa njim”

Vlasnik “Foto Arta” je u jednom intervjuu za Source.ba portal kazao da se ne kaje što ga je dočekao.

“Zašto bih se kajao? Nisam ništa ružno uradio i opet bih ga dočekao. Nemam ja nikakvih namjera niti biznisa sa njim, ali zašto ne? Upoznao sam ga kada je imao deset godina kao malog, simpatičnog dječaka. Ja nemam veze šta radi i kako radi i opet bih ručao sa njim, popio kafu, dočekao ga na aerodromu, zašto ne bih?”, kazao je početkom 2022. u RAZGOVORU za Source portal Memija.

Na pitanje da li je svjestan da će i dalje nositi etiketu saradnika narko-kartela, on je odgovorio da postoje presude koje govore drugačije.

“Oni ljudi koji žele da vjeruju da sam ja sarađivao sa njim, neka vjeruju. Imaju presude, imaju vještačenja sudskih vještaka koji govore da ja nisam poslovao sa njim i nemam nikakav biznis. Znači, nismo imali jednog feninga nekog posla. Svako se može uvjeriti jednostavno u to, jer imaju sudske presude koje kažu: ‘Kada Avdo Avdić kaže da je Memija oprao neke pare za narko-kartele, sudski vještak kaže nije oprao’. Sudski vještak je najpozvaniji da kaže je li ili nije i da kaže je li ovdje pregledao svaku uplatu i isplatu iz moje firme. Znači, toga nema u ‘Foto Artu’. Ljudi koji su zlobni i koji žele da to problematiziraju ili vjeruju Avdi Avdiću, neka vjeruju, ali dokumentacija, sudski vještaci, SIPA, holandsko tužilaštvo, presude, govore da to što govori Avdo je laž. Svako može otići i pogledati, u Avdinim tekstovima sam od nekog velikog ‘perača’ para na to da sam rezervisao rent-a-car i spavaću sobu”, rekao je Memija.

O “selfieju” sa Miladinom

U istoj akciji je jučer uhapšen i Ibro Miladin, bivši specijalac FUP-a i osoba za koju mediji tvrde da je bio član obezbjeđenja Edina Gačanina.

Govoreći o fotografiji sa Miladinom, u istom razgovoru, Memija je kazao da je on čitav život u džudou, te da poznaje mnoge ljude koji se bave tim sportom, a među njima, i Ibru Miladina.

“Šta radi Ibro, da li je sa njim ili nije, ja stvarno to ne mogu komentarisati, jer zaista ne znam ništa u vezi toga, niti imam saznanja. Šta on radi sa Edinom, da li se druži ili trenira, ja stvarno ne znam”, prokomentarisao je Memija.

Dobar prijatelj sa Konakovićem

Dotakao se i odnosa sa Konakovićem, rekavši da je on njegov drug, te da mu je i kum bio, ali da su zajedno i na hadžu bili.

“Ja izgleda ne bih trebao ni s njim da popijem kafu, jer kad popijem ja s Dinom Konakovićem kafu, to ispada da sam ja tamo neki ideolog itd, gdje me većina njegovih političkih protivnika stavlja. Ja nemam nikakav uticaj na Dinu što se tiče političkog djelovanja, niti mu mogu reći jer nisam političar. Normalno da smo drugovi i rado se vidim s njim, popijemo kafu, ručamo, skijamo itd”, kazao je u tadašnjem razgovoru Gordan Memija.

Bačena bomba na automobil njegove firme

Memija je u junu 2021. godine prijavio Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da je bačena bomba na automobil koji je u vlasništvu njegove firme.

On je policiji tada kazao da događaj povezuje s tim da ga pojedini mediji povezuju sa narkokartelom Tito i Dino.

“Nikada marke nije donirao NiP-u”

Nakon ovog slučaja, Konaković je na svom Facebook profilu prokomentarisao da su Memiju Avdić i bivši direktor OSA-e BiH Osman Mehmedagić označili kao “jednog od finansijera NiP-a”.

“Gordan Memija je moj prijatelj. Dugo se znamo i iskreno ga kao prijatelja volim. Uvijek spreman pomoći ljudima, mnogo ga ljudi u Sarajevu poznaje. Osman Mehmedagić i Avdo Avdić su ga označili kao jednog od finansijera Naroda i Pravde, a istina je da nikad nijednu marku Gordan nije donirao NiP-u. Avdo Avdić po nalogu srednjoškolca čije diplome nema ni u Semizovcu na serveru mjesecima piše laži o Gordanu i njegovoj firmi. Na sudu gubi sporove zbog klevete, a ipak ne prestaje”, napisao je, između ostalog, tada Konaković.

Nastavi čitati

Najčitanije