Connect with us

Magazin

Žena jela samo sardine 70 dana: ‘Mislili su da sam luda i da gladujem‘; njena transformacija je nevjerovatna

Published

on

Bolničarka Jane (62) je u razgovoru s doktoricom Annette Bosworth, koja je poznata kao dr. Boz, otkrila da joj je bizarna dijeta od sardina i biljnog ulja pomogla da smrša13 kilograma te da joj je pomogla kod zdravstvenog problema.

Ona je visoka 173 centimetra, a u maju ove godine bila je teška skoro 83 kilograma, što znači da je njen indeks tjelesne mase (BMI) bio čvrsto u kategoriji prekomjerne težine. Međutim, unutar samo deset dana jela je samo riblje konzerve te je smršala preko šest kilograma.

Ublažila bol u stopalima

Do 70. dana bila je teška 74 kilograma, što je pola kilograma više od njene idealne težine. Jane tvrdi da joj je bogata proteinska dijeta također pomogla u rješavanju boli koju je uzrokovao problemom sa stopalom, a koji je poznat kao plantarni fasciitis.

To stanje uzrokuje bol u donjem dijelu stopala, oko pete i svoda, posebno tokom hodanja. Jane je otkrila da je njena bol u stopalima prešla “s deset na dva” nakon dijete sa sardinama.

Ona je objasnila da se odlučila na takvu prehranu nakon što joj je “mesožderska dijeta” prestala pomagati u gubitku kilograma. Kada je prvi put razgovarala o ideji prehrane samo sardinama s prijateljima i porodicom, mislili su da je “luda” i da se “lišava” hrane.

Jane je rekla da je bila zabrinuta zbog količine teških metala kao što je živa u količini sardina koje je jela. Ona se, naime, može nakupiti u tijelima riba u obliku metil žive, koja je vrlo toksična. “Sardine su najmanja riba. Ne mislim u njima ima puno žive jer ne žive dugo”, rekla je.

Stroga kontrola kalorija

Njena prehrana sastoji se od četiri konzerve sardina dnevno, zajedno s dvije kašike vrste biljnog ulja koje se zove MCT u svakom obroku. MCT ulje je laboratorijski proizvedena tvar bez okusa ekstrahirana iz palminih košpica i kokosa.

Jane je držala svoj energetski unos pod strogom kontrolom kako bi osigurala da nikada ne jede više od 1500 kalorija dnevno. Opisujući svoju dnevnu prehranu, rekla je da počinje s prvom konzervom sardina vrlo rano, u osam sati ujutro. U vrijeme ručka, oko 12 sati, pojede dvije konzerve i četiri kašike MCT ulja.

Neobično, Jane se pobrine da joj posljednji obrok u danu bude prije 15 sati, kada pojede svoju posljednju konzervu. “Sardine su mi utažile glad. Nisam jela grickalice… Bilo je kao da je sijalica ugasila. Nisam gladna, ne trebam jesti”, rekla je.

‘Tako sretna‘

Jane je mjerila svoj dnevni šećer u krvi tokom eksperimenta i tvrdi da je nakon samo pet dana njegova razina “spala” u kategoriju zdravijih. Šećer u krvi koji stalno iznosi više od 7 mmol/l prije jela povezan je s većim rizikom od dijabetesa tipa 2. Jane kaže da joj je dnevna razina šećera u krvi natašte pala s 9 mmol/l prije eksperimenta na između 6 mmol/l i 7 mmol/l.

Što se tiče toga dosadi li joj svakodnevno jesti sardine, Jane je rekla da je “tako sretna” što tako često jede ribu u konzervi. “Nisam gotova – nastavit ću”, otkrila je.

Cazin

Đula Drini progovorila o ljubomori u braku, otkrila da li provjerava supruga: „Sve je to istina“

Published

on

By

Finalistkinja prošle sezone muzičkog takmičenja „Zvezde Granda“ Cazinjanka Đula Drini uživa u sretnom braku sa suprugom Edinom, a sada je progovorila o ljubomori.

Voditelj Siniša Medić otkrio je u emisiji „Zvezde Granda Specijal“ kako su Đulinog supruga u poslednje vreme zapratilo mnoštvo pratilaca ljepšeg spola na društvenim mrežama koje mu neprestano šalju brojne poruke, a čak mu se i udvaraju, a pjevačica je potvrdila njegove riječi i objasnila kako se nosi sa tim.

-Sve je to istina, ali ja nisam taj tip žene koja provjerava, nego mi tako slučajno naiđe – rekla je Đula, a na opasku Rade Manojlović da njenom suprugu nije potreban Instagram uključlila se Vesna MIlanović i otkrila detalje iz svog bračnog života.

-Evo, moj suprug nema Instagram – rekla je Vesna.

Đula je potom objasnila i da li se u njenom domu ponekad ipak pojavi neka doza ljubomore.

-Nisam stvarno ljubomorna. Više je on nekako malo ljubomoran. Ali nema onu dozu strašne bolesne ljubomore, nego kada se malo previše sredim, pita me kuda sam se tako spremila (smijeh). Ali dobro, nije to ništa strašno – ispričala je Đula za Grand.

Pevačica je inače i tokom takmičenja predstavila i supruga koji joj je bio bezrezervna podrška, kao i ćerkicu koja je osvojila takođe simpatije.

Nastavi čitati

Magazin

U znak solidarnosti sa žrtvama poplava: Šejla Zonić i Mirza Selimović odgodili premijeru dueta

Published

on

By

Bh. pjevači Šejla Zonić i Mirza Selimović odgodili su premijeru dueta “Padaće crni snjegovi” u znak solidarnosti sa žrtvama poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu.

Premijera dueta koja je prvobitno zakazana za iduću sedmicu prolongirana je za datum 15. oktobar.

Ovim putem vas pozivam da zajedno pomognemo našim komšijama, prijateljima, svim ugroženim porodicama u ovim teškim trenucima – naveo je Selimović.

Potom je pozvao sve koji mogu da pomognu žrtvama strašnih poplava.

 

– Pozivom na humanitarni broj 17039 u organizaciji Pomozi.ba doniramo 2 KM i direktno pomažemo ugroženima u ovoj teškoj nesreći – poručio je Selimović.

Objava Selimovića na Instagramu. Screenshot

Ovo su brojevi na koje možete poslati pomoć

Caritasov jedinstveni broj za pomoć je 17764, a pozivom na njega donirate 2 KM.

Broj za donacije Pomozi.ba je 17039, a pozivom donirate 2KM.

17023 je broj na koji možete donirati Crvenom križu BiH.

Pozivom na broj 17081 donirate 2KM Merhametu, koji će donirati najugroženijim.

Crveni krst u FBiH je također otvorio humanitarni broj 17023, a navode da se uplate mogu vršiti i na namjenski račun 1340011130004680 – ASA Banka d.d. Sarajevo.

Nastavi čitati

Magazin

Liječnici dijele šest uobičajenih znakova raka debelog crijeva kod mladih ljudi

Published

on

By

USRED zabrinjavajućeg globalnog porasta slučajeva raka debelog crijeva, liječnici diljem svijeta upozoravaju posebno mlađe ljude na najizraženije simptome ove bolesti.

Studija iz 2019. godine pokazala je da je nevjerojatnih 20% slučajeva raka debelog crijeva otkriveno kod osoba mlađih od 55 godina, što je značajan porast u odnosu na samo 11% iz 1995. godine.

Mlađi pacijenti kasnije traže pomoć

Jedan od najvećih izazova jest to što mlađe generacije ne posjećuju liječnika na vrijeme kada primijete simptome, za razliku od starijih pacijenata. Često dolaze kada je bolest već u kasnijoj fazi što značajno otežava liječenje.

Kako bi podigli svijest o ovoj opasnoj bolesti, medicinski stručnjaci koriste svoje platforme kako bi potaknuli ljude da prepoznaju rane znakove raka debelog crijeva. Evo šest ključnih simptoma koje ne smijete ignorirati.

Rektalno krvarenje

Ako primijetite krv u stolici ili na toaletnom papiru, to bi mogao biti znak raka debelog crijeva. Iako male količine krvi mogu ukazivati na druge tegobe, poput hemoroida ili analne fisure, veće količine krvi, osobito svjetlocrvene, najčešći su pokazatelj raka. Ako primijetite ovaj simptom, odmah se obratite liječniku.

Promjene u navikama pražnjenja crijeva

Tumori u debelom crijevu ili rektumu mogu utjecati na način na koji se formira stolica. To može rezultirati čestim zatvorom, proljevom ili osjećajem da crijeva nisu potpuno ispražnjena.

Bolovi ili grčevi u trbuhu

Bol u trbuhu može biti povezana s raznim stanjima, poput probavnih smetnji, infekcija ili menstrualnih tegoba. No, ako je bol stalna i neuobičajena, mogla bi ukazivati na rak debelog crijeva.

Neobjašnjiv gubitak težine

Gubitak nekoliko kilograma može se činiti poželjnim, ali ako se događa bez ikakvog svjesnog truda, to može biti razlog za zabrinutost. Tumori u probavnom sustavu mogu otežati prehranu, a ponekad otpuštaju hormone koji potiskuju apetit. Ako izgubite oko 5% svoje tjelesne težine u šest mjeseci bez jasnog razloga, svakako se obratite liječniku.

Anemija

Krvarenje uzrokovano tumorima može dovesti do anemije – nedostatka željeza potrebnog za stvaranje crvenih krvnih stanica. Simptomi anemije uključuju umor, hladne ruke i stopala, glavobolje i probleme s disanjem. Ako primijetite ove simptome, svakako posjetite liječnika.

Ekstremni umor

Za razliku od uobičajenog umora, kod raka debelog crijeva, umor postaje toliko jak da otežava čak i osnovne dnevne aktivnosti poput ustajanja iz kreveta ili kretanja po stanu. Ako osjetite stalni i neobjašnjivi umor, vrijeme je da posjetite svog liječnika.

Ne ignorirajte simptome. Rano prepoznavanje spašava živote

Rak debelog crijeva jedan je od najteže izlječivih karcinoma ako se otkrije u kasnoj fazi. Stoga, ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, ne oklijevajte – obratite se svom liječniku. Rano otkrivanje može spasiti život.

Index.hr

Nastavi čitati

Najčitanije