Naime, 07. jula 1992. godine ubijeno je gušenjem, dehidracijom i toplotnim udarom 19 Bošnjaka i Hrvata, logoraša logora Betonirka koji su na velikim vrućinama ostavljeni pod ceradom vojnog kamiona, koji je navodno imao zadatak da logoraše preveze u logor Manjača, kod Banje Luke. Nakon ovog zločina logoraši su zakopani u masovnu grobnicu na ušću rijeke Dabar u Sanu.

Danas od 10 sati na ušću rijeke Dabar u Sanu, pred spomen-obilježjem, će Savez logoraša u Bosni i Hercegovini, Općinsko udruženje logoraša Sanski Most i Savez udruženja logoraša Unsko-sanskog kantona “Dr. Irfan Ljubijankić” obilježit će ovaj zločin nad logorašima, te održati i prigodan program. Nakon toga, od 11 sati će se upriličiti posjeta nekadašnjem logoru “Betonirka” u Sanskom Mostu. Savez je na tom mjestu podigao spomenik, a idejni tvorac spomenika, Redžo Kurbegović, je četrnaest mjeseci proveo u logoru i preživio torturu, prebijanje, psihičko maltretiranje, iživljavanje i prijetnji. Presudom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u predmetu Radoslav Brđanin, utvrđeno je da je u logoru “Betonirka” bilo zatočeno oko 120 logoraša, bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

Uime Saveza logoraša u BiH, na ušću Dabra, svim prisutnima će se obratiti predsjednik Skupštine Saveza logoraša u BiH, Mehmed Begić, dok će se predsjednik Saveza danas uputiti u pravcu Nezuka, radi učešća Saveza u ovogodišnjem “Maršu mira 2022” od Nezuka do Srebrenice.

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini, neprekidno sarađujući sa svojim članicama-udruženjima logoraša na području cijele Bosne i Hercegovine, kao i sa svim drugim organizacijama, institucijama, pojedincima i međunarodnom zajednicom istrajava na istini već prethodne tri decenije.

– Posljedni rezultati, ostvareni u ciju ispravljanja nepravde prema logorašima, stare isto tako tri decenije, jeste i uspješno pokrenuta i podržana inicijativa za Zakon o žrtvama ratne torture u februaru ove godine, a peticija u kojoj smo nedavno zajednički prikupili 54 potpisa federalnih parlamentaraca, samo je još jedan značajan korak ka konačnom ispravljanju te stare nepravde, konačnim donošenjem Zakona o žrtvama ratne torture. Međutim, Savez u strukturama vlasti skoro tri decenije nije imao potpuno iskrene sagovornike, tako da niti do današnjeg dana država nije priznala doprinos i ulog logoraša u temelje države Bosne i Hercegovine – saopćili su iz Saveza logoraša u BiH.

Savez logoraša u Bosni i Heregovini će, kako ističu, istrajati u borbi za zaslužena prava logoraša, a od svih lidera traže da konkretno, nakon njihove uspješne inicijative i skorašnje peticije sa potpisima parlamentarnih zastupnika svih stranaka, nakon tri decenije čekanja, napokon donesu adekvatan zakon, istinu i barem dio pravde za zajedničku državu svih iskrenih Bosanaca i Hercegovaca.