USK
Crveni križ je prvi pri ruci migrantima u Krajini
Na punktu u Velečevu kod Ključa često se zatiču cijele porodice migranata sa malom djecom, iako bi djeca trebala biti najzaštićenija kategorija
Migrantska kriza u Unsko-sanskom kantonu je, prema ocjenama lokalnih vlasti, konačno pod kontrolom nakon četiri godine od njenog početka. Premijer USK-a Mustafa Ružnić je u nekoliko navrata isticao da je prava kriza bila zapravo kriza institucija BiH, koje su zadužene za migrantske tokove, a sve zbog činjenice da su se kasno uključili u rješavanje problema.
Danas, nakon što je državno ministarstvo sigurnosti sa Službom za poslove sa strancima stavilo pod svoju ingerenciju privremene prihvatne centre za migrante, situacija u USK-u sa migrantima je potpuno podnošljiva.
LIJEP PRIJEM
Migranti i dalje dolaze u Unsko-sanski kanton, što se najbolje vidi na prihvatnom punktu u Velečevu kod Ključa gdje policija, po naredbi Operativne grupe i Vlade USK-a, i dalje izvodi iz autobusa sve migrante koji dolaze u Kanton bez validnih dokumenata.
Na putu ka Bihaću te dalje ka EU, iako je njihovo zadržavanje u Velečevu samo privremeno, zahvaljujući aktivistima Crvenog križa ove općine, oni su lijepo primljeni i tu su obezbijeđeni hranom i drugim neophodnim potrepštinama.
– Crveni križ je uvijek prvi na licu mjesta kod svake nevolje i katastrofe, a kada ona i prođe, Crveni križ je taj koji posljednji napušta krizno područje. Tako je i ovaj put te će naši volonteri ostati u Velečevu koliko god to bude potrebno, kazao nam je koordinator za migracije Crvenog križa FBiH Haris Magrdžija.
Magrdžija i generalni sekretar Crvenog križa Federacije Namik Hodžić obišli su prošle sedmice punkt u Velečevu kod Ključa i bili su zadovoljni onim što su vidjeli. Višegodišnja kriza u Krajini utjecala je na to da u Crvenom križu iznikne mnogo kvalitetnih i vrijednih aktivista na koje Crveni križ može računati i u raznim drugim nedaćama.
– Ono što je u svemu najvažnije jeste podrška lokalne zajednice. Crveni križ je samo sredstvo koje lokalna zajednica koristi u potrebama da se iskaže humanost na djelu. Tako i na punktu u Velečevu, zahvaljujući najviše donatorima sa područja općine Ključ i iz inostranstva, dopremaju se i distribuiraju potrebite stvari za ljude u pokretu koje je nevolja natjerala da potraže spas u našoj zemlji i među našim ljudima. Naravno, BiH nije njihova destinacija i oni su tu samo u prolazu. Međutim, ta pomoć, ljudska pažnja i topla riječ na koje nailaze kod naših volontera nikako se ne treba zanemariti, kazao nam je Magrdžija.
I DALJE SE LUTA
U Unsko-sanskom kantonu i dalje ostaje na snazi i odluka da se sredstvima javnog prevoza ne dopušta prolazak migrantima bez ikakvih isprava. Migranti u Velečevu imaju privremeno prihvatilište gdje samo prenoće. Ulaskom u BiH migranti, a pogotovo porodice sa djecom, moraju se obratiti domaćim vlastima sa zahtjevom za azil. Nakon toga migranti bivaju raspoređeni u neki od registrovanih prihvatnih kampova u BiH. U USK-u su to Borići i Lipa, gdje u oba kampa postoje predviđeni kapaciteti za porodice sa djecom. Oni ne bi smjeli lutati.
Policija USK-a je najčešće na udaru kritika nevladinih organizacija zbog prakse zaustavljanja migranata na ulazu u Kanton. Međutim, policija USK-a ovim aktivnostima upravo razotkriva još veći problem u BiH, a taj je da Služba za poslove sa strancima i IOM i dalje dopuštaju da osjetljive kategorije migranata, porodice sa malom djecom, sami putuju kroz BiH bez ikakvog nadzora i bez evidencije.
Koordinacija svih učesnika u njihovom slučaju ne postoji.
You must be logged in to post a comment Login