Predsjednik Udruženja pčelara Grada Bihaća Elvir Šehić rekao je da uprkos dobrom početku sezone meda, nastavak je bio nešto lošiji zbog suša, a sveukupna ocjena bi bila da je prosječna.
– Godina je prosječna, u početku je dosta obećavalo, ali u drugoj polovini ljeta, kada je krenula sezona cvata lipe, suša je prekinula cvat lipe i zaustavila medenje. Od kraja šestog mjeseca, cijeli sedmi i početak osmog nema unosa, bar ovdje na području Bihaća – kazao je Šehić za portal “Avaza”.
Postoji preporučena cijena, ali ne poštuju je svi
Preporučene cijene meda, kako kaže Šehić, na nivou udruženja su 25 KM.
– S tim da su kod nekih cijene niže, a kod nekih čak i više, tako da cijene ovise od individue do individue – pojašnjava Šehić za portal “Avaza”.
Kako tvrdi Šehić, i cijene gorive dosta utiču na njihovu cijenu.
– To je jedna od najvećih stavki. Niko ne drži pčele odmah pored svoje kuće, nego su u prosjeku 15 kilometara udaljene od mjesta stanovanja i neki imaju po dva ili tri pčelinjaka i kad uzmete u obzir da to sve treba obići, onda shvatite da vam svaki dan treba po 20 ili 30 KM goriva da obiđete pčele ili nešto uradite i jasno je koliko to utiče na samu proizvodnju – govori o problema sa kojim se susreću pčelari Šehić.
Velika poskupljenja
Daska za izradu košnica je koštala između 250 i 300 KM, a sada njena cijena iznosi od 750 do 800 KM, a vosak je sa 18 skočio na 30 KM, rekao je Šehić za “Avaz”.
– Šećer je najveća stavka ulaganja u toku godine, a on se koristi isključivo u pripremi pčela za zimu, dakle on se vrca i ne pravi se med od njeg, nego ga pčele pojedu do proljeća. Taj šećer je koštao 48 KM, a trenutno u Bihaću njegova cijena iznosi 107 KM. Dodatni problem je i da je izostao dolazak turista iz arapskih zemalja, zbog problema sa vizama, a oni su nam bili najbolji potrošači. Tako da, pored toga što smo uspjeli nešto meda izvrcati, pojavili su se problemi i sa distribucijom.
You must be logged in to post a comment Login