Connect with us

BiH

Čović: Bošnjacima više nisam problem, nisam kandidat! Nemojte glasati za Komšića

Published

on

Kandidaturom Borjane Krišto željeli smo donijeti jedno osvježenje, relaksirati odnose u predizbornom vremenu, te poslati poruku i bošnjačkom narodu, koji po četvrti put usmjeravanjem svojih glasova dolazi u poziciju birati hrvatskog člana Predsjedništva BiH, da to nije dobro i da to ne rade, izjavio je u razgovoru za Fenu predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a Dragan Čović.

Ističe kako je vrlo često argument za takvo ponašanje bošnjačke strane bio upravo „naš zajednički izričaj, tvrdoća u pregovaranju, personificirani kroz moje ime i političko djelovanje“.

S druge strane, ja sam već dva puta bio član Predsjedništva BiH i smatram da gospođa Krišto, koja je kao zamjenica predsjednika u samom vrhu stranke, zaslužuje po svakom parametru biti našom kandidatkinjom za Predsjedništvo BiH. Ona ima zavidno političko iskustvo, a istodobno predstavlja jedno osvježenje za tu poziciju i ima podršku svih članica HNS-a. Slušali smo u proteklom periodu od politike i medija iz Sarajeva kako Dragan Čović zastupa određene stavove zbog svoje pozicije i osobnih ambicija. Evo pokazao sam da neću biti kandidat, ali ću uraditi mnogo više kako bismo ostvarili što bolji rezultat, navodi Čović.

Kada već kao predsjednik stranke nije kandidat za najvišu funkciju, onda su, kaže, on osobno i rukovodstvo stranke došli do zaključka da se ne treba pojavljivati ni na jednoj listi i da kao predsjednik stranke nastupa iz sjene, ulažući sve znanje, iskustvo i energiju u funkciju što boljeg rezultata svih kandidata HDZ-a.

-Drugi razlog zašto se ne pojavljujem kao kandidat je HNS. Budući sam ja predsjednik HNS-a htio sam poslati svim drugima poruku da sam u stanju osloboditi se tog pritiska zastupanja samo moje, stožerne stranke HDZ-a i onda s pozicije predsjednika HNS-a dati doprinos osnaživanju svih političkih opcija hrvatskog naroda u BiH koje su u zajedničkom projektu osiguranja legitimnog predstavnika hrvatskog naroda u Predsjedništvu BiH, pojašnjava Čović.

On ističe kako je proteklih dana bilo mnogo špekulacija i dezinformacija o izboru kandidata HNS-a za Predsjedništvo BiH, kao i o razlozima zbog kojih su određene odluke donijete.

-Svi članovi Predsjedništva HDZ-a BiH su bili potencijalni kandidati za člana Predsjedništva BiH. Nakon mog obrazloženja svi su podržali prijedlog da to bude kolegica Krišto, kao žena, osoba s golemim političkim iskustvom, osoba koja ima sve ljudske, moralne, vrijednosne preduvjete za tu poziciju. Ona je svakako osvježenje u odnosu na mene i može biti poticaj jednom velikom dijelu biračkog tijela u BiH kojeg čine žene. Važno je da hrvatski narod zna radi čega vučemo ove poteze, da je to dugoročno u interesu hrvatskog naroda, a da istodobno izvučemo iz političkog Sarajeva i dijela međunarodne zajednice logike kojima su se vodili kada je u pitanju politika u BiH, nekakvim liderstvima ili lažnim liderstvima, naglašava Čović.

U potpunosti odbacuje tvrdnje o bilo kakvom utjecaju predstavnika međunarodne zajednice ili Republike Hrvatske na izbor kandidata HDZ-a i HNS-a za državno predsjedništvo. Uvjeren je, kaže, da predstavnici međunarodne zajednice nisu, niti će ubuduće odlučivati tko će biti kandidati na izborima za političke predstavnike Hrvata ili bilo kojeg drugog naroda u BiH. Što se tiče, dužnosnika Hrvatske, njih je kaže pravodobno informirao o nakanama i planovima HDZ-a i HNS-a te za to dobio punu i nedvojbenu potporu.

Ističe da HDZ i svojim listama šalje jasne poruke, jer je šansa dana mladim i obrazovanim kandidatima. Također, i značajan broj žena nalazi se na svim listama HDZ-a i koalicijskim listama HNS-a.

-Praktično smo pokazali našu opredjeljenost za izgadnju moderne BiH na euroatlantskom putu, države u kojoj će mladi imati šansu i perspektivu. Oni su ti koji trebaju preuzeti odgovornost, uključiti se u procese i graditi bolje društvo, navodi Čović.

Izražavajući žaljenje što Hrvati sebi ni na ovim izborima ne mogu dopustiti punu pluralizaciju, Čović kaže kako zahvaljujući zajedničkom djelovanju hrvatskih stranaka ne postoji mogućnost ponavljanja neke Alijanse ili Platforme, odnosno formiranja vlasti bez legitimnih hrvatskih predstavnika.

-Postoji realan strah da bošnjačke stranke, što najavljuju neki pretendenti na uspostavu unitarne države, izaberu svoje Hrvate u županijske skupštine i ovladaju trećinom hrvatskog kluba u federalnom domu naroda. Uz već postojeću dominaciju u ostalim klubovima, bošnjačka politika bi tako potpuno ovladala Federacijom. To bi bio sunovrat daytonskih procesa i produbljivanje krize koja je ionako eskalirala. Vjerujem da će biti dovoljno mudrosti kod bošnjačke politike pa i Islamske zajednice da ne naruše onaj minimalni etnički segment u izbornom procesu koji obuhvaća svega 2,5 posto pozicija, a odnosi se na članove Predsjedništva BiH i domove naroda, gdje je važno legitimno nacionalno predstavljanje, ističe Čović.

Potrebno je, dodaje on, odmah nakon izbora zaustaviti političku krizu u zemlji i to na način da oni koji su dobili legitimitet svojih naroda, uspostave izvršnu vlast na razini države i entiteta. HDZ BiH će i u kampanji pa i kroz kandidacijske liste, kaže, pokazati da je posvećen mladima, novoj generaciji zbog koje treba stabilizirati odnose u BiH.

-Pozivamo sve druge političke aktere u BiH da se i u ovoj kampanji okrenemo pozitivnoj retorici, retorici koja daje šansu životu u normalnoj, demokratskoj, europskoj BiH. Mi ćemo voditi pozitivnu kampanju kojom želimo posebno ojačati pravnu državu, da se pomaknemo na europskom putu. Pozvat ćemo i međunarodne predstavnike da pomognu kako bi zaživjela ovakva BiH, da do kraja godine uspostavimo vlast, da nemamo uzurpacije pozicija jednog naroda od strane drugog naroda. Nama su potrebne funkcionalne institucije koje će u Bruxellesu moći pregovarati i tu nam je potrebna pomoć svih prijatelja i to ćemo zagovarati i u kampanji, poručuje Čović.

Što se tiče izbornih rezultata, Čović očekuje da će oni na razini svih parlamenata biti približni onima iz 2018. godine te da će kandidatkinja HNS-a biti hrvatska članica Predsjedništva BiH. Za to je, dodaje, potreban masovan izlazak Hrvata na izbore, a pozvat će na suradnju i sve druge institucije Hrvata, od akademskih, vjerskih do kulturnih i iseljeničkih. Nakon izbora očekuje brzu uspostavu vlasti na svim razinama. U tom kontekstu Čović ističe da bi i novi predsjedatelj Vijeća ministara trebao biti Hrvat i uvjeren je da će to biti kandidat HNS-a.

-Svi oni iz Sarajeva koji imaju aspiraciju ovladati Federacijom kao bošnjačkim entitetom, moraju znati da to potpuno urušava integracijske mogućnosti BiH. Mi moramo vratiti povjerenje između hrvatskog i bošnjačkog naroda i moja odluka da se ne kandidiram je moj doprinos tomu, svojevrsna poruka dobre volje. A hrvatski narod u svakom slučaju mora ostati konstitutivan i zastupljen preko svojih legitimnih predstavnika, jer bez hrvatskog naroda nema ni Bosne i Hercegovine, kazao je Čović u intervjuu za Fenu.

Govoreći o pozivu na sastanak koji je povjerenik za proširenje EU, Oliver Varhelyi uputio njemu, predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću i predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku, Čović kaže da je on u funkciji ubrzanja europskog puta BiH i da je logično što su na njega pozvani vodeći predstavnici tri konstitutivna naroda.

BiH

Ambasador Izraela u Srbiji negirao genocid u Srebrenici: “Taj pojam rezervirati samo za najteže zločine”

Published

on

By

Ambasador Izraela u Srbiji, Yahel Vilan, izjavio je danas da “Izrael nikada nije prihvatio nazivanje zločina u Srebrenici genocidom”.

Vilan je istakao da je “pogrešno koristiti termin genocid za Srebrenicu”, navodeći da takvo označavanje “stvara iskrivljenu sliku o događajima”.

“Ne tvrdim da je holokaust jedini genocid, bilo je i drugih slučajeva širom svijeta. Ali, nazivajući Srebrenicu genocidom, po mom mišljenju, umanjujemo važnost tog pojma, koji bi se trebao rezervirati samo za najteže zločine”, istao je Vilan u intervjuu za srbijansko izdanje Sputnjika.

Govoreći o predstojećem glasanju o rezoluciji o Srebrenici, ambasador je rekao da Izrael “razumije težinu pitanja”.

“Zemlje koje su više politički motivisane nego privržene historijskoj istini trebale bi razmotriti uticaj svojih odluka na region i stabilnost Bosne i Hercegovine”, naglasilo je.

Ambasador je zaključio da “politizacija ovakvih pitanja nije korisna te da bi ih trebalo rješavati na moralnom i pravnom nivou, bez miješanja politike”.

 

Nastavi čitati

BiH

Sa četničkom kokardom na glavi prijeti Bošnjacima: “Turci”, čekamo 2. maj. Ne bih vam bio u koži

Published

on

By

Mladić pod imenom Aco, koji je prošle godine na društvenim mrežama vrijeđao i upućavao prijetnje bošnjačkom stanovništvu u Bijeljini, ponovo je isto uradio.

Sa četničkom kokardom na glavi poručio je “Turcima”:

“Čekamo drugi maj, Boga mi, ne bih vam bio u koži. Spremni smo, živjela Srbija”.

Podsjećamo, on je prošle godine provocirao srpskom i ruskom zastavom prolazeći kroz povratnička naselja.

“Evo Ace i u najvećem muslimanskom naselju u Bijeljini. Ne mislim na Janju nego ovaj ovdje dio gdje su sami muslimani. Ja molim da me neko napadne. Ja se okrećem naravno ko me bude napao ja mu napravim javnu dženazu. Samo bih želio da vas upozorim da Aco ima čime da se brani. Uvijek uz njega, uvijek je tu. Živjela Republika Srpska i Srbija”, kazao je tada.

Nastavi čitati

BiH

U sistemu debelo škripi: Policajci drže kafane, rade kao tjelohranitelji, mimo zakona, tako se “zalomio” slučaj Gačanin

Published

on

By

Iako sve policijske agencije u imaju jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi
Hapšenje 23 osobe u akciji kodnog naziva “Black tie 2”, a potom i puštanje na slobodu većeg broja njih sa ili bez mjera zabrane, a nakon maratonskog ročišta u Sudu Bosne i Hercegovine na kojem se moglo čuti sve i svašta, čini se samo je pokrenulo nova pitanja o funkcioniranju policijskih agencija prvenstveno u Federaciji BiH, piše Faktor.
Među uhapšenima, kao što je poznato, bila su i trojica pripadnika Federalne uprave policije – Adin Ćatić, Senad Kadić i Emir Druškić, komandant Specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović, ali i vršilac dužnosti direktora FUP-a Vahidin Munjić.
Njihov “grijeh” ogleda se u tome što su u septembru 2016. godine trojica tadašnjih pripadnika Specijalne policijske jedinice FUP-a osiguravali vođu međunarodnog narkokartela “Tito i Dino” Edina Gačanina dok je boravio u Sarajevu. Za to vrijeme koristili su odsustvo sa posla na osnovu otvorenog bolovanja.
Selmanović im je to, kako smatra Tužilaštvo, kao njihov tada direktni nadređeni, navodno omogućio, dok je Munjić propustio da protiv njih pokrene disciplinski postupak. Nakon što im je vanrednim provjerama ipak utvrđena sigurnosna smetnja i oduzet pristup tajnim podacima, Munjić je promijenio pravilnik o radnim mjestima za koja nije potreban pristup tajnim podacima kako bi i dalje mogli raditi u FUP-u.
Sudska odluka kojom je ovih pet osumnjičenih pušteno da se brani sa slobode pokazuje da tužilac (barem zasad) nije dokazao dovoljan stepen osnovane sumnje da bi im sud odredio pritvor.
Ono što je, međutim, sasvim jasno nakon svega što se moglu čuti i što je i dokumentovano tokom dosadašnjeg toka istrage je da spomenuta trojica policajaca jesu počinila težu povredu službenu dužnosti, prekršivši Zakon o policijskim službenicima FBiH, odnosno odredbe člana 107 istog zakona (Obavljanje djelatnosti koje nisu u skladu s interesima policijskoga organa ili bez prethodnog odobrenja starješine; ponašanje koje narušava ugled policijskoga organa; zloupotreba bolovanja;).
Osim toga, članom 38. Zakona o policijskim službenicima FBiH, propisano je da policijski službenik ne može obavljati nikakvu dodatnu djelatnost uz naknadu, osim uz odobrenje rukovodioca, koje po svemu sudeći nisu imali. Barem ne u pisanoj formi.
Ovim članoma zakona, kako nam je pojašnjeno iz policijskih agencija, podrazumijeva se da policijski službenik ne smije u svom vlasništvu imati, naprimjer, ni ugostiteljski objekat. Po tome je za njih dodatno otežavajuće ako su, a kako se to tvrdi na osnovu operativnih saznanja, navodno novac zarađen za usluge osiguranja narkobosa ulagali u otvaranje ugostiteljskih objekata, koje su, navodno, registrirali na imena drugih osoba.
Na spomenutom ročištu na kojem je raspravljan prijedlog Tužilaštva da im se odredi pritvor, odbrana se svojski trudila da dokaže da “niko u BiH, pa tako ni oni u to vrijeme nisu znali da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba”, te da su mislili da se radi o “biznismenu iz Dubaija”. U ovom slučaju to uopće nije ni bitno, jer bi, sudeći prema zakonskim odredbama, povredu dužnosti počinili da su u privatnom aranžmanu osiguravali bilo koga.
Kada je u pitanju ulaganje novca u otvaranje ugostiteljskih objekata, javna je tajna u Sarajevu da u glavnom gradu egzistira veći broj njih čiji su stvarni vlasnici pojedini policijski službenici, iako se formalno-pravno vode na drugim imenima.
Takve tvrdnje bez imalo uvijanja iznio je i državni delegat i nekadašnji direktor Federalne uprave policije Zlatko Miletić, koji je gostujući na N1 kazao kako “najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga”, kao i da to “zna pola Sarajeva”.
Iako prema Miletićevim riječima to “zna pola Sarajeva”, očigledno je da o tome nije obaviješten ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, koji je danas saopćio kako se radi o “vrlo ozbiljnim tvrdnjama koje moraju biti detaljno provjerene”.
– MUP Kantona Sarajevo, Uprava policije, tim povodom će izvršiti adekvatne provjere ovih navoda – naveo je Katica.
Mi bismo tome dodali i: “Ako nije zastupila zastara”.
Iako sve policijske agencije u državi imaju svoje jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi.
Svjedoci smo da se s provjerama najčešće krene tek nakon što neko od medija “provali” neku aferu ili nezakonitost.
Tako je bilo kod čuvanja Tita, tako je bilo kod izostanka sistematskih ljekarskih pregleda policajaca, tako je i s kafanama koje drže policajci…
Da ne bude zabune, ništa bolja situacija nije ni u entitetu RS, gdje je isto tako javna tajna da brojni pripadnici MUP-a u slobodno vrijeme privatno rade kao osiguranje nekih ugostiteljskih objekata.
Nastavi čitati

Najčitanije