Connect with us

BiH

Dodiku se poklanja budžet od 56,5 miliona, a novac za inkubatore skuplja se donacijama

Published

on

Oko 66.000 pozvalo je humanitarni broj 1411 i doniralo jednu konvertibilnu marku za ugrožene bebe u porodilištima RS. Zašto se novac za pokretne inkubatore za bebe sakuplja pozivom na humanitarni broj, a istovremeno se prvom čovjeku RS iz budžeta dodjeli 56,5 miliona maraka?

Budžet predsjednika RS Milorada Dodika iznosi 56,5 miliona konvertibilnih maraka, a novac za kupovinu pokretnih inkubatora za porodilišta u državnim bolnicama prikuplja se na donatorskim večerima, čiji je organizator vlast.

Vlast vješto manipuliše emocijama građana i poziva ih da biranjem humanitarnog broja doniraju novac za nabavku medicinske opreme, neophodne za nedonoščad, umjesto da sama, institucionalno, obezbjedi transportne inkubatore, piše Žurnal.

To se desilo i prije par dana, kada je održano 13. donatorsko veče „S ljubavlju hrabrim srcima“pod pokroviteljstvom Milorada Dodika.

„U humanitarnoj akciji ’S ljubavlju hrabrim srcima’ prikupljeno je oko milion KM. Promovišući vrijednosti i human odnos ljudi koji su spremni da pomognu, naše društvo pokazalo je da nije izgubilo dušu. Hvala svima koji su dali doprinos ovoj akciji“, napisao je Dodik na Twitteru.

Građani svakako nisu izgubili dušu, jer je njih oko 66.000 pozvalo humanitarni broj 1411 i doniralo jednu konvertibilnu marku za ugrožene bebe u porodilištima RS. Donatorsko veče ima i drugu stranu medalje i otvara mnoga pitanja, a najvažnije od svih je – zašto porodilišta u Republici Srpskoj nemaju osnovnu medicinsku opremu za spašavanje životno ugroženih nedonoščadi? Zašto se novac za pokretne inkubatore za bebe sakuplja pozivom na humanitarni broj, a istovremeno se prvom čovjeku RS iz budžeta dodjeli 56,5 miliona maraka, čak 40 miliona više nego što je imala njegova prethodnica Željka Cvijanović. Zašto se tih dodatnih 40 miliona maraka u Dodikovom budžetu nisu preusmjerile da bi se pomoglo najugroženijima, između ostalog i prijevremeno rođenim bebama? Zašto su se dali Dodiku toliki milioni, a trudnice na Odjeljenju ginekologije na UKC u Banjaluci koriste toalet koji je u rangu javnog WC-a iz prošlog vijeka?

Podsjetimo, u vrijeme pandemije Covid-19 na nezakonitim nabavkama oštećen je budžet za milione maraka a skalamerija od vojnog šatora predstavljena je kao najsavremenija poljska bolnica. Nakon što su raskrinkani, šator plaćen 4,3 miliona marka Slavenu Ristiću, vlasniku bijeljinske firme “Balkan Global” i većinskom vlasniku Tehničkog remontnog zavoda Bratunac, preko noći je nestao sa lica zemlje, a uplaćeni novac je, kako vlast tvrdi, vraćen u budžet.

Samo u antisistemu, osobe koje su odgovorne za pljačku javnog novca, umjesto da završe iza rešetaka, budu nagrađene značajnim i dobro plaćenim funkcijama.

O tome koliko je vladajuća kasta u RS besprizorna dovoljno govori i to što su, samo dan prije donatorske večeri, na Jahorini otvorili renovirani vladin hotel „Rajska dolina Luks“, koji je „progutao“ više od 17 miliona maraka. „Rajska dolina“ namijenjena je prvenstveno za novopečenu „elitu“ dubokog džepa.

Zbog svega ovoga u RS imamo antisistem, jer da postoji sistem, pitanja, poput nabavke pokretnih inkubatora za porodilišta, bila bi sistemski uređjena i novac za njih ne bi se prikupljao humanitarnim akcijama. U uredjenom sistemu bi se tačno znalo gdje i kako je poslednjih 13 godina potrošen novac prikupljen u akciji „S ljubavlju hrabrim srcima“. U RS se cijela priča u vezi s tim završi dan nakon donatorske večeri i javnost nikada ne bude obaviještena na šta je tačno potrošen prikupljeni novac. Baš kao što nikada niko iz vlasti nije podnio izvještaj šta se desilo sa oko 200 miliona maraka na računu Fonda solidarnosti RS, prikupljenih uvođenjem tzv. solidarnog poreza na plate zaposlenih nakon katastrofalnih poplava u RS 2014. godine i obračunavanog sve do kraja 2016. godine.

Samo u antisistemu, anomalijom se ne smatra to što se entitet na međunarodnim berzama spekulativno zadužuje po ogromnim kamatama, dok se svaki poziv vlastima da objelodane kod koga zadužuje sadašnje i buduće garancije karakteriše kao izdajnički i neprijateljski čin prema Republici Srpskoj. Samo u antisistemu, predsjednik Republike se ponaša i kao predsjednik vlade i ministar finansija, tužilac, sudija, zakonodavac… Samo u antisistemu, moguće je tvrditi da Republika Srpska ima potpunu finansijsku stabilnost i istovremeno se dodatno zaduživati za 110 miliona evra kod Mađarske, da bi se zakrpile budžetske rupe i vraćale dospjele rate za ranije podignute ino kredite.

Kad živite u antisistemu, sasvim je normalno da predsjednik entiteta odluči da klevetu ponovo zakonski preinači u krivično djelo, da prijeti nestankom države u kojoj taj entitet egzistira, da, kada mu ne pašu, negira odluke državnog Ustavnog suda, da prijeti kome hoće i kad mu se ćefne i da za to ne snosi nikakve posljedice. Dodik je ključna ličnost antisistema u Republici Srpskoj, oko čije političke moći i uticaja se vrti sve ostalo. Dodik je političar koji se početkom ove godine, kao član Predsjedništva BiH, po drugi put našao na „američkoj crnoj“ listi, a novu godinu će dočekati na poziciji predsjednika RS, čini se nikada politički jači i moćniji.

BiH

Isak želi biti šehid: Meni bi bilo drago da poginem za državu BiH, ja to ne krijem

Published

on

By

Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak, ponovo je dospio u žižu javnosti svojim, najblaže rečeno, neprimjerenim izjavama i postupcima.

Gostujući u jednom podcastu Isak je, između ostalog, poručio da bi mu “bilo drago da pogine za BiH”.

– Meni bi bilo drago da poginem za državu BiH. Јa to ne krijem. Јa kada poginem za ovu državu, ja sam onda šehid. Ne radim ja to zbog ljudi, već zbog svoje porodice, sebe, Allaha – rekao je Isak.

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

BiH

Kojić: “Bošnjaci spremni na sve jer rezolucija o Srebrenici ne ide željenim tokom!”

Published

on

By

“Ukoliko je istina sve ovo što su mediji objavili da će Bošnjaci u Potočarima da prave incidente da bi se opet Srbi osudili za to, pokazuje samo da su oni spremni na sve, jer rezolucija o Srebrenici nije prošla onako kako su oni priželjkivali”, rekao je za RTRS predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

“Oni planiraju da ruše nišane, pitam se da li samo žele da lupaju onih koji su živi, a nalaze se u Potočarima, i time bi sakrili svoju sramotu. To samo pokazuje da smo mi u pravu kada tvrdimo da u Potočarima postoje nišani i za žive ljude, ali i za one koji su stradali mnogo prije nego što je bila Srebrenica 1995. godine, kao što je i otac Emira Suljagića”,  kazao je Kojić.

Kojić je pozvao sveštenstvo SPC “da skrene pažnju vjernom narodu tokom Vaskršnjih praznika”.

“Narodu treba pozvati da ne nasjedaju ni na kakve provokacije. Uz MUP Republike Srpske koji profesionalno radi svoj posao i uvijek je spreman da spriječi eventualne incidente, naši građani će biti sigurni”, naglasio je Kojić.

Nastavi čitati

Najčitanije