Connect with us

BiH

KCUS lažirao povećanje prihoda za milion KM, Sebija zarađuje 8.500 KM mjesečno

Published

on

Protiv Kliničkog centra vode se sudski sporovi ukupne vrijednosti od oko 3,6 miliona KM. U prošloj godini za 131 osobu na KCUS-u prestao radni odnos, 80 ih penzionisano, 19 radnika dalo otkaz, a njih 12 je dobilo otkaz. U 2022. godini na KCUS-u zaposleno 116 osoba

Federalni revizori dali su „mišljenje s rezervom“ Kliničkom centru univerziteta u Sarajevu (KCUS) nakon što su proveli finasijsku reviziju u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u zemlji. Revizori su KCUS-u spočitali netransparentno trošenje para za javne nabavke, te su između ostalog naveli kako Klinička apoteka za otvorene postupke koje je provodila nije sačinjavala zapisnike o ocjeni ponuda, piše Raport. 

U postupcima koje je provodila Klinička apoteka konstatovane su česte žalbe koje su vezane za ocjenu ponuda, koje su uvažene. Revizijom je konstatovano da za otvorene postupke koje je provela Klinička apoteka nisu sačinjavani zapisnici o ocjeni ponuda, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.

Tuđu robu prikazali svojom

“Tenderska dokumentacija za nabavu digitalnog RTG aparata, u dijelu tehničke specifikacije, sačinjena je na način da je upućivala na aparat jednog dobavljača, što znači da nije osiguran jednak i nediskriminirajući pristup za sve ponuđače. Shodno prezentiranoj dokumentaciji, izvršeno je dijeljenje postupaka javne nabavke lijekova, reagenasa, medicinskog potrošnog materijala i medicinske opreme najmanje u iznosu od 467.404 KM, što nije u skladu sa članom 15. Zakona o javnim nabavkama”, naveli su revizori.

Revizori su utvrdili i da je KCUS precijenio svoj finansijski rezultat za oko 1,1 milion KM na način da su lijekove i potrošni materijal koje na KCUS-u kao svoje vlasništvo do momenta potrošnje skladišti Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja, Klinički centar evidentirao kao svoju robu i prikazao ga kao vlastiti prihod!

“Ovi lijekovi i potrošni materijal ne ispunjavaju zahtjeve da bi se priznali kao vlastite zalihe. Naime, radi se o poslovnim događajima vezanim za tuđu robu. Shodno tome, promet ovih lijekova i potrošnog materijala nije se trebao evidentirati i iskazivati u okviru bilansne evidencije, nego ga je trebalo evidentirati u okviru vanbilansne evidencije. Ovakav način evidentiranja tuđe robe za posljedicu ima nerealno iskazane (uvećane) prihode i rashode, bez utjecaja na finansijski rezultat, za iznos lijekova i potrošnog materijala koji je zaprimljen i utrošen u 2022. godini. S obzirom na to da je većina ovih lijekova i potrošnog materijala utrošena, istovremeno je evidentirano razduženje ovih zaliha po kojem osnovu su priznati rashodi u ukupnom iznosu od 51.545.652 KM, što za posljedicu ima precijenjen finansijski rezultat za 1.133.084 KM”, konstatirali su revizori.

Gdje su respiratori ACM812 A koje je koristio KCUS

Zanimljivo je da su revizori ustanovili i da se 30 respiratora ACM812 A, koje je KCUS jedini tokom pandemije koronavirusa stavio u upotrebu nalaze evidentirani u vanbilansnoj evidenciji.

Revizori su naveli da je u KCUS-u ukupna vrijednost ovih respiratora navedena u iznosu 2,7 miliona maraka, odnosno da im je cijena 90.000 KM po komadu. Ovaj iznos se razlikuje od iznosa pojedinačne cijene za ove uređaje koji su ranije spominjani i to u iznosu od 105.000 KM.

“Prema prezentiranoj dokumentaciji i pojašnjenju Komisije za prijem donacija, respiratori nisu dati kao donacija Kliničkom centru već izdati na revers do donošenja Odluke Vlade FBiH o trajnom korištenju, tako da su evidentirani u vanbilansnu evidenciju”, naveli su revizori.

Poznato je da je odluku o raspodjeli respiratora donio Federalni štab civilne zaštite, a da su se Vlada FBiH i bivši premijer Fadil Novalić koji je i osuđen zbog netransparentne nabavke ovih medicinskih uređaja, „prali“ od povezanosti s nabavkom ovih respiratora, te da je stalno isticano daj e dobavljač Federalna uprava civilne zaštite. Stoga je nejasno zbog čega KCUS očekuje da im Vlada FBiH da odluku o trajnom korištenju!?

Također, poznato je da se o korištenju respiratora ACM812 A na KCUS-u tokom pandemije Covid 19 vodi istraga u Tužilaštvu Kantona Sarajevo, ali revizori se nisu bavili s tim pitanjem.

Otkaz dobilo 12 zaposlenika, a njih 19 napustilo KCUS

Zaključeno je i da KCUS u kojem je trenutno zaposleno 3.173 uposlenika radi sa značajno manjim brojem izvršitelja u odnosu na usvojeni Pravilnik o radu.

Ustanovljeno je da je u prošloj godini za 131 osobu prestao radni odnos, od ovog broja je 80 osoba koje su sa radom prestale odlaskom u penziju, 19 radnika dalo je otkaz, a njih 12 je dobilo otkaz. U 2022. godini u Kliničkom centru radni odnos je zasnovalo 116 osoba, najvećim dijelom po konkursu iz prethodne godine.

“Na dan 31.12.2022. godine popunjenost je iznosila 73 posto. Skrećemo pažnju da navedeno može utjecati na vršenje djelatnosti Kliničkog centra”, upozorili su revizori.

Najveće prihode i to u iznosu od 258.025.211 KM KCUS je ostvario od pruženih usluga. Od FZZOIR-a ostvaren je prihod u iznosu od oko 156,1 miliona KM, a od Fonda solidarnosti FBiH 76,3 miliona KM.

Pružanje usluga pacijentima iz drugih kantona KCUS je naplatio oko 21,5 miliona KM, a od pružanja usluga osiguranicima i pacijentima iz Brčko Distrikta i Republike Srpske KCUS je zaradio 671.588 KM. Od ugradnje proteza ostvaren je prihod od 286.608, a oko tri miliona KM KCUS je zaradio iz ostalih prihoda.

KCUS je od donacija prihodovao 14.516.795 KM, a 1,6 miliona prihoda ostvario je iz namjenskih izvora finansiranja. Od najma poslovnog prostora i parkinga je zaradio ukupno 977.982 KM, a po drugim osnovama prihodi su u iznosu 916.580 KM.

Iznos od 561.024 KM Klinički centar je zaradio od kliničkog ispitivanja lijekova.

Konstatirano je i da generalna direktorica KCUS-a nije podnosila Upravnom odboru tromjesečne izvještaje o cjelokupnom poslovanju, kako je propisano Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, nego im je dostavila samo godišnji izvještaj.

Više od tri miliona KCUS kantonima naplatio testiranje na koronu

Finansijskom revizijom je utvrđeno i da je KCUS odlučio kantonima u FBiH retroaktivno fakturisati troškove PCR testiranja u periodu pandemije koronavirusa.

Tako je generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović za 2020. i 2021.godinu kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja ispostavila račun za testiranje pacijenata na koronu u ukupnom iznosu od oko 3, 6 miliona KM.

Iz KCUS-a su naveli da za testiranje nisu naplatili materijal, koji nisu mogli ni naplatiti jer je to bila donacija ili je materijal ionako finansiran novcem Federalnog ministarstva zdravstva, nego da su samo naplatili „ruke“.

Od do sada fakturisanog iznosa, iznos od oko 1, 8 miliona KM nije naplaćen, a 1,2 miliona od tog iznosa odnosi se na fakture ispostavljene Zavodu zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona.

Revizori su utvrdili da prosječna neto plaća prije oporezivanja na KCUS-u iznosi 1.873 KM. Najvišu pojedinačno isplaćenu plaću u 2022. godini dobila je generalna direktorica KCUS-a u iznosu od i 8.497 KM

“To uključuje 7.036 KM redovne plaće i iznos od 1.460 KM u pripadajućem mjesecu a koji se odnosi na dodatak za zamjenu zaposlenika na drugom radnom mjestu u iznosu kako je definisano aktima Kliničkog centra, a koji je ostvaren samo za jedan mjesec 2022. godine. Najniža isplaćena neto plaća iznosi 594 KM i odnosi se na radno mjesto čistačice”, ustvrdili su revizori.

U prošloj godini otpremnine zaposlenicima KCUS-a koji su otišli u penziju su isplaćene u ukupnom iznosu od 686.590 KM.

Protiv Kliničkog centra vode se sudski sporovi ukupne vrijednosti od oko 3,6 miliona KM za koje nisu donesene konačne presude.

Po osnovu radnih sporova protiv KCUS-a se vodi čak 127 postupaka u vrijednosti od oko 1,4 miliona maraka. S druge strane, KCUS je protiv trećih lica pokrenuo postupke ukupne vrijednosti 3,1 miliona maraka.

Revizori su ukazali i na to da ne mogu potvrditi vrijednost stalnih sredstava KCUS-a iskazanih u iznosu od 302.879.825 KM.

“Jer je na datum bilansa vršena procjena nadoknadive vrijednosti za građevinske objekte, čiji efekti nisu knjigovodstveno evidentirani. Efekte na finansijske izvještaje nismo u mogućnosti procijeniti”, naveli su federalni revizori.

BiH

Dodik i Vučić se sastali pa najavili: “23. maja zajednički ćemo se boriti za istinu, ponos i dostojanstvo”

Published

on

By

Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta 23. maja – Otvaranje Pandorine kutije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Ključna tema razgovora bili su odnosi Republike Srbije i Republike Srpske i reakcija cejelokupnog srpskog naroda na izglasavanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, prenosi RTRS.

– Obavijestio sam predsjednika Dodika o naporima koje Republika Srbija preduzima kako bi se zaštitili vitalni nacionalni interesi srpskog naroda, ali i međunarodno javno pravo, još jednom ponovivši da bi usvajanje takve rezolucije značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost uz otvaranje nebrojeno mnogo rana iz prošlosti, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Istovremeno, dodao je Vučić, predsjednik Dodik me je informisao o razgovorima koje je imao u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i daljim perspektivama razvoja odnosa Srbije i Srpske.

– Dodik me je upozorio da će donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici imati katastrofalne posljedice na odnose unutar BiH, naveo je Vučić.

Posebna tema razgovora bio je predstojeći Sabor srpskog naroda zakazan za 8. juni u Beogradu, za koji su dogovorene brojne zajedničke aktivnosti, potpisivanje memoranduma i sporazuma, kao i događaji koji će potvrditi jedinstvo naroda i njegovo pravo da očuva svoja ognjišta, bude svoj na svome i zaštiti pravo na budućnost generacija koje dolaze.

– Republika Srbija i Republika Srpska će se 23. maja ove godine, zajednički i jedinstveno, boriti za istinu, ponos i dostojanstvo srpskog naroda, rekao je Vučić.

Kao što je poznato, Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta u četvrtak 23. maja.

Nastavi čitati

BiH

Dijelovi miša pronađeni u konzervama graha koje su isporučene na bh. tržište

Published

on

By

Agencija za sigurnost hrane BiH je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena da je na bh. tržište isporučen proizvod konzervirani grah u kojim je utvrđeno prisustvo dijelova miša.

Riječ je o smeđem sterilizovanom pasulju čiji je proizvođač/izvoznik “Fijama Vezuvijana” iz italijanskog grada Otavijano.

Radi se o lotovima L M261 / LOT L F361 svih rokova upotrebe.

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane BiH.

Iz Agencije napominju da se ova obavijest odnosi isključivo na proizvod sa navedenim podacima.

Nastavi čitati

BiH

Cvijanović optužila Konakovića da urušava odnose s Mađarskom: “Ministarstvo nije njegova ćaćevina”

Published

on

By

Članici Predsjedništva BiH Željki Cvijanović se nije dopao potez i pismo ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića upućeno evropskom komesaru za proširenje i susjedstvo Oliveru Varhelyiju.
Tako je poručila da to nije državni stav, već “isfrustriranog pojedinca koji u kontinuitetu zloupotrebljava svoju poziciju”.”To je problem sa bošnjačkim kadrom. Sve što je zajedničko oni bi uzurpirali, odlučivali bi u svoje ime, a onda prodavali maglu da je to u ime svih”, navela je Cvijanović za Srnu.

Poručila je kako Ministarstvo vanjskih poslova “nije ćaćevina Еlmedina Konakovića, pa da on sam, autonomno odlučuje šta hoće a šta neće, iako se on ponaša kao da to jeste tako”.

“Umjesto da kao ministar vanjskih poslova gradi, on uporno urušava odnose sa prijateljskim zemljama. Konaković uzima sebi pravo da dijeli lekcije svakome ko ne misli kao on, kako izvan, tako i unutar BiH. To nije politika, niti diplomatija. To ne priliči jednom šefu diplomatije, ali priliči nekome ko nas sve redom i to u kontinuitetu gnjavi svojim nervoznim reakcijama”, konstatovala je Cvijanović.

Podsjetimo da je Mađarska odlučila da će glasati protiv usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Konaković je danas u otvorenom pismu Varhelyiju naveo kako BiH neće nastaviti obuku diplomata sa Mađarskom, te je između ostalog, poručio:

“Zato me zabrinjava kada svojim javnim istupima insinuirate kolektivnu krivicu čitavom narodu, tako što u svojim izjavama parafrazirate riječi Aleksandra Vučića. Njegove izmišljene teorije zavjere su usmjere da destabiliziraju odnose u regionu i skrenu pažnju sa teških pitanja sa kojima se Srbija trenutno suočava. Preuzimanje retorike onih koji medaljama nagrađuju presuđene egzekutore genocida, nepovratno vas stavlja na mračnu stranu historije”.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije