Connect with us

BiH

Igre bez granica: Koga su iz RS pitali da čiste groblje u Sarajevu?

Published

on

Nakon što su pripadnici entitetske Republičke uprave civilne zaštite entiteta RS i Komunalnog preduzeća ‘Rad’ iz Istočnog Sarajeva jutros proveli akciju čišćenja starog pravoslavnog groblja kod zgrade Suda i Tužilaštva BiH, Raport je istražio da li su ova dva pravna subjekta u skladu sa zakonom, pravilnicima i procedurama ušli u Kanton Sarajevo i čistili jedno groblje.

Svakako da je čišćenje jednog groblja pohvalan čin i iskazivanje pijeteta prema umrlima, međutim, procedure se moraju poštovati, naročito kada je riječ o međuentiteskim aktivnostima iza kojih stoje institucije RS.

Preduzeće Pokop nije obaviješteno

Ako pripadnici entitetske RUCZ dođu u Federaciju u uniformama s jasno istaknutim obilježjima te institucije onda bi njihove aktivnosti u Kantonu Sarajevo trebale odobriti nadležne kantonalne institucije, do čega, kako je pokazalo Raportovo istraživanje, u ovom slučaju nije došlo.

Naime, Raport je uputio upit Kantonalnom javnom komunalnom preduzeću “Pokop” iz Sarajeva, inače nadležnom za održavanje starog pravoslavnog groblja kod Suda i Tužilaštva BiH, o tome da li su bili obaviješteni o jutrošnjoj akciji čišćenja tog groblja, te da li su preduzeće “Rad” iz Istočnog Sarajeva i Civilna zaštita RS mogli provesti jutrošnju akciju.

Iz KJKP “Pokop” za Raport su odgovorili:

“Tačno je da KJKP Pokop održava Prvomajsko groblje kod zgrade Suda i Tužilaštva BiH u Sarajevu, a kojim upravlja i gazduje Srpska Pravoslavna crkva. Pripadnici Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske i Komunalno preduzeće ‘Rad’ iz Istočnog Sarajeva su pokosili dio pomenutog groblja. Oni nemaju nikakvu nadležnost za obavljanje poslova ovakve vrste na području Kantona Sarajevo i nije nam poznato da li su i od koga dobili saglasnost za ulazak u ovo groblje”, naveli su iz preduzeća “Pokop” za Raport.

Iz entitetske Republičke uprave civilne zaštite za Raport su kazali da su čišćenje groblja u Sarajevu najavili Policijskoj upravi Novi Grad Sarajevo.

“Danas je nekoliko pripadnika Republičke uprave civilne zaštite RS sa potrebnom opremom uređivalo zapušteno i oštećeno pravoslavno groblje Prvomajska u Sarajevu. S tim aktivnostima upoznata je PU Novi Grad Sarajevo čiji su policajci obišli rad pripadnika RUCZ na pomenutom lokalitetu”, rečeno je Raportu u RUCZ RS.

Na naš upit da li je RUCZ tražila odobrenje preduzeća nadležnog za održavanje groblja, odgovor nismo dobili, uz opasku “da je to druga tema”.

Almir Bečarević, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo za Raport je kazao da Ministarstvo na čijem je čelu nema informaciju o tome da je bilo ko iz RS tražio odobrenje za akciju čišćenje groblja u Sarajevu.

Na upit Raporta direktoru Kantonalnog javnog preduzeća “Park” iz Sarajeva Adisu Bešliću, o tome da li ovo preduzeće može otići primjerice u Istočno Sarajevo i tamo provoditi neke aktivnosti iz domena svojih poslova, a da o tome nikoga ne obavijesti, Bešlić kaže da to preduzeće do sada nije bilo u takvoj situaciji, te da su određene poslove u entitetu RS radili isključivo na osnovu poslova dobijenih javnim pozivima na osnovu javnih nabavki i isključivo u skladu sa propisima koji regulišu tu oblast.

Raport je uputio i upit Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo o tome da li je Policijska uprava Novi Grad od Republičke uprave civilne zaštite RS, te od preduzeća “Rad” iz Istočnog Sarajeva dobila određene zahtjeve, te shodno njima izdala neko odobrenje za akciju čišćenja groblja, kao i da li su iz RS trebali policiji u Sarajevu, a s obzirom na prirodu posla koji su najavili, za takvo eventualno odobrenje trebali dostaviti i odobrenje ustanova i institucija u KS, a u čijoj je nadležnosti održavanje grobalja?

S obzirom na to da smo satima čekali odgovore iz drugih institucija o ovoj temi, MUP-u KS upit smo uputili u poslijepodnevnim satima, te ćemo odgovor na njega ukoliko ga dobijemo objaviti naknadno.

Po principu ‘Dodik okom, oni skokom’ preskaču i procedure

Groblje koje su danas čistili zaposlenici preduzeća i institucije iz RS prošle sedmice je posjetio Milorad Dodik, predsjednik RS, nakon što je u Sudu BiH održano ročište u predmetu koji se vodi protiv njega.

Tada je Dodik najavio određene aktivnosti na groblju, no oni kojima je naredio da i provedu te poslove, očigledno je bilo dovoljno da se po onoj “Dodik okom, oni skokom” zapute u Sarajevo, ali i preskoče da ispoštuju potrebne procedure.

To je u Sarajevu prošlo gotovo neopaženo, a da su primjerice uposlenici nekih institucija ili preduzeća otišli u entitet RS bez ičijeg poziva i izdatih odobrenja i dozvola proveli neku aktivnost, a za koju su nadležne tanmošnje institucije, ko zna kako bi ih Dodik okarakterisao.

Inače iz KJKP “Pokop” su u odgovoru za Raport naveli da su staro pravoslavno groblje kod Suda i Tužilaštva BiH ove godine “čistili i kosili tri puta, u skladu sa godišnjim programom i planom rada održavanja i čišćenja grobljanskih površina i postignutog nivoa infrastrukture za 2023.godinu”.

BiH

Dodik: Јasenovac najveći podzemni grad koji imamo, tu je stradalo 500.000 Srba

Published

on

By

“Јasenovac je najveći podzemni grad koji Srbi imaju”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

“Masovno su ovdje ubijali i zato su govorili da je ovo logor u koji su mogli svi da stanu”, rekao je Dodik.

Dodik je u Donjoj Gradini naveo da je “ovo mjesto sveto jer su ga učinili naši mučenici, njih 700.000 koji su ovdje mučki ubijeni na 57 načina koji su sinonim za mučenje”.

Dodao je da je ovaj grad uzdignut “na patnji i uzdasima 700.000 stradalih od čega je 500.000 Srba”.

“Ponovo smo ovdje da se molimo za njihove duše. I da im kažemo da nismo zaboravili zlo, i da znamo šta je Nezavisna država Hrvatska. Da znamo za planove koje su provodili ili htjeli i proveli ih. A to je da jednu trećinu pobiju, da jednu trećinu rasele i jednu trećinu pokatoliče. U tome su uspijevali, nisu prekidali”, istakao je Dodik.

Podsjetimo, u prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije u Donjoj Gradini obilježen je Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsjednik privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, ministri u Vladi Srbije i drugi zvaničnici.

Nastavi čitati

BiH

Dodik se povlači: Najavio izbore po Schmidtovim pravilima, “osamostaljenje” RS-a više ne spominje

Published

on

By

Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da zbog procedura Izborni zakon Republike Srpske neće stupiti na snagu u narednih mjesec dana i da će morati prihvatiti izlazak na izbore iako nije isključio da pokuša sa opstrukcijom rada CIK-a i time odgodi izbore.

“Nismo uspjeli u rokovima, moraćemo se prijaviti na ove lokalne izbore čekajući da vidimo sudbinu našeg zakona. Vjerovatno ćemo u iznudici prihvatiti izlazak na izbore. Ali ako to bude moguće, prebacit ćemo se na primjenu našeg zakona, koji propisuje da prestaju da važe prava da Centralna izborna komisija BiH u Republici Srpskoj sprovodi izbore”, rekao je Dodik.

On je napomenuo da su za dvije godine i Opšti izbori, koje će RS navodno provesti po entitetskom zakonu.

“Postoji, doduše, i drugi način – da napravimo opstrukciju i sačekamo usvajanje našeg zakona pa izbore održimo na proljeće. Ne bi bio prvi put da se izbori odgode”, rekao je Dodik za “Politiku”.

Na pitanje da li zna kako će se završiti sudski proces koji se vodi protiv njega zbog nepoštovanja odluka Christiana Schmidta, odgovorio je da se samo Srbima presuđuje masovno, a drugima na nivou karikature.

“To je nelegalni inkvizicijski sud, na koji odlazim kako bih pokazao njegov besmisao. Moje i finansije moje porodice provjeravali su u 48 zemalja svijeta, gledali su svaki račun, čak i one za hotel. I sve se svelo na to da mi sude zato što ne poštujem Schmidta”, rekao je Dodik.

Zvaničnici Republike Srpske su mjesecima tvrdili da će provesti lokalne izbore na bazi novousvojenog Izbornog zakona RS-a koji nije prošao sve procedure te samim tim nije stupio na snagu.

Od velikih najava da će državnu nadležnost da provodi izborni proces ograničiti, nelegalnim prebacivanjem ovlasti na entitet, čini se nije ostalo više od obećanja da bi mogao nešto uraditi u budućnosti.

Da stvar bude gora za Dodika, on je sve ove najave dodatno začinio porukama da će krenuti u “proces osamostaljenja” entiteta ako rezolucija o genocidu u Srebrenici bude usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. U ovom trenutku to više ne spominje.

Ne kreće se u proces osamostaljena tako što prvo prihvatite zakone visokog predstavnika kojeg ne priznajte. Povlačenje je vidljivo i u komentarima njegovih bivših saradnika.

Profesor Nenad Kecmanović je to pokazao komentarom u kojem spominje kako će “bošnjačke komšije” promijeniti svoju politiku kad Amerikanci budu dovoljno slabi.

“Ne treba imati iluzije da će bošnjačke komšije nešto promijeniti dok SAD ne budu dovoljno slabe ili dok im Donald Trump ne javi da ne računaju da će američki nosač aviona uploviti u Neumski kanal”, rekao je Kecmanović.

U prevodu, iz perspektive dominirajuće srpske politike, potrebno je sačekati bolja vremena.

Nastavi čitati

BiH

Sve više mladih porodica doseljava u bh. grad: Vrtić 90 KM, besplatan prevoz za učenike… (VIDEO)

Published

on

By

Zahvaljujući demografskim mjerama, ovaj grad je prošle godine prvi put nakon dugo godina konačno zabilježio pozitivan prirodni priraštaj

Činjenica je da se u Ljubuški doseljavaju mlade porodice iz drugih hercegovačkih općina i gradova, a i drugih država, a razlog su brojne demografske mjere koje ovaj grad nudi posljednih godina. Cilj lokalnih vlasti je da mladi koji žive u Ljubuškom ostanu ovdje i da im se olakša život, ali i da se privuku nove mlade porodice u ovaj grad, i u tome uspijevaju.

Ljubuški posljednih godina nudi brojne demografske mjere kako bi zadržao mlade ljude da ostanu ovdje. Između ostalog, nudi podršku za porodilje, dječji doplatak, subvencije vrtića, besplatan prevoz za učenike i podršku studentima.

Katarina Vištica je rođena Ljubušanka, no udajom se preselila u Mostar. Prošle godine se sa kćerkom i suprugom Mostarcem vratila u Ljubuški. Kaže da supruga nije bilo lako nagovoriti.

“Na što je on bio malo sumnjičav, govorio je ne znam mali grad, ovo ono, ali kad smo došli ovamo neće sad da ode”, priča Katarina.

Ona kaže da su uslovi za život u Ljubuškom mnogo bolji nego u Mostaru ili drugim sredinama. Njena porodica dobila je podršku pri kupovini prve nekretnine, a 11-godišnja kćerka, kaže, ima besplatne udžbenike i prevoz do škole. Uskoro očekuju i prinovu, a Ljubuški i Zapadnohercegovački kanton, daju značajne porodiljne naknade, kao i dječji dodatak. Svako rođeno dijete dobije 500 maraka, a svako treće i iduće dijete dobiva po 500 maraka svaki mjesec do sedme godine života.

Ljubuški ima i najjeftiniji vrtić u državi, s cijenom od 90, odnosno 100 maraka, a daje podršku i studentima, maturantima i penzionerima. Pokušavaju obuhvatiti sve kategorije društva kako bi im olakšali život, a posebno mlade, kako bi zaustavili njihov odlazak i privukli ih u Ljubuški.

“Vjerovatno su to razlozi zbog kojih nam dolazi sve više mladih porodica ne samo iz okruženja, nego i iz nekih drugih zemalja, tako smo imali u prošloj godini, i dvije porodice iz Njemačke, porodicu iz Švicarske, Francuske koji su se doselili i trajno žive kod nas jer njima je ovdje čist zrak, fina priroda, sigurnost o kojoj mi uopće ne razmišljamo koji živimo ovdje”, navodi gradonačelnik Ljubuškog Vedran Markotić.

“Mogla sam otići, bilo je tu razmišljanja hoćemo li, ne bi, ali ipak ostali smo, probali smo, i svidjelo nam se, dobro nam ide hvala Bogu. Poručila bih svima neka dođu, neka se bore, jest u početku teško, ali svaka prepreka ako imate podršku, se pređe”, dodaje Katarina Vištica.

Zahvaljujući demografskim mjerama, Ljubuški je prošle godine prvi put nakon dugo godina konačno zabilježio pozitivan prirodni priraštaj, kaže gradonačelnik. Navodi kako je cijeli Zapadnohercegovački kanton usmjeren ka demografskoj politici, i da bi takav primjer trebale slijediti i druge sredine, jer je to jedini način da mladi ostanu u našoj zemlji.

Nastavi čitati

Najčitanije