Connect with us

BiH

Na današnji dan rođen reis Džemaludin-ef. Čaušević, svečana akademija u Bosanskoj Krupi

Published

on

U naselju Arapuša pored Bosanske Krupe, na današnji dan, 28. decembra 1870. godine rođen je Džemaludin-ef. Čaušević, reisul-ulema, teolog, mislilac, prosvjetitelj, reformator, novinar i prevoditelj.

Bio je jedan od najznačajnijih i najutjecajnijih Bošnjaka 20. stoljeća.

Medresu je završio u Bihaću, a studije u Istanbulu. Bio je prvi predsjednik Udruženja ilmijje, jedan od osnivača Merhameta, prevodilac Kur'ana Časnog, a bio je i mesnevihan.

Cijeli život je posvetio reformi školstva i prosvjetljivanju muslimana govoreći o značaju nauke i znanja i uvodeći brojne inovacije u nastavni proces, kao što je na jednostavan način prilagodio arapsko pismo (tzv. arebicu) našem jeziku, a što je ocijenjeno da je najbolje do tada urađeno.

Svojim vizionarskim pristupom i hrabrim stavovima, predvodio je svoj narod koji je bio na razmeđu i koji se suočavao sa sudbonosnim izazovima poput iseljavanja, izbjegavanja školovanja, okupacijama, reformama na štetu našeg naroda i drugih procesa koji su bili aktuelni u vremenu u kojem je živio.

Medresa u Cazinu je dobila ime po ovom velikanu Bosne i Hercegovine.

Muftijstvo bihaćko, u saradnji s institucijama Islamske zajednice i Gradskom uprvom Bosanska Krupa svake godine održava manifestaciju povodom rođenja reisa Džemaludin-ef. Čauševića.

Stoga će večeras, 28.12. 2023. godine u velikoj sali Kulturnog centra u Bosanskoj Krupi biti održana svečana akademija povodom 153. godišnjice od rođenja reisa Džemaludin-ef. Čauševića, s početkom u 19.00 sati.

Na skupu će se obratiti muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić i gradonačelnik Bosanske Krupe Armin Halitović, a prigodnim referatom će se u svojstvu posebnog gosta obratiti muftija Edhem-ef. Čamdžić, muftija banjalučki od 1999. do 2014. godine. Kulturni program će izvesti članovi hora Medrese “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” iz Cazina.

Reis Causevic - Akademija 2023-01.png - Na današnji dan rođen reis Džemaludin-ef. Čaušević, svečana akademija u Bosanskoj Krupi

(Preporod.info)

BiH

Dodikov SNSD planira promjenu naziva Srebrenice: “Ljudima je dosta laži, sljedeće sedmice konkretni potezi”

Published

on

By

Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić, koji je iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa da se vode razgovori u “opštinskim i stranačkim tijelima” o pokretanju inicijative za izmjenu naziva opštine Srebrenica.

“Sljedeće sedmice će se znati konkretni potezi koji će biti primijenjeni”, kazao je Grujičić, ne objašnjavajući šta je razlog pokretanja inicijative.

Njegova izjava dolazi nakon što je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske izjavio za beogradsku TV Happy u čevrtak, 30. maja, a kako prenosi Radio Televizija Republike Srpske, da u Srebrenici 11. jula “niko nije poginuo, niko nije ubijen, nije bilo operacija jedanaestog”.

“Zato neki naši ljudi tamo iz Srebrenice kažu dosta im je laži oko svega toga i sad su pokrenuli inicijativu da promijene naziv, da se Srebrenica ne zove Srebrenica, nego da se da neko drugo ime opštini, pa ćemo vidjeti kako ćemo to razviti”, rekao je Dodik u intervju, prenosi RTRS.

Dodikova izjava dolazi nakon što je Generalna skupština 23. maja donijela rezoluciju o Srebrenici kojom se proglašava Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, 11. juli.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, koji zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju.

U genocidu u Srebrenici, koji su u julu 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske, ubijena su najmanje 8.372 Bošnjaka.

Za genocid u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima ratni predsjednik RS-a Radovan Karadžić i glavni komandant Vojske RS-a Ratko Mladić.
Šta kaže zakon o izmjeni naziva opština u RS?

Zakon o teritorijalnoj organizaciji RS predviđa da inicijativu za promjenu naziva jedinice lokalne samouprave može podnijeti “zainteresovana skupština jedinice lokalne samouprave ili najmanje 30 odsto birača koji imaju prebivalište na području jedinice lokalne samouprave za koju se traži promjena naziva”.

U zakonu se dodaje da o inicijativi koju podnosi najmanje 30 odsto birača koji imaju prebivalište na području jedinice lokalne samouprave za koju se traži promjena naziva mišljenje daje skupština jedinice lokalne samouprave.

“Inicijativa za promjenu naziva jedinice lokalne samouprave mora biti obrazložena i mora da sadrži razloge koji opravdavaju promjenu naziva”, ističe se.

Nakon toga se inicijativa podnosi Vladi RS, posredstvom Ministarstva uprave i lokalne samouprave.

Vlada donosi odluku o inicijativi za promjenu naziva jedinice lokalne samouprave, nakon razmatranja inicijative.

U slučaju prihvatanja inicijative, u roku od 30 dana od dana donošenja odluke Vlada će utvrditi nacrt zakona i uputiti ga u dalju proceduru.

Skupštinu opštine Srebrenica čini 21 odbornik, od čega je sedam iz SNSD-a, dva iz Demokratskog narodnog saveza, jedan iz Ujedinjene Srpske i jedan iz DEMOS-a. Oni čine vladajuću koaliciju u toj opštini, podsjeća RSE.

Nastavi čitati

BiH

I to je moguće: Uoči Dana bijelih traka Prijedor obilježava “dan odbrane od muslimana i Hrvata”

Published

on

By

Uoči obilježavanja Dana bijelih traka i obilježavanja progona prijedorskih Bošnjaka i Hrvata u ovom gradu se danas obilježava “Dan odbrane grada”

Iz Gradske uprave Prijedor pozvali su danas sve sugrađane da prisustvuju aktivnostima kojima se “obilježavaju 32 godine od odbrane grada od napada paravojnih muslimanskih i hrvatskih snaga, u kojem je poginulo 15, a ranjeno 26 boraca”.

U Crkvi Svete Trojice u 9.00 sati služen je parastos za poginule borce, a potom su položeni vijenci ispred spomen-ploče u zgradi Policijske uprave Prijedor, ispred spomenika “Za krst časni”, a potom su u spomen-kompleksu “Kameni cvijet” prislužene svijeće.

Odžan je i defile ulicama Prijedora do Trga majora Zorana Karlice gdje su predviđena obraćanja zvaničnika i kulturno-umjetnički program.

Sa razglasa su se naizmjenično izmjenjivale pjesme “Veseli se srpski rode” i “Marš na Drinu”.

Sve ovo se dešava samo dan uoči obilježavana Dana bijelih traka, koji će i ove godine u Prijedoru biti obilježen sutra.”Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ekstremistima. Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake. U protivnom, snosiće teške posljedice”, bila je poruka je tzv. “kriznog štaba” opštine Prijedor koja je preko Radio Prijedor pročitana 31. maja 1992. godine.

U nastavku ovog krvavog plana je ubijeno 3.176 osoba među kojima je bilo 102 djece.

Zločini u Prijedoru su počeli napadima srpskih snaga na bošnjačka naselja na Mataruškom brdu 22. maja, zatim napada na Kozarac 24. maja i otvaranja logora Keraterm, Omarska i Trnopolje između 26. i 30. maja.

Tako su i počeli zločini u Prijedoru, odvođenjem stanovništva u logore, masovnim egzekucijama i drugim zločinima.

Za zločine počinjene na prijedorskoj općini do sada je doneseno 56 presuda i otkriveno je preko 400 masovnih grobnica, među kojima je i Tomašica, najveća masovna grobnica na Balkanu, otkrivena 2013. godine.

Ista Gradska uprava Prijedora koja obilježava tzv. “dan odbrane” ne dozvoljava izgradnju spomenika za 102 ubijene djece, ali i za druge žrtve nesrpske nacionalnosti koji su 1992. ubijeni u ovom gradu.

Ovakvim vlasti u RS-u ponovo demonstriraju ne samo da nemaju poštovanja za žrtve, nego ih i dodatno vrijeđaju, te da i 32 godine nakon zločina i dalje baštine djela zločinačkih politika koje su u smrt poslale 3.176 nevinih Prijedorčana.

klix

Nastavi čitati

BiH

Dodik: “Mi ćemo biti u organima BiH, ali ćemo samo donositi odluke u našem interesu”

Published

on

By

Iako je iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) stiglo direktno upozorenje predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska (RS) Miloradu Dodiku da “razdruživanje” znači kraj za ovaj entitet, predsjednik RS-a ne odustaje.
Dodik je najavio da će do kraja mjeseca, što bi značilo danas ili sutra, partnerima iz FBiH uputiti sporazum o razdruživanju.

“Mi ćemo biti u organima BiH, ali ćemo samo donositi odluke u našem interesu. A pošto tamo nema odluka u našem interesu, teško da ćemo donositi odluke”, kaže Dodik, podsjećajući da će RS do kraja mjeseca uputiti sporazum o razdruživanju, prenosi RTRS.

Kaže da njegove kolege iz Sarajeva misle da su moćne jer su miljenici Amerike.

“Ali oni ne znaju da je u svijetu promijenjen odnos snaga”, kaže.

Nastavi čitati

Najčitanije