Connect with us

Magazin

VIDEO Dodik pošao poljubiti Putina tri puta: Predsjedniku Rusije i jedan bio previše

Published

on

Danas su se u Sankt Peterburgu sastali predsjednik Rusije Vladimir Putin i predsjednik manjeg bh. entiteta Milorad na marginama Međunarodnog ekonomskog foruma.

Posebno je upao u oko prvi trenutak njihovog susreta, koji je prenio ATV, kada je Milorad Dodik pošao, po srpski, poljubiti predsjednika Rusije tri puta.

Nakon što su jednom razmijenili poljupce, predsjednik Rusije se užurbano odmaknuo, pa se nasmijao i potapšao Dodika po ramenu.

Tako su Dodikovi poljupci otišli uprazno.

Magazin

Folk zvijezda postala majka u 52. godini nakon duge borbe za potomstvo

Published

on

By

Folk zvijezda Sanja Maletić je nakon duge borbe za potomstvo postala majka u 52. godini.

Sa suprugom Ljubišom dobila je djevojčicu kojoj su dali ime Vanja. Porođaj je protekao u najboljem redu. Zbog trudnoće se povukla iz javnosti te se nije oglašavala.

Ovaj bračni par je više od 10 godina pokušavao dobiti dijete. U jednom od ranijih intervjua je izjavila:

“Dokle god dišem, dokle god postoji bilo kakva šansa od Boga i prirode, ja sam tu i odustati neću. Suprug i ja smo pokušavali više puta, nije uspjelo. U današnje vrijeme se brzo živi, čovjek nema vremena da se isplače i odboluje kada dođe kući iz bolnice, nego odmah mora da ide dalje i završava druge stvari, druge obaveze.”

Ranije je rekla da ima bolest štitne žlijezde – Hashimoto.

“Gospodin Japanac i ja pričamo. Kad imam obaveza, onda se ujutro dogovorimo o svemu. Bitno je da psihološki sebe namjestiš i dirigiraš ti, odnosno da si ti gospodar. Koliko god to bila teška bolest, ima nade”, kazala je.

Nastavi čitati

Magazin

‘Nismo vjerovali svojim očima: Uzgajam zmije 50 godina, ovo nikada nisam vidio’

Published

on

By

Pojava 14 beba zmija u vivariju brazilske dugine boe imena Ronaldo bila je iznenađujuća iz dva razloga.

Fakultet u Portsmouthu u Velikoj Britaniji objavio je da je u vivariju u tom gradu na svijet došlo 14 mladih zmija brazilske boe što je iznimno rijedak primjer partenogeneze, prirodnog oblika nespolnog razmnožavanja u kojem se embriji razvijaju bez oplodnje.

Pojava 14 beba zmija u vivariju brazilske dugine boe imena Ronaldo bila je iznenađujuća iz dva razloga.

Prvi je taj što je osoblje Univerziteta u Portsmouthu mislilo da je Ronaldo mužjak, a drugi da nije bio u kontaktu s drugim zmijama najmanje devet godinaPartenogeneza je uobičajena kod biljaka i nekih životinja, ali vjeruje se da je ovo tek treća pojava koja je dokumentovana u zatočeništvu brazilske dugine boe bilo gdje u svijetu, javlja Guardian.

 

Studentica je otkrila 14 zmijica tijekom rutinske provjere Ronaldova vivarija.

“Prvo smo mislili da je pogriješila. Nismo mogli vjerovati svojim očima“, rekla je tehničarka za njegu životinja Amanda McLeod.

Specijalist za gmazove Pete Quinlan, koji vodi brigu o Ronaldu posljednjih devet godina, bio je jednako šokiran. “Uzgajam zmije već 50 godina i nikada nisam ovome svjedočio. Bebe su zapravo klonovi svoje majke iako su njihove oznake malo drugačije. Ronaldo je izgledao nešto deblje nego inače, kao da je pojeo veliki obrok. Nismo niti na trenutak pomislili da je on, ili bolje reći ona, trudna“, rekao je.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

Magazin

‘Kasno su mi otkrili rak crijeva, već se proširio na druge organe: Ovo su bili rani simptomi’

Published

on

By

Iako je imala određene zabrinjavajuće simptome, 33-godišnjakinja je odgađala odlazak doktoru jer nije ni slutila da se može raditi o tako teškom stanju.

Raquel A. (33), nije ni slutila da ima rak, iako je imala simptome koji su je brinuli. Prije nekoliko godina odlasci na toalet postali su sve češći i neobični, pa je pomislila da je to radi o sindromu iritabilnog crijeva (IBS) ili intoleranciji na hranu.

Nije imala zdravstveno osiguranje pa nije išla doktoru, već pokušala ublažiti tegobe dodacima vlakana i promjenama u prehrani. Nakon što je dobila posao koji joj je omogućio zdravstveno osiguranje, posjetila je doktora opće medicine koji joj je rekao da je vjerovatno samo tjeskobna.

 

No, simptomi su joj se pogoršali te joj je 2023. godine dijagnosticiran četvrti stadij raka debelog crijeva. Raquel je na TikToku podijelila svoje iskustvo, objavio je msn.

 

“Prvi put sam počela imati primjetne gastrointestinalne probleme 2019. godine, neposredno prije pandemije. Živjela sam s cimericom i jednog dana smo počele pričati o tome kako stalno idem u toalet. Imala sam stolicu osam do deset puta dnevno i nikad se nisam osjećala kao da sam imala potpunu nuždu. Rekla sam svojoj cimerici da sumnjam da ne unosim dovoljno vlakana, ili možda jednostavno ne jedem dovoljno zdravo. Mislila sam da imam sindrom iritabilnog crijeva (IBS) ili osjetljivost na gluten ili mliječne proizvode. Nije mi palo na pamet da bih mogla imati rak – otkrila je, objavio je Večernj.

Pošto nije imala zdravstveno osiguranje, odlazak doktoru nije bio opcija, osim ako treba na hitnu.

“Umjesto da se javim liječnici primarne zdravstvene zaštite, počela sam s prekidima uzimati dodatak prehrani koji mi je pomogao regulirati pražnjenje crijeva i liječiti nasumične napade proljeva. Ovo je pomoglo, barem nakratko. Godine 2021. preselila sam se u šire područje Seattlea, gdje sam dobila posao u tehnološkoj industriji, a time i dobro zdravstveno osiguranje – rekla je.

Simptomi su se doduše smirili u to doba, ali 2022. su se opet pojavili.

 

“Moja je stolica bila tanka poput olovke, ponekad narančastocrvene boje, a povremeno bi bilo i malo krvi. Bila sam nenormalno sita nakon jela. Bila sam napuhnuta, bez obzira na to što sam jela – pokušala sam jesti bez mliječnih proizvoda, a zatim bez glutena. Gledajući unatrag, bili su to glavni znakovi upozorenja da nešto nije u redu, a kasnije sam saznala da su to klasični znakovi kolorektalnog raka”, ispričala je.

Konačno je zakazala pregled u maju 2023. godine.

Rekla sam doktoru o problemima s probavom koje imam od 2019. godine, čestim, a ponekad i bolnim pražnjenjima crijeva, krvavoj stolici, ranoj sitosti. Mislio je da sam anksiozna i poslao me kod psihijatra. Mislila sam da je u pravu, da se previše brinem i da sam zapravo premlada za nešto ozbiljnije“, izjavila je.

Tri sedmice nakon tog pregleda dobila je jake bolove u trbuhu.

Bol nije bila lokalizirana samo na donjem dijelu trbuha ili boku, već se širila cijelim trbuhom i prema donjem dijelu leđa. Bilo je nepodnošljivo, skoro sam se onesvijestila u svom stanu. Nisam netko ko brzo uzima lijekove ili ide doktoru, ali znala sam da nešto nije u redu pa sam otišla na hitnu. Opet sam sumnjala u sebe i mislila da možda ni iz čega pravim veliku stvar. Srećom, moja je liječnica hitne medicinske pomoći ozbiljno shvatila moju bol – naručila je CT skeniranje, zakazala ultrazvuk abdomena i napravila punu analizu krvi. Kad su stigli nalazi, sjela je i rekla da su mi pronašli rak na jajnicima i jetri. Dijagnosticiran mi je rak jajnika“, sjeća se.

“Tada su otkrili da je rak, adenokarcinom, nastao u mom debelom crijevu i metastazirao, odnosno proširio se na druge organe. Dijagnosticiran mi je četvrti stadij raka debelog crijeva. Imala sam endoskopiju i kolonoskopiju kako bi liječnici mogli bolje pregledati – moj kolorektalni rak bio je toliko velik i toliko uznapredovao da su imali problema s provođenjem kamere kroz moje debelo crijevo”, izjavila je.

 

“Mogla sam imati rak već osam do deset godina, a da to nisam ni znala. Kod raka debelog crijeva obično ne počnete imati primjetne (ili čak teške) simptome sve dok ne dođe u stadij 3 ili 4. Osim toga, simptomi, poput mučnine, zatvora, proljeva ili poteškoća s odlaskom na zahod, mogu biti posljedica toliko mnogo drugih stanja”, ispričala je.

Nakon dijagnoze, krenula je s hemoterapijom.

“Rak je izazvao nakupljanje tekućine u mom želucu, izvoru nadutosti, koju sam morala iscijediti. Sastala sam se sa stručnjakom za gastrointestinalni trakt koji mi je savjetovao da prilagodim svoju prehranu – na primjer, morala sam ograničiti količinu mesa koju jedem, izbaciti sirovo voće i povrće i držati se meke hrane, poput pudinga i pire krumpira – što je odmah popravilo moju probavu. Napravila sam razne krvne pretrage koje procjenjuju kako moj rak napreduje—uključujući testove CEA (marker za rak debelog crijeva), CA125 (marker za rak jajnika) i CA19 (još jedan marker raka)—i podvrgnuta sam genetskom testiranju da bolje razumijem kako su moji geni mogli pridonijeti raku – ispričala je za msn.

Nastavi čitati

Najčitanije