Connect with us

Magazin

VIDEO Evo kako reagirati u slučaju pregrijavanja motora automobila

Published

on

IAKO osjetno rjeđe nego prije nekoliko desetljeća, situacije s pregrijavanjem motora su i dalje moguće, a nerijetko dovode do havarije motora.

Velike vrućine povećavaju rizik pregrijavanja

Dovoljno je reći kako motor s unutrašnjim izgaranjem nerijetko zovemo toplinski motor. U najboljim slučajevima iskoristivost motora je 40%, a sve ostalo otpada na mehaničke i pogotovo toplinske gubitke.

Stoga motor generira ogromne količine toplinske energije koje treba sigurno odvesti u okolinu. Sada svemu dodajmo druga električna trošila i klima uređaj te velike temperature zraka u okolini što zajedno doprinosi stvaranju nepovoljnih uvjeta za hlađenje motora.

Što učiniti kad zakuha?

Ako spadate u red onih sretnika koji još uvijek putem ploče s instrumentima mogu pratiti temperaturu motora dovoljno je povremeno pratiti temperaturu. Vozite li uzbrdo, pod velikim opterećenjem s upaljenom klimom vjerojatnost pregrijavanje je kudikamo viša, a što možete vidjeti i praćenjem kazaljke temperature.

Zamijetite li da je kazaljka temperature otišla u crveno, odmah stanite sa strane uz cestu na sigurno mjesto. Mnogi vozači će u panici odmah ugasiti motor misleći da će se tako motor ohladiti, ali to nije uvijek dobro rješenje.

Ugasite sva trošila osim ventilacije koju podešavate na grijanje. Time ćete razbjesniti putnike i ugrijati kabinu, ali i pomoći motoru u odvođenju topline. Motor neka radi u praznom hodu bar pet do deset minuta, a od pomoći je podići poklopac motora. Niti slučajno nemojte polijevati motor tekućinom jer riskirate velike kvarove poput pucanja glave motora.

Detektirate li da nedostaje tekućine za hlađenje, nemojte odmah otvarati čep. Sustav je pod tlakom, pa riskirate opekline. Pričekajte da se motor malo ohladi i tada dolijte tekućinu, a prije provjerite propušta li sustav negdje tekućinu. Upravo zato se savjetuje da sa sobom imate bar 1 litru destilirane vode.

Ako je pak puknuo remen pumpe ili ventilator ne radi, važno je odmah ugasiti motor. Nakon gašenja motora on se više ne smije startati već se zove služba pomoći na cesti koja odvozi auto u servis.

Glavni krivac za pregrijavanje motora najčešće se traži u termostatu i termoprekidaču, a rjeđe u pumpi rashladne tekućine i samom hladnjaku.

Zašto je pregrijavanje motora opasno?

Pregrijavanje automobilskog motora vrlo je štetno jer se na visokim temperaturama smanjuju čvrstoća i tvrdoća materijala, a otežano je i podmazivanje. Motor se stoga ubrzano troši te se skraćuje vijek vitalnih dijelova i može doći do tzv. zaribavanja.

Visoke su temperature posebno štetne za glavu motora te mogu izazvati probijanje brtve i pucanje glave motora te miješanje rashladne tekućine i motornog ulja. A onda bijeli dim jasno upućuje na kapitulaciju i šlep do servisa.

Kako funkcionira rashladni sustav?

Rashladni sustav je zatvoreni sustav u kojem se nalazi rashladna tekućina s visokim udjelom tzv. antifriza zbog čega je temperatura vrelišta iznad 100°C. Sustav odvodi rashladnu tekućinu iz bloka, gdje preuzima toplinu motora, i potom usmjerava u hladnjak gdje se ista hladi strujom zraka predajući toplinu u okolinu. Tekućina se potom iz hladnjaka usmjerava nazad u motor, piše Index.

Da bi kružni proces krenuo, potrebno je djelovanje termostatskog ventila koji pri određenoj temperaturi otvara i zatvara prolaz zagrijane vode u hladnjak i tako regulira temperaturu motora. Temperatura rashladne tekućine treba biti između 85 i 95°C, a ljetnim uvjetima temperature rastu i preko 100°C. Termoprekidač na 96°C uključuje ventilator.

Magazin

VIDEO Snežanu su svi odbacili jer je postala Hurija: Zašto neke Srpkinje prelaze na islam i šta su prvo doživjele?

Published

on

By

Dok jedni kažu kako vjeroispovest treba da bude stvar ličnog izbora i da o tome treba da odlučimo kad odrastemo, a ne da nas krste po rođenju, drugi promjenu vere i dalje vide kao tabu

 

 

Promjena vere je tema koja uvijek intrigira, a posebnu pažnju u javnosti izazivaju Srpkinje koje su iz pravoslavlja prešle u islam.

Dok jedni kažu kako vjeroispovest treba da bude stvar ličnog izbora i da o tome treba da odlučimo kad odrastemo, a ne da nas krste po rođenju, drugi promjenu vere i dalje vide kao tabu. U svakom slučaju, pojedine Srpkinje su odlučile da prihvate islam i svaka od njih je imala svoj razlog, piše Zadovoljna.rs.

Evo kako izgleda njihov život:

Dušica Trninić

O lijepoj Dušici iz Beograda u javnosti se prvi put više pričalo kada se udala za brata pjevačice Emine Jahović 2016. godine. Govorilo se dosta o tome kako je zarad ljubavi i braka Dušica Trninić prešla na islam iz hrišćanstva.

Dušica i Mirsad su se vjenčali u Istanbulu i Novom Pazaru i u međuvremnu dobili dijete.

U domaćim medijima se pisalo da je njeni nisu podržali u odluci da promijeni vjeru, a njegovi nisu prihvatali to što je mlada Srpkinja. Međutim, ona danas ima lijep odnos sa svekrvom i to pokazuje na Instagramu.

Sa Mirsadom Dušica živi predivno, tretira je kao boginju i vodi računa o njoj kao niko drugi. Vole da putuju i uživaju u blagodetima života.

 

Mijana Popović

– Moj život prije prihvatanja islama je bio sasvim fin. Ja sam fino odrasla. Nisam bila ni u kakvim iskušenjima, ali moje srce je bilo prazno – kazala je Mijana Popović koja je rođena u pravoslavnoj porodici u Zagrebu, odrasla u Prijedoru, a u Sarajevu živi od 2009. godine.

Mijana nije bila puno izložena islamskoj kulturi, ali znanje je bilo most koji ju je povezao s islamom.

– Nisam tražila islam, ali sam tražila istinu. Kroz knjige, razgovore i putovanja postupno sam osjećala da se nešto mijenja u meni – rekla je Mijana.

Susret s islamom bio je trenutak prosvjetljenja za Mijanu. Kako je više učila, osjećala je duboku povezanost i ljubav prema Bogu.

Nakon nje i njen muž je prihvatio islam.

Snežana Nikolić

Prije desetak godina Snežanu Nikolić iz Smederevske Palanke su svi, osim majke, odbacili jer je postala Hurija. Nju pak to nije obeshrabrilo u namjeri da
pređe u islamsku vjeru.

Ona je tvrdila da je postila ramazan i prije nego što je postala muslimanka.

– Osjećala sam se moćno u trenucima posta – kazala je u jednom intervjuu i dodala da je Kuran upoznala kroz igru sa drugaricama u školi.

– Iako sada živim sama u iznajmljenom stanu, nisam odustala, snaga ljubavi prema islamu me vodi da i dalje budem primjer mladim osobama – kaže ona.

Ivana Kostić

Ivana Kostić iz Sarajeva je iskusila ogromnu životnu promjenu i uspjeh, a u jednoj emisiji je otkrila kako je prelazak na islam iz korijena promijenio njen život i karijeru. Ona je prošla od teških trenutaka i razvoda do osvajanja bjuti industrije u Sarajevu i otvaranja kozmetičkog salona.

Isprva su je mnogi kritikovali, posebno je bilo teško jer je od oca trebalo da naslijedi slavu, ali ona je donijela odluku. Kao mlada samohrana majka dvoje djece nekako je uspjela da poslije rada u Njemačkoj pokrene biznis u Sarajevu.

Današnjeg partnera je u upoznala u Njemačkoj prije desetak godina, a prije nekoliko godina je prešla na islam iz pravoslavlja. Sve se desilo poslije jednog sna i ime je promijenila u Sara. Sada je, kaže, presretna jer se pronašla u tome i ispunjava je.

– To vam ne mogu opisati, to je neki unutrašnji osjećaj, osjetila sam mir i spokoj i da sam jako blizu Bogu.

Ostale priče čitajte ovdje.

Nastavi čitati

Magazin

Spas za ispucale pete: Pravi se od 2 sastojka, a djelotvornije je od mnogih krema

Published

on

By

Ispucale pete su problem s kojim se mnogi suočavaju svakodnevno.

Uklonjeni žuljeviti epidermis se vraća kao bumerang, a naša stopala nikada ne izgledaju kako bismo htjeli.

 

No, ova kupka za pete sa domaćim sastojcima može vam pomoći da transformišete stopala prije nego što uđete u jesenje cipele. Šta vam je potrebno? Trebaju vam samo dva sastojka koja vjerovatno već imate u svojoj kuhinji – pola litra mlijeka i nekoliko (2-3) kašičica sode bikarbone.

 

Mlijeko i soda savršeno se dopunjuju, radeći na ispucalim petama bolje od mnogih krema. Mlijeko je bogato mliječnom kiselinom koja omekšava kožu, dok soda ima intenzivno abrazivno dejstvo i odlična je za uklanjanje suhe i grube epiderme, zaglađivanje i poliranje peta.

Šta treba da radite?

  • Zagrijte mlijeko, sipajte ga u lavor dovoljno veliki da vam stopala udobno stanu.
  • Potopite noge u mlijeko pet minuta.
  • Nakon pet minuta počnite da trljate sodu bikarbonu na vlažna stopala.
  • Potopite noge još pet minuta.
  • Isperite vodom i obrišite suhim peškirom.
Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Znate li ko je Bosanac sa najskupljim automobilom? Ovo je njegova zanimljiva životna priča

Published

on

By

Danas uspješni biznismen, koji se može pohvaliti radom sa najvećim zvijezdama sa svjetske muzičke scene, a koji je, kako kaže, odrastao kao Bosanac i Hercegovac, što s ponosom ističe, rođen je u Makedoniji, a po desetom danu života je sa porodicom doselio u Prijedor.

Sado Maksuti, iako nije rođen u Prijedoru, ovaj grad cijeli život nosi u srcu. Tu je napravio prve korake, stekao prve ljubavi i prijateljstva, ali ga je vihor rata 90-tih odveo dalje.

Bio sam i ostao Prijedorčanin. Moj djed je od 1947. godine živio u Ljubiji kod Prijedora. Ja sam završio osnovnu školu ‘16. maj’ u Prijedoru, tu sam stekao puno drugova, a igrao sam i za omladinski pogon ‘Rudara’. Moj otac Aziz je bio poznat i omiljen poslastičar u Prijedoru, ali je, nažalost, ubijen tokom rata 1992. godine. Te godine sam i ja izbjegao u Švicarsku, gdje sam imao težak život bez roditelja i porodice, jer je moja majka sa sestrama otišla u Makedoniju. Sa šesnaest godina sam došao kod rođaka u Švicarsku.

 

Moja porodica se tradicionalno bavila ugostiteljstvom. Pradjed je od 1910. do 1923. godine imao restoran u Beogradu. Roditelji su prije rata 90- tih godina prošlog vijeka kupili radnju, koju su 1991. renovirali, a ponovo je otvorili u januaru 1992. Uslijedio je rat, tako da je ostalo na meni da teško radim kako bih vratio dugove mojih roditelja, a u isto vrijeme sam pazio na majku, djeda i baku“, počinje svoju životnu priču Maksuti.

 

Prvi dani i mjeseci izbjeglištva u Švicarskoj su mu bili teški. Nedostajala mu je porodica, grad u kojem je dotad lijepo živio, drugari iz škole, ali i saigrači iz Rudara. U Švicarskoj je nastavio igrati nogomet, koji mu je liječio tugu i skretao misli sa svega lošeg što je njegova porodica prošla i doživjela.

 

Igrajući nogomet sam stekao jako puno prijatelja. Igrao sam za FC Winterthur. Inače, u Winterthuru živim od 1992. godine. Sa organizacijom koncerata u Švicarskoj sam počeo 1998. godine. Sve je to nekako vezano za ugostiteljstvo koje mi je bilo u krvi. Upoznao sam društvo i najprije pravio žurke za 300 ljudi.

 

Prva žurka je bila upravo u Winterthuru. Posao je s vremenom rastao, tako da sam došao na nivo organizacije festivala na kojima je bilo do 65.000 ljudi. Sarađivao sam sa mnogim pop i R& B zvijezdama: 50 Centom, Pitbullom, Calvinom Harrisom, Akonom, Snoop Doggom, Ritom Orom, Eminemom”, kaže uspješni Bosanac.

Preokret u biznisu mu se dogodio 2011. godine, kada je krenuo u posao sa nekretninama.

“Na ovaj biznis sam se potpuno preusmjerio 2014. godine, a do tada sam još uvijek organizirao festivale. Danas radim nekoliko stotina stanova godišnje“, govori Sado.

Velika ljubav su mu luksuzni automobili i ponosni je vlasnik italijanskog superautomobila Ares S1, koji je proizveden u limitiranoj seriji od 24 primjerka u cijelom svijetu, a kojeg je platio 650.000 eura. Trenutna cijena mu je milion eura.

“Kao dijete sam volio aute. Tata je prije rata imao Ladu, a ja sam mu uvijek govorio da kupi bolji. Od 1999. vozim luksuzne automobile. Najskuplji je Ares S1, a u garaži imam nekoliko luksuznih automobila. Životna želja mi je da nađem i kupim model Lade 1600 special, u crvenoj boji, koju želim da restauriram.

Ares S1 sam prvi dobio, a naručili su ga i Ronaldo i Supercar Blondie. Ovog vikenda u Italiji prisustvujem skupu koji organizira Supercar Owners Circle, na kojem se predstavljaju najluksuzniji automobili na svijetu. On se svake godine održava u drugoj državi, a dolaze jako poznate ličnosti sa svih kontinenata, i iz Formule 1”, govori Maksuti.

Jednom godišnje dolazi u Prijedor da se sastane sa prijateljima. Porodična kuća mu je srušena, ali radnja njegovih roditelja još uvijek postoji, piše Biznisinfo.

“Do dan danas imam kontakt i jako prisan odnos sa školskim prijateljima. Svake godine dođem da obiđem grob mog oca u Prijedoru. Rođen sam kao Albanac, odrastao kao Bosanac, a danas živim kao Švicarac. Veliki prijatelj sa kojim se družim u Švicarskoj je Haris Dubica, poznati bosanskohercegovački reditelj spotova. I dalje sam veliki ljubitelj nogometa i sa mojim poslovnim saradnikom Rolfom Schubigerom redovno pratim utakmice švicarskog kluba St. Gallen čiji je on vlasnik.

Također, redovno gledam značajne nogometne utakmice širom Evrope. Dobro poznajem i u kontaktu sam i sa našim bivšim reprezentativcem Ervinom Zukanovićem. Zanima me i boks. Posmatrao sam nekoliko najboljih svjetskih mečeva posljednjih godina i imao sam priliku upoznati i družiti se sa jednim od najboljih boksera današnjice Anthonyom Joshuom“, kaže na kraju Sado.

Nastavi čitati

Najčitanije