Connect with us

Magazin

Virus oropouche stigao i na tlo Evrope: Kad uđe u krvotok, može se brzo proširiti po cijelom tijelu

Published

on

Tajanstveni virus koji je nekada bio ograničen na područje Amazonije prošao je genetske promjene te se u opasnijoj verziji počeo širiti diljem Amerika. Donedavno je virus oropouche, koji prenose komarci, bio relativno nepoznata bolest uglavnom ograničena na amazonski bazen u Južnoj Americi. Ali od kraja 2023. ova se infekcija počela širiti izvan svog uobičajenog područja.

Od 1. avgusta ove godine zabilježeno je više od 8.000 slučajeva takozvane groznice ljenjivaca, s dva smrtna slučaja u Brazilu. Većina zaraza dogodila se u Južnoj Americi, ali su se infekcije pojavile i u Sjedinjenim Državama i Evropi.

Prvi slučajevi u Evropi

Zbog naglog porasta slučajeva američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izdao je zdravstveno upozorenje liječnicima u SAD-u. Prvi slučajevi virusa u Evropi otkriveni su u junu i julu ove godine kod putnika koji su se zarazili tokom boravka u Brazilu i na Kubi, piše BBC.

Panamerička zdravstvena organizacija je zbog virusa oropouche izdala epidemiološki alarm i podigla nivo rizika za javno zdravlje na “visoku”. “Iako je bolest dosad imala blage simptome, potreban je pojačani nadzor zbog geografske rasprostranjenosti prijenosa i pojave težih slučajeva”, stoji u saopćenju agencije.

Šta je virus oropouche?

Oropouche je endemičan virus za regiju Amazone u Južnoj Americi, a širi se putem ugriza insekta. Najčešće se širi malenim mušicama Culicoides paraensis, kojih ima u izobilju na velikom području Amerike. No mogu ga prenijeti i komarci Culex quinquefasciatus i Ochlerotatus serratus, koje nalazimo u tropskim i suptropskim regijama.

FOTO. Screenshot
Virus oropouche prenose komarci

Zasad nije zabilježen direktan prijenos s čovjeka na čovjeka. Virus se, jednom kad uđe u krvotok, može brzo proširiti po cijelom tijelu. Izgleda da se posebno nakuplja u mozgu i jetri. Dobio je ime po selu u kojem je zabilježen prvi slučaj. Naime, vlasti su 1955. prvi put izolirale ovaj virus iz krvi bolesnog šumskog radnika u naselju Vega de Oropouche u Trinidadu i Tobagu.

Dosad je zabilježeno oko 500.000 slučajeva zaraze, no stvarni broj je vjerovatno veći jer simptomi jako nalikuju drugim bolestima od kojih se dobiva temperatura. Krajem 1980-ih počele su se pojavljivati infekcije u Panami, Peruu i Ekvadoru, a od 2000. u Boliviji, Kolumbiji, Ekvadoru i Francuskoj Gvajani, piše Fokus.

Naučnici su nedavno otkrili da je došlo do promjene u genetskom kodu virusa

Naučnici su nakon nedavne analize virusa otkrili da je došlo do promjene u njegovom genetskom kodu, zbog čega se efikasnije razmnožava u stanicama zaraženih. To znači da potencijalno može izazvati teže simptome i da se lakše širi ugrizima komaraca.

Ranije ove godine u Brazilu su nakon zaraze umrle dvije mlade i inače zdrave žene. Vlasti istražuju i treći smrtni slučaj sredovječnog muškarca. Također je bilo nekoliko slučajeva zaraza trudnica pri kojima je došlo do smrti nerođenog djeteta ili problema s razvojem mozga bebe.

Simptomi zaraze

Virus uzrokuje simptome slične gripi – visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima, mučninu i povraćanje. U teškim slučajevima može izazvati meningitis.

Prema CDC-u, simptomi obično počinju tri do deset dana nakon ugriza i traju tri do šest dana. Mogu se ponovno javiti nekoliko dana ili sedmica nakon preboljenja. Nije jasno što uzrokuje ove recidive, možda se radi o istoj infekciji ili su se oboljeli ponovno zarazili.

Bolest je poznata i pod nazivom “groznica ljenjivaca” jer je prvotno otkrivena kod majmuna urlikavca, a 1960. u Brazilu je izolirana iz ljenjivca. Zasad nije poznato koja divlja životinja je glavni domaćin virusa. Trenutno ne postoje specifični tretmani za ovu bolest, pa zdravstvene organizacije naglašavaju potrebu za razvoj cjepiva.

Magazin

Šejla otkrila da njena pjesma ima neobičan naziv: Ta riječ će biti najguglanija do kraja godine

Published

on

By

Bosanskohercegovačka pjevačica i pobjednica ovogodišnjeg izdanja showa Zvezde Granda Šejla Zonić otkrila je svojim pratiteljima kada će njena prva pjesma ugledati svjetlo dana.

“Snimila sam novu pjesmu, ne izlazi mi iz glave, a neće ni vama kada je čujete. Autor muzike i teksta sam ja, glavom i bradom. Za spot je zadužen moj Armin. Naziv pjesme je riječ za koju većina od vas nikada nije ni čula. Tako da sam ubjeđena da će ta riječ biti najguglanija do kraja ove godine, pa vidjet ćemo”, kazala je Šejla u videu kojim najavljuje svoju novu pjesmu.

“Dragi moji, 21. septembra vam poklanjam zvuk koji spaja elemente savremenog i tradicionalnog. Moja prva pjesma je spremna za vas”, dodala je.Brojni fanovi su joj u komentarim pisali kako s nestrpljenjem čekaju novu pjesmu.

Podsjećamo, Šejla je nedavno otkrila kako je njena pobjeda u spomenutom muzičkom takmičenju promijenila živote i njoj i njenom suprugu Arminu koji je dao otkaz u tuzlanskom MUP-u kako bi se mogao posvetiti njenoj karijeri.

Nastavi čitati

Magazin

Simptom raka koji možete uočiti samo noću, prema znanstvenicima i doktorima

Published

on

By

PREMA podacima Svjetske zdravstvene organizacije, procjenjuje se da je 2022. bilo 20 milijuna novih slučajeva raka i 9.7 milijuna smrtnih slučajeva.

Nažalost, samo polovica ljudi s rakom živi deset godina ili duže nakon dijagnoze, što rano otkrivanje čini izuzetno važnim. Stoga stručnjaci stalno naglašavaju važnost praćenja znakova i simptoma raka koji se lako mogu previdjeti ili pogrešno shvatiti – rano otkrivanje i intervencija daju najbolju priliku za preživljavanje.

Znanstvenici i doktori iz dobrotvorne organizacije protiv raka, Cancer Research UK, objavili su popis od 17 uobičajenih i lako previdljivih simptoma koji mogu ukazivati na rak. Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS), jedna od dvije osobe razvit će rak. Najčešće vrste raka su rak dojke, rak pluća, rak prostate i rak debelog crijeva. No, rizik od raka ne prijeti samo pušačima i osobama koje konzumiraju crveno meso (iako su ti faktori povezani s povećanim rizikom), već se rak može razviti na razne načine i kod zdravih osoba.

Jedan simptom koji možemo primijetiti samo noću jest intenzivno znojenje.

Nije jasno zašto neki oblici raka uzrokuju noćno znojenje. Prema stručnjacima, možda se to događa jer tijelo pokušava boriti protiv raka ili zbog promjena u razini hormona. Kada rak uzrokuje groznicu, tijelo se može pretjerano znojiti kako bi se ohladilo.

Naravno, noćno znojenje može biti uzrokovano i nečim drugim, poput vježbanja prije spavanja, pijenja vrućih napitaka u krevetu, prekomjernog konzumiranja alkohola ili grijanja.

Međutim, ako je znojenje počelo iznenada, može biti jedan od 17 ključnih simptoma raka na koje treba obratiti pažnju, prema Cancer Research UK.

Evo 17 uobičajenih simptoma raka na koje treba paziti:

  1. Intenzivno noćno znojenje
  2. Umor
  3. Neobjašnjivo krvarenje ili modrice
  4. Neobjašnjiva bol u bilo kojem dijelu tijela
  5. Neobjašnjiv gubitak težine
  6. Neobično oticanje bilo gdje na tijelu
  7. Novi madež ili promjena na madežu
  8. Promjene na koži ili rana koja se ne zacjeljuje
  9. Iskašljavanje krvi
  10. Nedostatak daha
  11. Uporna žgaravica ili probavne smetnje
  12. Neobične promjene u veličini ili osjećaju dojke
  13. Gubitak apetita
  14. Krv u stolici
  15. Neočekivano vaginalno krvarenje
  16. Krv u urinu
  17. Problemi s mokrenjem.

NHS naglašava: “Važno je biti svjestan bilo kakvih novih ili zabrinjavajućih simptoma. Iako je mala vjerojatnost da je riječ o raku, važno je razgovarati s liječnikom kako bi se provele daljnje pretrage. Rana dijagnoza znači i lakše liječenje.”

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Električar otkrio kako prepoloviti račun za struju

Published

on

By

Električar je otkrio rješenje koje će radikalno smanjiti račune za struju, ali ako netko planira štedjeti na struji, prvo mora investirati u bijelu tehniku ​​koja ima odgovarajući energetski razred.

“Najpametnije je ulagati u uređaje energetskog razreda A jer oni spadaju u skupinu najmanjih potrošača.”

Štednjak jedan od najvećih potrošača

“Hladnjaci s oznakom A+++ troše do 80% manje električne energije od nižih razreda, prema procjenama. Štednjak je jedan od najvećih potrošača, pogotovo kada je ukućana više, ali opet birajte A klasu.

Na isti način birajte perilice rublja ili posuđa. Po mom iskustvu, bojleri se uvijek postavljaju na najvišu temperaturu i bez obzira na kvalitetu grijača, prije ili kasnije se pokvare zbog tvrde vode i kamenca”, govori električar, a piše Nova.rs.

“Najbolje bi bilo da je postavljena na temperaturu od oko 50 stupnjeva. Ako na bojleru nema opcije odabira temperature, onda je na termostatu obično označena s 2 ili 3, ovisno o tome ima li 6 ili 5 opcija. Prvo morate potrošiti da biste štedjeli, ali moguće je razumnijim trošenjem prepoloviti račun“, kaže električar.

Osim kućanskih aparata, moraju se provoditi i druge mjere kako bi se smanjio račun za struju. Naravno, u nekim slučajevima potrebno je ponovno ulaganje kako bi se ušteda dugoročno isplatila.

Kako bi se uštedjela električna energija u kućanstvu, važno je obratiti pažnju na korištenje određenih uređaja i primijeniti nekoliko praktičnih mjera:

Rasvjeta

– Koristite LED žarulje umjesto tradicionalnih žarulja jer one troše do 80% manje energije.
– Ugasite svjetlo kada izlazite iz sobe.

– Koristite prirodno svjetlo tijekom dana što je više moguće.

Grijanje i hlađenje

– Postavite termostat na optimalnu temperaturu (oko 20°C zimi i 25°C ljeti).

– Izolirajte prozore i vrata kako biste smanjili gubitak topline.
– Redovito održavajte klima uređaje i grijače kako bi radili učinkovitije.

Kuhinja

– Koristite poklopce na loncima tijekom kuhanja kako bi voda brže proključala.

– Isključite pećnicu ili štednjak nekoliko minuta prije kraja pečenja jer će zadržati toplinu.

– Smrznutu hranu odmrzavajte u hladnjaku, što će pomoći hladnjaku da troši manje energije.

Elektronički uređaji

– Isključite uređaje kada ih ne koristite jer i u stanju mirovanja troše struju.
– Koristite produžne kabele s prekidačima kako biste lakše isključili više uređaja odjednom.

– Pri kupnji novih kućanskih aparata birajte one s energetskim razredom A++ ili višim.

Perilica i sušilica rublja

– Odjeću perite na nižim temperaturama (30°C ili 40°C).
– Perilica punog kapaciteta troši manje energije po kilogramu rublja.
– Ako je moguće, sušite rublje prirodnim putem umjesto u sušilici.

Hladnjak i zamrzivač

– Hladnjak držite na temperaturi između 3°C i 5°C, a zamrzivač na -18°C.
– Redovito čistite stražnji dio hladnjaka od prašine.

– Nemojte često otvarati vrata hladnjaka i držite ih otvorena što je kraće moguće.
– Primjenom ovih mjera može se značajno smanjiti potrošnja električne energije i smanjiti računi za struju.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije