Connect with us

BiH

Adnan Smailbegović i Mevludin Bektić: Nikšićeva plata će porasti za najmanje 1.200 KM

Published

on

U novom izdanju Klix Studija, Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH, i Mevludin Bektić, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, diskutovali su o odluci Vlade Federacije BiH da poveća minimalnu platu na 1.000 KM.

Odluka, koja je izazvala podijeljene reakcije, donijeta je bez detaljnih konsultacija s Ekonomsko-socijalnim vijećem.

Smailbegović: “Ishitrani potezi vlade ugrožavaju privredu”

Adnan Smailbegović naglasio je da je odluka o povećanju minimalne plate donesena ishitreno, bez adekvatnih analiza i konsultacija s ESV-om, i upozorio na dugoročne posljedice.

“Ovako ishitreni potezi mogu nas koštati deset godina ekonomskih problema. Konsultacije s ESV-om su ključne kako bi se postigao balans između interesa radnika i poslodavaca. Iako ESV nema obavezujući karakter, to je tijelo koje bi trebalo pružiti stručne temelje za odluke poput ove”, istakao je Smailbegović.

On je pojasnio da su poslodavci prošlog vikenda predložili uredbu kojom bi svaki radnik kući nosio minimalno 1.000 KM, ali uz porezno rasterećenje koje bi smanjilo bruto troškove za poslodavce. “Naš prijedlog je bio da 650 KM bude oporezivo, a ostatak neoporeziv, kako bi poslodavac izdvajao maksimalno 1.300 KM. Međutim, vlada je ignorisala te prijedloge”, dodao je.

Smailbegović je upozorio da će trenutna odluka pogoditi manje profitabilne kompanije i radnike u sektorima s niskim platama. “Privatni sektor ne može sebi priuštiti luksuz neplaćanja doprinosa, za razliku od javnog sektora. Ovo će dovesti do otpuštanja, posebno mladih radnika, žena i zaposlenih u sektorima s nižim platama”, rekao je.

Bektić: “Sindikat pozdravlja odluku, ali traži održivost”

Mevludin Bektić je s druge strane pozdravio odluku vlade kao korak ka zaštiti radnika, ali je upozorio na nedostatak strategije i komunikacije sa socijalnim partnerima.

“Sindikat od 2020. godine zagovara povećanje minimalne plate na 750 KM uz dodatke, što bi činilo ukupno 1.000 KM. Međutim, dosadašnje vlade nisu imale sluha za naše prijedloge. Ova odluka je, iako zakasnela, važan korak, ali mora biti održiva”, kazao je Bektić.

Bektić je istakao da je sindikat primarno fokusiran na zaštitu prava radnika, ali i na očuvanje radnih mjesta. “Naša odgovornost je da se borimo za prava radnika. Razumijemo ekonomsku situaciju, ali nećemo prihvatiti da se teret prebacuje isključivo na radnike. Vlada mora rasteretiti privredu i naći balans”, dodao je.

Ko snosi teret doprinosa?

Jedna od ključnih tema razgovora bila je struktura doprinosa u Federaciji BiH, koja je među najvišima u regiji. Smailbegović je objasnio da poslodavci trenutno izdvajaju 41% na bruto platu, što dodatno otežava poslovanje.

“Najveći dio doprinosa odlazi za PIO, zdravstvo, osiguranje od nezaposlenosti, prirodne nesreće, vodne naknade i invalidske naknade, a na to se dodaje porez na dohodak. Poslodavac za radnika koji kući nosi 1.000 KM mora izdvojiti čak 1.700 KM. To nije održivo”, upozorio je Smailbegović.

Bektić je priznao da su doprinosi visoki, ali je naglasio da je povećanje plata neminovno.

“Minimalna plata od 1.000 KM je neophodna kako bi radnici mogli živjeti dostojanstveno. Vlada sada mora osmisliti mjere koje će rasteretiti poslodavce i osigurati održivost ove odluke”, rekao je.

Inflacija i rast cijena – ko će platiti ceh?

Smailbegović je posebno naglasio da će odluka o povećanju minimalne plate pokrenuti inflatornu spiralu koja će dodatno opteretiti radnike.

“Konzum je već najavio povećanje cijena hljeba za 21%. Ulazne cijene rastu, a s njima će rasti i marže. Sve će to platiti radnici kroz veće troškove života”, rekao je.

Bektić je priznao da će inflacija biti izazov, ali je naglasio da je tržište rada ključni faktor.

“Minimalna plata diktira rast svih plata. Ako ne podignemo minimalnu platu, radnici će i dalje biti pod pritiskom. Sada je na vladi da pronađe balans i spriječi negativne posljedice”, rekao je Bektić.

Smailbegović je upozorio na problem velikog javnog sektora koji, kako kaže, “privatni sektor ne može nahraniti”.

“Ovo povećanje će dodatno opteretiti kompanije koje već sada teško posluju. Ne možemo imati situaciju gdje radnici u privatnom sektoru finansiraju ogromni javni aparat”, rekao je.

Bektić je dodao da će odluka o povećanju minimalne plate imati domino efekt na kolektivne ugovore i plate u javnom sektoru. “Sada će se otvarati pitanje povećanja plata i u javnom sektoru, što će dodatno povećati budžetske troškove. Vlada mora osmisliti strategiju kako bi se očuvali fondovi PIO i zdravstva”, kazao je.

Balans između radnika i privrede

Oba sagovornika su se složila da je ključni zadatak vlade u narednom periodu pronaći održiv model povećanja plata uz fiskalne reforme i rasterećenje privrede.

“Pozdravljamo odluku vlade, ali ona mora biti dio šire strategije. Bez toga će radnici, poslodavci i privreda biti na gubitku”, zaključio je Bektić.

Smailbegović je apelovao na vladu da preispita svoju odluku i uključi struku u donošenje rješenja. “Radnik mora dobiti više, ali ne nauštrb opstanka kompanija. Trebamo optimalno rješenje koje će zadovoljiti sve strane”, rekao je na kraju.

Ovaj duel u Klix Studiju možete pogledati i direktno na našem YouTube kanalu.

Također nas možete slušati i na SpotifyjuApple PodcastuAmazon Musicu i drugim platformama.

BiH

Goodbye Dodik, welcome Republika BiH: Uvod u gašenje jedne i vraćanje druge, u Daytonu ugašene, republike

Published

on

By

‘More’ neustavnih i secesionističkih zakona koje je donio Parlament RS-a niti je bezazleno, niti bezopasno, ali bi moglo biti uvod u gašenje jedne i vraćanje druge, u Daytonu ugašene, republike

 

Izvor: Al Jazeera Balkans 

Piše: Fuad Kovačević

 

“Goodbye BiH, welcome RS-exit”, izgovorio je za govornicom Narodne skupštine bh. entiteta Republika Srpska tadašnji član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda i doživotni čelnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik tog 17. februara 2020. godine. Njegovim sljedbenicima i pripuzima taj igrokaz je bio povod da se grohotom nasmiju; nekima je šega bilo kako je to izgovoreno, budući da od te četiri i po riječi govornik moguće zna šta znače samo dvije (BiH i RS); naivni i neupućeni su samo odmahnuli rukom i „shvatili“ otvorenu prijetnju kao još jedno „Dodikovo lupetanje“.

Onim opreznijim nije bilo do šale – ne zato što se ta za krivične prijave skovana doskočica mogla brzo i lako realizirati, nego što je najavljivala novu, dugotrajnu krizu i probleme koji će Bosnu i Hercegovinu značajno stopirati na euroatlantskom putu.

Od tada „godine su prošle pune muka“, COVID-19 je poharao planetu, ruske trupe su tokom agresije okupirale i urnisale značajan dio teritorije susjedne Ukrajine, izraleske snage već 15 mjeseci nesmiljeno vrše genocid nad Palestincima, Donald Trump se vraća u Bijelu kuću, Srbija se naoružava i priprema za „studentsku revoluciju“, a Bosna i Hercegovina nije „ni blizu“ članstva u NATO-u, dok Evropska unija izgleda kao nedostižan san.

Predsjednik kao ‘grobar ove republike i ovog naroda’

A Dodik? Cinici bi kazali kako za ovih nepunih pet godina ne samo da nije naučio neku novu englesku riječ, nego da je zaboravio i one tri euforično izgovorene (goodbye, welcome, exit) kada su poslanici u Parlamentu RS-a usvojili zaključke koji se odnose na „antidejtonsko djelovanje Ustavnog suda Bosne i Hercegovine” (povratak na „izvorni Dayton“), ukidanje Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, vraćanje na entitetske vojske. Plus da predstavnici RS-a u državnim institucijama predlože zakon o prestanku mandata stranim sudijama u državnom Ustavnom sudu, da Vlada RS-a s Vladom entiteta Federacija Bosne i Hercegovine definira entitetske linije, koje velika većina u RS-u zlurado i netačno naziva „granicom“.

„Radije ću sam politički stradati, ali neću biti grobar ove republike i ovog naroda. Onaj ko hoće – neka to radi“, dramatizirao je te 2020. Dodik, ali (još) nije politički stradao, niti je postao grobar RS-a („jedan je Tomislav Nikolić“, kazali bi upućeniji). No, jeste zato vrlo uspješno na ivicu provalije doveo „ovaj narod“, nemilice ga šaljući (uglavnom) na Zapad, ispraznio mu džepove i perspektive, ukinuo mu nadu u bolje danas i zamaglio sutra.

Od februarskih obećanja nije bilo ništa, pa je godinu i po kasnije više puta ponovio kako će za šest mjeseci proglasiti nezavisnost RS-a ako do tada ne budu vraćene nadležnosti ovom entitetu. U decembru 2021. godine, nakon što je odlazeći visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo zabranu negiranja genocida, pale su teške riječi, obećanja, prijetnje, ultimatumi, najava „RS-exita na kvadrat“, konačno “goodbye” i polazak na put bez povratka.

Opet su zahtjevi bili maksimalistički, prije svih povlačenje saglasnosti za formiranje državnih Oružanih snaga, Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća i Uprave za indirektno oporezivanje. U roku od 30 dana ukidanje Obavještajno-sigurnosne agencije na nivou Bosne i Hercegovine i formiranje vlastite, entitetske agencije, zatim povlačenje saglasnosti za osnivanje Državne agencije za istrage i zaštitu i osnivanje entitetske SIPA-e, formiranje entitetske agencije za lijekove…

Šta je od svega realizirano? Samo entitetska agencija za lijekove, koja je trebala „zaživjeti“ šest mjeseci nakon njenog ozakonjenja, a od nje ni traga, ni glasa evo četiri pune godine.

Nastava komentara čitajte ovdje.

Nastavi čitati

BiH

Upozorenje privrednika u FBiH: “Minimalna plata vodi u stagnaciju, otpuštanja i egzodus kompanija u RS”

Published

on

By

Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine upozorava na ozbiljne posljedice odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati za 2025. godinu, koja je izazvala zabrinutost među domaćim privrednicima.

Predsjednik Udruženja Adnan Smailbegović u proteklih nekoliko dana prisustvovao je brojnim sastancima sa privrednicima širom zemlje. Na sastancima, koji su okupili više od 500 predstavnika različitih sektora privrede, razgovaralo se o štetnosti Odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati za 2025. godinu.

“Javnost je već upoznata sa vrlo mogućim posljedicama ove odluke, uključujući mogućnost masovnog otpuštanja radnika, smanjenje broja novih radnih mjesta i konkurentnosti domaće privrede, kao i gašenje ili preseljenja kompanija i proizvodnih pogona u RS ili čak susjedne zemlje. Međutim, ono o čemu se ne govori, a što je od presudnog značaja za budućnost privrede u FBiH, jeste činjenica da privrednici uveliko najavljuju obustavu novih investicija i smanjenje postojećih ulaganja”, poručuju iz Udruženja poslodavaca.

Ističu kako zaustavljanje investicija znači stagnaciju privrede, smanjenje konkurentnosti, nemogućnost stvaranja novih radnih mjesta, smanjenje prilika za inovacije i napredak u industriji, kao i smanjenje atraktivnosti FBiH kao destinacije za strane investitore.

“Ukoliko se ne povuku hitni koraci u reformama poslovnog okruženja, FBiH bi mogla doći u poziciju ekonomskog zastoja, a posljedice toga osjećat će se ne samo u poslovnoj zajednici, već i u svakodnevnom životu svih građana, jer stagnacija privrede dovodi do smanjenja životnog standarda, smanjenja državnih prihoda, te otežava pristup socijalnim uslugama”, navode iz Udruženja.

Privrednici naglašavaju važnost sagledavanja trenutne situacije i mogućih posljedica i pozivaju na otvoren i stručni dijalog, a prva prilika zajednički dijalog je zakazana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća na inicijativu UPFBiH početkom iduće sedmice.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić poslao poruku iz zatvora: “Vlada FBiH glumi Robin Hooda, ali on oteto nije zadržavao”

Published

on

By

U utorak, 7. januara 2025. godine, na Facebook profilu se oglasio bivši premijer Fadil Novalić.

Pod naslovom “Vlada Federacije Bosne i Hercegovine glumi Robin Hooda”, u objavi je napisano da:

“Objašnjavajući da otima od bogatih (poslodavaca) da bi dala siromašnim (radnicima) Vlada FBiH gotovo polovinu uzima sebi. Robin Hud, kao što znamo, ništa od otetog nije zadržavao za sebe.

Naravno, ne postoji niko ko nije bio za povećanje, ali pod uslovom da se i Vlada odrekne dijela prihoda u korist radnika kako bi se konačno povećale ne samo minimalne nego i sve plate.

 

Ali Vlada ovaj put ne da nije dala, nego je uzela. Pa ako je jednom Vladinom uredbom moguće za dvije trećine povećati minimalnu platu, onda očekujemo da novom uredbom za toliko podigne i prosječne plate. Ili još bolje, neka ih odmah digne na prosjek plata u EU – da se narod više ne pati”, rekao je.

Podsjećamo, Fadil Novalić je osuđen za zloupotrebu položaja i ovlasti tokom nabavke stotinu respiratora iz Kine u vrijednosti 5,4 miliona eura, u aprilu 2020. godine, odmah nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije korona virusa, te je trenutno na izdržavanju zatvorske kazne u Vojkovićima.

Sa njim je osuđen i Fahrudin Solak, dok je Apelaciono vijeće BiH usvojilo žalbu Fikreta Hodžića, prethodno osuđenog u istom procesu, te je suđenje ponovljeno i u toku na Sudu BiH.

VLADA FEDERACIJE BIH GLUMI ROBINA HUDA Objašnjavajući da otima od bogatih (poslodavaca) da bi dala siromašnim…

Posted byFadil Novalićon Tuesday, January 7, 2025

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Vulin ljut zbog zabrane preleta: “Glupost u Vladi BiH je zarazna, sa Elmedina na Zukana”

Published

on

By

Potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin reagovao je na izjavu ministra odbrane BiH Zukana Heleza koji je kazao da nije dao odobrenje vojnom avionu i helikopteru iz Srbije za prelet preko teritorije BiH 8. i 9. januara.
On je u svojoj reakciji, osim Heleza, prozvao i uvrijedio i ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića koji mu je također zabranio prelet helikopterom krajem augusta prošle godine.”Kada sam pomislio da niko neće biti glup kao Elmedin Konaković koji mi zabrani da doletim u BiH, ali ne može da zabrani da se dovezem u BiH, javio se Zukan Helez da Vladi Srbije zabrani da doleti vojnim vazduhoplovima na proslavu Dana Republike Srpske”, naveo je Vulin u pisanoj izjavi, prenosi RTRS.

Kaže i da su mnogi od aviona iz Srbije učestvovali u spašavanju života i gašenju požara u Federaciji BiH prošlog ljeta.

“Malo je Zukana da bi Srbe spriječili da obilježe praznik svih Srba Dan Republike Srpske, baš kao što je odlučeno na Svesrpskom saboru. Nego, što nam zabranjujete kada ne možete da nam zabranite? Glupost u Vladi BiH je zarazna, sa Elmedina na Zukana”, rekao je Vulin.

Bitno je naglasiti da se u manjem bh. entitetu 9. januara obilježava Dan RS-a, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.

Helez je istakao da bi davanjem saglasnosti za prelet aviona ili helikoptera u svrhu obilježavanja neustavnog dana RS-a bio saučesnik u ometanju poštivanja i provođenja odluke Ustavnog suda, čime bi prekršio član 239. krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

 

Nastavi čitati

BiH

Bolest slična gripi hara na području BiH: Bolest počinje naglo, a ovo su najčešći simptomi

Published

on

By

U Federaciji BiH potvrđena je gripa tipa A, podtip H1N1 pdm09, a aktivnost bolesti slične gripi (ILI) je srednjeg intenziteta, potvrdili su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Prema podacima epidemiološkog biltena, tokom novembra 2024. (posljednji objavljeni podaci) ILI – bolest slična gripi bila je vodeća zarazna bolest u FBiH (73,4%).

Inače, nadzor nad gripom u FBiH je počeo u oktobru i trajat će do maja 2025., a vrhunac aktivnosti gripe očekuje se tokom ovog i idućeg mjeseca.

Tokom prošle sezone gripe 2023./24. prijavljeno je ukupno 28.677 oboljelih koji su imali simptome slične gripi. Vakcinisanje protiv gripe smanjuje rizik od ozbiljne bolesti, sigurno je i besplatno za rizične grupe. A to su osobe starije od 65 godina, štićenici i zaposlenici domova za starije, hronični bolesnici bez obzira na životnu dob te trudnice.

Vakcinisano 25.500 osoba u FBiH

Kako su naveli iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH, trenutno je zanimanje za vakcinisanje veliko, i to ne samo među rizičnim grupama. Zavod je osigurao 7000 doza četverovalentnog inaktiviranog cjepiva protiv sezonske gripe i distribuirao ga po kantonima. Kantonalni zavodi također osiguravaju određenu količinu vakcina za stanovništvo. Do sredine decembra je, prema podacima federalnog Zavoda, vakcinisano oko 25.500 osoba u FBiH.

Kako je objasnio prof. dr. sc. Jurica Arapović, pomoćnik ministrice za zdravstvo u Ministarstvu civilnih poslova BiH, osim što štiti onoga ko ga primi od potencijalno teške bolesti, vakcinisanje pomaže i u zaštiti onih koji su najranjiviji. Gripa se širi kapljičnim putem, a vakcinisanje drastično smanjuje rizik od prijenosa virusa. U slučaju da dođe do zaraze, vakcina može ublažiti simptome i smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija poput pneumonije ili hospitalizacije.

Najčešći simptomi

Inače, bolest počinje naglo, a najčešći simptomi su: visoka temperatura (nerijetko viša od 40 stepeni), bolovi u mišićima (mialgije) i bolovi u zglobovima (artralgije), gubitak apetita te opća slabost. Za gripu je karakteristična pojava respiratornih simptoma u drugom dijelu bolesti.

Tako se uz prve simptome mogu razviti neugodniji i respiratorni poput: fotofobije, glavobolje i retrobulbarnog bola (bol iza očne jabučice), suhog kašlja i osjećaja žarenja u ždrijelu te žarećeg bola iza prsne kosti.

Simptomi kod djece

Kod djece gripa započinje pojavom visoke temperature i mialgije (bolova u mišićima). Drugi simptomi gripe kod djece mogu biti: suhi kašalj, rinitis, začepljen nos, grlobolja te povraćanje i proljev.

Osim vakcinisanja, moguće je poduzeti još neke jednostavne mjere kako bi se spriječila zaraza gripom:

  • redovno pranje ruku mlakom vodom i sapunom ili koristite dezinfekcijsko sredstvo za ruke;
  • izbjegavati dirati usta, oči i lice;
  • redovno čistiti površine s kojima često dolazite u kontakt;
  • prekriti usta i nos laktom ili maramicom prilikom kihanja;
  • izbjegavati zatvorene prostore s puno ljudi;
  • izbjegavati kontakte s ljudima koji su bolesni;
  • redovno provjetravati prostorije u kojima se boravi.

Preporuke za izlazak

– Hroničnim bolesnicima, ali i zdravima, posebno djeci, preporučuje se da što više vremena provode na svježem zraku i sredinama s niskom nivoom zagađenja zraka. Posebno je važno da hronični bolesnici, starije osobe, djeca i trudnice ne borave u zadimljenim prostorijama. Stručnjaci ne preporučuju vježbe i trčanje na otvorenom – upozorili su iz Zavoda.

Među preporukama je i smanjeno korištenje čvrstog goriva, pogotovo uglja, a pri boravku na otvorenom koristiti zaštitu u vidu standardiziranih zaštitnih maski s filtrom (hronični bolesnici nakon konsultacije s doktorom), piše Večernji list.

Nastavi čitati

BiH

Slučaj u bh. gradu: Alarmirao policiju, tvrdi da je prevaren za više od 10.000 KM

Published

on

By

U dežurnu službu Policijske stanice (PS) Zavidovići pristupio je A. E. iz Zavidovića koji je prijavio prevaru.

Prema navodima iz prijave, koju je podnio jučer oko 11.15 sati, prevaren je od sugrađanina Ć. A.  Radi se o cifri od 10.500 KM.

Iz Ministarstva unutrašanjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nisu saopćili na koji način je prevaren oštećeni, piše Oslobodjenje.

– Daljnji rad na dokumentovanju prijavljenog krivičnog djela poduzimaju istražitelji PS Zavidovići, dodali su iz MUP-a ZDK.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije