Connect with us

BiH

“Ako je zabrana pušenja najveći problem u državi, neka nam zabrane” (VIDEO)

Published

on

28. maj u Federaciji obilježit će stupanje na snagu Zakona o kontroli duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje. Odnosiće se na zatvorene javne prostore, vozila gradskog saobraćaja, radna mjesta, kao i privatna vozila u kojima se nalaze maloljetne osobe. Kazne za nepoštivanje kreću se od 100 do 15 hiljada KM. No, uoči stupanja na snagu – na snazi su brojne nejasnoće.

Zbog zabrane korištenja duvanskih proizvoda u FBiH ponovo brojne reakcije. Tradicionalno, pušači negoduju, dok nepušači zagovaraju pomenuti Zakon.

”Ne pušim, i smeta mi, onaj ko ne puši stvarno smeta, tako da jesam.”

”Ja bih da postoje određena mjesta gdje može da se puši. Ako je to najveći problem u ovoj državi, nek se onda zabrani.”

”Malo je pretjerano, mi smo takav mentalitet da to ne prolazi kod nas, ali eto.”

Da je Zakon teško primjenjiv, ali i diskriminatoran, jer se odnosi na dio Bosne i Hercegovine, smatraju ugostitelji. Kažu, mnogo je nejasnoća, a ‘vruć krompir’ ponovo je prebačen na poslodavce.

”Zakonodavac koji je donio taj Zakon, onakav kakav je donio je prenio sve ovlasti, odnosno zadužio poslodavce da oni kontrolišu, sankcionišu i zaprijetio novčanom kaznom. Za onoga ko ne primjenjuje te obaveze, korisnik duhana, kazna do 100KM, a poslodavca u čijem prostoru se to dešava mora da opomene, upozori da nije dozvoljeno pušenje, da napusti prostor, pa mora da pozove nadležne organe, koji će sankcionisati”, kaže Amir Hadžić, Udruženje hotelijera i restoratera BiH.

A kazna za pravno lice ide i do 5 hiljada KM. U nizu nejasnoća za ugostitelje su i različita pravila za objekte u kojima se poslužuje hrana.

”Ugostiteljski objekti gdje se ne služi hrana mogu odrediti svoje sale da li će biti za pušače ili nepušače. Otprilike, ne mogu tvrditi, ali mislim da je 70-80% objekata gdje se ne služi hrana. Da li to znači da će u tim objektima moći normalno da se puši, samo da istaknete tablu da je objekat za pušenje. E u tim situacijama dobro će biti ugroženi gdje se služi hrana”, kaže Senad Džanić, ugostitelj iz Zenice.

Da će ugostitelji snositi velike novčane gubitke, a poučeni ranijim iskustvima, smatraju i ekonomisti.

”U Banjaluci postoji hotel koji pripada lancu međunarodnih hotela, gdje vlasnik ima velike probleme sa smještajem gostiju, jer kada dobiju informacije da se ne može puštiti u sobama pa i u restoranu, to predstavlja veliki problem i ekonomski i po osnovu zarade”, dodaje Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

No, Zakon ipak stupa na snagu. Kada je riječ o nadzoru njegove primjene, najširi krug nadležnosti imaju kantonalni sanitarni, tržišni, prosvjetni i inspektori rada, navode iz Federalne uprave za inspekcijske poslove, i dodaju:

”S obzirom na veliki broj privrednih subjekata i javnih ustanova u FBiH koje podliježu primjeni zakona, evidentan je manjak kapaciteta inspekcijskih organa u FBiH za vršenje poslova iz punog obima nadležnosti propisanih Zakonom.”

Iz Udruženja PROI navode da se trenutno radi na izradi podzakonskih akata, kojim će se detaljnije definisati uslovi za implementaciju Zakona.

”Ovim putem apelujemo na ugostitelje da ne rade nikakve ventilacijske ili građevinske ugradnje, da ne bi došli u situaciju da imaju duple troškove nakon službene objave podzakonskih akata”,kaže Jasmina Čekrić, PROI.

Osim za ugostitelje, novi period počinje i za više od 35% stanovnika Bosne i Hercegovine, koliko ih trenutno koristi duvanske proizvode. Uprkos negodovanju, vjerovatno će strah od novčanih kazni ubrzati proces prilagođavanja.

VIDEO OVDJE

N1

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije