Connect with us

USK

“Bišćanka Asmira kao primjer mladima” – Obrađuje zemlju, uzgaja krave i pravi mliječne proizvode

Published

on

Mladi poljoprivrednici u Federaciji BiH prvi put su prepoznati kroz mjeru „Pokretanje poslovanja mladih poljoprivrednika“ u Programu novčanih podrški u poljoprivredi za 2024. godinu. Jedna od dobitnica novčanih sredstava je i Asmira Mahmutović iz Velike Gate kod Bihaća. Ona je zahvaljujući ovoj mjeri Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva dodijeljena sredstva investirala u nabavku rasplodne stoke i poljoprivredne mehanizacije, saopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Dodaju da je Asmira Mahmutović majka tri sina, supruga i vrijedna domaćica koja svoje proizvode prodaje na kućnom pragu, te da se već nekoliko godina bavi proizvodnjom svježeg kravljeg mlijeka i proizvodima na bazi mlijeka. Prilikom uručenja rješenja u Sarajevu, ona se zahvalila Federalnom ministarstvu poljoprivrede na sredstvima koja će njoj, kako je naglasila, kao mladoj poljoprivrednici dobro doći, te je dodala da će nastojati da i njena djeca rade s njom i da šire poljoprivrednu proizvodnju.

– Nastojim da od svježeg kravljeg mlijeka napravim različite proizvode, u različitim količinama i veličinama. Potražnja u ovom dijelu godine je i iznad prosjeka, a najviše za sirevima – priča Asmira na početku razgovora.

Članovi njene porodice bili su iznenađeni saznanjem da je Asmira jedna od korisnica kojoj su odobrene novčane podrške za pokretanje poslovanja mladih poljoprivrednika.

– Prvo ja nisam povjerovala. Provjerim na farmer portalu gdje stvarno piše da su mi sredstva odobrena. Zovem supruga da ga obavijestim, zovem jednog sina, drugog, trećeg. Kad smo sjeli svi skupa, oni mene opet pitaju ‘Stvarno, jesmo li dobili?’. Ja otvorim farmer portal, gdje piše da je odobren iznos, odobrena sredstva, e tu su onda krenule suze. Svi smo plakali. To je bila neopisiva radost jer nešto tako veliko malo ko da dobije a u suštini mi smo ti koji smo dobili i to je stvarno nešto nezaboravno, nezaboravan trenutak kojeg ćemo pamtiti dok smo živi – priča zadovoljno Asmira.

Vlada FBiH

Odluku da aplicira na navedenu mjeru donijela je na nagovor komšije koji se uspješno bavi proizvodnjom mlijeka, te da apliciranje nije bilo komplicirano.

– On je bio uporan da odem i upišem se u Registar poljoprivrednih gazdinstava iako sam ja to odgađala posljednje tri godine. Radnici koji rade u poljoprivrednom odsjeku u Bihaću rekli su da sačekam dan-dva, da provjere koje uslove ja trebam ispuniti i koju dokumentaciju trebam dostaviti. Iščitavala sam dokumentaciju koju su zahtijevali i tražili od mene, uz pomoć zaposlenih iz poljoprivrednih odsjeka u Bihaću koji su me dodatno uputili – kaže Asmira.

Nastavila tradiciju

Vlada FBiH

Do sada su sijali ječam radi ishrane stoke a pješnicu, odnosno pšenično brašno, koristili za potrebe porodice.

– Kad sam se udala, svekrva je imala krave i pravila je sireve i mliječne proizvode prodavala na pijaci. Međutim, nakon nekoliko godina odselili smo u svoju kuću gdje sam nekako imala želju da nastavim tu tradiciju. Tako sam započela proizvodnju sireva, mliječnih proizvoda po narudžbi. Time sam naravno mislila i na djecu, te zaradom othranjivala djecu i pripomagala suprugu u finansijskim računima – objašnjava Asmira.

Ona je dodijeljena sredstva, u iznosu većem od 48.000 KM, uplatila dobavljačima. Traktor je već na imanju Mahmutovića a očekuje da i dvije visokosteone junice, nakon što prođu period obaveznog karantena, budu isporučene na njenu farmu.

– Obrađujemo zemlju i traktor će sigurno doprinijeti da sada lakše možemo odraditi sve one poslove za koje smo do sada iznajmljivali mehanizaciju. Ja sam majka tri sina, jeste da zahtijeva puno posla, puno obaveza. Na meni su i kućni poslovi, štala, mliječna proizvodnja. U svemu tome mi pomažu moja djeca, moja dva sina jer treći sin je još isuviše mali da bi nešto pomogao ali i on želi učestvovati u nekim malim poslovima. U suštini ja sam prezadovoljna kako živimo, porodični okup gdje jednostavno želim svoju djecu, i suprug i ja, uputiti da zajedno radimo. Jednostavno funkcionišemo kao jedna mala skromna porodica. Kad nam je stigla mašina i priključak, uslikali smo se, gdje smo željeli obilježiti taj dan i taj događaj, napravili zajedničku fotografiju. Želimo imati uspomenu jer ovo nije mala stvar, ovo je za nas nešto veliko što želimo pamtiti čitav život – ističe na kraju razgovora Mahmutović.

“Asmira kao primjer mladima”

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić posjetio je Asmiru Mahmutović na njenom imanju u Bihaću.

– Tu smo na jednom imanju gdje želimo svjedočiti da mjera pomoći u pokretanju poljoprivrede kod mladih poljoprivrednika daje rezultate i da će ta mjera sigurno doprinijeti razvoju poljoprivrede u Federaciji BiH, ali isto tako i ostanku mladih ljudi u Bosni i Hercegovini. Na imanju gospođe Asmire gdje je do sada imala samo jednu kravu, muzno grlo koje je hranilo njenu obitelj, evo danas svjedočimo da će Asmira imati tri grla u proizvodnji, da ima novi traktor sa priključcima za obradu zemljišta i to je sasvim dovoljno za pokretanje proizvodnje i siguran sam da će Asmira biti primjer mladim ljudima u Bosni i Hercegovini kako treba raditi i boriti se za sebe i svoju porodicu – kazao je tokom posjete ministar Hrnjić.

Mjera „Pokretanje poslovanja mladih poljoprivrednika“ koja prati odrednice Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja Federacije BiH 2021-2027. ove godine prvi je put realizirana na području Federacije BiH i rezultirala je slanjem zahtjeva od čak 165 mladih poljoprivrednika, saopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

USK

Poznat identitet “Amerikanca” za kojim tragaju specijalci u Velikoj Kladuši, pucao iz automatske puške

Published

on

By

Kako saznaje Raport, napadač koji je pucao iz automatske puške u zrak u Velikoj Kladuši, a zbog kojeg su policijske agencije Unsko-sanskog kantona na nogama, je Samir Dizdarević.

Ovaj opasni kriminalac, prema informacijama do kojih smo došli, nedavno je protjeran iz Sjedinjenih Američkih Država zbog ozbiljnih problema s drogom.

Kako saznajemo, napadač je pobjegao u općinu Bužim a za njim traga Specijalna policija MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Pucnjava u Velikoj Kladuši: Policija satima traži muškarca naoružanog automatskom puškom

Published

on

By

Na području naselja Šumatac u Velikoj Kladuši je danas došlo do pucnjave, a za napadačem i dalje traje potraga, potvrđeno je za Klix.ba iz MUP-a Unsko-sanskog kantona.

Kako je rečeno za naš portal, do pucnjave je došlo u 14:00 sati, otkad traje potraga za još uvijek neidentifikovanim muškarcem.

Nezvanično saznajemo da se muškarac predstavio kao “američki vojnik”, te da je naoružan automatskom puškom.

Također, specijalne jedinice policije su se također uključile u potragu koja traje već nekoliko sati.

Nema informacija o povrijeđenim osobama u ovoj pucnjavi.

Nastavi čitati

USK

Članovi Vlade USK posjetili bihaćkog paroha i čestitali Božić

Published

on

By

Ministri u Vladi Unsko-sanskog kantona Danko Jakšić i Denis Osmankić, zajedno sa savjetnikom premijera Esadom Bašagićem, posjetili su danas bihaćkog paroha Slavišu Milinovića.

Tom prilikom čestitali su Božić parohu Milinoviću i svim pravoslavnim vjernicima, ističući važnost međureligijskog poštovanja i zajedništva u Unsko-sanskom kantonu.

“Ovo je prilika da naglasimo našu podršku suživotu i međusobnom uvažavanju, koje su temeljni principi našeg društva. Božić je praznik mira i radosti, i želimo ga podijeliti sa svim našim sugrađanima pravoslavne vjeroispovijesti “,izjavio je ministar Jakšić.

Paroh Slaviša Milinović izrazio je zahvalnost na posjeti i istakao kako ovakvi susreti doprinose jačanju međusobnog razumijevanja i zajedničke izgradnje boljeg društva.

Ova posjeta predstavlja nastavak pozitivnih inicijativa Vlade USK-a usmjerenih ka promovisanju međuvjerske harmonije i zajedničkih vrijednosti svih građana kantona, poručeno je tokom posjete.

FENA
Nastavi čitati

USK

Raspisana međunarodna potjernica za Aldijanom Dizdarević iz Velike Kladuše

Published

on

By

Kantonalni sud u Bihaću raspisao je međunarodnu potjernicu za Aldijanom Dizdarević iz Velike Kladuše, koja se od 2015. godine nalazi u bjekstvu.

Dizdarević je osumnjičena za pokušaj ubistva koji se dogodio 14. septembra 2011. godine u mjestu Kumarice, općina Velika Kladuša.

Prema dostupnim informacijama, osumnjičena je iz ručno izrađene puške – tzv. kubure – kalibra 16 milimetara ispalila hitac prema N. S. (29) iz Velike Kladuše. Oštećeni je tada zadobio teške tjelesne povrede, ali je preživio napad.

Potjernica za Dizdarević raspisana je u augustu 2015. godine, ali ona se od tada uspješno skriva.

Istraga u ovom slučaju i dalje traje, a nadležne institucije pozivaju građane da dostave sve informacije koje bi mogle pomoći u njenom pronalasku.

Sudski postupak protiv osumnjičene nije mogao biti zaključen zbog njenog bjekstva, a nadležni organi su u više navrata apelovali na međunarodnu policijsku saradnju kako bi se slučaj priveo kraju.

Nastavi čitati

USK

Reumatološki pacijenti dobit će biološku terapiju, ali ne u USK: Tamo nema ni odjeljenje reumatologije

Published

on

By

Prošle godine nijedan novi reumatološki pacijent u Kantonu Sarajevo nije dobio biološku terapiju. Na listi ih je 109 i u ovoj godini svi oni trebali bi dobiti lijek.
Obećao je to prim. dr. Enis Hasanović, prvi čovjek zdravstva u KS, ali da li će to biti dovoljno do kraja ove godine, ni ministar ne zna jer, kako kaže, “imamo epidemiju reumatskih bolesti u KS, a naročito kod djece”.
– Nikada se ta bolest tako učestalo nije javljala kod djece i to je jedan problem. Drugi je, iako mi je to nezgodno kazati, to što imamo slučajeva da se oboljeli iz drugih mjesta koja pripadaju drugim kantonima, poput Visokog i Goražda, prijavljuju u KS, a razlog je upravo biološka terapija koja je jako skupa. U KS imali smo prvo 30, 95, pa 135 pacijenata na listi čekanja. Sad ćemo pored tih 135, koji su dobili biološku terapiju, u ovoj godini uvesti još 109 oboljelih – kaže Hasanović, piše Faktor.
Finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja KS je usvojen, sredstva za biološku terapiju su predviđena. Hasanović dodaje da je preostalo samo tehnički proceduru sprovesti u djelo.
– Ne vidim razloga da to u narednih nekoliko dana ne bude urađeno. Ponavljam, svi koji su na listi čekanja dobit će biološku terapiju, ali kako nam dolaze ljudi iz drugih kantona, možda do kraja godine bude još onih koji će trebati lijek. Iskreno rečeno, cijela BiH nema toliko pacijenata na biološkoj terapiji koliko će ih KS imati – ističe Hasanović.
Osim biološke terapije, kroz bolničku ampularnu listu lijekova, prema riječima ministra, riješeno je i pitanje lijeka Methotrexate (metotreksat).
Radi se o glavnom citostatiku, kojeg skoro 70 posto reumatoloških pacijenata, kako su ranije naveli iz Udruženja osoba oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti “Snaga” u BiH, uključujući i djecu, koristi kao doživotnu terapiju.
Na pitanje, koji je razlog povećanog broja oboljelih od reumatoidnih bolesti, Hasanović kaže kako i reumatolozi nisu sasvim sigurni, ali da na obolijevanje utječu faktori poput zagađenja zraka, plastike u hrani i vodi…
Alma Serdarević-Stefanišin
Predsjednica Udruženja Alma Serdarević-Stefanišin dodaje da bi pacijenti što prije trebali početi primati terapiju.
– Prošle godine nijedan novi pacijent nije dobio biološku terapiju jer su sredstva bila usmjerena na onkološke pacijente. Pozdravljam novu odluku ministarstva zdravstva KS, ali Udruženje neće stati dok biološka terapija ne bude dostupna svim pacijentima u BiH. Moram istaći da reumatološki pacijenti u RS-u daleko bolje stoje sa terapijom, jer čim im reumatolog propiše, oni je i dobiju. U FBiH nažalost takvo stanje nije. Najveći problem je u Unsko-sanskom kantonu (USK) jer Kantonalna bolnica “Dr. Irfan Ljubijankić” nema ni odjeljenje reumatologije. Tamo oboljeli nemaju ležećih mjesta. Hoću da kažem da reumatološki pacijenti u USK imaju prijeku potrebu prije svega za liječenjem, a onda i za biološkom terapijom – naglašava Serdarević-Stefanišin.
Dodajmo i to da biološka terapija nije za sve rematološke pacijente jer veliki dio njih uspješno se liječi i baznom terapijom. No o tome, kako navode u Udruženju, odlučuje ljekar.
Prije nekoliko godina 12-mjesečna terapija za jednog pacijenta koštala je i do 40.000 KM. Sada je njena cijena puno niža.
– Prosječna cijena biološke terapije godišnje za jednog pacijenta iznosi otprilike 12.000 maraka. To je čini puno dostupnijom, a od velikog je značaja za oboljele – kaže Serdarević-Stefanišin.
Nastavi čitati

USK

Kladušanin Bećir se vratio u BiH: “Mlade treba na sve načine zadržati u zemlji”

Published

on

By

Brojni naši građani, prvenstveno mladi ljudi, otišli su ili svakodnevno odlaze iz Bosne i Hercegovine. Zemlju napuštaju prije svega, zbog nemogućnosti pronalaska adekvatnog zaposlenja, ali i zbog niza drugih razloga, poput političkih prilika i korupcije u društvu. Neki se ipak nakon izvjesnog perioda vraćaju. Bećir Omeragić je radio u Sloveniji, a želja za povratkom bila je prisutna dugo godina, a onda je, kako sam kaže, donio o tome odluku vođen željom da se vrati rodnoj kući.

Za novi početak na svome imanju pripremio je ono najosnovnije, potrebnu mehanizaciju i adekvatan broj grla. Kaže da nije usamljen slučaj, već da se s vremena na vrijeme uvijek neko vrati iz inostranstva. U štali je trenutno devet grla, a namjera mu je proširiti stočni fond.

Bećiru se najviše obradovala supruga koja je vodila domaćinstvo, ali radila i poljoprivredne poslove. Od poljoprivrede se može živjeti, kaže Bećo. Zadovoljan je poticajima koje dobija i koji su vjetar u leđa svima koji žele ozbiljno ući u poljoprivredu. Ističe, da mlade treba na sve načine zadržati u zemlji, koja će, ako se nešto ne promijeni na bolje, biti zemlja starih.

RTVUSK

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije