Connect with us

Magazin

Bosanac o životu u Švicarskoj: ‘Struju plaćam svaka dva mjeseca, životni standard je barem 10 puta veći’

Published

on

Sarajlija Bahrudin Dević već skoro dvije decenije živi u Švicarskoj, u gradiću Niederuzwilu blizu Saint Galena.

Davne 1989. u Beogradu se školovao za vojnog oficira, ali početkom rata vratio se u Sarajevo. Tu je nakon završene gimnazije radio u Državnom arhivu za tada solidnu platu u BiH od 800 maraka.

Jednog dana spakovao je kofere i otišao u Švicarsku. Tamo i danas radi kao domar u jednoj školi. S njim su i supruga Vesna i kćerka Una.

“Sarajevo sam napustio, ne u potrazi za boljim, nego za normalnim životom. Nisam imao zanat u rukama, nisam završio fakultet. Ispočetka nije bilo lako”, priča Dević.

Od svoga posla, kaže, u Švicarskoj može pristojno da živi.

 

“Ako radiš na dobrom mjestu, možeš fino i zaraditi. Ali sve zavisi od toga koliko čovjeku treba. Ja sam uvijek išao korak po korak”, dodaje.

Životni standard je barem 10 puta veći

Kada upoređuje životni standard u Švicarskoj s onim u Sarajevu, kaže da je veći barem deset puta.

 

“Kad stavimo na papir što sve možemo kupiti za prosječnu platu od 6.600 franaka (13.630 KM), koliko ona iznosi u Švajcarskoj, shvatimo da je ovdje puno lakše živjeti“, kaže on, dodajući da bez problema on i supruga otplaćuju kredit za stan.

Ali ističe da je važno i gdje se živi u Švicarskoj, u velikom gradu ili manjem.

“Ako želiš živjeti u Cirihu, onda je to papreno. U manjem mjestu to je druga priča. Ovdje uglavnom većina kupuje stan od oko 100 kvadrata. Plaća se 20 posto u gotovini i sve zavisi od toga kolika je kamata u tom trenutku. U trenutku kada smo kupili stan kamata je bila 1,05 posto i fiksna u idućih 10 godina. Poslije toga ponovo pregovaraš s bankom. Kamata može ići dolje, ali i gore”, priča Bahrudin.

On napominje da se mjesečna rata kredita od oko 900 eura (1.760 KM) u Švajcarskoj smatra malom.

Struja se plaća svaka dva mjeseca, oko 70 eura (136 KM), a dobro je da iznosi nisu previsoki i cijele godine su isti. Nema očitanja struje. Na kraju se samo podvuče crta pa ako si preplatio – novac ti vrate ili doplatiš, što se rijetko događa”, kaže.

Njegovo radno vrijeme je 42 sata sedmično i ima pet sedmica godišnjeg odmora. Čak 99 posto firmi u Švicarskoj daju 13. platu koja dođe kao dodatak za plaćanje poreza.

Porez nije svugdje i za sve isti, pa manje porodice izdvajaju manje novca nego samci. Od 10 do 15 posto godišnjih primanja ide na poreske obaveze, ali tek nakon što se odbiju iznosi za troškove poput prevoza, toplog obroka i sličnog.

Velika je stavka u kućnom budžetu – zdravstveno osiguranje. U Švicarskoj, kaže Dević, nema osnovnog paketa koji podrazumijeva porodičnog doktora, nego to košta oko 300 eura (više od 586 KM) mjesečno, a plaćaju svi. Postoji i dodatno izdvajanje za liječenje, a cijene toga su različite od kantona do kantona, dok je za djecu mnogo povoljnije – oko 50 posto od osnovne cijene za odrasle.

Dobra stvar je da oni s malim platama na kraju godine dobiju povrat novca uplaćenog za zdravstveno osiguranje, što vrijedi i za porez na male plate.

Dević je govorio o još nekim stvarima koje su u Švicarskoj drugačije nego u ovim krajevima.

“Svi dobijaju kompletnu platu. Znači, nema odbijanja poreza, a na kraju godine sam plaćaš davanja državi. Ali, ni to nije isto za sve. Svako kada dođe ovdje regularno, najprije dobije B vizu i njemu se porez odbija svakoga mjeseca, a onaj ko ima stalni boravak, C vizu, plaća porez na kraju godine ili porodični porez “, objašnjava on.

Vrtići besplatni, javni prevoz jako skup

U Švicarskoj su dječiji vrtići obavezni i potpuno besplatni. U državnim vrtićima ima mjesta za svu djecu, a ko želi može upisati dijete u privatni koji se plaća.

Osnovna škola je besplatna, a Devića je za njegovo dijete u šest godina koštala tek oko 400 eura (782 KM), što se odnosilo na školske ekskurzije, izlete i slične đačke aktivnosti.

Naravno, ima i vrlo skupih stavki. Jedna od njih je gradski prevozkoji godišnje može koštati i do četiri hiljade eura (više od sedam hiljada KM), ali tada se mogu koristiti sva prijevozna sredstva.

Bahrudin kaže da njegova porodica živi sasvim normalno, iako on radi samo jedan posao, a njegova supruga je zaposlena na samo 20 posto radnog vremena.

Mogli bismo živjeti i bez njenog posla, ali ona želi raditi. Nismo ovdje zbog novca, ova zemlja pruža mogućnosti kvalitetnog, mirnog života, zdravije je obrazovanje i prvenstveno smo zbog toga ovdje. Novac je važan, ali sreća djece uvijek je na prvom mjestu”, ističe.

Kada u Sarajevu kaže “Idem kući” misli na Švicarsku

Iako je Sarajlija, Švicarska je, kaže, njegov dom i život. Ispričao je anegdotu kada je jednom prilikom sreo prijatelja iz školskih dana na aerodromu.

Ovaj ga je pitao “Gdje ćeš?”, a Bahro mu je, čekajući let za Švicarsku, odgovorio: “Idem kući

Shvatio je, kaže, da tamo pripada. Voli s porodicom posjetiti rodno Sarajevo i rodbinu u Srbiji.

Ljetuju u Istri, dvije sedmice svake godine, a mogu sebi priuštiti i odlazak na more dva puta godišnje.

“Pritom ne govorim ni o kakvom luksuzu, već o normalnom odmoru. Nisam ja pravi gastarbajter, ne skupljam novac da se vratim u Sarajevo. Ovdje sam svoj na svome. Rado ću uvijek dolaziti i u Sarajevo i u Beograd, ali samo turistički. I kada odem u penziju, neću se vratiti, ali ću sigurno više vremena provoditi tamo.

Ako jednom i poželim vratiti se za stalno, tada ću razmišljati o kupovini stana. Neću graditi vikendicu pa da me čeka 20 godina”, objašnjava Bahrudin, piše Kurir.

On smatra da je problem gastarbajtera iz ovih krajeva što žive na dvije stolice – grade u domovini, a žive u inostranstvu.

“To su radili i naši roditelji. Zato im je sve skupo”, kaže.

Radiosarajevo.ba

Magazin

Ovaj simptom mogao bi ukazivati na novu varijantu covida, tvrde ljekari

Published

on

By

Kao što smo vidjeli prethodnih godina, toplije vrijeme koje prati proljeće ne donosi uvijek značajno zatišje u slučajevima covida kao što je slučaj sa sezonskim bolestima poput gripe. Nedavna pojava nove dominantne mutacije virusa COVID-19 mogla bi dovesti do ponovnog porasta slučajeva tijekom ljeta.

Iako je još prerano za predviđanja stručnjaka, povećane infekcije covidom mogle bi biti na pomolu jer nova varijanta, nazvana KP.2, preuzima ulogu najistaknutijeg soja, prema projekcijama CDC-a (Centri za kontrolu i prevenciju bolesti), piše The Healthy.

JN.1 bio je dominantan soj nekoliko mjeseci, brzo istisnuvši sve ostale sojeve zbog svoje prenosivosti. Iako je JN.1 bio visoko prenosiv, općenito je uzrokovao blažu bolest, s prethodnim infekcijama i cjepivima koja su sprječavala ozbiljne ishode u usporedbi s drugim sojevima.

Stručnjaci objašnjavaju da je KP.2 evoluirao iz JN.1 i nosi dvije mutacije proteina šiljaka koje bi mogle izazvati zabrinutost. Covid je poznat po svojim čestim mutacijama koje mu mogu pomoći da izbjegne imunitet i nastavi zaraziti ljude, piše N1.

Trenutno, iako rano, istraživanje o KP.2 sugerira da će se na neki način ponašati slično JN.1. Činjenica da je postao poznat dodatno podupire da će biti visoko prenosiv, poput JN.1.

Preliminarna istraživanja sugeriraju da bi KP.2 mogao imati neku sposobnost izbjegavanja imuniteta koji često osiguravaju cjepiva i prethodne infekcije. Međutim, budući da je to mutacija JN.1, cjepiva dizajnirana za JN.1 će vjerojatno pružiti određenu razinu zaštite od njega. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) primjećuje u svom ažuriranju o poboljšanju budućih cjepiva da se KP.2 “brzo širi u više regija od travnja 2024.” Organizacija dodaje da “potencijalni utjecaj na javno zdravlje novonastalih (npr. KP.2) i budućih varijanti ostaje nepoznat.”

Simptomi koji mogu značiti novu infekciju covidom

Dok se ova nova varijanta proučava, ako se razbolite, iako ste prije imali COVID ili ste bili cijepljeni, pripazite na sljedeće simptome, prema CDC-u:

– Vrućica ili zimica

– Kašalj
– Kratkoća daha ili otežano disanje
– Umor

– Bolovi u mišićima ili tijelu
– Glavobolja

– Novi gubitak okusa ili mirisa
– Grlobolja

– Začepljenost ili curenje nosa
– Mučnina ili povraćanje
– Proljev

Istraživanja dosljedno pokazuju da je najbolji način da spriječite novu infekciju covidom da ostanete u tijeku s cijepljenjem. Vaš status cijepljenja ovisi o vašoj dobi i prethodnim cijepljenjima.

Prema smjernicama CDC-a, osobe u dobi od pet do 64 godine trebale su primiti jednu dozu ažuriranog cjepiva, dok su osobe od 65 ili više trebale primiti dvije doze. Svatko s kompromitiranim imunološkim sustavom trebao bi se posavjetovati s liječnikom kako bi razgovarao o odgovarajućem cijepljenju.

Kao i uvijek, ključno je usredotočiti se na sprječavanje širenja novih infekcija, uključujući često pranje ruku i držanje podalje od drugih kada ste bolesni.

Iako smjernice CDC-a kažu da ljudi više nisu dužni izolirati se s covid infekcijom, trebali bi ostati kod kuće kada su bolesni i vratiti se normalnim aktivnostima tek kada se osjećaju bolje i nemaju temperaturu 24 sata.

Nastavi čitati

Cazin

FOTO Đula Drini će ih naslijediti na estradnom nebu: “Želim se zahvaliti mojoj Šemsi, hvala i Miletu”

Published

on

By

Na društvenim mrežama pojavila se slika koja je izazvala pažnju mnogih, a na kojoj su zajedno pozirali poznati pjevač Mile Kitić i mlada Đula Drina.

Ova fotografija nije samo običan susret dvije generacije muzičkih zvijezda, već je postala simbol podrške na muzičkom putovanju mlade Đule Drini u takmičenju Zvezde Granda.

Đula Drina je izrazila svoju zahvalnost prema kolegici Šemsi, ističući njezine savjete i sugestije kao ključne u daljnjem napretku.

“Želim se zahvaliti mojoj Šemsi na divnim savjetima i sugestijama za dalje krugove”, napisala je Đula.

“Mnogo sam sretna što me ovakva jedna ZVIJEZDA podržava. Sada sam dobila dodatni benzin do finala.”

“Također, hvala i Miletu na velikoj podršci”, dodala je u svojoj objavi.

Nastavi čitati

Magazin

Ne ignorirajte ih: Tri zlokobna znaka na vašim stopalima da vam prijeti “tihi ubica”

Published

on

By

Kada su u pitanju neobični osjećaji u tijelu oni često mogu biti znakovi upozorenja koje nije pametno ignorisati.

Ponekad vam tijelo zaista pokušava reći da više nije sve u redu i da je vrijeme za posjetu ljekaru.

Znakovi mogu doći sa svih strana, ali ako govorimo o stopalima postoje tri stvari kojih biste zaista trebali biti svjesni.

Prva stvar na koju treba obratiti pažnju je bol u stopalima koju zaista ne možete objasniti, kao da ste pješačili 20 kilometara po najkamenitijem tlu.

Bolovi mogu doći i proći, obično znate zašto su javljaju na nekom mjestu, ali ako imate neobjašnjivi bol u vašim stopalima to je veoma važan znak upozorenja.

Druga stvar na koju treba paziti je posebno neugodna, a to su čireve na stopalima koji ne zacjeljuju kako treba.

I treća, posljednja stvar je ako komadići keratina vire iz vaših stopala i propadaju pred vašim očima. To znači da vam nokti na nogama postaju lomljivi i svaka dlaka koju imate na stopalima otpada.

Ako imate ove znakove upozorenja, onda bi to mogla biti indikacija “tihog ubice” koji može okončati život, a da to nije vrlo očigledno – kolesterol.

Visok holesterol može dovesti do toga da razvijete nešto poznato kao bolest perifernih arterija (PAD).

Prema NHS-u (Nacionalnoj zdravstvenoj službi Engleske), to je uzrokovano nakupljanjem masnih naslaga holesterola i drugih supstanci u arterijama nogu, koje ih čine užim što znači da manje krvi može dotjecati do vaših nogu.

Pokušaj da se borite protiv ovog “tihog ubice” je težak, ali zdrava ishrana, pokušaji da smršate ako imate višak kilograma i smanjite konzumaciju alkohola, karta su za zaustavljanje pogoršanja.

Najbolje stvari koje možete učiniti je redovno vježbanje i izbjegavanje pušenja koje je jedno od glavnih uzročnika pogoršavaju vašeh holesterol.

Ako tokom vježbanja i dalje osjećate ponavljajući bol u nogama to je siguran signal kako je vrijeme da posjetite ljekara i informišete se o tome šta se dešava.

Nastavi čitati

Najčitanije