Connect with us

BiH

Bradara: Uvođenje SDA u vlast izgleda kao nemoguća misija

Published

on

Lidija Bradara, predsjednica Federacije BiH u Dnevniku D govorila je o novoj poziciji, ali i svim obavezama. Osvrnula se i na saradnju sa Igorom Stojanovićem (SDP), ali i Refikom Lendom (SDA).

“Imam komunikaciju sa kolegama. Jučer sam srelu kolegu Lendu na Zastupničkom domu, prije par dana sam se čula i sa kolegom Stojanovićem. Mislim da će ta saradnja biti ok.”

Ističe da dogovori o formiranju Vlade FBiH još nisu okončani.

“Pozvala sam kandidata za predsjednika Vlade gospodina Nikšića na razgovor, potom smo nakon dva dana imali sastanak sa predsjednikom Čovićem gospodin Nikšić i ja. Dogovorili smo jedan hodogram aktivnosti, otvorili neka pitanja vezana za resore. Početkom sljedećeg tjedna bi trebao biti konačan sastanak. Mi imamo utvrđena programska načela, smjernice, sad samo treba dogovoriti konačna imena, konačnu podjelu resora, ispeglati taj dogovor koji treba biti kompletan i naravno dostaviti imena. Ta imena još nisam dobila.”

Bradara navodi da je to proces koji treba trajati.

“Budući da je na strani drugog partnera Hrvatska demokratska zajednica okupljena sa strankama HNS-a pa mi već unaprijed imamo dogovorena neka rješenja i načela, međutim ipak je tamo osam partnera koji moraju dogovoriti neke stvari. Vjerujem da ćemo to tijekom sljedećeg tjedna sve finalizirati.”

Pojašnjava da je puno toga dogovoreno, ali “dogovoreno je kada je sve dogovoreno”.

“Vlada FBiH će biti imenovana u ustavnom roku. Moj prijedlog će otići sigurno prije isteka roka od 30 dana, ali kada će biti imenovana u Zastupničkom domu to ne ovisi samo od mene.”

Predsjednica FBiH kaže da ne zna kako će Refik Lendo u konačnici postupiti.

“Možete to tumačiti na razne načine, ali to će se u konačnici zvati jednim jedinim imenom, a to je blokada.”

SDA u ovom trenutku nikome u BiH nije partner

O eventualnoj novoj intervenciji Christiana Schmidta kaže:

“Ja mislim da u BiH su najbolje odluke koje donose domaće institucije i trebamo težiti da sve i jedno rješenje bude naše domaće rješenje. Mislim da smo i došli u ovu situaciju i te ovisnosti o međunarodnoj zajednici, da naš i evropski put i naša pravna država, sve stoji jer neko u BiH čeka da nam neko ponudi neka bolja rješenja od onih koja mi sami možemo napraviti u BiH. Ja sam svjedokom da sve ono što se domaći političari dogovore je nešto što je trajno i što je dobro za BiH. HDZ nikad nije niti prizivala niti se radovala odlukama visokih predstavnika jer one su uglavnom uvijek išle na štetu hrvatskog naroda. Nadam se da ćemo pokušati postići dogovor unutar naših institucija.

Naš Ustav i Ustav FBiH su zreli za jednu široku raspravu, konsenzus, viziju budućnosti BiH koju bi mogli donijeti domaći političari unutar institucija BiH. Mislim da su to onda dugoročno dobra rješenja za BiH. Ovo što Trojka priziva intervenciju visokog predstavnika, ja ne znam niti sadržaj, čujem o čemu se govori, ali u svakom slučaju mislim da dugoročna i trajna rješenja na takav način ne bi bile dobre niti za Hrvate, ali ni za jedan narod niti građane BiH.”

HDZ ne vodi razgovore sa SDA

Navodi Bradara da u ovom trenutku uvođenje SDA u vlast izgleda kao nemoguća misija.

“Budući da SDA nema niti partnere niti razgovara sa bilo kim ozbiljno o sudjelovanju u vlasti, osim tog nekog uvjetovanja. Tako da treba pustiti vremenu da vidimo kako će se stvari odvijati i u kojem smislu će se SDA eventualno pojaviti kao neki partner. Oni u ovom trenutku nikome u BiH nisu partneri.”

Bradara tvrdi da HDZ ne vodi nikakve razgovore sa SDA, ni formalne ni neformalne.

Bradara ističe da postoji čvrsta parlamentarna većina i u Zastupničkom i u Domu naroda.

“Ona je čak izraženija u Domu naroda, kao nikada do sada. I SDA se ponaša kao opozicija”, kaže Bradara.

Jedini kandidat za predsjednika Vlade FBiH je Nermin Nikšić

Kada je u pitanju premijerska pozicija kaže da je to stvar političkog dogovora.

“Gospodin Nikšić je kandidat za predsjednika Vlade Federacije i s njim i obavljam razgovore. Ja drugog kandidata niti sam vidjela u eteru niti poznajem niti prepoznajem drugog kandidata za predsjednika Vlade.”

Na pitanje zašto Federalni parlament ne radi iako većina postoji, Bradara odgovara: “Federalni parlament radi, međutim Federalnom parlamentu zakone u proceduru šalje Federalna vlada koja je već četiri godine u tzv. tehničkom mandatu. Niti možete imati komunikaciju sa Vladom Federacije koja vam šalje zakone koje ona kreira kao politiku, a niti su se još uvijek stvorili uvjeti da nova parlamentarna većina izabere novu Vladu FBiH. U ovom trenutku se na razini BiH događa i jedan set socio-ekonomskih reformi, čeka nas puno životnih pitanja koja moramo rješavati. Bojim se da Vlada FBiH u tehničkom mandatu, ako do sada nije mogla riješiti te probleme, mislim da ih ne može riješiti ni u ova tri mjeseca. Mislim da će se to itekako brzo vidjeti kada se formira nova Vlada Federacije koja su to nova pitanja koja treba riješiti.”

Naglašava da je Vlada FBiH, u kojoj je i HDZ, desetkovana.

“Imali smo i nekoliko smrtnih slučajeva unutar te Vlade. Ona nije kompletna, nije potpuna i moramo znati da u Vladi FBiH, u najboljem slučaju, HDZ ima šest od 17 ruku. Malo toga možete kreirati ako nemate kapacitet koji možete provoditi kroz politike.”

Smatra da se sa poslodavcima i sindikatima mora voditi dijalog jer je to ekonomski dijalog.

“Bez toga ne možete provesti nijednu reformu u BiH.”

Prioritet će biti poboljšanje životnih uvjeta grđana

O fomiranju vlasti u HNK-u i SBK-u pojašnjava: “Svi kantoni su povezani sa Federalnom vladom. I uvijek se čekala uspostava federalne vlasti i onda se išlo na kantonalne razine kako bi se situacija preslikala. Mislim da će po formiranju Federalne vlade jako brzo uslijediti i imenovanje vlada koje nisu do sada imenovane u Federaciji”.

Ističe da će joj prioriteti biti poboljšanje životnih uvjeta svih stanovnika FBiH.

“Moramo žurno provesti reforme koje se tiču života svakog čovjeka. Gospodin Stojanović ima slične stavove, dok gospodin Lendo ima drugačiji pogled na cijelo funkcioniranje i cijelu vlast u Federaciji.”

“Jučerašnju sjednicu Zastupničkog doma sam doživjela kao točku na temu mojih izjava o Darku Kordiću i želim da ta točka ostane”, zaključila je Bradara.

BiH

Dodik: Јasenovac najveći podzemni grad koji imamo, tu je stradalo 500.000 Srba

Published

on

By

“Јasenovac je najveći podzemni grad koji Srbi imaju”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

“Masovno su ovdje ubijali i zato su govorili da je ovo logor u koji su mogli svi da stanu”, rekao je Dodik.

Dodik je u Donjoj Gradini naveo da je “ovo mjesto sveto jer su ga učinili naši mučenici, njih 700.000 koji su ovdje mučki ubijeni na 57 načina koji su sinonim za mučenje”.

Dodao je da je ovaj grad uzdignut “na patnji i uzdasima 700.000 stradalih od čega je 500.000 Srba”.

“Ponovo smo ovdje da se molimo za njihove duše. I da im kažemo da nismo zaboravili zlo, i da znamo šta je Nezavisna država Hrvatska. Da znamo za planove koje su provodili ili htjeli i proveli ih. A to je da jednu trećinu pobiju, da jednu trećinu rasele i jednu trećinu pokatoliče. U tome su uspijevali, nisu prekidali”, istakao je Dodik.

Podsjetimo, u prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije u Donjoj Gradini obilježen je Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsjednik privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, ministri u Vladi Srbije i drugi zvaničnici.

Nastavi čitati

BiH

Dodik se povlači: Najavio izbore po Schmidtovim pravilima, “osamostaljenje” RS-a više ne spominje

Published

on

By

Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da zbog procedura Izborni zakon Republike Srpske neće stupiti na snagu u narednih mjesec dana i da će morati prihvatiti izlazak na izbore iako nije isključio da pokuša sa opstrukcijom rada CIK-a i time odgodi izbore.

“Nismo uspjeli u rokovima, moraćemo se prijaviti na ove lokalne izbore čekajući da vidimo sudbinu našeg zakona. Vjerovatno ćemo u iznudici prihvatiti izlazak na izbore. Ali ako to bude moguće, prebacit ćemo se na primjenu našeg zakona, koji propisuje da prestaju da važe prava da Centralna izborna komisija BiH u Republici Srpskoj sprovodi izbore”, rekao je Dodik.

On je napomenuo da su za dvije godine i Opšti izbori, koje će RS navodno provesti po entitetskom zakonu.

“Postoji, doduše, i drugi način – da napravimo opstrukciju i sačekamo usvajanje našeg zakona pa izbore održimo na proljeće. Ne bi bio prvi put da se izbori odgode”, rekao je Dodik za “Politiku”.

Na pitanje da li zna kako će se završiti sudski proces koji se vodi protiv njega zbog nepoštovanja odluka Christiana Schmidta, odgovorio je da se samo Srbima presuđuje masovno, a drugima na nivou karikature.

“To je nelegalni inkvizicijski sud, na koji odlazim kako bih pokazao njegov besmisao. Moje i finansije moje porodice provjeravali su u 48 zemalja svijeta, gledali su svaki račun, čak i one za hotel. I sve se svelo na to da mi sude zato što ne poštujem Schmidta”, rekao je Dodik.

Zvaničnici Republike Srpske su mjesecima tvrdili da će provesti lokalne izbore na bazi novousvojenog Izbornog zakona RS-a koji nije prošao sve procedure te samim tim nije stupio na snagu.

Od velikih najava da će državnu nadležnost da provodi izborni proces ograničiti, nelegalnim prebacivanjem ovlasti na entitet, čini se nije ostalo više od obećanja da bi mogao nešto uraditi u budućnosti.

Da stvar bude gora za Dodika, on je sve ove najave dodatno začinio porukama da će krenuti u “proces osamostaljenja” entiteta ako rezolucija o genocidu u Srebrenici bude usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. U ovom trenutku to više ne spominje.

Ne kreće se u proces osamostaljena tako što prvo prihvatite zakone visokog predstavnika kojeg ne priznajte. Povlačenje je vidljivo i u komentarima njegovih bivših saradnika.

Profesor Nenad Kecmanović je to pokazao komentarom u kojem spominje kako će “bošnjačke komšije” promijeniti svoju politiku kad Amerikanci budu dovoljno slabi.

“Ne treba imati iluzije da će bošnjačke komšije nešto promijeniti dok SAD ne budu dovoljno slabe ili dok im Donald Trump ne javi da ne računaju da će američki nosač aviona uploviti u Neumski kanal”, rekao je Kecmanović.

U prevodu, iz perspektive dominirajuće srpske politike, potrebno je sačekati bolja vremena.

Nastavi čitati

BiH

Sve više mladih porodica doseljava u bh. grad: Vrtić 90 KM, besplatan prevoz za učenike… (VIDEO)

Published

on

By

Zahvaljujući demografskim mjerama, ovaj grad je prošle godine prvi put nakon dugo godina konačno zabilježio pozitivan prirodni priraštaj

Činjenica je da se u Ljubuški doseljavaju mlade porodice iz drugih hercegovačkih općina i gradova, a i drugih država, a razlog su brojne demografske mjere koje ovaj grad nudi posljednih godina. Cilj lokalnih vlasti je da mladi koji žive u Ljubuškom ostanu ovdje i da im se olakša život, ali i da se privuku nove mlade porodice u ovaj grad, i u tome uspijevaju.

Ljubuški posljednih godina nudi brojne demografske mjere kako bi zadržao mlade ljude da ostanu ovdje. Između ostalog, nudi podršku za porodilje, dječji doplatak, subvencije vrtića, besplatan prevoz za učenike i podršku studentima.

Katarina Vištica je rođena Ljubušanka, no udajom se preselila u Mostar. Prošle godine se sa kćerkom i suprugom Mostarcem vratila u Ljubuški. Kaže da supruga nije bilo lako nagovoriti.

“Na što je on bio malo sumnjičav, govorio je ne znam mali grad, ovo ono, ali kad smo došli ovamo neće sad da ode”, priča Katarina.

Ona kaže da su uslovi za život u Ljubuškom mnogo bolji nego u Mostaru ili drugim sredinama. Njena porodica dobila je podršku pri kupovini prve nekretnine, a 11-godišnja kćerka, kaže, ima besplatne udžbenike i prevoz do škole. Uskoro očekuju i prinovu, a Ljubuški i Zapadnohercegovački kanton, daju značajne porodiljne naknade, kao i dječji dodatak. Svako rođeno dijete dobije 500 maraka, a svako treće i iduće dijete dobiva po 500 maraka svaki mjesec do sedme godine života.

Ljubuški ima i najjeftiniji vrtić u državi, s cijenom od 90, odnosno 100 maraka, a daje podršku i studentima, maturantima i penzionerima. Pokušavaju obuhvatiti sve kategorije društva kako bi im olakšali život, a posebno mlade, kako bi zaustavili njihov odlazak i privukli ih u Ljubuški.

“Vjerovatno su to razlozi zbog kojih nam dolazi sve više mladih porodica ne samo iz okruženja, nego i iz nekih drugih zemalja, tako smo imali u prošloj godini, i dvije porodice iz Njemačke, porodicu iz Švicarske, Francuske koji su se doselili i trajno žive kod nas jer njima je ovdje čist zrak, fina priroda, sigurnost o kojoj mi uopće ne razmišljamo koji živimo ovdje”, navodi gradonačelnik Ljubuškog Vedran Markotić.

“Mogla sam otići, bilo je tu razmišljanja hoćemo li, ne bi, ali ipak ostali smo, probali smo, i svidjelo nam se, dobro nam ide hvala Bogu. Poručila bih svima neka dođu, neka se bore, jest u početku teško, ali svaka prepreka ako imate podršku, se pređe”, dodaje Katarina Vištica.

Zahvaljujući demografskim mjerama, Ljubuški je prošle godine prvi put nakon dugo godina konačno zabilježio pozitivan prirodni priraštaj, kaže gradonačelnik. Navodi kako je cijeli Zapadnohercegovački kanton usmjeren ka demografskoj politici, i da bi takav primjer trebale slijediti i druge sredine, jer je to jedini način da mladi ostanu u našoj zemlji.

Nastavi čitati

Najčitanije