Cazin
Cazin: Obnova najvećeg nacionalnog spomenika u BiH “zapela” na tenderima
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2024/12/stari-grad-ostrozac.webp)
Preživio je vijekove, gostio vojske i vojskovođe, sa njega je najljepši pogled na kanjon Une, a danas, na raskršću dvije države, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u ruševnom stanju čeka na obnovu.
Tri tendera za restauraciju dvorca Lothara von Berksa u Cazinu, na krajnjem sjeverozapadu BiH su propala, a po izjavama nadležnih, nema optimizma ni oko četvrtog, koji je u toku, piše Radio Slobodna Evropa.
Sve ponude koje su do sada pristizale bile su neprihvatljive.
Dvorcem koji je sastavni dio Starog grada Ostrožca, a koji je nacionalni spomenik, kroz historiju su prolazili hrvatski plemići, knezovi, age, grofovi, vitezovi, pjesnici, umjetnici.
Stari Grad Ostrožac i njegov dvorac je najveći nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, a tu titulu ima već 11 godina.
Mještanin koji živi u blizini ovog nacionalnog spomenika Rešid Sagrković za Radio Slobodna Evropa kaže kako se ne smije dozvoliti da dvorac propadne.
“Počelo je obrušavanje zidova, dvorac je u katastrofalnom stanju, čak postoje iz rata granate koje su nanijele ogromnu štetu, ni krov nije saniran”, kaže Sagrković za RSE
Do sada je u obnovu nacionalnog spomenika BiH, starog grada Ostrožac, uloženo oko pola miliona maraka (oko 250.000 eura). No, to nije ni izbliza dovoljno da, mjesto koje posjećuju i brojni turisti, ponovo zablista.
Zašto tenderi ‘padaju’?
U dosadašnjim postupcima javnih nabavki, koje se odnose na radove rekonstrukcije dvorca Lothara von Berksa, utvrđeno je da su ponude bile neprihvatljive u pogledu dostavljene dokumentacije i ponuđene cijene ponuđača, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE), Nermin Ogrešević, gradonačelnik Cazina u kojem se ovaj nacionalni spomenik i nalazi.
Ogrešević dodaje da je u prva dva puta postupka javna nabavka poništavana iz razloga što su dostavljene ponude bile iznad procijenjene vrijednosti.
Treći put, kaže, jer ponuđači uz ponudu nisu dostavili obaveznu bezuslovnu bankarsku garanciju kojom bi garantovali i ozbiljnost ponude.
“Radi se o specifičnim radovima čiji je rok izvođenja 24 mjeseca od dana uvođenja izvođača u posao, a zbog obaveze posjedovanja ovlaštenja nadležnog ministarstva za izvođenje radova zaštite, konzervacije i rehabilitacije nacionalnih spomenika, mali je broj firmi registriranih u BiH koje ispunjavanju uslove. Na području Unsko-sanskog kantona trenutno nemamo ni jednu takvu firmu registriranu”, kaže Ogrešević za RSE.
Iz Zavoda za zaštitu nacionalnih spomenika, koji djeluje pri Federalnom ministarstvu kulture i sporta, navode u odgovoru za RSE da se na prva dva tendera prijavila jedna firma, dok su se na treći prijavile dvije firme.
Trenutno je za obnovu dvorca urađen glavni projekat. Nabavka koja je u toku podrazumijeva zamjenu krova na dvorcu, međuspratnih konstrukcija i vanjske stolarije.
U Bosni i Hercegovini postoje četiri firme koje izvode radove rekonstrukcije na nacionalnim spomenicima, kaže za RSE Ermin Beganović, direktor Centra za kulturu i turizam grada Cazina, koji upravlja ovim nacionalnim spomenikom.
Dodaje da je dvorac u najlošijem stanju i da je njegova obnova ujedno i najskuplja.
Trenutna procijenjena vrijednost ovih radova je veća od četiri miliona maraka (oko dva miliona eura).
“Nažalost, odbijamo ponude koje su za nekih 40 do 50 posto veće u odnosu na procijenjenu vrijednost. U tom slučaju javna nabavka se mora poništavati, jer nije moguće u suštini takvog ponuđača odabrati. Čak, ni materijal za obnovu dvorca nije problem. U našem centru imamo originalne dijelove koji se odnose na stolariju, imamo i uzorke koji se odnose na krovni pokrivač. Ovdje je najveći problem što imamo samo četiri licencirane firme, a te firme su, uglavnom, stacionarane u Sarajevu, Konjicu i Mostaru”, kaže Beganović za RSE.
Tenderskom dokumentacijom propisani su minimalni uslovi koje zainteresirani ponuđači, a kasnije i izvođači, moraju ispunjavati a to je da imaju ovlaštenje nadležnog ministarstva za izvođenje radova i iskustvo iz oblasti visokogradnje.
Prema postojećim propisima, za obnovu nacionalnih spomenika u BiH zadužene su vlade dva bh. entiteta (Federacija BiH i Republika Srpska) i Brčko distrikt, kao zasebna administrativna jedinica u BiH.
Odobrenje za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnih spomenika izdaje Federalno ministarstvo prostornog uređenja.
Obnova dvorca kompleksan i skup posao
Dvorac i cjelokupna cjelina starog grada predstavljaju i historijsku riznicu BiH, jer svjedoče o raznim epohama kroz koje je građen- srednjem vijeku, te Osmanskom i Austrougarskom periodu.
I upravo taj historijski momenat znatno komplicira njegovu obnovu, kaže Adnan Kaljanac, profesor arheologije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.
“Ako se ide na to da se dvorac uradi onako kako i izgleda, onda tu trebaju stručnjaci i za srednji vijek, Osmanski period, moraju se uraditi arheološka istraživanja kojim bi se utvrdilo gdje su i u kojim fazama rađeni i pravljeni arhitektonski zahvati na ovom objektu. Sve to evidentirati i dokumentirati, i to je neki proces koji bi trajao i par godina, da bi se nakon toga pristupilo terenu, da se krene sa radovima”, kaže Kaljanac za RSE.
Dodaje i da je prilično komplicirano doći do materijala za ovakav objekat.
“Ako težite da napravite autentični malter, kod nas je jako teško doći do takvih materijala koji omogućavaju autentičnost, zato što mi nemamo adekvatnu proizvodnju i onda sve morate da uvozite. Sad za obnovu jednog takvog dvorca, tu se radi o velikim količinama materijala koji bi podlijegale međunarodnim nabavkama”, kaže Kaljanac.
Dodaje i da procijenjene vrijednosti, uglavnom, nisu u skladu sa stanjem na tržištu i da četiri miliona maraka, koliko je planirano za obnovu dvorca, nije dovoljno.
“Morate poznavati stanje temelja da biste stavili određenu količinu na krov i prema stanju tih temelja izabrati koju građu ćete koristiti i kakvu, da li ta građa zadovoljava fizičke izdrživosti krova. Sve to košta. Generalno, kad kažemo četiri miliona to zvuči jako puno. Ako se radi po modernom standardu, od ta četiri miliona, veliki dio tog novca odlazi samo na utvrđivanje stanja izdržljivosti, pa izrade projektne dokumentacije i onda u sve to uklopiti još fizički rad”, kaže Kaljanac, te dodaje da Evropa ulaže značajna sredstva u konzervaciju i restauraciju takvih objekata.
“Naprimjer, samo održavanje obnovljenog manjeg objekta u Francuskoj košta četiri miliona maraka”, navodi on .
Bosna i Hercegovina ima više od 900 dobara koji su proglašeni nacionalnim spomenicima.
Za svaki od njih, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH utvrdila je mjere zaštite. Tako, primjerice, nije dozvoljeno rušenje, niti bilo kakvi radovi, osim onih propisanih odlukom o proglašenju nacionalnim spomenikom.
U obnovu spomenika do sada uloženo pola miliona maraka
Stari grad Ostrožac proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine 2013. godine.
Nacionalni spomenik čine srednjovjekovna utvrda, utvrda iz osmanskog perioda, dvorac Lothara von Berksa i zbirka skulptura.
“Treba ga obnoviti, tu ima i soba, malo naroda zna da je tu bio restoran, kad je mogao prije 50 godina raditi restoran što ne bi mogao i sad”, kaže mještanin Ostrožca, Asmir Burzić.
Na obnovi ovog najvećeg nacionalnog spomenika u proteklom periodu realizovano je nekoliko značajnih projekata manje vrijednosti.
Kako kaže gradonačelnik Cazina, trenutno se radi na izradi glavnog projekta rekonstrukcije tabija, zidina i srednjovjekovnog dijela starog grada.
Također, značajan je i projekat koji je u toku, a odnosi se na izgradnju ekološkog sanitarnog čvora koji će biti završen do kraja ove godine.
U toku je i javna nabavka za novi objekat suvenirnice i kafe bara.
Federalno ministarstvo prostornog uređenja sudjelovalo je u obnovi nacionalnog spomenika Stari grad Ostrožac 2016., 2023. i 2024. godine u iznosima od ukupno 160 hiljada maraka (oko 80 hiljada eura).
Jedan projekat iz 2016. koji se odnosio na hitnu sanaciju na dvorcu je završen, dok su ostala dva u fazi realizacije, kažu iz Ministarstva za RSE.
I zavoda za zaštitu spomenika Federacije BiH navode i da su u posljednjih 28 godina na dvorcu Lothara von Berska vršene samo hitne intervencije na sanaciji najugroženijih dijelova, s ciljem zaštite od daljeg propadanja.
Na bedemima starog grada Ostrožac su se parcijalno vršili konzervatorsko-restauratorski radovi.
Inače, u posljednje tri godine zabilježeno je više od 40 hiljada turista koji su posjetili dvorac.
Cazin
Nesreća na radu u Cazinu: Kran teško povrijedio radnika
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/kran.jpg)
U Cazinu se dogodila nesreća na radu u kojoj je povrijeđen jedan radnik tokom izvođenja građevinskih radova na stambenoj zgradi.
Prema prvim informacijama, do nesreće je došlo kada je kran, usljed nepredviđenih okolnosti, prignječio nogu radnika. Na lice mjesta brzo su stigle medicinske ekipe, a povrijeđeni je hitno prevezen u Dom zdravlja Cazin, gdje mu je ukazana liječnička pomoć, piše Dijasporainfo.
Kako saznajemo iz ove zdravstvene ustanove, radnik je zadobio teže povrede u predjelu desne noge, ali srećom, nije životno ugrožen.
Nadležne službe vrše uviđaj kako bi se utvrdile tačne okolnosti nesreće.
Cazin
Mirna 24 sata u Cazinu, policija i vatrogasci bez intervencija
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2024/12/cazin.jpg)
U posljednja 24 sata na području Grada Cazin zabilježeni su sljedeći događaji i pojave:
- Policijska stanica Cazin:
- Krivična djela: Nema detalja o prijavljenim krivičnim djelima.
- Javni red i mir: Nema specifičnih izvještaja.
- Saobraćajna nezgoda: Nema dodatnih informacija o saobraćajnim nesrećama.
- Profesionalna vatrogasna jedinica Cazin: Bez intervencija
Hitna služba: Pregledi: 78 obavljenih pregleda.
- Povrede: Zabilježen je jedan slučaj povrede.
- Korištenje saniteta: Jedan slučaj transporta ili pomoći.
- Vodosnabdijevanje: Snabdijevanje vodom je uredno, bez poteškoća.
- Elektrosnabdijevanje: Dana 4. februara 2025. godine planiran je prekid u snabdijevanju električnom energijom za trafo-područje Majetići, u vremenu od 08:00 do 15:30 sati.
- Komunalne usluge: Odvožnja komunalnog otpada vrši se prema redovnom rasporedu.
Cazin
Dešavanja u Cazinu u protekla 24 sata
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/Screenshot-Capture-2025-02-03-09-10-26.png)
U posljednja 24 sata na području Grada Cazin zabilježeni su sljedeći događaji:
- Policijska stanica Cazin: Zabilježen je jedan incident u vezi s narušavanjem javnog reda i mira. Došlo je do svađe, vike, galame i drskog ponašanja između dvije osobe u Stijeni, u 10:30 sati.
- Saobraćajna nesreća: Nema detalja o konkretnom slučaju, ali se spominje u izvještaju.
- Vatrogasna intervencija: Profesionalna vatrogasna jedinica Cazin imala je 341 pregleda, 9 povreda, a korištenje saniteta bilo je potrebno.
- Vodosnabdijevanje: Snabdijevanje vodom je uredno.
- Elektrosnabdijevanje: Dana 03.02.2025. godine planiran je prekid snabdijevanja električnom energijom za trafo-područja Jusanovići i Kapići, u vremenu od 08:00 do 15:30 sati.
- Komunalne usluge: Odvožnja komunalnog otpada obavlja se prema planiranom rasporedu.
Toliko za proteklih 24 sata.
Cazin
U Cazinu postavljeno preko 200 saobraćajnih znakova, uključujući prve solarne maxi radare u USK
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/476084865_1158794669136319_4105787652293299181_n.jpg)
U Cazinu je postavljeno preko 200 saobraćajnih znakova i opreme, uključujući prve solarne maxi radare u USK.
Uskoro stižu i solarni katadiopteri za sigurnije pješačke prijelaze.
Upravitelj Jasmin Hodžić najavljuje nastavak poboljšanja cestovne infrastrukture.
Cazin
Kreće obnova čuvenog dvorca na Ostrošcu: Nacionalni spomenik BiH dobija novo ruho
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/W-1140563-1235.webp)
Protekle sedmice u kabinetu gradonačelnika Cazina Nermina Ogreševića potpisan je ugovor o rekonstrukciji dvorca Lothara von Berksa, koji se nalazi u sastavu nacionalnog spomenika Stari grad Ostrožac. Vrijednost ugovorenih radova iznosi nešto više od četiri miliona maraka, a cilj projekta je dovesti ovaj objekat u funkcionalno stanje.
Bogatija ponuda
Stari grad Ostrožac proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine 2013. godine i čine ga srednjovjekovna utvrda, utvrda iz osmanskog perioda, dvorac Lothara von Berksa i zbirka skulptura. Ogrešević je istakao važnost ovog projekta za grad i širu regiju. Ostrožac je jedna od glavnih turističkih atrakcija Cazina, ali i cijelog Unsko-sanskog kantona.
– Prva faza obnove dvorca je svakako velika i značajna investicija, ali smo morali krenuti u njenu realizaciju, s obzirom na to da će time dvorac dobiti upotrebnu vrijednost, biti valjano iskorišten i tako uveliko podići turističku ponudu Cazina i šire regije, kazao je Ogrešević.
Ugovor je potpisan s preduzećem Dola d. o. o, a rok za završetak radova su 24 mjeseca od dana uvođenja. Rekonstrukcija uključuje temeljitu obnovu i uređenje dvorca kako bi se osigurali očuvanje i funkcionalnost za buduće generacije. Sve aktivnosti vodi i organizira Grad Cazin.
Centar za kulturu i turizam Cazina, koji upravlja ovim nacionalnim spomenikom, zadužen je za druge i manje projekte na Ostrošcu, a svi oni zajedno imaju isti cilj – da se ova atraktivna lokacija iskoristi na najbolji mogući način.
– Glavni projekt koji se tiče dvorca Lothara von Berksa u potpunosti vodi Gradska uprava, a što se tiče nas, imali smo nekoliko projekata koje smo aplicirali prema različitim fondovima i budžetskim sredstvima. Pri kraju je nabavka i instalacija ekološko-sanitarnog čvora i javnog toaleta, u toku je ugradnja dva kontejnera, gdje je namjena jednog da bude ugostiteljski objekat, a drugog – suvenirnica i mjesto za prodaju ulaznica. Potpisali smo i ugovor sa odabranom firmom za izradu projektno-tehničke dokumentacije za ostale dijelove starog grada, a obezbijedili smo i sredstva za arheološka istraživanja srednjovjekovnog dijela Starog grada Ostrožac, ispričao nam je Ermin Beganović, direktor Centra.
U Centru, dodaje Beganović, očekuju da poziv za arheologe bude raspisan u februaru.
– A to nam je vrlo važno, jer su u pitanju prva arheološka istraživanja koja se u suštini i vrše na ovoj lokaciji, napominje direktor.
Stari grad Ostrožac, smješten na stijeni koja dominira kanjonom Une, na oko 379 metara nadmorske visine, predstavlja jedan od simbola Bosanske krajine i svakako je jedan od najpoznatijih starih gradova u Bosni i Hercegovini, piše Oslobodjenje.
Bogata historija
Najstariji pisani trag o Ostrošcu datira iz 1321. godine, kada su knezovi blagajski Babonići kupili grad od Zagrebačkog kaptola. Nakon Babonića, grad je ušao pod vlast Hrvatinića, a kasnije je ugarski kralj Sigismund 1395. godine dao Ostrožac banu Vuku Vukčiću Hrvatiniću. Potom je Ostrožac prolazio kroz različite vlasničke promjene između Babonića i drugih vlasteoskih rodbina. Osmanska vlast definitivno je uspostavljena 1578. godine pod Ferhad-begom Sokolovićem, nakon čega je Ostrožac postao dio Ostrožačke kapetanije. Najpoznatija kapetanska porodica je Beširević, koja je vladala Ostrošcem više od 200 godina. Osman-aga Beširević proširio je utvrdu i izgradio kapetansku rezidenciju, poznatu kao begov konak, na mjestu današnjeg dvorca. Početkom 20. stoljeća, za vrijeme austrougarske uprave u BiH, lokaciju su kupili Lothar i njegova supruga Isabella von Berks, te su sagradili dvorac koji je danas predmet rekonstrukcije. Inače, Von Berks je, prije nego je postavljen za namjesnika u Bihaću, služio carsku državu kao gradonačelnik Brčkog i šef policije u Sarajevu.
Cazin
Servisne informacije: Dešavanja u Cazinu u protekla 24 sata
-
Magazinprije 7 dana
Bihać nestrpljivo iščekuje Amiru Medunjanin: ‘Homeland’ se traži sa svih strana
-
BiHprije 7 dana
Cvijanović o otkazivanju proslave na Ilidži: Je li ovo zahvalnost Sarajeva Srbiji?
-
BiHprije 7 dana
Dodik najavio odustajanje od reformi: “Trumpova politika obesmislila Evropsku uniju”
-
BiHprije 7 dana
Dodik o USAID-u: Oni su finansirali raspad BiH. I to su uspješno napravili, BiH nema šansu da preživi
-
Magazinprije 7 dana
Superkompjuter predvidio: Evo kada i zašto će doći do izumiranja ljudi
-
Magazinprije 7 dana
Brinete o zdravlju jetre? Počnite češće jesti ovih pet zdravih namirnica