Connect with us

BiH

Demografski podaci dramatično se mijenjaju: Hoće li u Federaciji BiH Bošnjaci uskoro činiti 80 posto stanovništva?

Published

on

Prema popisu stanovništva 2013. godine u Federaciji BiH živjelo je 70,4 posto Bošnjaka, 22,44 posto Hrvata, 2,55 posto Srba i 4,61 posto ostalih. Najnoviji podaci govore da se odnosi dramatično mijenjaju

 

Federalni zavod za statistiku objavio je Statistički bilten za 2022. godinu koji pokazuje trend pada broja stanovnika Federacije, a donosi i podatke o tome kako se negativni trendovi odražavaju na različite etničke skupine.

 

Prošle godine u Federaciji BiH rodilo se 16.538 djece u bračnim zajednicama i 1.327 djece u vanbračnim zajednicama. Među majkama koje su djecu rodile u braku, njih 12.898 izjasnilo se kao Bošnjakinje, 2.579 kao Hrvatice, 104 kao Srpkinje, dok ih 957 pripada različitim kategorijama ostalih. Za djecu rođenu u vanbračnim zajednicama podaci nisu objavljeni.

Drugim riječima, među novorođenom djecom Bošnjaka je približno 78 posto, Hrvata 15,6 posto, Srba 0,6 posto te ostalih 5,8 posto. Da bismo znali šta ti podaci otkrivaju, potrebno ih uporediti s posljednjim popisom stanovništva. Prema popisu stanovništva obavljenom 2013. godine u Federaciji BiH živjelo je 70,4 posto Bošnjaka, 22,44 posto Hrvata, 2,55 posto Srba i 4,61 posto ostalih.

U prošloj godini u Federaciji BiH umrlo je 23.187 osoba: Bošnjaka 16.000, Hrvata 5.559, Srba 975 i ostalih 653. Procentualno gledano među umrlima je 69 posto Bošnjaka, 24 posto Hrvata, 4,2 posto Srba i 2,82 posto ostalih.

Među 11.038 zaključenih brakova 2022. godine Bošnjaci sudjeluju za 78,5 posto, Hrvati sa 14,2 posto, Srbi sa 0,9 posto te ostali sa 6,4 posto.

Treba kazati da su slične demografske promjene već godinama prisutne. Međutim negativni prirodni priraštaj očigledno nije jednakomjerno raširen u Federaciji BiH. Premda je sve manje stanovnika svih etničkih grupa, vidljivo je da su u najtežoj situaciji Srbi, čiji je broj od posljednjeg popisa stanovništva drastično smanjen u Federaciji BiH. Procjenjuje se da je prirodnim putem, dakle bez iseljavanja, broj Srba sa 56.550, koliko ih je popisano 2013. godine, smanjen za približno 20 posto.

Uporede li se procenti rođenih i umrlih s popisom stanovništva iz 2013. godine, očito je da je kod Bošnjaka i u kategoriji ostalih došlo do znatnog procentualnog rasta među novorođenim, a kod Srba i Hrvata evidentan je procentualni pad među novorođenim i procentualni rast broja umrlih.

(TBT/DEPO PORTAL/ad)

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije