Connect with us

BiH

Dodik stalno prijeti otcjepljenjem, ali iza tih snova stoji mračna realnost: “Znate li šta bi se dogodilo za samo sedam dana?!”

Published

on

Milorad Dodik je u problemima. Velikim

Milorad Dodik već godinama govori o odcjepljenju od Bosne i Hercegovine, a to se čini i jasnim ciljem sadašnje vlade u Banja Luci. No ekonomisti upozoravaju kako bi to i gospodarski bilo samoubojstvo.

Prilikom ponovnog izbora za predsjednika svoje stranke SNSD Milorad Dodik je još jednom najavio kako će “inicirati sporazum o mirnom razlazu Federacije BiH i RS” jer je “srpsko ujedinjenje krajnji cilj SNSD-a”.

Ekonomski stručnjaci misle drugačije, a ne vjeruju da bi to bilo i od koristi za stanovnike tog entiteta. Admir Čavalić, ekonomski analitičar i predsjednik Odbora za ekonomsku i financijsku politiku u Zastupničkom domu Parlamenta FbiH smatra kako je odcjepljenje RS-a “nemoguć scenarij jer entiteti za to nemaju pravnih mehanizama” i kako bi to neminovno doveo do ponovnog oružanog sukoba i “iznimnim ekonomskim štetama, posebno za entitet RS”.

“Zaustavila bi se ekonomska perspektiva, ne samo RS, već i dijela regije Zapadnog Balkana. Gubi se desetljeće rasta, slično kao i tijekom ‘90-tih godina”, misli Čavalić. “Ovi pokušaji mogu utjecati na daljnju ekonomsku izolaciju RS-a, što i sad stvara probleme, posebno u pitanju razvoja temeljne infrastrukture.” On podsjeća kako je BiH ionako manje razvijena europska zemlja koja ne može napredovati bez inozemne podrške kroz projekte, kredite itd, piše DW.

Problem je već i sam novac

S druge strane, i za stanovnike Republike Srpske bi bio problem već i novac kojeg sad imaju u džepu: “Pokušaj narušavanja nacionalne valute značilo bi potencijalno siromaštvo od 50% i više posto za običnog građanina u RS. Tko je relativno bio bogat ili pripadao srednjoj klasi, a bez pokrića u inozemnim valutama, preko noći mogao bi završiti na prosjačkom štapu”, procjenjuje ovaj ekonomist. Već i zbog toga odcjepljenje RS smatra kao „nemoguć scenarij”.

“Ono što je moguće je pokušaj postizanja regionalne autokracije s većim ovlastima. Sve se više spominje ‚kiparski scenarij‘. I tada bi najveću cijenu platili građani i privrednici RS-a jer ostaju izvan EU/globalnih ekonomskih tokova”, smatra. A podsjeća i na realnost u ovoj Dodikovoj tvorevini: “Najveći izazov je dužnička kriza. To je ocijenio i MMF. Entitetski budžet treba skoro milijardu KM do kraja godine, što će se pokušati osigurati rastom domaćeg i inozemnog duga. Sljedeća godina je također izazovna. Još uvijek postoji potencijal zaduživanja, ali je cijena veća i sve teže će doći do priznatih kreditora uslijed blagog političkog pritiska izvana”, ocjenjuje Čavalić.

 

 

Ipak zaključuje kako RS neće bankrotirati, ali da će sve teže ispunjavati preuzete obveze, a upitnim smatra unaprjeđenje javnih usluga – zdravstva, obrazovanja, socijalne zaštite itd.

“Iluzija u koju ne vjeruje niko”

Ekonomist Igor Gavran također smatra kako je RS već u nezavidnoj situaciji jer se i pri rekordnom proračunskom prilivu sve češće zadužuje po nepovoljnijim uslovima, a vraćanje dugova postaje sve teže. Navodi nedavnu situaciju kad je zbog pomirenju obveza temeljem duga na Bečkoj burzi došlo do kašnjenja redovitih proračunskih obveza pa i isplata plaća.

On povlači usporedbu i s Brexitom gdje je čak i neusporedivo snažnije britansko gospodarstvo pretrpjelo goleme gubitke odlaskom iz europskog tržišta: “Očekivati da minijaturni entitet, mikroskopskog ekonomskog potencijala, ionako slabe ekonomije kao što je BiH, može brzo i uspješno neovisno funkcionirati je potpuna iluzija u koju vjerojatno ne vjeruju ni oni koji ju deklarativno zagovaraju”, pojašnjava on.

Osvrće se i na suspenziju projekata financiranih od Njemačke, ali i drugih država kao i svojevrsno stavljanje RS na ‘crnu listu’, što je umanjilo atraktivnost za strana ulaganja i povećalo percepciju rizika za potencijalne ulagače.

BiH

Čović “pogurao” HDZBiH s 1.500 KM, Dodik za SNSD nije izdvojio ništa

Published

on

By

SNSD predao finansijski izvještaj CIK-u, iako je predsjednik ove stranke javno izjavio da ne priznaje ovaj sastav CIK-a. Dvije firme su finansirale HDZBiH

Koalicioni partneri na nivou države, SNSD Milorada Dodika i HDZBiH Dragan Čovića, kao i većina stranaka, predali su Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH svoje finansijke izvještaje za 2023. godine.

Kada je riječ o SNSD-u, zanimljivo je da je to i ova stranka učinila iako je njen lider više puta javno osporio legitimitet CIK-a, a sve zbog aktuelnog sastava ove institucije u kojoj nisu kadrovi njegove stranke.

Prihodi SNSD-a

Ukupni prihodi SNSD-a u 2023. godini iznosili su 2.554.728 KM, a od toga iz budžeta 2.003.703 KM. Po osnovu članarina prikupljeno je 507.725 KM, a finansijski prilozi fizičkih lica 270 KM. Prihodi od imovine iznosili su 3.600 KM, a prihodi od poklona 495 KM. Ostali prihodi iznosili su 38.944 KM, piše Fokus.

Kada je riječ o prilozima fizičkih lica navedene su samo dvije uplate i to Petra Bilčara od po 135 KM. Bilčar je aktuelni zamjenik direktora Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH. Kada je riječ o rashodima, služba SNSD-a je navela kako je lani na troškove reklame i propagande uplaćeno 106.709 KM

Prihodi HDZ-a

Ukupni prihodi HDZ-a BiH u izvještajnom periodu iznosili su 2.552.980 KM od čega 2.250.060 KM iz budžeta. Prilozi pravnih lica iznosili su 30.400 KM, a pokloni 2.008 KM.

Prihodi SNSD-a

Kada je riječ o prilozima fizičkih lica, u dokumentaciji je vidljivo da je prilog od 1.500 KM dao i sam predsjednik stranke Dragan Čović. Nabrojani su i drugih funkcioneri stranke koji su donirali, poput, Bariše Čolaka (4.000 KM), Jelke Miličević (4.000 KM), Marine Pendeš (1.200 KM), Tomislava Marinovića (3.000 KM) i drugih.

Tabela finansijskih priloga HDZ-a

Kada je riječ o firmama koje su dale priloge za HDZ, spominju su dvije. Riječ je o firmama „Perčinović“ iz Tomislava grada (prilozi od 10.000 i 15.000 KM) kao i „Thermoflux“ Jajce (3.000 KM).

 

Nastavi čitati

BiH

Da li je “odzvonilo” Isacima: NES izvjestan partner u preslagivanju vlasti u FBiH?

Published

on

By

Javna je tajna da mnogi koji čine trenutnu koaliciju u Federaciji Bosne i Hercegovine nisu oduševljeni postupcima i radom federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Rame Isaka. Sve su izraženije indicije da Trojka traži zamjenu, a ključnu ulogu bi mogao odigradi NES.
Pored internog nezadovoljstva unutar same Trojke, u Isaka po svemu sudeći nemaju povjerenje ni Amerikanci. Najbolji pokazatelj toga je nedavno saopćenje Ambasade SAD-a u BiH u kojem su ga žestoko kritikovali zbog svečanog dočeka Vahidina Munjića i Mustafe Selmanovića nakon puštanja na slobodu u sklopu akcije “Black Tie 2”Tada su naveli kako je šokantno je da je ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak proslavio povratak na posao službenika FUP-a koji su uhapšeni i koji se nalaze pod istragom za teška krivična djela, piše Klix.

Jedna od indicija da se NES približava Trojci je bilo “odazivanje” na skup političkih predstavnika Bošnjaka koje je organizovao lider NiP-a Elmedin Konaković.

Iako su sve opozicione stranke odbile prisustvovati ovom skupu, na njemu su se pojavili predsjednik kantonalnog odbora NES-a Mustafa Ružnić, kao izastupnik u Predstavničkom domu državnog parlamenta Jasmin Emrić.

Smjena Vlade USK je još jedna stavka koja bi mogla biti presudna pri preslagivanju vlasti. U decembru prošle godine je vlada koju je predvodio upravo Mustafa Ružnić smijenjena, a premijersku poziciju je dobio Nijaz Hušić (SDA). Također, u tom kontekstu treba uzeti u obzir i poziciju vlasti u USK te način da li bi NES i to pitanje uslovio pridruživanjem većini u FBiH.

Ukoliko bi se postigao dogovor, broj ruku koji ima NES u Predstavničkom domu Federacije BiH bi bio dovoljan da se izglasa nova vlada. Pet zastupnika koje ima NES bi mogli nadomjestiti glasove Arnela Isaka i Kenana Uzunovića, i eventualno tri zastupnika HDZ 1990.

U slučaju smjene Isaka potrebna je isključivo potvrda Predsjednika FBiH, u ovom slučaju Lidije Bradare (HDZ). Saglasnost potpredsjednika bi bila potrebna prilikom imenovanja novog ministra.

Hipotetički ukoliko jedan potpredsjednik ne bi dao odobrenje u prvom i drugom krugu glasanja u trećem bi mogao biti preglasan. U tom slučaju mogao bi iskoristi pravo veta za koje bi mu bilo potrebno 14 ruku (od mogućih 23) u Klubu Bošnjaka Doma naroda FBiH, no nije za očekivati da bi bilo koji od dva potpredsjednika, Refik Lendo (SDA) ili Igor Stojanović (SDP), opstruirali imenovanje novog ministra.

Matematika je jasna, da li će doći do preslagivanja Vlade BiH ovisi o više faktora, no sve bi moglo biti poznato veoma brzo, jer po svemu sudeći Isaci su vladajućima “preko glave”.

Nastavi čitati

BiH

Anel ušao u stan i ubio Emiru, pa se s djetetom zaključao u drugom stanu

Published

on

By

Oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva KS protiv Anela Bećirovića za krivična djela ubistvo, nasilje u porodici i nedozvoljeno držanje oružja.

Optuženi se tereti da je 12. novembra 2023. godine oko 21.45 sati, uprkos zabrani prilaska i prilikom predaje djeteta majci, s pištoljem ušao u stan koji je koristila Emira Maslan i ispalio jedan hitac u pravcu njene glave – usmrtivši je.

Nakon toga je optuženi s djetetom izašao iz stana. Dan poslije, dijete je držao zaključano u drugom stanu, potom, po dolasku policije odbio da otvori vrata.

Policijski službenici su nasilno ušli u stan i uhapsili ga.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Bećirović u sudnici

Istovremeno, oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole. Nakon potvrđivanja optužnice, postupajuća tužiteljica predložila je produženje pritvora optuženom, a za glavni pretres saslušanje 12 svjedoka, osam vještaka i izvođenje više od 80 materijalnih dokaza, saopćeno je iz Kantonalnog tužilaštva KS.

FENA

Nastavi čitati

Najčitanije