Connect with us

BiH

Dodik sve nervozniji: Prijavljeno 200.000 više muslimana, i sada pričaju da ih u BiH ima 50 posto više

Published

on

Predsjednik RS Milorad Dodik ne propušta priliku da iznosi uvredljive stavove o državi BiH te da napada međunarodnu zajednicu. Uradio je to i danas na konferenciji u Banjoj Luci. Kazao je kako RS ne prihvata unitarnu i centralizovanu BiH i ne želi ispunjavati zapadne želje.

“Ako je moguće vratite nas na slovo Dejtona, ako nije moguće mi nećemo da živimo u ovoj zemlji. Mi imamo pravo na samoopredjeljenje. Јedini način da očuvamo dejtonsku poziciju RS je samostalna RS”, rekao je Dodik.

Rekao je da se pod sankcijama SAD nalazi najviše rukovodstvo RS i istakao da se vidi da Amerika želi silom da promijeni ponašanje

“Unitarizacija BiH dovodi do raseljavanja Srba sa ovih prostora. A znamo da su Hrvati u BiH nacionalna manjina. Znači, razvaljuje se Dejton”, rekao je Dodik.

A onda se dotakao međunarodne zajednice.

“Međunarodna zajednica nije samo ono što se nama pojavljuje kao nasilan pristup. RS najbolje pokazuje na koji način se rigidna politika koja ne poštuje prava primjenjuje ovdje. Brojni su pokušaji da nam se sloboda ukine. To se desilo i u vezi sa Dejtonskim sporazumom”, izjavio je Dodik.

Dodik tvrdi da dio Zapada koji je prisutan BiH kaže da je Dejtonski sporazum prelazni sporazum i da nije trebalo da bude trajan.

“Postavlja se pitanje čemu onda prelazni sporazum? Šta je cilj? Nameće nam se da promijenimo svoj identitet, a da prihvatimo ono sto nam se nameće, od promjene jezika koji neće biti srpski. S druge strane su naši protivnici koji se zovu bosanski muslimani”, rekao je Dodik.

Rekao je da priča o unitarnoj BiH ima pozadinu u administraciji SAD, Velike Britanije i briselske strukture.

“S njihove strane Srbi su satanizovani, a Srbi se zalažu za poštovanje Dejtonskog sporazuma koji uređuje pravni sistem BiH. Evropa je u krizi, nema lidere, resurse, naftu, plin i izgubila je konkurentnost”, naveo je Dodik.

Naglasio je da RS ne može prihvatiti podanički pristup Evrope u odnosu na Ameriku.

“Šalju nam neizabranog stranca koji nije imenovan u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma i rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN. On nije visoki predstavnik BiH”, jasan je Dodik.

“Da, 2013. godine je održan popis u BiH i prijavljeno je 200.000 više muslimana nego ranije. I sada pričaju o tome da u BiH ima 50 posto više muslimana. Ta ideologija Alije Izetbegovića nama je poznata, ali niko sa Zapada to ne vidi da se radi na marginalizaciji Srba”, rekao je Dodik.

Poručio je da Srbi nemaju ambiciju za bilo kakvim sukobima.

“Ali ćemo posegnuti za svim političkim sredstvima da sačuvamo suverenitet RS. Dejtonski sporazum još samo mi branimo, vrijeme je da odustanemo od toga. U BiH svi su nezadovoljni. Već dvije godine vladajuća struktura u RS ne razgovara sa američkim ambasadorom. Odjednom se pojavio Schmidt koji nastoji da nam otme naše šume, vode, da razvlaste RS. Mi smo rekli da pitanje imovine nikada neće biti na stolu. Oni su iskoristili činjenicu da Ustavni sud BiH ima dva muslimana i tri stranca koji identično glasaju protiv RS”, rekao je Dodik.

Rekao je i da je cilj da se očuva stabilnost Srpske.

“Svaki pokušaj da se pokaže da je RS uspješna, guši se. Evropska unija nas uslovljava finansijama da promijenimo svoju retoriku”, izjavio je Dodik.

Rekao je i da RS nije dozvolila da BiH uvede sankcije Rusiji.

“Zašto misle da ćemo uvesti sankcije Rusiji i izgubiti istorijskog prijatelja, a mi ćemo oslabiti? Zato nismo uveli sankcije i zato se nadam da će evropski izbori koji dolaze dati snagu strankama alternative. Evropska unija se mora redefinisati. Nećemo ući u EU sa promijenjenim načinom odlučivanja”, poručio je Dodik.

 

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije