BiH
Građani skeptični: Hoće li doći do povećanja plata u Federaciji BiH za 400 maraka (VIDEO)

Zastupnici Federalnog parlamenta na posljednjoj sjednici nisu uvrstili u dnevni red izmjene Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak koje su predložili iz Udruge poslodavaca kao privremeno rješenje. Poslodavci tvrde da bi to omogućilo povećanje plaća radnika do 400 KM, budući da bi se smanjili doprinosi.
Dok se postavljaju pitanja da li bi zaista tako bilo, zašto vlasti čekaju, redovi pred veleposlanstvima su sve duži.
Cilj izmjena i dopuna zakona je povećanje svih plaća zaposlenih u realnom sektoru od 100 do 400 KM. Plaćanjem umanjenih doprinosa omogućilo bi se da ukupno povećanje plaće ide direktno radnicima, kao privremeno rješenje do sistemskog uređenja, obrazložili su poslodavci. Međutim, nisu optimisti da će to ovog ljeta biti zastupnicima na listi prioriteta, piše BHRT.
“To bi otprilike značilo da smo izgubili još jednu godinu i dovelo bi u veliki rizik zadržavanje preostalog broja radnika, poboljšanje njihovog standarda, a time i povećanje investicije i razvoj u Federaciji Bosne i Hercegovine”, mišljenja je Mario Nenadić, ravnatelj Udruge poslodavaca Federacije BiH.
Dok iz Sindikata trgovine vjeruju u pozitivne efekte prijedloga, Fahrudin Šahović navodi da su u Sindikatu samostalnih radnika BiH skeptični, upoređujući to sa prošlogodišnjom odlukom federalnog premijera o pomoći od 1.080 konvertibilnih maraka, koju je dobilо samo oko 20 posto radnika.
“Ovaj prijedlog poslodavaca ide u tom pravcu da poslodavci koji imaju mogućnost, daje se na volju, da mogu povećati do 400 KM. Njima niko ni sad ne brani da povećaju platu. Činjenica da se i mi zalažemo s njima da se rastereti privreda, da se smanje stope doprinosa, ali ne na uštrb radnika”, ističe Fahrudin Šahović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Tuzlanskog kantona.
“Radnika u Bosni i Hercegovini je sve manje. Poslodavci, barem oni koji imaju namjeru da razvijaju svoje biznise, trebaju radnike i oni iznalaze načine da te radnike zadržavaju”, smatra Mersiha Beširević, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine.
I građani su uglavnom skeptični.
Pojedini zastupnici podsjećaju da je u proceduri set zakona koje Vlada priprema što će omogućiti i povećanje minimalne plaće.
“Ključni smisao ovih zakona jeste da plate radnicima budu sada određene u bruto iznosima u njihovim ugovorima i da smanjimo zbirnu stopu doprinosa, čime ćemo od 01. januara 2024. biti u situaciji ta razlika koja bi inače išla državi ide direktno radnicima”, objašnjava Belmin Zukan, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH.
Iz Samostalnog sindikata očekuju usvajanje tog seta zakona, ali do jeseni vjerovatno neće biti usvojen. Iako je neizvjesno hoće li zastupnici prije godišnjih odmora razmatrati prijedlog poslodavaca, jedno je sigurno: radnici masovno napuštaju zemlju, a vlastima se očigledno ne žuri da zaustave odliv.
BiH
U Banjoj Luci završna javna rasprava o Nacrtu ustava RS: Dodik predlaže referendum 9. januara

U Banjoj Luci je u toku završna javna rasprava o Nacrtu novog ustava RS.
Narodna skupština RS donijela je 13. marta odluku o utvrđivanju nacrta ustava, dok je prva javna rasprava održana 31. marta u Istočnom Sarajevu.
Po završetku javne rasprave, Odbor za ustavna pitanja Narodne skupštine utvrdit će Prijedlog ustava RS i dostaviti ga u dalju parlamentarnu proceduru.
Večerašnjoj raspravi, koja se održava u Banskom dvoru, prisustvuju zvaničnici RS.
Bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik izjavio je da je cilj rasprava o Nacrtu novog ustava da se “Republika vrati sebi, odnosno izvornom Dejtonskom mirovnom sporazumu”.
Dodao je i sljedeće:
– “Malo je naroda u svijetu koji ima pravo da donosi tako važne dokumente, kakav je ustav. To potvrđuje naše pravo na RS, na koje je udarano svih 30 godina. Ideja je da se Republika Srpska vrati sebi, izvornom Dejtonu.”
“Vraćamo svoje dostojanstvo. Narod razumije situaciju i to je podrška svima nama. Mi radimo jedan ozbiljan posao, ovo je Ustav koji će trajati. Čuli smo da se želi da ovo što više bude narodni referendu. Mi smo svi spremni da podržimo ideju oko referenduma i to bi morao da bude obavezujući referendum, narodna odluka koju će podržati NSRS. Moja ideja je da taj referendum održimo 9. januara. Pozivamo Hrvate i Bošnjake da učestvuju u raspravi”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska nema namjeru da donosi bilo kakve druge akte osim onih koji su u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom, ali i da će uvažiti određene evropske vrijednosti koje se smatraju nezaobilaznim.
– “Nikada nismo bili zadovoljni dodatnim i dopisanim odredbama Ustava, koje su donosili visoki predstavnici. To nikada nije bio naš ustav. Smatramo da kao narod vraćamo svoje dostojanstvo, kroz činjenicu da smo imali ovako moćnu i javnu raspravu, što je dokaz da narod razumije situaciju i daje podršku nama i ljudima koji vode ovu javnu raspravu” – rekao je Dodik na konferenciji za medije održanoj uoči večerašnje rasprave o Nacrtu ustava.
raport
BiH
U teškoj nesreći poginuo mladić, četvoro povrijeđenih

Jedna osoba je stradala u saobraćajnoj nesreći koja se sinoć desila na putu Trebinje-Dubrovnik, potvrđeno je iz trebinjske Hitne pomoći.
Jedan momak je stradao, dvoje je pod pretpostavkom težih povreda prebačeno u Bolnicu Trebinje, a dvoje povrijeđenih je prebačeno u Dubrovnik – za ATV kaže dr Marko Paovica.
Ovaj put je bio zatvoren za saobraćaj.
BiH
Dodik se požalio: U svakoj drugoj zemlji osjećam se sigurnije nego u Bosni i Hercegovini

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je gostujući u emisiji Telering u programu RTRS-a “da se u svakoj drugoj zemlji osjeća sigurnije nego u Bosni Hercegovini”.
Čovjek za kojim je rapsisana potjernica zbog sumnje u napad na ustavni poredak dodao je da se i prije presude Suda BiH u odvojenom procesu, u kojem je neporavomoćno osuđen na godinu zatvora zbog kršenja odluka visokog predstavnika, osjećao nesigurno u BiH.
“Јa sam čovjek koji je imao najveći broj prijetnji ikad u BiH, što od ljudi iz BiH što izvana koji su, motivisani političkim islamom, prijetili meni i mojoj porodici”, rekao je Dodik.
Kaže da je “indikativn što niko ne pokreće sporove protiv tih ljudi, ali da ekspresno djeluju kada u RS dva čovjeka napišu ‘Seno, nisu u pravu, čekamo te’ te ih uhapse i odrede im mjesec pritvora”.
BiH
Zastupnica Naše stranke: “BiH je dužna zastupati entitete i isplatiti dug RS-a!” (VIDEO)

Zastupnica u Skupštini KS i delegatkinja u Domu naroda PFBiH Miomirka Melank (NS) poručila je da je BiH dužna isplatiti dug RS.
Ističe da je BiH akter u međunarodnim odnosima, koji predstavlja entitete, a samim tim bi trebali preuzeti odgovornost za dugovanja koja Vlada RS ima prema slovenskoj kompaniji “Viaduct”.
Uzimajući u obzir dugovanja i ono što Republika Srpska ne može sama da vrati, onda je tu država ta koja treba da bude garant za one poslove koje entiteti sklapaju. Sigurno neće biti jednostavno riješiti to pitanje na nivou budžeta iz kojeg će posebno biti teško pronaći sredstva, ali smatram da država Bosna i Hercegovina kao entitet, odnosno država za sebe je odgovorna u međunarodnim odnosima da zastupa sve unutar nje, pa tako i Republiku Srpsku DOK JE ONA DIO BOSNE I HERCEGOVINE“, kazala je Melank na BHRT-u.
Mišljenja je da država treba isplatiti dug, a da se on onda rasporedi na entitete.
Uzimajući u obzir dugovanja i ono što Republika Srpska ne može sama da vrati, onda je tu država ta koja treba da bude garant za one poslove koje entiteti sklapaju. Sigurno neće biti jednostavno riješiti to pitanje na nivou budžeta iz kojeg će posebno biti teško pronaći sredstva, ali smatram da država Bosna i Hercegovina kao entitet, odnosno država za sebe je odgovorna u međunarodnim odnosima da zastupa sve unutar nje, pa tako i Republiku Srpsku DOK JE ONA DIO BOSNE I HERCEGOVINE“, kazala je Melank na BHRT-u.
Mišljenja je da država treba isplatiti dug, a da se on onda rasporedi na entitete.
BiH
Vozači kamiona za 28. april najavili potpunu obustavu drumskog saobraćaja u BiH

Prijevoznici traže od bh. vlasti da učine više kako bi isposlovali duži boravak bh. vozača na teritoriji EU-a, digitalizaciju ovog sektora, povrat trošarine i smanjenje zadržavanja bh. kamiona na graničnim kontrolama. Ukratko – traže samo ono što već imaju vozači zemalja u okruženju. Ukoliko ih vlasti ne budu čule, za 28. april se najavljuje potpuna obustava drumskog prometa u zemlji do ispunjenja zahtjeva.
Iako su iz Konzorcija godinama upozoravali vlast da će nesređeno stanje u transportnom sektoru stalno povećavati opće troškove, niko ih, kažu, nije čuo.
“Građani BiH su osjetili šta znači ova naša priča. Cijene proizvoda su otišle gore, troškovi transporta su otišle gore jer institucije u BiH ne razumiju ili ne žele da se napravi otklon”, izjavio je za Federalnu televiziju Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcija.
U Konzorciju smatraju da se moglo učiniti više na promjeni takozvanog pravila 90/180 EU koje naše vozača, za razliku od ostalih, tretira i kažnjava zbog dužeg boravka kao turiste, a ne profesionalne vozače.
“Smatramo da naše resorno ministarstvo mora puno više da uloži napora, ako ništa, da se bilateralno sa određenim zemljama prave dogovori i sporazumi da nam se u ovom dijelu sada olakša”, ističe Amir Hadžidedić, vlasnik prijevozničke firme iz Odžaka i član Konzorcija.
Prijevoznici su godinama upozoravali vlasti da, po uzoru na Crnu Goru, mora biti riješen povrat bar 50 posto trošarina, da ovaj sektor, kao u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji, bude digitaliziran, te smanjeno vrijeme kontrole na granicama koje sada po voznoj jedinici iznosi 16 sati.
“Do sada uputili 25 dopisa različitim inistitucijama počev od parlamentarne Komisije za saobraćaj do ministarstava inostranih poslova te komunikacija i transporta”, navodi Peulić.
Prijevoznici su vlastima dali rok do 25. aprila. Tri dana poslije najavljuju potpunu obustavu drumskog prometa u zemlji.
“To se sve može riješiti u nekih deset dana. Zato ćemo svima jasno označiti ko je bio uzročnik svih ovih problema u posljednjih 20 godina”, ističe Peulić.
Posljednje informacije govore da je ministar prometa i komunikacija Edin Forto pozvao predstavnike Konzorcija na sastanak u Sarajevo.
Klix
BiH
Đaković: Šta mislite je li vas izdao Čović? Dodik: Mislim da to pitanje nisi trebao postaviti

Predsjednik entiteta RS i bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik gostovao je večeras u emisiji Telering kod Mate Đakovića.
Zanimljiv detalj desio se kad je Dodik ponovo govorio o tome da je spreman na razgovor i pregovore.
“Ja sam rekao – Prvo, sve brljotine koje je napravio Schmidt moraju biti sklonjene, mi smo spremni da zamrznemo ovo zakone i da damo šansu pregovorimo”, naveo je Dodik pa se složio s voditeljem da niko iz Sarajeva “ne smije” s njim pregovarati.
Voditelj Đaković ga je pitao kako to da je on u vlasti sa Trojkom, Dodik je rekao da je njih izabrao jer su labilni i da bi sklonio Osmana Mehmedagića.
A onda je stiglo pitanje: Šta mislite je li vas izdao Dragan Čović?
“Pa mislim da nisi trebao da mi postaviš to pitanje”, rekao je Dodik.
Đaković je kazao da ga je ipal postavio, a Dodik je nastavio:
“Čović ima svoju politiku i ja to cijenim, ali iz onoga što mogu da vidim kako radi, mislim da nema ništa od tog dogovora”, rekao je Dodik misleći na dogovor o formiranju nove koalicije bez SNSD-a.
-
BiHprije 2 dana
Potvrđena odluka: Rastu penzije u FBiH, poznati novi iznosi najniže, zajamčene i najviše
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
Vučić: Hapšenjem Dodika se puca u mir, traži se sukob sa srpskim narodom
-
BiHprije 6 dana
Bunoza: BiH treba otplatiti dug Republike Srpske za Viaduct pa ga onda od RS-a regresno naplatiti
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na ahiret preselila Puškar (rođ. Keranović) Hazima
-
BiHprije 7 dana
Šulić: “Milorad Dodik uvijek je pozivao na dijalog, iako mnogi iz Sarajeva pozivaju na linč”
-
USKprije 2 dana
Fikret Abdić ide u zatvor, utvrđena šteta od gotovo pola miliona KM