BiH
Haris Jašarspahić, za kojim se tragalo od 17. decembra, pronađen mrtav
BiH
Udruženja žrtava genocida traže da 9. januar bude proglašen danom žalosti
Udruženje žrtava i svjedoka genocida i “Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa” uputili su inicijativu svim nivoima vlasti u BiH da, u skladu sa svojim nadležnostima, pokrenu inicijativu za proglašenje 9. januara danom žalosti, u okviru svojih teritorijalnih i ustavnih nadležnosti.
Iako se Ustavni sud BiH suprotstavio proglašenju 9. januara kao praznika u Republici Srpskoj, udruženja navode da vlasti u tom entitetu ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH i u kontinuitetu obilježavaju 9. januar.
Udruženja ističu da su presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) utvrđena dva zločinačka poduhvata s ciljem stvaranja etnički čistih teritorija u BiH i uništenja međunarodno priznate države BiH.
Naglašavaju da je realizacija UZP-a započela 9. januara 1992. proglašenjem “države srpskog naroda” u BiH, što je bio uvod u planove razbijanja BiH, praćene zločinima nezabilježenim od Drugog svjetskog rata.
Također, navode da je presudama MKSJ-a potvrđen međunarodni sukob u BiH jer je cilj bio stvaranje drugih država na teritoriji BiH protivno međunarodno priznatoj državi BiH, te da su utvrđena teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na području cijele BiH kao posljedica UZP-ova.
Podsjećaju da je prema presudama MKSJ-a, prvi zločinački plan, koji je pokrenuo spiralu zločina na području bivše Jugoslavije, a fokusiran prema BiH i Hrvatskoj, pokrenut od Slobodana Miloševića i njegovih saradnika, uključujući Jovicu Stanišića i Frenkija Simatovića, presuđene pred MKSJ/MRMKS, kao i njegovih saradnika i pomagača u BiH, predvođenih Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.
U presudama UN-a potvrđeni su svi međunarodni zločini, uključujući zločin genocida u Srebrenici i Istočnoj Bosni.
Slobodan Milošević, optuženik MKSJ-a, dogovarao je UZP sa političkim rukovodstvom Srba u BiH.
Ključne osobe političkog rukovodstva Srba, kao što su Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Mićo Stanišić i drugi, osuđene su pred MKSJ-om/MRMKS-om za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i učestvovanje u UZP-u kao obliku pojedinačne krivične odgovornosti.
“Svi građani BiH su 9. januara 1992., bez obzira na bilo koju pripadnost, postali žrtve takve politike, a 9. januar simbolizira najmračnija sjećanja svih žrtava.
Naslijeđe tih datuma vidljivo je kroz djelovanje sudova i institucija UN-a i EU-a, koje su formirale MKSJ zbog ugrožavanja mira u svijetu. Svojim odlukama i rezolucijama jasno su naglašavali i naglašavaju obim i odgovornost za zločine u BiH.
Rezolucija UN-a o Srebrenici predstavlja posljednji i najvažniji primjer djelovanja međunarodne zajednice”, saopćeno je iz udruženja.
FENA
BiH
Dodik: Naš politički cilj je nezavisnost RS-a, ako Amerika bude neutralna mi znamo šta ćemo odlučiti
On je kazao da se ovaj entitet lani suočio sa teškim političko-ekonomskim pritiscima i sankcijama, ali da je rukovodstvo sve to uspjelo da prebrodi, iako se borilo na više frontova.
Dodik je naglasio da su odluke američke administracije udarile na kompanije, banke i građane. On je kazao da je bilo pritisaka i u vezi sa imovinom, ali je i to zaustavljeno.
“Nismo naivni da mislimo da je tu kraj, ali vjerujemo da su svi shvatili da ova garnitura neće dozvoliti otimanje imovine i da je spremna da ide do kraja. A što se tiče tog kraja, za njih, za nas je to politički cilj. A to je nezavisnost i samostalnost Republike Srpske. I to su svi shvatili. Imali smo donošenje zakona od neizabranog stranca, a to nije evropski standard”, rekao je Dodik.
Dodika kaže da je mogao izbjeći i sankcije i sudski proces.
“Mogla je i (predsjedavajuća Predsjedništva BiH) Željka Cvijanović da to uradi. Kada je posljednji put bila u Americi, nudili su joj da razbije vlast u RS-u. Rekla im je da je ona ozbiljna žena i da to ne mogu od nje da traže. Usred Amerike. Mjesec dana nakon povratka dobila je sankcije. Zašto? Zašto sankcije premijeru Srpske Radovanu Viškoviću, predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, ministru zdravlja ili generalnom sekretaru Kabineta predsjednika”, rekao je Dodik.
Nakon skorašnjeg preuzimanja funkcije novog predsjednika SAD Donalda Trumpa, Dodik očekuje bolju situaciju za RS kada je riječ o uvedenim američkim sankcijama i generalno američkoj politici.
“Naravno da se nadam, jer znam kako je izvedena priča sa sankcijama. Sve je plod djelovanja opozicije i Michaela Murphyja koji dobro stoji u State Departmentu. Opozicija mu je pisala spiskove ljudi i firmi, a onda je to ovaj posredstvom Antonyja Blinkena završavao. Međutim, mislim da će se to promijeniti”, rekao je Dodik.
On je istakao da i Republika Srpska ima neke prijatelje u SAD.
“Ne bi trebalo zaboraviti da smo uticali na Srbe u SAD da glasaju za Trumpa. Radili smo to i 2016. i 2024. godine. Nas zanima da sankcije budu skinute ljudima. Sa firmama je gotovo, one su ugašene. Razmišljamo i da tužimo Murphyja, ali puno je važnije što imamo informacije da će u tom odjeljenju koje se bavi sankcijama svi biti promijenjeni. Trump će raditi drugačije od demokrata”, naveo je Dodik.
On je naglasio da je cilj Republike Srpske neutralna pozicija Amerike, piše Klix.
“Oni su do sada bili jednostrani i činili su sve da sruše Dejtonski mirovni sporazum. Kada to vidimo, mi nemamo nijedan razlog da ga branimo. Očekujem da Amerikanci kažu da prepuštaju ljudima u BiH da odluče o sudbini zemlje, a mi znamo šta ćemo odlučiti”, poručio je Dodik.
BiH
(VIDEO) “RS je naša država, žele nas raskomadati, ali neće dati Bog” – Mitropolit u BiH održao zapaljiv govor
Mitropolit zvorničko-tuzlanski, Fotije, jučer je u jednoj bijeljinskoj crkvi održao govor na praznik Oci uoči predstojećeg pravoslavnog Božića.
Dotakao se mitropolit u jednom dijelu svog govora i političkih tema pa je, između ostalog, izjavio da je bh. entitet Republika Srpska nastao na “temeljima svetosavlja i pravoslavlja i mora ostati garant jedinstva”.
Govorio je mitropolit Fotije i o “matici Srbiji” iznijevši informacije koje je “čuo ovih dana”, a odnosi se na navodno komadanje ove države.
– Pominje se navodno odvajanje Sandžaka, naše stare Raške oblasti, u neku vrstu autonomije ili pak potpuno odvajanje – samostalnost. Sa druge strane, govori se nažalost i o projektu za Srpsku Vojvodinu, koja bi trebala postati regija u okviru EU i lokomotiva koja će vući ostatak Srbije ka njenom priključenju zajednici EU. Ta ideja je izgleda probudila stare autonomaše, koji postaju sve glasniji, pa po rečima jednog uglednog profesora Beogradskog Univerziteta i oni stoje iza nemira i protesta u Beogradu. Autonomaši zagovaraju obnavljanje NDH u Vojvodini i time njeno otcepljenje od Srbije, rekao je mitropolit Fotije jučer u Bijeljini.
Istakao je da su te informacije značajne i za ljude u Republici Srpskoj.
– Moramo očuvati Republiku Srpsku, našu državu, ili kako je neki zovu, entitet. Kako god da je zvali, ona je nastala na temeljima Svetosavlja i Pravoslavlja, na temeljima Kosovskog – Lazarevog zaveta. Republika Srpska čuva naš narod, i rukovodi ga putem dobrim, putem spasenja – putem Božića. Dakle, pored jedinstva Crkve potrebna nam je i celovitost države, jer je i država garant našeg jedinstva i slobode. Neki narodi neprestano ustaju na nas Srbe i izgleda neće stati dok nas ne vide potpuno raskomadane, razjedinjene, i ne dao Bog i unište. Ali neće dati Bog, kazao je on.
BiH
Lijekovi u BiH i dalje najskuplji u regiji: ‘Oboljeli od karcinoma mjesečno plaćaju i do 10.000 KM’
Građani Bosne i Hercegovine godinama plaćaju najskuplje lijekove u regiji u odnosu na životni standard. Glavni razlozi su neuređena zakonska regulativa i jedinstvena stopa PDV-a od 17 posto. Inicijative za smanjenje ili ukidanje stope PDV-a na lijekove, Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine još nije podržao. Promet lijekova u BiH u 2023. godini iznosio je 961 milion maraka i raste iz godinu u godinu, a tržištem dominiraju strani proizvođači.
Koliko su vrtoglave cijene lijekova i medicinskih sredstava u Bosni i Hercegovini najbolje znaju članice “Iskre”. Oboljele od karcinoma mjesečno plaćaju i do 10.000 maraka da bi preživjele.
“Ako su u pitanju inovativni lijekovi to je i do 10.000 maraka. Pacijenti se zadužuju, dižu kredite, prodaju imovinu da bi obezbijedili sebi terapiju ko ima sta da proda. Ako nema čeka se, pacijenti umiru i ne dočekaju da dodju na listu”, ističe Suzana Kekić, predsjednica Saveza žena oboljelih od raka “Iskra”.
U Agencija za lijekove BiH kažu da bi do smanjenja cijena lijekova došlo kada bi se smnajio PDV ili uvela diferencijalna maloprodajna marža čiju visinu utvrđuju entitetska ministarstva zdravlja. Za medicinska sredstva nema ograničenja marže i cijene se formiraju slobodno.
“Kad se kaže da su cijene lijekova veće u odnosu na okruženje, to se uglavnom odnosi na Srbiju. Srbija ima daleko niže cijene. Mi kad izračunamo maksimalnu veleprodajnu cijenu uzimamo Hrvatsku. Većina naših lijekova je jeftinija nego u Hrvatskoj. Moramo voditi računa da se i proizvođačima isplati i da imamo lijekova na tržištu”, navodi Tijana Spasojević-Došen iz Agencije za lijekove BiH.
Koliko košta život: Teška stvarnost onkoloških pacijenata bez pristupa citostaticima
Farmaceuti ističu da su lijekovi skuplji u Hrvatskoj i Sloveniji i da oni imaju i veće, ali stepenaste marže. Veće marže na jeftinije lijekove, a manje na skuplje lijekove.
“Marže u BiH nisu jedinstvene, već su različite po entitetima. U RS je maksimalna marža 18 odsto kada govorimo o lijekovima koji se kupuju za novac, u Federaciji BiH 25 odsto, s tim što se mora znati da je marža osnovni izvor prihoda apoteke”, kaže Zahida Binkaj iz Komore magistara farmacije Federacije BiH.
Novinar Uroš Vukić koji je istraživao tržište lijekova smatra da za izračunavanje cijene lijekova u BiH, umjesto Slovenije, Agencija za lijekove treba koristiti druge referentne zemlje sa sličnim nivom dohotka kao u BiH, kao što su Sjeverna Makedonija ili Bugarska.
“Osnovni dokument koji definiše cijenu lijekova u BiH je Pravilnik o cijenama koji BiH jedina u Evropi nije imala do 2017.godine. To je bila posljedica isključivo lobiranja farmaceutske industrije i sada kada su ga usvojili naviše pogoduje veletrgovcima lijekova u odnosu na zemlje regiona”, ističe Vukić, piše BHRT.
Za razliku od BiH, zemlje u okruženju imaju opštu i posebnu poresku stopu po kojoj se tretiraju lijekovi. Poreska stopa za lijekove u Bosni i Hercegovini je najveća u regionu, čak tri puta veća od Hrvatske i Makedonije.
BiH
Poznati poduzetnik: Minimalac treba biti 1.500 KM. Napustite poslodavce koji mogu dati tu plaću, a neće
Ovih dana vode se rasprave o povećanju neto minimalca na hiljadu KM, što je odluka koja je stupila na snagu od 1. januara.
Veliki broj poslodavaca, ali i nezavisnih stručnjaka i profesora, smatra da je riječ o lošoj i štetnoj odluci, naročito zbog toga što je donesena bez smanjenja opterećenja privrednika, piše BiznisInfo.ba.
S druge strane, Nedžad Paloš, vlasnik firme Robne kuće Centar u Kalesiji koja se bavi proizvodnjom i prodajom namještaja, iznio je stav da je i hiljadu KM malo. No, također je kazao da je najveći problem rad na crno, te je pozvao državu da se pozabavi time.
”Hiljadu KM je mala cifra koja je propisana za poslodavce i da skratim treba da bude 1.500 KM a i plus ono u koverti što se daje. Radnici napustite poslodavce za koje smatrate da mogu dati tu platu a neće jer imaju dosta svojih privatnih troškova oko stanova, auta, kvadova, kupljenih poslovnih prostora, vikendica, luksuznih putovanja njihove djece a i njih, i stalnih kukanja kako nemaju zarade u njihovim poslovima”, napisao je Paloš.
Dodao je da „bojaznost od sive ekonomije nije nikakva prijetnja jer ona je prisutna godinama i širi se kao pandemija“.
”Glavni krivci ovakvog stanja su državne inspekcije koje ne rade svoj posao: pustili su da ljudi rade neprijavljeni, online prodaju po svakoj petoj kući, brze pošte koje ne izdaju tačan iznos usluge na fiskalnom računu, po svim našim naseljima divljaštvo u svim privrednim granama, pojedine efendije rade privatno a narodu po džamijama drže dersove kako treba porez državi plaćati jer država je temelj i itd”, upozorio je ovaj privrednik.
Kritikujemo, dodao je, sami sebe a ljudi odlaze u inostranstvo, a vode se i dalje na birou za zapošljavanje.
”A mi i naši radnici odvajat ćemo od svoje zarade da njihove porodice mogu ostvarivati sve pogodnosti koje biro nudi. Žalosno ali istinito. Mnogi građani rade privatne poslove neprijavljeni, bez rješenja za rad, neprijavljeni su i njihovi radnici koji rade za njih. To su električari, građevinski radnici, keramičari – gdje kvadrat rada keramike iznosi 25-30km i ne mogu da plate za sebe obaveze. Zar to sve nije siva ekonomija tj. glavna nepravda koju trpe svi poslodavaci koji plaćaju obaveze firme”, ukazao je Paloš.
”Državo kad ćeš poštedjeti nas poslodavce od karcinoma koji će uskoro uništiti ovu državu. Privatnici su temelj ove države, ko ne zna porez se uzima samo od nas jer od rudnika, Elektroprivrede i drugih većih državnih kompanija nije moguće uzeti novac. Zato državo udri konja koji vuče ali uskoro i ti konji će se otrgnuti i postati divlji konji (radit će na crno). Tako narode nemojte biti robovi i raditi za mizerne plate”, zaključio je Paloš.
BiH
Adnan Smailbegović i Mevludin Bektić: Nikšićeva plata će porasti za najmanje 1.200 KM
Odluka, koja je izazvala podijeljene reakcije, donijeta je bez detaljnih konsultacija s Ekonomsko-socijalnim vijećem.
Smailbegović: “Ishitrani potezi vlade ugrožavaju privredu”
Adnan Smailbegović naglasio je da je odluka o povećanju minimalne plate donesena ishitreno, bez adekvatnih analiza i konsultacija s ESV-om, i upozorio na dugoročne posljedice.
“Ovako ishitreni potezi mogu nas koštati deset godina ekonomskih problema. Konsultacije s ESV-om su ključne kako bi se postigao balans između interesa radnika i poslodavaca. Iako ESV nema obavezujući karakter, to je tijelo koje bi trebalo pružiti stručne temelje za odluke poput ove”, istakao je Smailbegović.
On je pojasnio da su poslodavci prošlog vikenda predložili uredbu kojom bi svaki radnik kući nosio minimalno 1.000 KM, ali uz porezno rasterećenje koje bi smanjilo bruto troškove za poslodavce. “Naš prijedlog je bio da 650 KM bude oporezivo, a ostatak neoporeziv, kako bi poslodavac izdvajao maksimalno 1.300 KM. Međutim, vlada je ignorisala te prijedloge”, dodao je.
Smailbegović je upozorio da će trenutna odluka pogoditi manje profitabilne kompanije i radnike u sektorima s niskim platama. “Privatni sektor ne može sebi priuštiti luksuz neplaćanja doprinosa, za razliku od javnog sektora. Ovo će dovesti do otpuštanja, posebno mladih radnika, žena i zaposlenih u sektorima s nižim platama”, rekao je.
Bektić: “Sindikat pozdravlja odluku, ali traži održivost”
Mevludin Bektić je s druge strane pozdravio odluku vlade kao korak ka zaštiti radnika, ali je upozorio na nedostatak strategije i komunikacije sa socijalnim partnerima.
“Sindikat od 2020. godine zagovara povećanje minimalne plate na 750 KM uz dodatke, što bi činilo ukupno 1.000 KM. Međutim, dosadašnje vlade nisu imale sluha za naše prijedloge. Ova odluka je, iako zakasnela, važan korak, ali mora biti održiva”, kazao je Bektić.
Bektić je istakao da je sindikat primarno fokusiran na zaštitu prava radnika, ali i na očuvanje radnih mjesta. “Naša odgovornost je da se borimo za prava radnika. Razumijemo ekonomsku situaciju, ali nećemo prihvatiti da se teret prebacuje isključivo na radnike. Vlada mora rasteretiti privredu i naći balans”, dodao je.
Ko snosi teret doprinosa?
Jedna od ključnih tema razgovora bila je struktura doprinosa u Federaciji BiH, koja je među najvišima u regiji. Smailbegović je objasnio da poslodavci trenutno izdvajaju 41% na bruto platu, što dodatno otežava poslovanje.
“Najveći dio doprinosa odlazi za PIO, zdravstvo, osiguranje od nezaposlenosti, prirodne nesreće, vodne naknade i invalidske naknade, a na to se dodaje porez na dohodak. Poslodavac za radnika koji kući nosi 1.000 KM mora izdvojiti čak 1.700 KM. To nije održivo”, upozorio je Smailbegović.
Bektić je priznao da su doprinosi visoki, ali je naglasio da je povećanje plata neminovno.
“Minimalna plata od 1.000 KM je neophodna kako bi radnici mogli živjeti dostojanstveno. Vlada sada mora osmisliti mjere koje će rasteretiti poslodavce i osigurati održivost ove odluke”, rekao je.
Inflacija i rast cijena – ko će platiti ceh?
Smailbegović je posebno naglasio da će odluka o povećanju minimalne plate pokrenuti inflatornu spiralu koja će dodatno opteretiti radnike.
“Konzum je već najavio povećanje cijena hljeba za 21%. Ulazne cijene rastu, a s njima će rasti i marže. Sve će to platiti radnici kroz veće troškove života”, rekao je.
Bektić je priznao da će inflacija biti izazov, ali je naglasio da je tržište rada ključni faktor.
“Minimalna plata diktira rast svih plata. Ako ne podignemo minimalnu platu, radnici će i dalje biti pod pritiskom. Sada je na vladi da pronađe balans i spriječi negativne posljedice”, rekao je Bektić.
Smailbegović je upozorio na problem velikog javnog sektora koji, kako kaže, “privatni sektor ne može nahraniti”.
“Ovo povećanje će dodatno opteretiti kompanije koje već sada teško posluju. Ne možemo imati situaciju gdje radnici u privatnom sektoru finansiraju ogromni javni aparat”, rekao je.
Bektić je dodao da će odluka o povećanju minimalne plate imati domino efekt na kolektivne ugovore i plate u javnom sektoru. “Sada će se otvarati pitanje povećanja plata i u javnom sektoru, što će dodatno povećati budžetske troškove. Vlada mora osmisliti strategiju kako bi se očuvali fondovi PIO i zdravstva”, kazao je.
Balans između radnika i privrede
Oba sagovornika su se složila da je ključni zadatak vlade u narednom periodu pronaći održiv model povećanja plata uz fiskalne reforme i rasterećenje privrede.
“Pozdravljamo odluku vlade, ali ona mora biti dio šire strategije. Bez toga će radnici, poslodavci i privreda biti na gubitku”, zaključio je Bektić.
Smailbegović je apelovao na vladu da preispita svoju odluku i uključi struku u donošenje rješenja. “Radnik mora dobiti više, ali ne nauštrb opstanka kompanija. Trebamo optimalno rješenje koje će zadovoljiti sve strane”, rekao je na kraju.
Ovaj duel u Klix Studiju možete pogledati i direktno na našem YouTube kanalu.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.
-
USKprije 1 dan
Putnici zaustavili bahatog vozača prema GP Maljevac: Pokušao presjeći red (VIDEO)
-
USKprije 22 sata
Nevjerovatna priča iz Velike Kladuše: Nijaz Miskić preživio pad sa 18 metara kroz okno za lift
-
USKprije 20 sati
Problemi u USK: Brojni građani na minusima ostali bez struje i grijanja
-
BiHprije 22 sata
Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine
-
USKprije 18 sati
Laburisti opet otežavaju, Horvat: Puno ljudi radi da Velika Kladuša ne ide naprijed
-
BiHprije 1 dan
Stevandić nabavlja automobil vrijedan skoro 190.000 KM: “Ona dva Audija, ipak su malo ostarila, 2020. su godište”