Connect with us

BiH

Izetbegović poručio iz Tešnja: Trebat će ponovo braniti mir, stabilnost i sigurnost BiH

Published

on

U Centru za kulturu i obrazovanje Tešanj održana je javna tribina „Odgovori SDA na aktuelna politička pitanja“, na kojoj se obratio predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Kako je saopćeno, Izetbegović je u uvodu obraćanja istaknuo značaj Zeničko-dobojskog kantona, a naročito Tešnja, za Bosnu i Hercegovinu.

 

“Tešanj prednjači u svemu. Tešanj učestvuje sa četvrtinom izvoza iz Zeničko-dobojskog kantona, sa dvadesetinom kompletnog izvoza BiH. Tešanj se prvi odazvao kada smo krenuli u osnivanje SDA”, kazao je Izetbegović.

Podsjetio je Izetbegović i na zasluge Tešnja u odbrani Bosne i Hercegovine, istaknuvši velike uspjehe tešanjskih brigada Armije RBiH u uništavanju agresorskih tenkova.

“Ovaj kraj je u ratu bio grobnica za agresorske tenkove. Prema ovoj sredini imamo i posebne obaveze. Od Nove godine će stupiti na snagu novi Zakon o raspodjeli prihoda, kojeg su predložili kadrovi SDA. To je početak. Potrebno je napraviti i pravičniju raspodjelu prihoda na nivou općina i građana. Potrebno je vidjeti koliko se Tešnju vraća, a koliko Tešanj daje”, izjavio je Izetbegović.

 

Podsjetio je Izetbegović na aktivnosti na izgradnji autoceste na Koridoru VC, odnosno dionica koje povezuju Tešanj sa ostatkom BiH. Govoreći o viziji SDA za budućnost, Izetbegović je najavio ekonomski program SDA, ali i odgovore Stranke na prijetnje stabilnosti i sigurnosti BiH.

“Morat ćemo se ponovo boriti za sve za što smo mislili da smo se izborili. Trebat će ponovo braniti mir, stabilnost i sigurnost, teritorijalni integritet, državne institucije, njene nadležnosti i imovinu, ali i identitet, vjeru i kulturu. Kada je napad na državu u pitanju, sigurno je da će odbrana danas biti puno lakša nego prije 30 godina. Napravili smo tvrđavu iz koje je mnogo lakše braniti. Imamo Dejtonski mirovni sporazum, definisane granice, institucije koje se brane same po sebi, imamo međunarodnu zajednicu uz nas”, izjavio je Izetbegović.

Podsjetio je da je SDA na početku mandata izabrala ključne resore u kojima se brani sve navedeno, što se u protekle četiri godine pokazalo kao dobra strategija. U tom kontekstu je podsjetio na destruktivne politike političkih snaga iz entiteta RS, ali i blokade i opstrukcije HDZ-a BiH.

 

“Na sve pokušaje Narodne skupštine RS da se uzmu ingerencije države, da se uzme imovina države, šest pokušaja je bilo, Pravni tim SDA je napravio šest apelacija na osnovu kojih je Ustavni sud BiH donosio odluke. Niko drugi to nije radio, samo mi. I bilo je šest prema nula za nas“, kazao je Izetbegović.

Kada su u pitanju izmjene Ustava i Izbornog zakona BiH, podsjetio je Izetbegović na posljednje izjave predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića o teritorijalnoj reorganizaciji BiH.

“Mislim da je ta politika kriva što danas u BiH živi duplo manje Hrvata nego prije rata. Nadam se da će doći pameti jer stalno imaju našu pruženu ruku”, poručio je Izetbegović.

Osvrnuo se predsjednik SDA i na političke oponente BiH, među kojima su stranke koje su osnivali bivši kadrovi SDA, te ljevičarske stranke.

“Oni zaborave na državu u borbi za vlast. Sada se ujedinjuju protiv nas, uprkos našim pozivima na zajedničku borbu za državu. Ljevičari nisu napravili nikakav prodor tamo gdje dominantno žive Srbi i Hrvati. Da su uspjeli u tome, mi bi im čestitali jer bi takvi bili kohezivni faktor u ovoj državi. SDA je svima njima nešto dala, naročito ovim derivatima SDA. Ljevičarima je uvijek pružena ruka. Zvali smo ih u vlast, u zajedničku borbu za državu i njene interese, ali oni se uvijek izmiću. Izbjegli su i pregovore u Neumu, gdje su se ti interesi branili, čekajući neku našu grešku. Morat će zajedno sa nama braniti BiH. Morat ćemo zajedno definisati crvene linije, ali ćemo ih prije toga morati pobijediti”, izjavio je Izetbegović.

Podsjetio je Izetbegović da je međunarodna zajednica prije 20 godina pravila Alijansu za promjene, koja se pretvorila u “alijansu za potjere“, te je istaknuo da danas pokušavaju nešto slično.

“Ovo što je pokušao OHR je samo pola onoga što se pokušavalo u Neumu i Sarajevu. Tada su neki iz probosanskog bloka proklizali, trudili su se biti servilni HDZ-u. Sve smo to zaustavili”, kazao je Izetbegović.

Govoreći o političkim oponentima, Izetbegović je istaknuo da se radi o ideološki i politički heterogenoj skupini čiji je jedini cilj pobijediti SDA. Narod, dodao je, ne mogu braniti oni koji ne razumiju njegove potrebe i osjećaje.

“SDA je više socijaldemokratska stranka od onih koji socijaldemokratiju nose u svom imenu”, kazao je Izetbegović podsjećajući na rezultate rada vlada koje je predvodila SDA u unapređenju radničkih prava i zaštiti socijalnih kategorija nasuprot izostanku takvih rezultata onih vlada koje su predvodile stranke koje su nominalno socijaldemokratske.

Izetbegović je obraćanje okončao citiranjem Muse Ćazima Ćatića, pjesnika koji je ostavio dubok trag u historiji Tešnja i tešanjskog kraja.

“Pobijedit ćemo jer su naša mjerila drugačija, i naša osjećanja dublja i toplija, jer se ne bojimo ni drugih ni drugačijih, jer se sami sobom grijemo”, kazao je Izetbegović.

Na tribini su se također obratili predsjednik Općinskog odbora SDA Tešanj Amir Kurtić, predsjednik Kantonalnog odbora SDA Zeničko-dobojskog kantona Miralem Galijašević i zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Šemsudin Mehmedović, saopćeno je iz SDA.

FENA

BiH

Borio se za Ruse: U Ukrajini poginuo Haris Mataradžija, četnik iz Visokog

Published

on

By

Ruski dobrovoljac iz Visokog Haris Mataradžija poginuo je na ukrajinskom ratištu u Zaporožju u novembru prošle godine, saznaje Istraga.ba.

Mataradžija je bio član Srpske radikalne stranke, poštovalac ratnog zločinca Vojislava Šešelja, ali i nekadašnjeg predsjednik SRJ Slobodana Miloševića, koji je umro u Hagu, gdje je bio optužen za ratne zločine.

Matardžija je ranije na svom Facebook profilu objavljivao fotografije s podignuta tri prsta, dijelio četničke pjesme, pozivao na “klanje šiptara”, pisao uvredljive komentare o Bošnjacima nazivajući ih “Turcima” i “balijama”.

Mediji u regionu su 2021. godine pisali da je Matardžija napadnut pred svojom kućom u Visokom “zato što se izjašnjava kao Srbin”. Tom prilikom je  zadobio lakše tjelesne povrede. Haris je rođen u “mješovitom braku”, a dobar dio svog života proveo je u Srbiji.

Kako je 2021. prenio Stav Haris je sudeći po komentarima koje je ostavljao na Facebooku bio uključen i u kriminalne obračune u Istočnom Sarajevu, u kojima je korišteno i vatreno oružje.

Mjesec dana prije smrti Matardžije u Ukrajini je poginuo još jedan ruski dobrovoljac iz Bosne i Hercegovine Veljko Mijatović iz sela Boljanić kod Doboja. Prema objavama, Mijatović je poginuo u blizini ukrajinskog grada Bahmut, gdje se proteklih godina, kao dobrovoljac, borio na strani ruskih agresorskih snaga u Ukrajini.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić odgovorio Bećiroviću: Grbovi sa ljiljanima su grbovi srpskih kraljeva, vlastele, kneževa…

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ekspresno je odgovorio članu Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću i poručio mu da treba da zna da je “Zakon o upotrebi zastave, grba i himne RS usklađen sa ranijim odlukama Ustavnog suda i da pravni modus ne može da se pobija političkom mržnjom”.

Stevandić tvrdi da je zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS, koji je Bećirović podnio, kako je naveo, krnjem Ustavnom sudu BiH, izraz političke mržnje i nipodaštavanja, ali ne prema srpskim simbolima, nego prema RS.

“To je zato što RS još nije rekla koje će koristiti simbole, niti je to decidno navedeno u zakonu, nego je uvedeno pravo korištenja koje ne negira i ne mijenja korištenje dosadašnjih amblema i himne, koje se i dalje koriste i dobile su prolaznu ocjenu ustavnih sudova Srpske i BiH”, rekao je Stevandić.

On je, kako prenosi RTRS, napomenuo da je riječ o materiji kojoj se ne može osporiti pravo.

“Ovdje je riječ o pravu, a ne o nametanju, a Bećirović želi da iskoristi sud da poništi naša prava, da bi nam nametnuo svoja. To mi Bošnjacima ne radimo, niti ćemo dopustiti da oni rade nama”, rekao je Stevandić.

On tvrdi kako je Bećirovićev potez sračunat, te da je izabrano vrijeme kada će početi velika kriza s ciljem da se još više zavade narodi i usložnjava situacija u BiH.

“Mi drugim narodima ne vrijeđamo datume rođenja, himne, praznike, te zastave koje stavljaju na svojim svečanostima i nećemo dozvoliti da to neko vrijeđa nama. Nismo ovdje narod bez korijena, mi smo ovdje prapostojbina. Prvi grbovi, uključujući i one sa ljiljanima, su grbovi srpskih kraljeva, vlastele, kneževa, župana, te mi je žao što je to mnogo starije od Bećirovića i njegove percepcije nacije, simbola, grba i himne”, rekao je Stevandić.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević predlaže da ministar sigurnosti bude Vukanović: “To je Srbin po mjeri Sarajeva”

Published

on

By

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je kako se delegati SNSD-a ne bore za fotelje već za RS te je najavio kako će predložiti Dodiku da za ministra sigurnosti BiH predloži Nebojšu Vukanovića.

U objavi na društvenoj mreži X, Kovačević je rekao kako je pričao o odbrani fotelja čista banalizacija cijelog procesa.

“Kažu iz opozicije da imaju legitimitet za ulazak u vlast. Iako se takav legitimitet stiče jedino pobjedom na izborima. Ali, ne mare oni. Kažu i kako se mi borimo za fotelje, što je opšta banalizacija politike i očigledan politički alibi za njihovu politiku izdaje. Da li možda Miloradu Dodiku sude zbog toga što se bori za nekakve fotelje, ili ipak zbog toga što, kao što piše i u samoj optužnici, poštuje Ustav Republike Srpske, a ne poštuje nelegitimnog stranca, Christiana Schmidta”, rekao je Kovačević.

Poručio je da je odgovor svima jasan.

“Koji li je razlog što svima nama prijete, uvode sankcije i, na kraju, što nas pokušavaju izbaciti iz vlasti, iako smo ubjedljivi pobjednici izbora i stranka sa najvećim demokratskim legitimitetom i u RS-u i u BiH?! Mislim da je odgovor baš svima jasan. Ne morimo se mi ni za kakve fotelje, već se beskompromisno borimo za interese RS-a. Samo zato smetamo. Pa, evo, još jednom. Ne zanimaju nas fotelje. Zanima nas pozicija Republike Srpske. Mjesto ministra sigurnosti u Vijeću ministara BiH je upražnjeno i time je narušena pozicija srpskog naroda i RS-a”, naveo je Kovačević.

Zbog toga, kako ističe, predložit će Dodiku da za ministra sigurnosti BiH predloži opozicionara Nebojšu Vukanovića.

“Kad su se već začešljali. I on, a i cijela opozicija. A najviše Sarajevo. To je Srbin, a i sigurnost, po njihovoj mjeri”, zaključio je Kovačević.

Nastavi čitati

BiH

Od polja do stola: 1 kg brašna 1 KM, a kruha 8 KM, mlijeko u otkupu 65 feninga, a plaćamo ga 2 KM

Published

on

By

Prevelika ovisnost o uvozu prehrambenih proizvoda, marže, kao i preskromna ulaganja u tehnološki razvoj domaće proizvodnje hrane ključni su razlozi uslijed kojih se građani BiH iz mjeseca u mjesec suočavaju s kontinuiranim i upornim rastom cijena prehrane, a kada se tomu doda i podatak kako udio prehrane u mjesečnim troškovima višestruko premašuje evropske prosjeke, jasno je da su promjene nužne, piše Večernji list BiH.

Nezadovoljstvo

Bojkot trgovina jedan je od oblika iskazivanja građanskog nezadovoljstva situacijom, no korjenite promjene traže sistemski pristup i sinergiju države, proizvođača i potrošača. Naravno, kada se dodaju brojni distributivni lanci, jasno je kako u formiranju konačne cijene proizvoda najmanje sudjeluju primarni proizvođači, a izvori Večernjeg lista otkrivaju i u kojoj mjeri dolazi do porasta cijene od polja do stola.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo kao ilustraciju navodi cijenu mlijeka koju potrošači na policama plaćaju u prosjeku 2 marke po litri, no podsjeća i kako je otkupna cijena mlijeka od 65 feninga do jedne marke.

Drugi primjer dolazi nam iz pekarstva, pa je tako otkupna cijena pšenice od 30 do 40 feninga, a otkupna cijena brašna ispod 1 KM, dok, s druge strane, građani izdvajaju i do 700 posto više sredstava kada kupuju hljeb.

Naime, od jednog kilograma brašna, koji košta manje od marke, dobivaju se četiri hljeba, od kojih se svaki plaća po dvije marke, odnosno dolazimo do računice koja glasi: kilogram brašna za marku, kilogram hljeba za osam maraka. Naravno, proizvođač će uvijek imati objašnjenje u smislu da je za proizvodnju kruha potrebno platiti radnika, najam prostora, električnu energiju… No, i dalje ostaje činjenica da bi u konačnici kupnja brašna bila itekako isplativija opcija.

Poljoprivrednici kažu i kako je, uz korjenitu promjenu stanja u kojemu se kao društvo nalazimo, potrebna i mnogo aktivnija uloga države u smislu ograničenja marži, ali i značajnija ulaganja u domaću proizvodnju hrane.

Saša Marić, ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH, za Večernji list nedavno je otkrio rezultate velike analize koju su proveli u smislu kretanja globalnih cijena i usporedbe globalnih cijena na svjetskim tržištima u posljednjih deset, dvadeset i trideset godina.

Rezultati jasno govore o tomu s čime se suočavaju potrošači u BiH. U skladu s cijenama od prije desetak godina na globalnoj berzi hrane, današnje cijene hrane, u koju se ubrajaju sve vrste mesa, sve vrste mlijeka i mliječnih proizvoda, većina žitarica, većina uljarica i šećera, u odnosu na to razdoblje na globalnim berzama dvadesetak su posto više, dok su, s druge strane, cijene hrane u BiH od 100 do 400 posto više.

Ulaganje u proizvodnju

Kako riješiti situaciju u kojoj se suočavamo, pitanje je na koje nije moguće pružiti jednostavan odgovor. On traži višeslojan pristup, u središtu svega je znatno veći fokus na domaćoj proizvodnji. Potencijali za takvo što postoje, a za BiH su spremna i značajna sredstva Evropske unije u okviru IPARD-a, koja, nažalost, uslijed nepostojanja političkoga dogovora, ne uspijevamo povući. I to je nešto što će se morati mijenjati ako želimo na policama vidjeti jeftinije prehrambene proizvode.

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: Dodik me nazvao da mi čestita Novu godinu,nije bilo tu nekih ponuda jer bi to bio račun bez krčamara

Published

on

By

Posljednjih dana u BiH je aktuelna tema razrješavanja pojedinih političara sa njihovih pozicija. Predsjedavajući Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović je smijenjen a u najavi je i smjena ministra vanjskih poslova BiH Elemdina Konakovića. Sve ovo je otvorilo pitanja o smjeni aktuelne vlasti i formiranju nove većine.

O posljednjim dešavanjima na političkoj sceni u BiH na početku emisije ‘7plus’ na Hayatu je govorio predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

SDA neće ući u vlast. Ovo političko blato u kojem se nalazimo su proizveli ljudi iz međunarodne zajednice, Trojka. SNSD i HDZ. Do 2026. će doći do sazrijevanja kada bi SDA trebala povesti procese – istakao je Izetbegović.

Izetbegović je govorio i o razgovoru kojeg je vodio sa Miloradom Dodikom.

– Dodik je mene nazvao da mi čestita novu godinu. Ali mislim da želi otvoriti kanal u ovoj situaciji ili da pokaže da ima neku alternativu. Upitali smo se za zdravlje. Nije bilo tu nekih ponuda jer bi to bio račun bez krčmara. Sa ovakvim politikama SNSD-a ne bih ulazio u vlast – ističe Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Čović podržao blokadu trgovina, ali kaže da ne treba blokirati vlast: Tu smo da radimo

Published

on

By

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović danas je u Mostaru komentirao ekonomsko stanje u zemlji i bojkot trgovina u znak nezadovoljstva rastom cijena, istaknuvši potrebu zaštite građana kroz konkretne mjere.

– Unutar Evropske unije mislim da skoro svaka administracija štiti građanstvo, bez izuzetka. Kako možete, ako imate blokiran sistem, donijeti bilo kakvu odluku da štitite svoje građane? A to bi vam trebao biti zadatak – rekao je Čović na konferenciji za novinare nakon sjednice stranačkog predsjedništva.

Dodao je kako ekonomski pokazatelji Bosne i Hercegovine na papiru izgledaju dobro, ali da realnost često nije odraz statistike.

“Mikro i makro ekonomski pokazatelji fantastični”

– Mikro i makro ekonomski pokazatelji BiH su fantastični, ali to je statistika. S obzirom na to da je kod nas atmosfera kakva jeste unutar funkcioniranja države, sada kada bi vidjeli kakva nam je monetarna politika, kakva nam je inflacija, kakva je naša zaduženost… sve to izgleda jako dobro ako bismo usporedili s bilo kim, pa čak i unutar EU-a. A je li to tako stvarno? – komentirao je Čović.

Što se tiče samog bojkota trgovina, Čović smatra kako takav oblik pritiska može imati učinka te poziva domaće političare da izbjegavaju blokade i da aktivnim radom institucija pomognu građanima, piše Fokus.

– Naravno da se izgubila mjera. Apsolutno podržavam (bojkot trgovina, op.a.) ako nemamo drugih mehanizama. Mislim da nikakva blokada u ovom vremenu ili bilo što drugo ne dolazi u obzir u funkcioniranju vlasti. Tu smo da radimo, ne da blokiramo. Puno je ljudi koji vrlo teško žive i to će morati razumjeti i trgovci i svi poslodavci koji se nalaze u tržištu – rekao je Čović.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije