Connect with us

BiH

Konaković: Izetbegović je reagirao iz želuca, sujetu i ego bi trebao staviti u fioku

Published

on

Kad govorimo o nukleusu predstojećeg sabora, šta ga je iniciralo te šta mu je cilj, ministar odgovara da Bošnjacima treba puno bolja koordinacija po entitetskim pitanjima

Jučer je medijima prostrujala vijest da ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i pravde Elmedin Konaković organizira Svebočnjački sabor u Sarajevu narednog petka. Tema sastanka je “Položaj i status Bošnjaka u regiji”.

Sabor bi trebao okupiti većinu bošnjačkih lidera iz BiH i regiona, što je u svijesti dijela javnosti izazvalo paralelu s Vaskršnjim saborom koji organizira predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Pomisao da je Svebošnjački sabor pandan Vaskršnjem, Konaković kategorično odbija.

Ideja se začela u Skoplju

“Naravno da nije, niti ima ikakvih dodirnih tačaka. Mislim da se prvi sličan sastanak desio u Skoplju, bile su stranke koje prezentiraju i osjećaju taj bošnjački identitet kao dio svoje političke kulture. Tamo je bilo nekih predstavnika iz BiH, Šemso Mehmedović, čini mi se da je bio”, priča ministar za Raport.

Nakon toga, kaže, imali su zajednički iftar u Podgorici u koju je predsjednik Bošnjačke stranke pozvao gotovo sve bošnjačke lidere regiona.

“Veliki broj se odazvao i na tom iftaru zapravo je dogovoren sastanak u Sarajevu, u BiH, koju većina smatra maticom. Tako da smo mi preuzeli taj tehnički dio organizacije bez ikakve želje da se na tome skupljaju politički poeni, da se nadmećemo, da od toga pravimo predstavu. Dakle, nema nikakve veze s Vaskršnjm saborom. Smatram da je to prevažno pitanje da se artikulira djelovanje predstavnika Bošnjaka u regionu koji imaju jako puno zajedničkih tema, zajedničkih razloga i za optimizam i za brigu, tako da se već kristaliziraju neki prioriteti i veliki broj ljudi već je potvrdio dolazak”, ističe Konaković.

Kad govorimo o nukleusu predstojećeg sabora, šta ga je iniciralo te šta mu je cilj, ministar odgovara da Bošnjacima treba puno bolja koordinacija po entitetskim pitanjima, poput jezika, religije, nekih tradicionalnih, kulturnih pitanja koja se na Balkanu, na prostoru regiona, uključujemo tu i Hrvatsku, mogu s puno više sinergije, kad je riječ o zajednilkom djelovanju Bošnjaka, u budućnosti artikulirati.

Cilj je također, dodaje, da se formira klub predstavnika Bošnjaka koji su izabrani u parlamente, da to bude parlamentarna grupa koja će se baviti određenim pitanjima, kojih je jako puno, poput izbornog prava, recimo.

Ispravljanje nepravdi

“Obilazeći region, vidio sam u Hrvatskoj, Crnoj Gori potrebu da zajedno radimo na tome da se isprave neke nepravde prilikom izbornih procesa u ovim i još nekim zemljama. Da se vratimo samo na naš jezik bosanski, koji bi također trebao biti prioritet, da našu djecu educiramo, da organiziramo susrete, takmičenja. Također se paralelno s ovim dešava proces bošnjačkih nacionalnih vijeća. Mislim da će ovaj skup dati i tome podršku, da se na tome nastavi sarađivati, ali glavni je cilj da Bošnjaci i njihovi predstavnici imaju puno bolju komunikaciju i da, naravno, u drugi plan stavimo unutrašnje razmirice koje imamo u svakoj od ovih zemalja. Svi smo mi ljuti politički rivali unutra, ali bismo po ovom pitanju zaista trebali biti jedinstveni”, objašnjava sagovornik Raporta.

S druge strane, nije promakla ni činjenica da na predviđenom skupu nema imena predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, a ni predsjednika SDPBiH te premijera FBiH Nermina Nikšića.

“Razgovarao sam s Nikšićem, ovdje je riječ o političkim platformama, dakle to je generalno po čemu se stranke razlikuju, po svojim političkim orijentacijama, a SDP kao lider ljevice malo drugačije gleda na te krucijalna identitetska pitanja, barem ja tako vidim iz njihovih nastupa.

Dakle, i Naša stranka, dominantno građanske orijentacije, ne isključuje etničko, ali čini mi se da su ovo stranke koje se drugačije odnose prema ovom pitanju. To sam i rekao Nerminu Nikšiću i da, naravno, ako oni smatraju da im je mjesto na takvom skupu, više su nego dobrodošli. Nisam htio ja da ih svrstavam u kategorije. Za druge stranke koje glasno u svojim političkim prioritetima zagovaraju etnički koncept unutar građanskog bilo je prirodno da ih pozovemo”, govori ministar Konaković za Raport.

Izetbegović neće doći

Bakir Izetbegović, lider SDA, odbio je poziv ministra Konakovića i u ulozi vladara svih Bošnjaka nabrajao niz razloga zašto neće prisustvovati, usput spočitavajući ministru Sky aplikaciju.

“Čini mi se da iz želuca lideri odgovaraju. Neka razmisle. Dakle, aplelujem, pozivam ih bez izlijevanja žuči. Ove razloge što su nabrojali ostavimo za domaću politiku, imamo se mi oko čega svađati. Bilo bi jako dobro da shvate koliko je ovo važno. Ponavljam još jednom, ideja, zapravo zahtjev je stigao od stranaka regiona i koje se i žale na činjenicu da ih mi u Sarajevu nedovoljno tretiramo ili okupljamo, jer ovo je zaista prilika da to popravimo”, kazao je Konaković.

Ističe da ako želi Izetbegović, “evo spremno mu prepuštam, neka on pošalje pozive i neka se on na to potpiše, ako želi, evo neka stane na čelo, neka pripremi, dočeka, neka jedini da izjavu, šta god hoće, ali neka ne minira ovaj proces. Dakle, ovo je zaista raduje one koji nisu sretni zbog okupljanja Bošnjaka, ne bismo im trebali dati to zadovoljstvo”.

Osvrnuo se ministar i na prozivanje zbog Skyja.

“Što se tiče Skyja, da ga samo podsjetim i na to, pa on je sa mnom na toj šemi, i njegova supruga se nalazi na toj šemi Interpola, a on to pronalazi kao neki razlog. Vidi se da je to površno, da je reagirao iz želuca, da ga to nešto što ima lično prema meni vodi, a on bi kao predsjednik najveće stranke koja predstavlja Bošnjake svoju sujetu, ego morao staviti u fioku i shvatiti da je ovo važan trenutak i sigurno bi dolazak SDA dao dodatni kvalitet i vrijednost ovom našem skupu”, zaključio je Konaković.

BiH

Da li je “odzvonilo” Isacima: NES izvjestan partner u preslagivanju vlasti u FBiH?

Published

on

By

Javna je tajna da mnogi koji čine trenutnu koaliciju u Federaciji Bosne i Hercegovine nisu oduševljeni postupcima i radom federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Rame Isaka. Sve su izraženije indicije da Trojka traži zamjenu, a ključnu ulogu bi mogao odigradi NES.
Pored internog nezadovoljstva unutar same Trojke, u Isaka po svemu sudeći nemaju povjerenje ni Amerikanci. Najbolji pokazatelj toga je nedavno saopćenje Ambasade SAD-a u BiH u kojem su ga žestoko kritikovali zbog svečanog dočeka Vahidina Munjića i Mustafe Selmanovića nakon puštanja na slobodu u sklopu akcije “Black Tie 2”Tada su naveli kako je šokantno je da je ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak proslavio povratak na posao službenika FUP-a koji su uhapšeni i koji se nalaze pod istragom za teška krivična djela, piše Klix.

Jedna od indicija da se NES približava Trojci je bilo “odazivanje” na skup političkih predstavnika Bošnjaka koje je organizovao lider NiP-a Elmedin Konaković.

Iako su sve opozicione stranke odbile prisustvovati ovom skupu, na njemu su se pojavili predsjednik kantonalnog odbora NES-a Mustafa Ružnić, kao izastupnik u Predstavničkom domu državnog parlamenta Jasmin Emrić.

Smjena Vlade USK je još jedna stavka koja bi mogla biti presudna pri preslagivanju vlasti. U decembru prošle godine je vlada koju je predvodio upravo Mustafa Ružnić smijenjena, a premijersku poziciju je dobio Nijaz Hušić (SDA). Također, u tom kontekstu treba uzeti u obzir i poziciju vlasti u USK te način da li bi NES i to pitanje uslovio pridruživanjem većini u FBiH.

Ukoliko bi se postigao dogovor, broj ruku koji ima NES u Predstavničkom domu Federacije BiH bi bio dovoljan da se izglasa nova vlada. Pet zastupnika koje ima NES bi mogli nadomjestiti glasove Arnela Isaka i Kenana Uzunovića, i eventualno tri zastupnika HDZ 1990.

U slučaju smjene Isaka potrebna je isključivo potvrda Predsjednika FBiH, u ovom slučaju Lidije Bradare (HDZ). Saglasnost potpredsjednika bi bila potrebna prilikom imenovanja novog ministra.

Hipotetički ukoliko jedan potpredsjednik ne bi dao odobrenje u prvom i drugom krugu glasanja u trećem bi mogao biti preglasan. U tom slučaju mogao bi iskoristi pravo veta za koje bi mu bilo potrebno 14 ruku (od mogućih 23) u Klubu Bošnjaka Doma naroda FBiH, no nije za očekivati da bi bilo koji od dva potpredsjednika, Refik Lendo (SDA) ili Igor Stojanović (SDP), opstruirali imenovanje novog ministra.

Matematika je jasna, da li će doći do preslagivanja Vlade BiH ovisi o više faktora, no sve bi moglo biti poznato veoma brzo, jer po svemu sudeći Isaci su vladajućima “preko glave”.

Nastavi čitati

BiH

Anel ušao u stan i ubio Emiru, pa se s djetetom zaključao u drugom stanu

Published

on

By

Oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva KS protiv Anela Bećirovića za krivična djela ubistvo, nasilje u porodici i nedozvoljeno držanje oružja.

Optuženi se tereti da je 12. novembra 2023. godine oko 21.45 sati, uprkos zabrani prilaska i prilikom predaje djeteta majci, s pištoljem ušao u stan koji je koristila Emira Maslan i ispalio jedan hitac u pravcu njene glave – usmrtivši je.

Nakon toga je optuženi s djetetom izašao iz stana. Dan poslije, dijete je držao zaključano u drugom stanu, potom, po dolasku policije odbio da otvori vrata.

Policijski službenici su nasilno ušli u stan i uhapsili ga.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Bećirović u sudnici

Istovremeno, oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole. Nakon potvrđivanja optužnice, postupajuća tužiteljica predložila je produženje pritvora optuženom, a za glavni pretres saslušanje 12 svjedoka, osam vještaka i izvođenje više od 80 materijalnih dokaza, saopćeno je iz Kantonalnog tužilaštva KS.

FENA

Nastavi čitati

BiH

Košarac: “Da li su crne marame srpskih majki manje vrijedne pažnje od bijelih marama majki Srebrenice?”

Published

on

By

Kao čovjek i političar saosjećam sa bolom svih žrtava rata, uključujući i majke Srebrenice, no, žalosna je praksa da se udruženja žrtava politizuju i upliću u politiku, zloupotrebljavajući svoju bol, rekao je zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Staša Košarac.
Majke Srebrenice postale su političko udruženje, koje je mobilizovano s jednim ciljem – što više ocrniti i satanizovati srpski narod. To je nedopustivo. Apsolutno je neprihvatljiv jednostran pristup i iznošenje neistina sa namjerom da se srpski narod etiketira kao genocidan – navodi Košarac.

– Јesu li suze srpskih majki manje vrijedne? Da li su svjetskim moćnicima i UN-u crne marame srpskih majki manje vrijedne pažnje i izvinjenja od bijelih marama majki Srebrenice? Ko je ubijao Srbe u Sarajevu, Podrinju, Јošanici…? Zašto Suljagić, Subašićeva, Konaković i drugi bošnjački zvaničnici ne pričaju o tome? Šta je sa logorima za Srbe? O tome se ćuti – napisao je Košarac na Instagramu.

On je dodao da “na dnevnoj osnovi napadaju predsjednike Dodika i Vučića, prizivajući međunarodni intervencionizam u konstantnoj težnji za ukidanjem RS”.

– Nikome to ništa dobro neće donijeti. Republika Srpska je realnost. Poruka RS je mir, saradnja i međusobno uvažavanje. Ako to ne žele, mirno razdruživanje je jedina opcija -zaključio je.

Nastavi čitati

Najčitanije