Connect with us

BiH

Med u Bosni i Hercegovini postaje luksuz: Uskoro nove cijene, evo koliko će koštati!

Published

on

Nepovoljne vremenske prilike ostavile su košnice u mnogim krajevima BiH bez prinosa, zbog čega pčelari i u sred ljeta moraju da prihranjuju pčele, što će sasvim izvjesno dovesti do poskupljenja meda pa bi tegla mogla da dostigne cijenu od 30 maraka.

Pčelari širom bh. entiteta RS tvrde da neće imati prinosa iz košnica te da moraju prihranjivati pčele jer se, usljed nepovoljnih vremenskih prilika, pčelinja društva nisu mogla dovoljno razviti kako bi sebi obezbijedila hranu, piše Glas Srpske.

 

Predsednik Saveza udruženja pčelara RS Damir Barašin rekao je da je situacija u pčelarstvu izuzetno loša.

 

“Pčelari su sada u situaciji kada moraju prihranjivati pčelinje zajednice. Više nije stvar da li će imati prinosa od tog posla koji rade, sada je pitanje kako sačuvati te pčelinje zajednice i kako da one prežive i ostanu vitalne i zdrave kako bi se mogle na vrijeme uzimiti i čekati sljedeću sezonu” kazao je Barašin.

 

Dodao je da su prognoze veoma loše jer kiša pada svako malo, što nepovoljno utiče na medenje biljaka. Sve je, ističe, podbacilo ove godine.

“Uzmemo li u obzir loše prinose koje će pčelari imati i poskupljenje repromaterijala koji se koristi u ovom poslu, realna cijena meda bila bi između 25 i 30 KM” kazao je Barašin.

 

Lošiju sezonu ne pamti ni vlasnik pčelarske zadruge “Krajinamed” iz Banjaluke Brane Popović, koji kaže da će cijena meda kroz mjesec-dva ići za pet maraka gore, sa 20 na 25 KM.

“Mnogi pčelari koje poznajem već su podigli cijenu meda na 25 KM, čak razmišljaju da u narednim mjesecima idu i na 30 KM po kilogramu” rekao je Popović.

Prema riječima predsjednika društva pčelara Bosanski Novi, Miloša Odžića, u vrijeme kada se razvijaju pčelinje zajednice, proizvođači su imali više od dva mjeseca nepovoljnih vremenskih prilika.

Tako da je, tvrdi on, voćna paša na kojoj se razvijaju pčelinje zajednice propala. U ovoj lokalnoj zajednici, istakao je Odžić, bagremovog cvijeta bilo je mjestimično, ali da je malo medio.

 

“Pčelari bi i dalje trebalo da prihranjuju pčele, pogotovo mlada pčelinja društva. Jul je posljednji mjesec pčelarske godine kada počinju pripreme za zimu i narednu godinu i kad je bitno obezbijediti dovoljno hrane” napomenuo je Odžić.

Hercegovački pčelari, gdje je kilogram meda trenutno oko 25 KM, kažu da su ih sunčani junski dani izvukli iz situacije koja ih je zadesila u maju, kada zbog kiša pčele nisu mogle da uzmu nektar sa cvjetnica koje su tada medile.

Predsjednik trebinjskog Udruženja pčelara “Leotar” Obrad Ninković kaže da je posljednjih dana situacija malo povoljnija.

“Pčele su u višim predjelima iskoristile žalfiju. Drača je odradila svoje tako da je situacija nešto bolja nego u prethodnom periodu, zbog čega trenutno ne razmišljamo o korekciji cijena” kazao je Ninković.

Damir Barašin apelovao je na sva udruženja pčelara u RS da resornom ministarstvu na vrijeme predaju prijave za podsticaje po košnici.

“Nakon prijave, zajedno sa ministarstvom sumiraćemo podatke i vidjeti koji je to broj košnica. Ove godine je u odnosu na prethodne spušten kriterijum, minimum za učešće u podsticajima bio je 50 košnica, a sada je to 30” kazao je Barašin.

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije