Connect with us

BiH

Milorad Kojić “zaprijetio”: Hoćete li da vam 150.000 Srba glasa u Sarajevu

Published

on

Omogućavanje prognanim osobama da biraju gdje će glasati, u sadašnjoj ili predratnoj općini stanovanja jedna je od tema o kojoj se raspravljalo na današnjoj sjednici zastupničkog doma PSBiH.

Predlagači ove izmjene zakona bili su zastupnici SDA Amor Mašović, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Nermin Mandra, Midhat Čaušević i Šerif Špago.

Tačnije, zastupnici su raspravljali o negativnom mišljenju kojeg je Ustavnopravna komisija dala na prijedlog ovih izmjena zakona. Na kraju negativan izvještaj nije prihvaćen, sa 15 glasova za, 19 protiv i jednom suzdržanim, a Ustavnopravna komisija je zadužena da ponovo raspravlja o ovim izmjenama i sačini novi izvještaj.

Radovan, Momčilo, Alija…

Jedan od predlagača ovog zakona Edin Ramić podsjetio je da su prognanici ranije imali pravo da se opredijele da li će glasati u sadašnjem ili predratnom mjestu stanovanja.

– Međutim, izmjenama Izbornog zakona iz 2006. godine to im je pravo ukinuto, a sve je to još potvrđeno i usvajanjem Zakona o prebivalisštu. Mi ovim prijedlogom nastojimo da im to pravo vrsatimo, izjavio je Ramić.

Međutim, zastupnik SNSD-a Milorad Kojić je ovaj prijedlog nazvao diskriminacijom, a iz njegove diskusije je bilo evidentno da je cilj stranke čiji je zastupnik stvaranje jednonacionalnih teritorija s ciljem konačne podjele BiH.

– Mi nismo za to i smatramo da je Ustavnopravna komisija pravilno odlučila. Zašto bi nekome dali pravo da odlučuje o nekoj lokalnoj zajednici u kojoj ne žive? Ovo može dovesti i do toga da 150.000 Srba koje ste protjerali iz Sarajeva sada glasa u Sarajevu. Da li to želite? Mi to ne želimo, rekao je Kojić.

Nakon ovakve njegove diskusije uslijedile su replike koje su se odvijale u dva pravca. Jedan se odnosio na glasanje ljudi iz RS-a u Srbiji.

– Vi kao pravnik ovdje pokušavate na prvni način gopvoriti o ovome, ali očito je da koristite različite aršine. Kako ćete, recimo, Vašem šefu Miloradu Dodiku objasniti da ne treba da glasa u Beogradu u kojem ne živi. Kako ćete to objasniti svim onim ljudima  iz RS-a kojima je bio organizovan odlazak u Beograd i druga mjesta u Srbiji na glasanje, pitao je zastupnik SDA Safet Kešo.

Drugi dio rasprave o ovim izmjenama odnosio se na to ko je odgovoran za odlazak Srba iz Sarajeva nakon rata u BiH, piše Oslobodjenje.

Kešo je podsjetio da su tadašnji čelnici RS-a, ratni zločinci Radovan Karadžić u Momčilo Krajišnik pozvali Srbe da puste općine i naselja koja su reintegrisana u Sarajevo. Kojić je ponovio staru laž kako “Srbe protjerao Alija Izetbegović”. Na to je kešo podsjetio kako je upravo Izetbegović pozvao sve one “koji nisu okrvavili ruke da ostanu u svojim domovima” i nakon reintegracije Sarajeva.

Odbijen bez rasprave

Raspravu je okončao zastupnik SDS-a Darko Babalj.

– Kakve veze imaju Alija i Radovan sa izmjenama Izbornog zakona o kojima sada raspravljamo? Kakve veze sa tim ima priča o tome ko je protjerao Srbe iz Sarajeva? Ja sam prije rata živio u Sarajevu, a sada ne živim. Međutim, sada ne raspravljamo o tome, nego o izmjenama Izbornog zakona i pozivam vas da ne gubimo vrijeme, istakao je Babalj.

Na dnevnom redu je bio i prijedlog izmjena Izbornog zakona zastupnika Šemsudina Mehmedovića.  Njima je predloženo da se propiše kao obaveza da u svakom gradskom ili opštinskom vijeću bude barem po jedan pripadnik svakog konstitutivnog naroda i ostalih, ukoliko ima bar jedan takav kandidat na ovjerenim kandidatskim listama za tu lokalnu zajednicu. Međutim, kako je ovaj prijedlog već drugi put dobio negativno mišljenje Ustavnopravne komisije, a zbog propisane procedure, o njemu se nije glasalo nego je po automatizmu odbijen i “odstranjen” iz procedure.

BiH

Od 1. oktobra nova pravila za ulazak stranaca u BiH!

Published

on

By

Ministarstvo sigurnosti BiH pripremilo je prijedlog odluke prema kojem će od 1. oktobra 2024. godine svi stranci koji ulaze u BiH biti obavezni davati biometrijske podatke. Ova odluka, koja još čeka odobrenje Vijeća ministara BiH, odnosi se na uzimanje otisaka prstiju i fotografije prilikom podnošenja zahtjeva za vizu, boravak, identifikaciju, te pri postupku protjerivanja ili nadzora.

Zakon o strancima BiH, koji je prošle godine ažuriran s odredbama o biometrijskim podacima, već od 2015. godine predviđa ovu obavezu. Otisci prstiju se neće uzimati od djece mlađe od 12 godina (u nekim slučajevima mlađe od 6 godina) niti od određenih visoko rangiranih osoba.

Biometrijski podaci će se pohranjivati u Centralnu bazu podataka o strancima. Ministarstvo sigurnosti BiH još treba odgovoriti na pitanja o tehničkim kapacitetima za ovu obavezu i njenom uticaju na sigurnost.

Od 10. novembra 2024. godine, građani BiH će također biti podložni novim pravilima za ulazak u EU, koja uključuju praćenje boravka i primjenu biometrijskih podataka u okviru sistema ETIAS, čiji je cilj sprječavanje ulaska kriminalaca i terorista u Evropsku uniju.

Nastavi čitati

BiH

Skandalozno – Općinu sa većinski bošnjačkim stanovništvo proglasili “hrvatskim kraljevskim gradom”!

Published

on

By

Portal HMS pod kontrolom HDZ-a objavio je danas tekst pod naslovom “Na današnji dan prije 29 godina oslobođen je hrvatski kraljevski grad Jajce”, iako danas u ovoj bh. općini većinu stanovništa čine Bošnjaci. 

Ovaj tekst objavljen je povodom proslave vojne operacije “Maestral” koja se odvijala od 8. do 15. septembra 1995. godine.

“U noći 12/13. rujna, borbene grupe 2.gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB ubacuju se preko Ćojlučkog brda i Paromlina i formiraju mostobran na rijeci Vrbas, te u jutarnjim satima 2.gbr HVO, Specijalna policija MUP-a HR HB i bojna Jajce ulaze u grad Jajce, zauzimaju kotu 453 (Tvrđava) te u potpunosti ovladavaju hrvatskim kraljevskim gradom Jajcem”, piše prohadezeov portal i dodaje:

“Sutradan (14. rujna), u nastavku napadajnih djelovanja, snage 2.gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB, bojna Jajce Gavran-2 i 81.gb HV (‘Virovitička’), ovladavaju cijelim međurječjem Vrbasa i Ugra s dominantnim visovima Vitovlje, Ranča i Kljun, te Hidroelektranama ‘Jajce 1’ i ‘Jajce 2’, čime su područja Podmilačja, cijelo Pougarje i Dobretići u potpunosti oslobođeni.

Istodobno s napadnim djelovanjima na južnom dijelu jajačke bojišnice, dio snaga 2.gbr HVO uz koordinaciju s 81.gb HV ostvaruje uspjeh i na sjevernom dijelu bojišnice, ovladava prostorom s.Barevo i s.Mile, dok 81.gb HV ostvaruje uspjeh komunikacijom Jezero-Mrkonjić Grad i ovladava naseljem Majdan, čime su zadaće operacije ‘Maestral’ u cijelosti izvršene.”

HMS / Screenshot

RAT U JAJCU

Epitet kraljevski Jajce nosi jer je bilo prijestolnicom bosanskih kraljeva. U njemu je stolovao i život 1463. god okončao i posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević. Osnivač Jajca je splitski herceg Hrvoje Vukčić Hrvatinić.

U posljednjem ratu Jajce je bilo strateški važno zbog energetskih kapaciteta odnosno, odnosno hidroelektrane. Iako su organizaciju odbrane grada izvršili HVO i Teritorijalna odbrana, njegova sudbina je bila zapečaćena nakon sastanka 5. oktobra u mađarskom Pečuju kojem su prisustvovali Slobodan Praljak, Jadranko Prlić, Bruno Stojić i Jozo Marić sa hrvatske, te Ratko Mladić, Brank Đerić, Milan Trbojević, Bogdan Subotić i Nikola Koljević sa srpske strane gdje su dogovoreni  detalji buduće saradnje i podjele teritorije. 

Nakon sastanka u Pečuju došlo je do zaoštravanja odnosa između HVO-a i Armije RBiH i relaksacije odnosa HVO-a i VRS-a. Ubrzo je HVO nasilno preuzeo kontrolu nad Prozorom, uz niz zločina, a VRS je za 20-ak dana preuzeo kontrolu nad Jajcom.

Također, već naredni dan, 6. oktobra, hrvatske snage, koje su nekoliko mjeseci vodile žestoke borbe za odbranu Bosanske Posavine, povukle su se iz Bosanskog Broda.

Do oslobađanja Jajca od srpskog agresora došlo je nakon potpisivanja Splitske sporazuma na kojoj je između Franje Tuđmana i Alije Izetbegovića, kojim je Oružanim snagama Republike Hrvatske formalno omogućeno korištenje teritorija BiH u svrhu zajedničke borbe protiv oružanih formacija Republike Srpske.

Tome je prethodio Washingtonski sporazum iz marta 1994. godine koji je potpisan uz američko posredovanje nakon niza poraza koje je Armija RBiH zadala HVO-u u Srednjoj Bosni.

(SB)

Nastavi čitati

BiH

U alpskom području Austrije i do metar i po snijega: Prve pahulje stižu i u BiH?

Published

on

By

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg

Obilan snijeg ometa promet u Alpama, dok južna Njemačka, Austrija i Češka imaju crvena upozorenja zbog obilnih kiša. Austrijske željeznice zaustavile su vlakove između Salzburga i Klagenfurta zbog snijega te su izdale nacionalni apel za odgodu putovanja. Snijeg pada na visinama već od 700 metara, a na većim visinama očekuje se i do 200 centimetara snijega tijekom četiri dana do ponedjeljka.

– Ekstremne količine snijega za ovo doba godine zahvatile su dijelove Austrije. U alpskom području regije Oberatuern očekuje se preko metar i po snijega ovih dana, napisali su iz BHMETEO.ba.

Dodali su kako prve pahulje uskoro stižu i na pojedine visoke planine naše zemlje, ali ni blizu ovim količinama.

Manje od sedmicu nakon što su dijelovi Švicarske uživali u kasnoljetnim vrućinama, u istočnim regijama na visinama iznad 1600 metara očekuje se do 45 centimetara snijega. Na vrhu Aiguille du Midi, do kojeg vodi najviša žičara u Francuskoj u skijalištu Chamonix, temperatura je u petak pala na -16°C.

Obilan snijeg pao je i u najvišim dijelovima Bavarske te u Dolomitima u Italiji.

Nakon što je Mediteran bio pogođen nizom toplinskih valova tokom ljeta, hladni vremenski sistem zahvatio je veći dio Europe, s niskim temperaturama u Ujedinjenom Kraljevstvu i obilnim kišama u Bavarskoj. Klimatske promjene povećavaju učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih događaja, uključujući oluje i poplave.

Austrijska meteorološka služba izdala je najviše upozorenje za obilne kiše u Beču, Donjoj Austriji i Gradišću. U glavnom gradu kišu će pratiti naleti vjetra brzine do 90 kilometara na sat, a gradske vlasti savjetuju ljudima da izbjegavaju nepotrebna putovanja. Vlasti se također pripremaju za rizik od poplava duž rijeka Enns i Steyr.

Poplave prijete i središnjim i istočnim dijelovima Češke, a vlada upozorava da je situacija slična razdoblju prije velikih poplava koje su paralizirale zemlju 1997. i 2002. godine.

Danas je u Bosni i Hercegovini bilo oblačno vrijeme sa mjestimičnom kišom.

Temperature zraka u 14 sati: Bjelašnica 5 stupnjeva, Bihać i Bugojno 10, Drvar, Gradačac i Tuzla 11, Doboj, Jajce i Sanski Most 12, Banja Luka, Ivan Sedlo, Livno, Sokolac i Zenica 13, Srebrenica i Zvornik 14, Sarajevo i Široki Brijeg 16, Mostar 18, Neum 20, Trebinje 21 stupanj.

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg. U ostatku dana u Bosni povremena i slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 5 do 11, na jugu do 14, a dnevna u Bosni od 8 do 14, a u Hercegovini od 16 do 22 stupnja.

U Sarajevu oblačno vrijeme sa kišom. Jutarnja temperatura oko 5, a najviša dnevna oko 9 stupnjeva.

Oslobodjenje

Nastavi čitati

Najčitanije