Connect with us

BiH

Nacionalno ‘balansiranje’ u Vijeću BHANSA-e: Edin Forto smijenio Bošnjaka da bi povećao broj Hrvata

Published

on

Prvi put od osnivanja (2015. godine) u Vijeće BHANSA-e Vijeće ministara BiH neće predložiti nijednog Bošnjaka, piše Istraga.ba.

Resorni ministar Edin Forto odlučio je ukloniti Bošnjaka Harisa Medoševića, kako bi na njegovo mjesto postavio Marina Raspudića iz reda hrvatskog naroda.

“S obzirom na to da je umjesto predstavnika Ministarstva finansija i trezora BiH u Vijeće agencije iz reda hrvatskog naroda predložen predstavnik iz reda srpskog naroda, što je u skladu sa članom 10. Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), da je prilikom imenovanja Vijeća Agencije Vijeće ministara BiH dužno voditi računa o ravnopravnoj zastupljenosti svih konstitutivnih naroda u BiH, Ministarstvo komunikacija i prometa BiH je, kao nadležni obrađivač, pripremilo predmetnu odluku te predlaže Vijeću ministara BiH da se umjesto Harisa Medoševića za člana Vijeća Agencije u ime BHDCA imenuje Marin Raspudić iz reda hrvatskog naroda”, navodi se u obrazloženju Odluke o imenovanju članova Vijeća BHANSA-e.

Foto: Istraga.ba

Nakon Fortinog uklanjanja Bošnjaka Medoševića, konačna lista kandidata Vijeća ministara BiH za Vijeće BHANSA-e izgleda ovako:

– Sanja Škuletić-Malagić, Ministarstvo komunikacija i prometa BiH (Ostali),

– Goran Gajić, Ministarstvo finansija i trezora BiH (Srbin),

– Martin Pain, Ministarstvo odbrane BiH (Hrvat),

– Marin Raspudić, Direkcija za civilnu avijaciju BiH (Hrvat).

Dakle, ministar Edin Forto je predložio imenovanje dva Hrvata, jednog Srbina i jednu članicu iz reda Ostalih. Nijedan Bošnjak ne nalazi se na Fortinoj listi.

Foto: Istraga.ba

Inače, Vijeće BHANSA-e broji šest članova. Osim četvero koje predlaže i imenuje Vijeće ministara BiH, dva člana predlažu entitetske vlade. Dušica Vidaković je trenutno predstavnica Vlade Rs-a, dok je Edhem Bičakčić predstavnik Vlade FBiH.

Nakon što Vijeće usvoji Fortinu listu, u Vijeću BHANSA će, tako, sjediti po dva Srbina i Hrvata, te po jedan Bošnjak i Ostali. To će biti prvi put od 2015. godine da državni nivo nije imenovao nijednog Bošnjaka.

Recimo, 23. jula 2015. godine imenovan je prvi saziv Vijeća BHANSA-e. Bio je to mandat DF-ovog ministra komunkacija i prometa Slavka Matanovića. Za predsjedavajućeg Vijeća BHANSA-e Vijeće ministara je predložilo i imenovalo Besima Mehmedića, dok je drugi Bošnjak bio predstavnik Vlade FBiH Šefkija Okerić.

U novembru 2016. godine, tadašnji resorni ministar Ismir Jusko iz SBB-a odlučio je smijeniti Mehmedića, te na njegovo mjesto postaviti Fadila Mandala. Predstavnik Vlade FBiH je ostao Šefkija Čekić, kojeg u junu 2017. godine zamjenjuje Edhem Bičakčić.

U maju 2020. godine, na prijedlog tadašnjeg ministra Vojina Mitrovića (SNSD) Fadil Mandal je razriješen. Međutim, kako bi se zadovoljila kvota Bošnjaka, Mitrović predlaže imenovanje Harisa Medoševića koji je zamijenio Darka Vučića.

I, onda, funkciju ministra preuzima Edin Forto, koji za svoju šeficu kabineta imenuje Sanju Škuletić-Malagić, bivšu novinarku Avaza koja se, u međuvremenu, otisnula u savjetničke vode na državnom i kantonalnom nivou.

Osim pozicije šefice Kabineta, Škuletić-Malagić postaje i predsjedavajuća Vijeća BHANSA-e, što joj donosi dodatnih 900 KM mjesečno.

Istovremeno, Forto odlučuje smijeniti i Bošnjaka Harisa Medoševića kako bi na njegovo mjesto bio postavljen – Hrvat.

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije