Connect with us

USK

Najteža godina za pčelare u USK: ‘Kilogram meda košta od 25 i 30 KM, ne isplati se prodavati jeftinije’

Published

on

“Cijena meda već sada je porasla, tako da jedan kilogram košta između 25 i 30 maraka”, kaže Lišančić

 

 

Pčelari na području Unsko-sanskog kantona sumiraju rezultate u ovoj godini, za koju kažu da je jedna od najtežih kada se radi o proizvodnji meda, pišu Nezavisne novine.

Prema riječima Asmira Lišančića, predsjednika Udruženja “Sana med” iz Sanskog Mosta, prinosi meda po jednoj košnici u prosjeku se kreću oko pet kilograma, što je daleko od optimalnog, pa se na tržištu ove godine mogu očekivati male količine.

“Cijena meda već sada je porasla, tako da jedan kilogram košta između 25 i 30 maraka. Jednostavno, cijene repromaterijala, preparata i goriva su u stalnom porastu, pa se pčelarima ne isplati prodavati med ispod ove cijene”, istakao je Lišančić.

Predsjednik Udruženja pčelara “Bihać” iz istoimenog grada Elvir Šehić ističe kako je fokus svih pčelara u proteklom periodu bio da sačuvaju pčelinja društva.

“Godina je bila takva da su u opasnost, zbog nedostatka hrane, došle pčelinje zajednice. Svi su situaciju shvatili ozbiljno, pčele su se prehranjivale i vrlo je malo pčelara koji su uspjeli izvrcati veće količine meda”, kazao je Šehić.

Loše vremenske prilike i kišovito vrijeme već na početku su ugrozili ispašu pčela kada je riječ o bagremu, jednoj od najvažnijih medonosnih biljaka.

“Maj je vrijeme kada cvjeta bagrem i kada bi pčele trebalo da imaju prvu obilnu ispašu. Međutim, zbog kiše i nižih temperatura, ugrožen je bio ovaj vegetativni proces, a pčele gotovo da nikako nisu ni napuštale košnice.

“Kasnije ispaše bile su također praćene lošim vremenskim uslovima”, kaže predsjednik Saveza pčelara USK Husein Šabić, dodajući kako bez dobre ispaše nema ni racionalnog pčelarenja.

Prema njegovim riječima, gorući problemi s kojima se suočavaju posljednjih godina su klimatske promjene i nestabilni vremenski uslovi.

Ističe kako je pčelarstvo, kao i druge grane poljoprivredne proizvodnje, pogodila inflacija te rast troškova proizvodnje.

“U protekloj godini, zbog opšteg rasta cijena, u značajnoj mjeri poskupjela je pčelarska oprema, a time i ukupna proizvodnja meda. Ova godina donijela je nova poskupljenja i nove probleme”, istakao je Šabić.

On kaže kako na području Unsko-sanskog kantona ima oko 700 pčelara, ali da se zbog svih problema koji prate ovu vrstu proizvodnje, taj broj neprestano smanjuje.

“Pozitivno jeste što su proizvođači meda i ove godine uvršteni u sistem poticaja, pa će pčelarstvu na taj način pomoći i država. Međutim, hoće li to biti u dovoljnoj mjeri, pokazaće vrijeme. Ove godine prvi put planirane su i stimulativne mjere za mlade kolege koje se bave pčelarstvom”, istakao je Šabić.

USK

Mladić pao niz liticu kod Štrbačkog buka, hitno je prevezen u bolnicu

Published

on

By

Danas se u Bihaću, na području Štrbačkog buka, dogodila nesreća u kojoj je jedna osoba povrijeđena.

Prema informacijama, mladić je pao niz liticu na području vodopada Štrbački buk na Uni.

Ovu informaciju je za Radiosarajevo potvrdio Ale Šiljdedić, portparol MUP-a USK.

“Mladić je prevezen u kantonalnu bolnicu gdje mu se pruža ljekarska pomoć. Stepen povreda još uvijek nije poznat”, rekao je portparol MUP-a USK. Naveo je da okolnosti nesreće još uvijek nisu poznate. Nije poznato o čijem državljaninu se radi.

“I dalje se utvrđuju okolnosti, a najvjerovatnije radi se o nesretnom slučaju”, rekao je Šiljdedić.

Nastavi čitati

USK

‘Samo jednom je pedeset’: Simboličnim spuštanjem vesla u rijeku Unu otvorena je 50. Internacionalna Una Regata

Published

on

By

Nije ovo samo još jedna godišnjica Una regate. Simboličnim spuštanjem vesla u rijeku Unu, najmlađi i najstariji učesnici u kampu, u Martin Brodu juče ujutro su otvorili jubilarnu 50. Internacionalnu turističku Una regatu. Put oko 80 km podrazumijeva prvu etapu vodenog karavana koji vozi do Štrbačkog buka, kroz Bihać i Cazin do Bosanske Krupe. Danas se vozi i najatraktivnija etapa u kojoj se očekuje više od hiljadu učesnika. Sve ovo je u čast jubilarnih pola vijeka postojanja najznačajnije turističko-sportske manifestacije u Unsko-sanskom kantonu.

50. Internacionalna turistička ‘Una regata’ održava se pod nazivom “Samo je jednom pedeset”, pa je ove godine regata potpuno drugačija i besplatna za sve koji žele osjetiti ljepotu Une, ploveći njenim tokom sve do Bosanske Krupe.

Važno je podsjetiti na to da je ovaj sport, kao i sama manifestacija, postao nadaleko prepoznat i uspješan, zahvaljujući pioniru raftinga Bosne i Hercegovine, državnom treneru u kajaku na divljim vodama, Senadu Zuliću – Bijelom.

S prvim rafting čamcima pojavljuje se na Uni nakon njegovog prvog učešća na Olimpijskim igrama 1996. u Atlanti i tako započinje s profesionalnom turističkom ponudom na ovim prostorima, koja do danas broji stotine hiljada zadovoljnih gostiju. Bijeli je, preminuo 2019., ali njegova porodica, u njegovu čast, čuva porodičnu tradiciju ovog sporta, a već gotovo tri decenije, uspješno i posluje, nudeći stotinama hiljada posjetilaca nezaboravan doživljaj na Uni.

Na Štrbačkom buku, njegovi skiperi su mu posvetili i jednu ploču.

N1

Do devedesetih godina učesnici regate bili su, uglavnom, kajakaši i kanuisti. Nakon završetka proteklog rata u BiH, turistički radnici obnovili su tradiciju regate, a kajakašima i kanuistima se od tad pridružuju i raft čamci, prateći turistički trend spuštanja čamcima na divljim vodama.

Organizacija ovog jubileja pokazala je, još jednom, da je Bihać, zaista, grad zaljubljen u svoju rijeku.

Video pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

USK

Udovoljavalo RS-u: U USK kao da nema škola, djece, cesta…, nisu ih ni spomenuli u Planu rasta

Published

on

By

Unsko-sanski kanton ima projekata, ali za njih nema novca iz famozne prve tranše od 70 miliona iz Evropske unije. Među četiri kantona na koje se prebacuje krivica za neusvajanje Liste reformi u vezi s Planom rasta je i USK.
Premijer Nijaz Hušić navodi da “u ime Vlade Unsko-sanskog kantona izražava iskreno razočarenje zbog neprimjerenog i senzacionalističkog pristupa kabineta predsjedavajuće Vijeća ministara BiH u informisanju javnosti te targetiranja ‘krivaca’ u kantonima koji su dali uvjetnu saglasnost na Nacrt Reformske agende i koja, u predloženom tekstu, nije usvojena na sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine”, piše Faktor.
– Ono što je za sve naše građane bitno jest da Nacrt Reformske agende u Bosni i Hercegovini, prije nego se uputi Evropskoj komisiji na dalju proceduru, mora održavati interes cijele BiH, a predložena rješenja moraju biti usklađena sa Ustavom BiH.
Četiri kantona: Srednjobosanski kanton, Tuzlanski kanton, Zeničko-dobojski kanton te Unsko-sanski kanton, označeni su kao krivci za neusvajanje Nacrta reformske agende, a u saopćenju predsjedsjedavajuće Vijeća ministara Borjane Krišto je čak istaknuto: “Nažalost, uprkos svim naporima i podršci koju smo dobili od evropskih institucija, nije bilo dovoljno da svi u Bosni i Hercegovini pokažemo minimalnu dozu političke odgovornosti i usmjerimo naše aktivnosti prema zajedničkom evropskom putu”.
Četiri prozvana kantona su dali uvjetnu saglasnost jer nismo i nećemo pristati na netransparentan rad, nefer i diskriminatorno planiranje budućeg razvoja i prikriveno brisanje državnih institucija BiH pod krinkom reforme – navodi Hušić.
Naša uvjetna saglasnost, dodaje premijer USK, odraz je negodovanja jer je proces usaglašavanja dokumenta bio vođen netransparentno, pristrasno i metodološki krajnje upitno, što je vidljivo i iz vrlo lošeg kvaliteta verzije koja se dostavlja Evropskoj komisiji.
– Dalje, rokovi koji su nam dati za izjašnjavanje bili su ciljano kratki i na sate, ultimativni, a sa krajnjim ciljem da bi nas onemogućili da dajemo komentare, mišljenja i naš doprinos.
S druge strane, vidljivo je da su se konsultacije odvijale sa entitetom RS i da su po diktatu tog entiteta njihovi stavovi uvažavani, a naše mišljenje uglavnom ignorisano.
Ključnim smatramo da je neophodno – vraćanje u dokument formulacije: “Imenovane su sve ustavne sudije, a odluke Ustavnog suda se priznaju i primjenjuju u cijeloj zemlji (juni 2025)”, te vraćanje u dokument formulacije: “Zakonodavstvo o politici konkurencije provodi se na svim nivoima vlasti, a sva upravna tijela zadužena za implementaciju acquisa zasnivaju se samo na profesionalizmu, bez prava veta u donošenju odluka, posebno kada je u pitanju Vijeće za konkurenciju BiH i Vijeće za državnu pomoć, u usklađenost sa acquisem EU-a (decembar 2026)” – navode iz Vlade USK.
– Za USK, konkretno, posebno je problematična tabela br. 146 koja sadrži indikativnu listu projekata kojom se omogućava finansijska podrška samo nekim kantonima i entitetu RS (primjer projekata: Uvođenje sistema za hlađenje i zagrijavanje u srednjim školama u HNK; Osiguravanje minibuseva za osnovne škole u entitetu RS 1,5 miliona eura; Opremanje osnovnih i srednjih škola sa ICT opremom i implementacija wireless interneta u svim školama u entitetu RS 7,8 mil eura, itd.) jer ova raspodjela ne garantuje ravnomjeran razvoj BiH i ista prava svih građana, posebno djece, te bi dovela do ekonomske diskriminacije kantona sa bošnjačkom većinom.
USK niti jednim projektom nije zastupljen na ovoj listi koja nam je dostavljena sa ultimativnim rokom od jednog sata za davanje saglasnosti – navodi se iz Vlade USK.
Zahtjevali smo, objašnjava premijer Hušić, da se u svim aktivnostima gdje je, na zahtjev predstavnika iz entiteta RS, brisana neka državna institucija poput npr. Ministarstvo civilnih poslova, Ministarstvo sigurnosti, DEI, itd, a ubacivane institucije entiteta RS, vrate državne institucije jer shodno Ustavu i zakonu ove aktivnosti trebaju koordinirati i za njih biti odgovorne državne institucije.
– Žao mi je što, još uvijek, pojedini predstavnici najviših državnih institucija ne uspijevaju staviti istinski interes naše države u prvi i jedini plan ali ne gubimo nadu ni vjeru da će prevagnuti temeljne vrijednosti BiH i da ćemo zajednički uspjeti usaglasiti tekst Reformske agende koji će biti u interesu svih nivoa vlasti i svih građana Bosne i Hercegovine – kaže Hušić.
Nastavi čitati

Najčitanije