Connect with us

Magazin

Nepoznato o Nikoli Tesli: Koje je religije poštovao, čega se odricao, zašto je bio protiv klanja životinja

Published

on

Mada je poznato da je Nikola Tesla dio energije čuvao asketskim, aseksualnim i povučenim načinom života, ipak ostaje divljenje pred oštrinom duha ovog genija i u godinama duboke starosti.

„Kad prilazite Tesli, vidite visokog mršavog čovjeka. Izgledao je kao neko božansko biće. Kada je imao blizu sedamdeset godina, držao se uspravno, njegovo vrlo mršavo tijelo bilo je jednostavno odjeveno u besprijekorno tamne boje“, opisuje ga gospođica Dorothy F. Skerritt, koja je bila Teslina sekretarica dok nije zatvorio svoj ured.

„Vrata se otvaraju i kroz njih ulazi visok čovjek, mršav i uspravljen… kako je u stanju ovaj mladić od 60 godina, koji je profesor matematike, veliki inženjer, te najveći pronalazač svih vremena, očuvati svoju tjelesnu i duhovnu svježinu?“, pita se Hugo Gernsback, 1919., u časopisu Electrical Experimenter.

Upadao u oči izdaleka

„Tesla je tačan. Jedva nekoliko minuta poslije sedam pojavljuje se. Upada u oči izdaleka. Tesla i fizički nadvisuje okolinu – glavom. Dok se s rezervom približava, posmatram ga. Neobično elegantan, otmjen gospodin, u jakni s polucilindrom, s rukavicama i štapom u ruci. Otmjena skromnost i neutegnutost. Bez ikakvog nakita. Ravan, uspravljen kao svijeća, vitak, elastičan, bez traga starosti“, opisuje Teslu njegov nećak Sava Kosanovič, u svom prvom susretu s njim, 1926. godine.

U mladosti je Tesla, nakon kratkotrajnog i kako je rekao, bolnog prepuštanja porocima, postao dosljedan zdravom životu bez alkohola, kafe, cigareta, a uz redovno vježbanje. Sve to, kao i bezmesna i umjerena prehrana, utjecalo je i na Teslinu izuzetnu radišnost do duboke starosti.

Tajna snage i vitalnosti

Bio je vrlo otvoren čovjek, izuzetno radosnog duha. Uvijek je težio savršenstvu.

„Stanje našeg tijela i duha u starosti u potpunosti je svjedočanstvo o tome kako smo proveli našu mladost. Tajna moje današnje snage i vitalnosti leži u činjenici da sam u mladosti, kako bi se reklo, živio životom bez poroka. Vjerujem da treba puno vježbati. Ja hodam osam do 10 milja svakog dana i nikada ne uzimam taksi ili druga prijevozna sredstva kada imam vremena koristiti snagu svojih nogu. Također, vježbam i kupam se svakog dana, jer smatram da je to vrlo važno. Koristim toplu kupku nakon koje se dugo tuširam hladnom vodom”, rekao je Nikola Tesla tada.

No još je mnogo toga o njegovom životu i radu malo poznato. Tesla je poznavao tajne joge, kao i da je dobar dio života upražnjavao neke od jogičkih vježbi, piše Atma.hr.

Neki ga danas nazivaju i jogijem nove nauke, zbog duhovnih sposobnosti koje su bile na razini vrhunskih majstora joge.

Posmatrano kroz prizmu neuke o energetskim središtima tijela ili čakrama, može se ustvrditi da je Tesla ovladao i uravnotežio većinu od njih, odnosno da je dosegao visoke nivoe svijesti. Na svoj osebujan način i pod drugim nazivom, primjenjivao je vježbe joge (posebno koncentracije i meditacije) od rane mladosti i kroz njih uvelike sazrio u čovjeka neslućenih umnih sposobnosti i izuzetnih moralnih vrlina.

Tesla se smatrao vjernikom, a poštovao je sve religije. Uz pravoslavlje iz kojeg je potekao, također se nadahnjivao učenjima Veda. To nije bila usputna, već trajna ljubav. Jednom od svojih najboljih prijatelja, novinaru Robertu Johnsonu, darovao je knjigu o vedanti.

Premda je imao sklonosti ka jogi od mladosti, na posebno zanimanje za nju potaknuo ga je susret sa Swami Vivekanandom (1863.-1902.), jednim od najpoznatijih gurua vedske filozofije. Vivekananda je 1893. godine iz Indije otputovao u SAD, potom u Europu, gdje se u tokom tri godio susretao i družio s nekolicinom poznatih naučnika i umjetnika.

Poznato je da se još 1893. u Chichagu, tokom Svjetskog religijskog parlamenta, Tesla susreo sa Svamijem Vivekanandom; Vivekananda je Teslu upoznao s učenjem Veda, a Tesla ga je prihvatio kao prijatelja i učitelja.

Vivekananda je bio oduševljen Teslinim naučnim radom, a Nikola Svamijevom duhovnošću. Tesla se u opisu fizikalne stvarnosti počeo koristiti sanskritskim riječima akasha (prostor ili tvar) i prana (dah ili energija).

Vivekananda se u jednom pismu prisjeća prvih susreta s Teslom ovim riječima:

“Neki od najvrsnijih naučnih umova današnjice govorili su mi koliko su savršeno racionalni zaključci u Vedama. Poznajem jednog koji je jedva stizao ručati ili napusti svoj laboratorij, ali koji je redovno dolazio i satima slušao moja predavanja o Vedama, jer su, kako je govorio, toliko naučne i toliko skladne s našim vremenom i zaključcima do kojih nauka tek danas dolazi.”, rekao je poslije posjete Teslinom laboratoriju u Njujorku 1896.

Šta se dešavalo kad je duboko disao

Da je Nikola Tesla vježbao pranajamu, svjedoči njegov prijatelj i životopisac John O’ Neall u knjizi “Nenadmašni genije – život Nikole Tesle”, objavljenoj 1944. godine:

“Pronašao je da je cijelog svog života osjećao neki neobičan doživljaj kada god bi duboko disao. Kada god bi duboko disao, obuzimalo ga je osjećanje lakoće, kao da mu je tijelo izgubilo težinu i može letjeti kroz zrak samo snagom njegove volje. U dječaštvu nije shvaćao da je u tom pogledu bio neobičan.

Ono osjećanje uznesenosti koje je imao kada god bi duboko disao davalo mu je takav osjećaj lakoće da je uvjerio sebe da bi mu bilo lako letjeti kroz zrak samo ako bi mogao izmisliti neku mehaničku napravu koja bi ga odbacila i omogućila mu da savlada ono malo težine koja je, kako je mislio, još ostala u njegovom tijelu.”

Dubokim disanjem on je pročišćavao svoja pluća, izbacujući nešto zaostalog ugljičnog dioksida koji čini kemijski “pepeo” i dobrim je dijelom trom, i zamjenjujući ga zrakom koji sadrži mješavinu isto tako tromog dušika i aktivnog kisika. Pošto se kisik poslije toga nalazi u većoj količini nego obično, on odmah počinje mijenjati kemijsku ravnotežu u tijelu. Podražaj na mozak proizvodi učinak koji se ne razlikuje puno od opijanja alkoholom. Pripadnici nekih duhovnih i religijskih skupina upotrebljavaju ovaj postupak da bi izazvali “tajne” ili “duhovne” doživljaje. Kako je taj 12-godišnji dječak mogao sve to znati?”

Tesla je bio zagovornik vegetarijanstva kao etički, ekološki, ekonomski i zdravstveno opravdane prehrane. Još 1900. godine rekao je:

“Smatram da je vegetarijanstvo preporučljiva polazna tačka za odricanje od uvriježenih barbarskih navika. Mnogi narodi koji žive skoro isključivo vegetarijanski pokazuju veću snagu i tjelesnu spremnost. Neke sadnice, kao što je zob, su isplativije od mesa i bolje za duševno i tjelesno zdravlje. Treba učiniti sve napore da bi se zaustavilo obijesno i okrutno klanje životinja koje može biti pogubno i za ljudski moral. Da se oslobodimo životinjskih nagona i teka, koji nas unazađuju… trebamo napraviti potpuni rez po načinu prehrane. Sva ostala promišljanja (filozofa) o hrani su nepotrebna.”

Rijetko je spavao

Teslin strogi dnevni režim kulminira u navici spavanja, koja se kosi s upozorenjima o neophodnosti da se spava sedam do osam sati svakog dana.

„Spavanje? Ja rijetko kada spavam. Dolazim iz porodice dugovječnih ljudi, koji su poznati po tome što nisu puno spavali. Nadam se da ću dostići rekord mojih predaka i da ću živjeti bar 100 godina. Moje nespavanje me ne brine. Nekada odspavam sat vremena. Povremeno, ipak, na svakih par mjeseci, odspavam po 4 do 5 sati. Onda se probudim u potpunosti napunjen energijom, kao baterija. Nakon takve noći, ništa me ne može zaustaviti. Tada osjećam ogromnu snagu. Ne postoji sumnja oko toga da je san obnavljač, davatelj života, da on povećava energiju. S druge strane, ne vjerujem da je on neophodan za nečije zdravlje, naročito ako je to netko tko po navici malo spava“, objasnio je Tesla.

Magazin

Nutricionisti: Ako prakticirate ove navike, možda nećete doživjeti stotu

Published

on

By

MNOGI sanjaju o tome da dožive 100 godina, ali dugovječnost ne ovisi samo o genetici – ključni su i prehrambeni i životni izbori. Iako postoje mnogi načini za produženje životnog vijeka, određene greške u prehrani i načinu života mogu imati suprotan učinak. Loše prehrambene navike, nedostatak tjelesne aktivnosti i štetne navike mogu ubrzati starenje i smanjiti šanse za dug i zdrav život. Evo na koje su još navike nutricionisti upozorili.

1. Sjedilački način života

Nedostatak tjelesne aktivnosti značajno smanjuje šanse za dugovječnost jer povećava rizik od kroničnih bolesti i ubrzava starenje. Sjedilački način života doprinosi pretilosti, srčanim bolestima, dijabetesu tipa 2 i visokom krvnom tlaku. “Barem 150 minuta umjerene tjelesne aktivnosti tjedno jača srce, poboljšava kontrolu šećera u krvi i doprinosi općem zdravlju”, savjetuje nutricionistica i dijetetičarka Krutika Nanavati za SheFinds.

2. Pržena hrana

Pržena hrana bogata je nezdravim trans mastima i oksidiranim uljima, koja potiču upalne procese te povećavaju rizik od srčanih bolesti i visokog kolesterola. “Ove namirnice mogu povećati upalne procese i dugoročno pridonijeti razvoju kroničnih bolesti”, upozorava nutricionistica Trista Best. Umjesto prženja, zdravije alternative su pečenje, roštiljanje ili korištenje friteze na vrući zrak.

3. Alkohol

Alkohol može ozbiljno oštetiti jetru i povećati rizik od bolesti poput masne jetre, ciroze i raka jetre. Također doprinosi visokom krvnom tlaku, srčanim bolestima i slabljenju imunološkog sustava. “Prekomjerna konzumacija alkohola povezana je s oštećenjem jetre, srčanim bolestima i određenim vrstama raka,” ističe Best. Srećom, danas postoje mnoge zdrave i ukusne bezalkoholne alternative.

4. Pušenje

Ovo upozorenje ne iznenađuje – dobro je poznato da cigarete skraćuju život. “Negativni učinci pušenja na zdravlje su dobro dokumentirani, uključujući njegovu povezanost s rakom pluća, srčanim bolestima i raznim respiratornim problemima. Prestanak pušenja smatra se jednom od najučinkovitijih mjera za poboljšanje dugovječnosti i kvalitete života”, tvrdi Nanavati.

5. Kronični nedostatak sna

Nedostatak sna ometa ključne tjelesne funkcije, uključujući regulaciju hormona, imunološki odgovor i staničnu obnovu. Također povećava razinu kortizola, hormona stresa, koji doprinosi upali i povećava rizik od kroničnih bolesti, poput srčanih bolesti, dijabetesa i neurodegenerativnih poremećaja. Nanavati preporučuje 7-8 sati kvalitetnog sna svake noći kako bi se podržalo optimalno zdravlje i dugovječnost.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Liječnik upozorava na štetne dodatke prehrani: “Jedan može oštetiti jetru”

Published

on

By

DODACI prehrani često se reklamiraju kao brzo rješenje za bolje zdravlje, ali nisu svi jednako sigurni. Neki sadrže skrivene sastojke ili, ako se uzimaju u prevelikim dozama, mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme – od oštećenja bubrega do povećanog rizika od srčanih bolesti. Kako bismo saznali na koje dodatke treba posebno paziti, liječnik dr. Peter Brukner otkrio je koji mogu biti potencijalno opasni.

1. Visoke doze željeza

Prevelik unos željeza može uzrokovati probavne smetnje poput zatvora, mučnine i bolova u trbuhu, a s vremenom može dovesti i do ozbiljnog oštećenja jetre.
“Prekomjeran unos željeza može dovesti do stanja poznatog kao preopterećenje željezom, što loše utječe na jetru i druge organe. Također može narušiti ravnotežu crijevnih bakterija i izazvati upale te probavne smetnje”, upozorava dr. Brukner za SheFinds.

2. Pretjerane doze omega-3 masnih kiselina

Omega-3 masne kiseline poznate su po svom pozitivnom učinku na zdravlje srca, kognitivne funkcije i smanjenje upala. No, pretjeran unos može izazvati neželjene posljedice, osobito kod osoba koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi.

“Omega-3 masne kiseline su korisne, ali u velikim dozama mogu povećati rizik od krvarenja i izazvati nepravilan rad srca. Također mogu izazvati probavne tegobe, poput nadutosti i plinova”, objašnjava liječnik.

3. Prekomjerni unos vitamina D

Vitamin D ključan je za zdravlje kostiju, ali njegova prevelika količina može uzrokovati probleme. “Ako se konzumira u prevelikim količinama, može dovesti do povećane razine kalcija u krvi, što može biti štetno. Previše kalcija može uzrokovati bubrežne kamence i ometati apsorpciju drugih hranjivih tvari, što može rezultirati zatvorom ili proljevom”, ističe dr. Brukner.

Dakle, iako su ovi dodaci korisni u umjerenim količinama, njihov prekomjeran unos može donijeti više štete nego koristi. Važno je paziti na doziranje i konzultirati se s liječnikom prije uzimanja dodataka prehrani.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Otkriven novi virus kojeg prenosi komarci, ovo su simptomi kod onih koji se zaraze

Published

on

By

Španski naučnici otkrili su novi virus koji prenose komarci – sindbis virus koji nije smrtonosan, a izaziva simptome kao što su groznica, bolovi u glavi i zglobovima i osip na koži.

Naučnici su otkrili taj virus kod komaraca u Andaluziji, a pretpostavljaju da je u Španiji od 2017. godine, ali do sada nije bio detektovan jer su istraživanja bila usmjerena na virus Zapadnog Nila.

Taj virus se ranije već pojavio u Skandinaviji i Alžiru, a prenijeli su ga komarci iz Sjeverne Afrike ili Kenije lokalnim komarcima, piše Fokus.

Nije smrtonosan kao virus Zapadnog Nila, koji je također prisutan u Andaluziji.

Nastavi čitati

Magazin

‘Često kažem samo ime, a prezime ne…’: Ovo je unuk Emira Kusturice, a otkrio je i šta misli o slavnom djedu

Published

on

By

Unuk Emira Kusturice, Janko Kusturica, talent za umjetnost naslijedio je od članova porodice te se danas bavi fotografijom.

 

Janko se nikada nije eksponirao u javnosti i malo ko zna kako izgleda i da je baš on unuk uspješnog reditelja.

 

Mlađi Kusturica nedavno je progovorio o tome kako je biti nasljednik Emira Kusturice, a zatim je istaknuo da ga mnogi poštuju zbog proslavljenog djeda.

 

– Biti unuk Emira Kusturice je jako zahvalno, ali na primjer u ono nekom pravom životu, u socijalnom životu, je veoma zeznuto. Trebaš šutjeti često. Zovem se Janko, ne kažeš prezime… Često paziš s kim komuniciraš, ali i ako paziš nekako u svemu tome pronalaziš neku jako lijepu stvar, a to je da možeš naći dosta ljudi koji poštuju djeda, djedov rad, i istovremeno će poštovati mene kao osobu. Okej, ti si Janko, jesi Kusturica, ali ja ću te zvati Janko zato što si za sebe takav – rekao je fotograf u emisiji ‘Maša i…’.
Podsjetimo, Emir Kusturica je već preko četiri desetljeća u braku s Majom Mandić Kusturicom koja mu je rodila dvoje djece, Stribora i Dunju.

Nastavi čitati

Magazin

Tri obroka koja mogu smanjiti rizik od raka, prema dijetetičarki

Published

on

By

OBROCI mogu igrati ključnu ulogu u dugoročnom zdravlju, a pametnim odabirom namirnica možemo smanjiti rizik od raka. Istraživanja pokazuju da hranjivi obroci, bogati antioksidansima, vlaknima i esencijalnim vitaminima, pomažu u zaštiti stanica od oštećenja. Uključivanjem voća, cjelovitih žitarica i zdravih masti u svakodnevnu prehranu, možete jednostavno i učinkovito podržati svoje opće zdravlje.

Magistrica znanosti i dijetetičarka, Sheena Patel, podijelila je nekoliko ideja za obroke koji mogu smanjiti rizik od raka.

1. Tost od cjelovitih žitarica

Možemo zaboraviti na bijeli kruh s maslacem i marmeladom te isprobati tost od 100 posto cjelovitih žitarica, tvrdi Patel.
“Počnite s osnovom od cjelovitog tosta, dodajte povrće ili voće po želji i završite zdravim proteinima, poput maslaca od orašastih plodova, humusa ili jaja”, savjetuje za SheFinds. Ovakvi obroci osiguravaju ključne hranjive tvari koje podržavaju zdravlje.

2. Smoothie od bobičastog voća i špinata

Osim tosta od cjelovitih žitarica, možemo isprobati i smoothie od svježeg ili zamrznutog bobičastog voća – primjerice, borovnica, jagoda, malina – šake špinata, pola banane, žlice mljevenih lanenih sjemenki i nezaslađenog bademovog mlijeka. “Bobičasto voće bogato je antioksidansima, dok špinat osigurava vlakna, folnu kiselinu i lutein, koji dodatno pridonose borbi protiv raka”, kaže dijetetičarka.

3. Avokado tost s rajčicom i bučinim sjemenkama

“Namažite polovicu zrelog avokada na tost od cjelovitih žitarica, dodajte kriške svježe rajčice, pospite bučinim sjemenkama i prelijte maslinovim uljem. Cjelovite žitarice smanjuju rizik od raka debelog crijeva, avokado osigurava zdrave masti i vitamin E, dok rajčice pridonose likopenom, snažnim spojem povezanim sa smanjenjem rizika od raka prostate i dojke”, navodi Patel.

Dakle, obroci poput ovih nisu samo ukusni već nude ključne hranjive tvari koje podržavaju zdravlje i smanjuju rizik od raka. Jednostavne promjene u svakodnevnim obrocima mogu imati značajan učinak na dugoročnu dobrobit, piše Index.hr.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Mnogi tvrde da ih nikada više neće jesti: Znate li kako se zapravo proizvode hrenovke?

Published

on

By

Proces se odvija brzo – toliko brzo da se u samo 35 sekundi može proizvesti dovoljno hrenovki da ispune cijelo nogometno igralište!

Nakon hladne i vlažne zime, mnogi ljudi s nestrpljenjem očekuju proljeće koje donosi toplije vrijeme, duge dane na otvorenom, sunčanje i neizostavno roštiljanje. No, nakon što su vidjeli video o tome kako se proizvode hrenovke, mnogi su odlučili zauvijek izbaciti ovu popularnu namirnicu iz svojih menija, piše Mirror.

YouTube kanal How It's Made objavio je video koji u detalje objašnjava proces proizvodnje hrenovki, a reakcije su, blago rečeno, podijeljene. Petominutni isječak pokazuje što se sve koristi kako bi se hrenovke našle na policama supermarketa – a to je nekima bilo previše.

Večernji

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije