Mada je poznato da je Nikola Tesla dio energije čuvao asketskim, aseksualnim i povučenim načinom života, ipak ostaje divljenje pred oštrinom duha ovog genija i u godinama duboke starosti.
„Kad prilazite Tesli, vidite visokog mršavog čovjeka. Izgledao je kao neko božansko biće. Kada je imao blizu sedamdeset godina, držao se uspravno, njegovo vrlo mršavo tijelo bilo je jednostavno odjeveno u besprijekorno tamne boje“, opisuje ga gospođica Dorothy F. Skerritt, koja je bila Teslina sekretarica dok nije zatvorio svoj ured.
„Vrata se otvaraju i kroz njih ulazi visok čovjek, mršav i uspravljen… kako je u stanju ovaj mladić od 60 godina, koji je profesor matematike, veliki inženjer, te najveći pronalazač svih vremena, očuvati svoju tjelesnu i duhovnu svježinu?“, pita se Hugo Gernsback, 1919., u časopisu Electrical Experimenter.
Upadao u oči izdaleka
„Tesla je tačan. Jedva nekoliko minuta poslije sedam pojavljuje se. Upada u oči izdaleka. Tesla i fizički nadvisuje okolinu – glavom. Dok se s rezervom približava, posmatram ga. Neobično elegantan, otmjen gospodin, u jakni s polucilindrom, s rukavicama i štapom u ruci. Otmjena skromnost i neutegnutost. Bez ikakvog nakita. Ravan, uspravljen kao svijeća, vitak, elastičan, bez traga starosti“, opisuje Teslu njegov nećak Sava Kosanovič, u svom prvom susretu s njim, 1926. godine.
U mladosti je Tesla, nakon kratkotrajnog i kako je rekao, bolnog prepuštanja porocima, postao dosljedan zdravom životu bez alkohola, kafe, cigareta, a uz redovno vježbanje. Sve to, kao i bezmesna i umjerena prehrana, utjecalo je i na Teslinu izuzetnu radišnost do duboke starosti.
Tajna snage i vitalnosti
Bio je vrlo otvoren čovjek, izuzetno radosnog duha. Uvijek je težio savršenstvu.
„Stanje našeg tijela i duha u starosti u potpunosti je svjedočanstvo o tome kako smo proveli našu mladost. Tajna moje današnje snage i vitalnosti leži u činjenici da sam u mladosti, kako bi se reklo, živio životom bez poroka. Vjerujem da treba puno vježbati. Ja hodam osam do 10 milja svakog dana i nikada ne uzimam taksi ili druga prijevozna sredstva kada imam vremena koristiti snagu svojih nogu. Također, vježbam i kupam se svakog dana, jer smatram da je to vrlo važno. Koristim toplu kupku nakon koje se dugo tuširam hladnom vodom”, rekao je Nikola Tesla tada.
No još je mnogo toga o njegovom životu i radu malo poznato. Tesla je poznavao tajne joge, kao i da je dobar dio života upražnjavao neke od jogičkih vježbi, piše Atma.hr.
Neki ga danas nazivaju i jogijem nove nauke, zbog duhovnih sposobnosti koje su bile na razini vrhunskih majstora joge.
Posmatrano kroz prizmu neuke o energetskim središtima tijela ili čakrama, može se ustvrditi da je Tesla ovladao i uravnotežio većinu od njih, odnosno da je dosegao visoke nivoe svijesti. Na svoj osebujan način i pod drugim nazivom, primjenjivao je vježbe joge (posebno koncentracije i meditacije) od rane mladosti i kroz njih uvelike sazrio u čovjeka neslućenih umnih sposobnosti i izuzetnih moralnih vrlina.
Tesla se smatrao vjernikom, a poštovao je sve religije. Uz pravoslavlje iz kojeg je potekao, također se nadahnjivao učenjima Veda. To nije bila usputna, već trajna ljubav. Jednom od svojih najboljih prijatelja, novinaru Robertu Johnsonu, darovao je knjigu o vedanti.
Premda je imao sklonosti ka jogi od mladosti, na posebno zanimanje za nju potaknuo ga je susret sa Swami Vivekanandom (1863.-1902.), jednim od najpoznatijih gurua vedske filozofije. Vivekananda je 1893. godine iz Indije otputovao u SAD, potom u Europu, gdje se u tokom tri godio susretao i družio s nekolicinom poznatih naučnika i umjetnika.
Poznato je da se još 1893. u Chichagu, tokom Svjetskog religijskog parlamenta, Tesla susreo sa Svamijem Vivekanandom; Vivekananda je Teslu upoznao s učenjem Veda, a Tesla ga je prihvatio kao prijatelja i učitelja.
Vivekananda je bio oduševljen Teslinim naučnim radom, a Nikola Svamijevom duhovnošću. Tesla se u opisu fizikalne stvarnosti počeo koristiti sanskritskim riječima akasha (prostor ili tvar) i prana (dah ili energija).
Vivekananda se u jednom pismu prisjeća prvih susreta s Teslom ovim riječima:
“Neki od najvrsnijih naučnih umova današnjice govorili su mi koliko su savršeno racionalni zaključci u Vedama. Poznajem jednog koji je jedva stizao ručati ili napusti svoj laboratorij, ali koji je redovno dolazio i satima slušao moja predavanja o Vedama, jer su, kako je govorio, toliko naučne i toliko skladne s našim vremenom i zaključcima do kojih nauka tek danas dolazi.”, rekao je poslije posjete Teslinom laboratoriju u Njujorku 1896.
Šta se dešavalo kad je duboko disao
Da je Nikola Tesla vježbao pranajamu, svjedoči njegov prijatelj i životopisac John O’ Neall u knjizi “Nenadmašni genije – život Nikole Tesle”, objavljenoj 1944. godine:
“Pronašao je da je cijelog svog života osjećao neki neobičan doživljaj kada god bi duboko disao. Kada god bi duboko disao, obuzimalo ga je osjećanje lakoće, kao da mu je tijelo izgubilo težinu i može letjeti kroz zrak samo snagom njegove volje. U dječaštvu nije shvaćao da je u tom pogledu bio neobičan.
Ono osjećanje uznesenosti koje je imao kada god bi duboko disao davalo mu je takav osjećaj lakoće da je uvjerio sebe da bi mu bilo lako letjeti kroz zrak samo ako bi mogao izmisliti neku mehaničku napravu koja bi ga odbacila i omogućila mu da savlada ono malo težine koja je, kako je mislio, još ostala u njegovom tijelu.”
Dubokim disanjem on je pročišćavao svoja pluća, izbacujući nešto zaostalog ugljičnog dioksida koji čini kemijski “pepeo” i dobrim je dijelom trom, i zamjenjujući ga zrakom koji sadrži mješavinu isto tako tromog dušika i aktivnog kisika. Pošto se kisik poslije toga nalazi u većoj količini nego obično, on odmah počinje mijenjati kemijsku ravnotežu u tijelu. Podražaj na mozak proizvodi učinak koji se ne razlikuje puno od opijanja alkoholom. Pripadnici nekih duhovnih i religijskih skupina upotrebljavaju ovaj postupak da bi izazvali “tajne” ili “duhovne” doživljaje. Kako je taj 12-godišnji dječak mogao sve to znati?”
Tesla je bio zagovornik vegetarijanstva kao etički, ekološki, ekonomski i zdravstveno opravdane prehrane. Još 1900. godine rekao je:
“Smatram da je vegetarijanstvo preporučljiva polazna tačka za odricanje od uvriježenih barbarskih navika. Mnogi narodi koji žive skoro isključivo vegetarijanski pokazuju veću snagu i tjelesnu spremnost. Neke sadnice, kao što je zob, su isplativije od mesa i bolje za duševno i tjelesno zdravlje. Treba učiniti sve napore da bi se zaustavilo obijesno i okrutno klanje životinja koje može biti pogubno i za ljudski moral. Da se oslobodimo životinjskih nagona i teka, koji nas unazađuju… trebamo napraviti potpuni rez po načinu prehrane. Sva ostala promišljanja (filozofa) o hrani su nepotrebna.”
Rijetko je spavao
Teslin strogi dnevni režim kulminira u navici spavanja, koja se kosi s upozorenjima o neophodnosti da se spava sedam do osam sati svakog dana.
„Spavanje? Ja rijetko kada spavam. Dolazim iz porodice dugovječnih ljudi, koji su poznati po tome što nisu puno spavali. Nadam se da ću dostići rekord mojih predaka i da ću živjeti bar 100 godina. Moje nespavanje me ne brine. Nekada odspavam sat vremena. Povremeno, ipak, na svakih par mjeseci, odspavam po 4 do 5 sati. Onda se probudim u potpunosti napunjen energijom, kao baterija. Nakon takve noći, ništa me ne može zaustaviti. Tada osjećam ogromnu snagu. Ne postoji sumnja oko toga da je san obnavljač, davatelj života, da on povećava energiju. S druge strane, ne vjerujem da je on neophodan za nečije zdravlje, naročito ako je to netko tko po navici malo spava“, objasnio je Tesla.