Connect with us

USK

Nesreća u Sanskom Mostu: Žena pala sa traktora, teško je ozlijeđena

Published

on

F.D. (51) teško je povrijeđena nakon što je pala sa traktora u mjestu Gornji Podovi, opština Sanski Most, došlo je do tragičnog incidenta u kojem je povrijeđena jedna osoba.

Prema dostupnim informacijama, nezgoda se dogodila dok je F.D. obavljala radove na poljoprivrednom zemljištu.

Iz neobjašnjivih razloga, došlo je do gubitka ravnoteže i pada s traktora, što je rezultiralo ozbiljnim povredama, pišu Nezavisne.

Hitna pomoć je odmah intervenisala i F.D. je prevezena na odjel hitne pomoći, gdje su medicinski timovi konstatirali teže tjelesne povrede, uključujući prelom ključne kosti.

USK

Usvojen prijedlog, evo koliko će građani USK plaćati premiju u narednoj godini

Published

on

By

Prijedlog Odluke o privremenom finansiranju Zavoda zdravstvenog osiguranja za prva tri mjeseca iduće godine usvojen je u drugom dijelu sjednice Skupštine. 

BIHAĆ, 26. decembra – Također, utvrđen je prijedlog odluke o simboličnoj visini premije za 2025. godinu, koja iznosi 5 maraka.

Prema riječima Fatke Kulenović, predsjednice Kluba SDP-a, u ovom trenutku premija se ne može ukinuti, kako je bilo najavljivano, pa su odlučili podržati prijedlog da premija od naredne godine iznosi 5 maraka. S druge strane, opozicija smatra da to nije nikakvo olakšanje za građane.

Usvojen je i nacrt Zakona o izmjenama i dopunama prava branilaca i članova njihovih porodica, čiji je cilj povećanje prava ove populacije.

Na kraju, skupštinski zastupnici usvojili su finansijske planove i programe rada Kantonalnog Fonda za stambeno zbrinjavanje, Službe za zapošljavanje USK-a, kao i program rada Skupštine za narednu godinu.

Ovo je ujedno bilo posljednje skupštinsko zasjedanje pred novogodišnje praznike, a termin naredne sjednice biće poznat početkom iduće godine.

Više pogledajte u prilogu RTVUSK…

Nastavi čitati

USK

Četiri vještačenja, različiti nalazi: Hoće li Tužilaštvo ipak istraživati smrt mlade porodilje i bebe u KB Bihać

Published

on

By

Tužilaštvo je već dvaput donijelo naredbu o nesprovođenju istrage. Suprug preminule Azre Bećirspahić nakon nalaza vještačenja iz inostranstva traži novo preispitivanje te odluke
Polovinom marta 2022. u Kantonalnoj bolnici u Bihaću prilikom poroda preminula je 25-godišnja Azra Bećirspahić iz Bosanskog Petrovca, kao i njena tek rođena beba Merjem.
Od tada traje borba Azrine porodice, prvenstveno njenog supruga Anela Bećirspahića da sazna šta se tačno desilo kobne noći i zbog čega je u nekoliko sati izgubio suprugu i tek rođenu kćerku.
Anel Bećirspahić, kako saznaje Faktor, ponovo se obratio Tužilaštvu Unsko-sanskog kantona sa zahtjevom za pokretanje istrage, a nakon što su oni već dva puta odlučili da istragu protiv ljekara u KB Bihać neće provoditi. Zahtjev je uputio i Ljekarskoj komori Unsko-sanskog kantona. Sve to nakon što je pribavio nalaze vještačenja iz inostranstva koja su u potpunoj suprotnosti sa onim što se dosad tvrdilo u ovom slučaju.
Šta je utvrđeno u Bihaću
Naime, nakon Azrine smrti Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona formiralo je predmet i saslušalo ljekare i medicinske sestre koji su učestvovali u porodu. Obavljena je obdukcija oba tijela i naloženo vještačenje po vještaku sudske medicine.
U nalazu obdukcije koja je obavljena u Kantonalnoj bolnici Bihać navedeno je da je Azra umrla prirodnom smrću i da je smrt nastupila zbog “rascijepa aneurizmatski izmijenjenog zida lijenalne arterije i njenih grana” (arterija koja opskrbljuje slezenu).
Obdukcijom tijela bebe utvrđeno je da je ona mrtvorođena (u otpusnom pismu bolnice, kao i tvrdnjama uposlenika bolnice, beba je rođena živa, a o čemu ćemo nešto detaljnije pisati u nastavku teksta). U obdukcionom zapisniku nije naveden neposredni uzrok smrti bebe. Tek kasnije, u dopuni izvještaja navedeno je da je uzrok smrti bebe hipovolemijsko-hemoragični šok od majke.
Prema dokumentaciji dobijenoj iz bolnice, a u koju je Faktor imao uvid, Azrina trudnoća sve do posljednjeg mjeseca bila je uredna i ona je bila zdrava trudnica.
Ulaskom u osmi mjesec trudnoća se komplikuje pojavom povišenog krvnog pritiska, koji se nakon uvođenja terapije stabilizira i trudnoća dalje teče uredno, sve do početka poroda 16. marta 2022. godine.
Prema dokumentima iz bolnice, trudovi su počeli u ranim večernjim satima 16. marta i sve je teklo bez komplikacija, sa urednim nalazima CTG-a.
Navodi se da kad je krenuo porođaj, otprilike u ponoć, porodilja se “slabo napinje”, “ne sarađuje u porodu” zbog čega se postavlja vakuum ekstraktor u trajanju od pet sekundi, nakon čega se u 00.17 sati porodi “živo žensko dijete” za koje se navodi da se “čuju tihi i usporeni otkucaji srca”.
Dijete je prebačeno na neonatologiju, gdje je utvrđeno da ne diše, srce ne kuca, te se pristupilo reanimaciji koja nije dala rezultat. Smrt novorođenčeta proglašena je u 1.50 sati.
U međuvremenu, u porođajnoj sali majka bebe borila se za život. Odmah nakon porođaja, prema dokumentima iz bolnice, Azrino stanje se pogoršava, ona navodi da se osjeća loše, da je guši u prsima i magli joj se pred očima, pritisak joj opada na 90/60. Ljekari i babice, pošto nisu uspijevali poroditi posteljicu, Azru prebacuju u operacionu salu, gdje joj se odstranjuje posteljica i utvrđuje da nema ginekološkog krvarenja.
Međutim, njeno stanje sve je gore i gore i naglo se pogoršava, u 1.40 dolazi do srčanog zastoja, ljekari je reanimiraju, ali i dalje ne znaju šta je uzrok pogoršanja njenog stanja.
Tada se poziva dežurni hirurg koji ustanovljava da Azra ima unutrašnje krvarenje koje potiče od slezene, sa otprilike dva litra svježe krvi. Podvrgava se operaciji, slezena se odstranjuje, zaustavlja krvarenje i pacijentica prebacuje u šok sobu u 4.30 sati. U 4.50 dolazi do srčanog zastoja, gdje se reanimacijom vraća srčani ritam, da bi u 6.10 ponovo došlo do zastoja srca, te uprkos reanimaciji koja je trajala otprilike sat vremenena, konstatuje se smrt 25-godišnje žene.
U medicinskoj dokumentaciji u koju smo imali uvid naročito se ističe jedan podatak.
Naime, u bolničkoj evidenciji sa neonatologije za bebu, za koju je rečeno da je živorođena, upisano je da je “cijelo vrijeme vilica ukočena, nisu se mogla otvoriti usta”, te da je proglašena smrt u 01.15 sati.
Tužilaštvo USK tokom predistražnih radnji, na osnovu bolničke dokumentacije i nalaza obdukcije obavljene u KB Bihać, zatražilo je nalaz i mišljenje vještaka sudske medicine. Prvo vještačenje je povjereno dr. Željku Karanu iz Zavoda za sudsku medicinu RS-a u Banjoj Luci.
Karanovo vještačenje
Karan je u svom nalazu naveo da je uzrok smrti unutrašnje krvarenje zbog prskanja arterije, te je na određeni način “amnestirao” ljekare tako što je naveo da je “alarmantna situacija nastupila tek nakon porođaja i kada je nastupilo veoma intenzivno unutrašnje krvarenje koje je dovelo do teškog hemoragičnog šoka”. Također je naveo da se “iz raspoloživih podataka ne može zaključiti da je bilo nesavjesnog postupanja ljekara ili drugog medicinskog osoblja”.
Na osnovu ovog nalaza, Tužilaštvo USK donijelo je naredbu o nesprovođenju istrage o smrti Azre i njene bebe. Međutim, Azrini suprug i otac uložili su prigovor na ovakvu odluku Tužilaštva, te je naloženo novo vještačenje, koje je ovoga puta povjereno vještacima u Tuzli – dr. Zlatanu Fatušiću i dr. Zdenku Cihlaržu. Njihovi zaključci bili su gotovo indentični kao i zaključci dr. Željka Karana. Azrin suprug potom je uložio pritužbu i Federalnom tužilaštvu, koje je tu pritužbu odbilo kao neutemeljenu.
Nakon što je Tužilaštvo USK obustavilo istragu, Bećirspahić i njegovi pravni zastupnici pribavili su sve dokumente iz spisa Tužilaštva, a na osnovu kojih su onda zatražili vještačenja stručnjaka iz inostranstva.
Vještačenja u Srbiji i Hrvatkoj
Vještačenja su provedena u Zagrebu (prof. dr. Vesna Elveđi-Gašparović i dr. sc. Pero Bubalo) te u Zavodu za sudsku medicinu u Nišu. Vještačenje u Nišu provela su četiri vještaka od kojih su prof. dr. Lidija Kostić-Banović i doc. dr. Miroslav Milić specijalisti sudske medicine, prof. dr. Vesna Marjanović – spec. anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine te mr. dr. Dragan Matijašević – specijalist ginekologije i akušerstva.
Oba ova vještačenja bacaju potpuno novo svjetlo na slučaj te otvaraju brojna pitanja i umnogome se razlikuju od onoga što su u svojim nalazima naveli vještaci koje je angažovalo Tužilaštvo USK.
Prema mišljenju vještaka iz Zagreba, iako se u obdukcionom zapisniku navodi da je do rupture aneurizme došlo spontano zbog pritiska u abdomenu izazvanim tiskanjem, isto tako je do toga moglo doći zbog neprimjerenog izvođenja Kristellovog hvata (pritiska na trbuh porodilje) od ljekara ili sestara, a što proizilazi iz zapisnika o saslušanju svjedoka.
Također navode da su se štetne posljedice po porodilju mogle izbjeći na tri načina:
– ranijim donošenjem odluke o potrebi dovršenja trudnoće zbog prijetećeg ugušenja fetusa, a na osnovu zapisa CTG-a;
– izbjegavanjem Kristellerovog hvata;
– pravovremenim prepoznavanjem hemoragičnog šoka i njegovog uzroka.
Za vještake je također diskutabilan zaključak da se kod Azre uopće radilo o aneurizmi. Naime, kako navode, ona nije makroskopski viđena, zaključak se temelji na histološkom nalazu te da je zaključak da se radilo o dijelovima aneurizme pretenciozanZaključak da se radi o spontanoj rupturi vještaci iz Zagreba ocijenili su još pretencioznijim, te naveli kako je veća vjerovatnoća da razdor nastane usljed Kristellerovog zahvata nego spontano. U prilog toj činjenici navode fotodokumentaciju na kojoj se vide krvni podljevi u području rebara i dijafragme preminule žene.
Navode i da klinička slika znatno više upućuje da je izvor krvarenja razdor slezene, a ne ruptura aneurizme arterije.
Kada je u pitanju smrt bebe, navode da patohistološki nalaz obdukcije nije medicinski logičan i ne poklapa se sa CTG zapisom.
– Navedeni uzrok smrti nije u skladu sa fotografijama mrtvorođenog djeteta (…), one govore u prilog tome da je uzrok smrti djeteta asfiksija (ugušenje, op. a.) tokom poroda – navode u nalazu i mišljenju.
Vještaci iz Zagreba zaključuju da se uočava dosta kontradiktornosti koje nisu medicinski logične.
Vještaci iz Niša u svom nalazu i mišljenju bili su još direktniji.
– Prema našem mišljenju odgovornost za katastrofalan ishod za plod snosi mlađi akušer, a za život porodilje, sada pokojne Azre Bećirspahić obojica akušera, pogotovo stariji dežurni (“starija služba”). Ostali članovi dežurnog tima pri porođaju su korektno obavljali dio posla – zaključak je iz njihovog nalaza, napisanog na 42 stranice.
U ovom nalazu detaljno je citirana sva medicinska dokumentacija, nalaz obdukcije, iskazi svjedoka, te su dovedeni u međusobnu korelaciju.
U nalazu se, između ostalog, navodi da nije rađen kontinuirani CTG monitoring i da nadzor stanja ploda nije odgovarajući, što nije u skladu s pravilima medicinske struke. Također, navode kako reakcija ljekara, nakon što se pogoršalo stanje pacijentice, nije bila odgovarajuća i pravovremena.
– Postupci su bili nepravovremeni. U suprotnom, šanse za preživljavanje bi bile veće, a zbog oklijevanja ona je neprekidno krvarila sve do druge operacije u 2.20 sati. Od porođaja (00.15 h) do te operacije stalno je i mnogo gubila krv na šta su ukazivale kliničke manifestacije zbog čega nije trebalo oklijevati i toliko dugo čekati na drugu operaciju – navode vještaci iz Niša.
Navode i da se kasnilo sa nadomještanjem krvi koja je uključena tek pred drugu operaciju. (Najprije je operativno uklonjena posteljica, a tek onda, nakon što se stanje pogoršavalo, otvoren je abdomen i utvrđeno unutrašnje krvarenje, te je izvađena slezena).
Pojašnjavaju da je sve ukazivalo na hemoragični šok, te da se u tim trenucima neopravdano insistiralo na uklanjanju posteljice, iako za to nije postojala indikacija.
– Umjesto toga trebalo je odmah otvoriti trbuh porodilje. Mada je sve ukazivalo na teško unutrašnje krvarenje, s laparatomijom se oklijeva do 2.20 i to 40-50 minuta nakon prvog zastoja srca porodilje – pojašnjava se u nalazu.
Kada su u pitanju nalazi za bebu, u mišljenju vještaka navodi se da je dijete rođeno vjerovatno mrtvo, mada se kroz medicinsku dokumentaciju tvrdi da je bilo bradikardično, ali je jasno da novorođenče nije ni pokušalo disati.
Vještaci navode i da zadnji dostavljeni CTG zapis nije u skladu s ishodom porođaja – stanja novorođenčeta (…) Ovaj CTG zapis, kako navode, isključuje katastrofični ishod za plod.
– Da je bilo bradikardije, na CTG zapisu bi ona bila sigurno registrovana, što dovodi pod ozbiljnu sumnju posljednji CTG zapis – porod naponi (čiji je, kada je, i gdje je snimljen) – navodi se u nalazu i mišljenju vještaka.
Šta će uraditi Tužilaštvo USK
Faktor se obratio i Tužilaštvu Unsko-sanskog kantona sa upitom da li su zaprimili zahtjev za pokretanje istrage od Azrinog supruga, uz dostavljene nove nalaze i vještačenja, te da li je eventualno odlučeno po njegovom zahtjevu.
Do zaključenja ovog teksta iz Tužilaštva nismo dobili odgovor.
S obzirom na brojne nelogičnosti i nepoklapanja između nalaza i mišljenja vještaka, ostaje da se vidi da li će Tužilaštvo konačno pokrenuti istragu u ovom slučaju i otkloniti brojne nedoumice koje se pojavljuju u ovom slučaju.
Nastavi čitati

USK

U 2025. godini svako treće dijete u porodici na području USK imat će besplatan vrtić

Published

on

By

Skupština Unsko-sanskog kantona, na današnjoj sjednici usvojila je, sa 20 glasova za, Budžet Unsko-sanskog kantona za 2025. godinu i Zakon o izvršavanju budžeta USK.

Budžet Unsko-sanskog kantona za 2025. godinu utvrđen je u iznosu od 390.517.687 KM.

“Ovim je, nakon skoro decenije, USK u novu kalendarsku godinu ušao sa usvojenim budžetom. Budžetski okvir je realno planiran za sve kategorije koje se oslanjaju na budžet, uključuje demografske mjere kroz sve resore te ima i razvojnu komponentu koja prati potrebe realnog sektora i realizaciju projekata od značaja za razvoj ovog dijela Bosne i Hercegovine” kaže premijer USK Nijaz Hušić.

Između ostalog, u novi budžet uvrštene su brojne stavke i to naknade nezaposlenim porodiljama 12 mjeseci u iznosu od 500 KM.

Izdvojit će se 200.000 KM i za Sportsku dvoranu Ključ, a povećava se i iznos za poslovne zone općina i gradova u iznosu od 1.200.000 KM.

Posebno je interesantna stavka koja se tiče vrtića te je za njihovu izgradnju i dogradnju izdvojeno 200.000 KM. Sredstva za privatne i državne vrtiće povećana za 700.000 KM. Za svako treće dijete u porodici obezbijeđen je i besplatan vrtić.

Novim budžetom izdvojeno je i 500.000 KM za rješavanje stambenog pitanja mladih u 2025. godini. Uvedena je posebna mjera podrške za višečlane porodice.

“Izdvaja se 150.000 KM za subvenciju kirije stana i kuće mladih. Također uvedena mjera za višečlane porodice sa troje i više djece. Za 450.000,00 KM povećan iznos prema RTV USK. Za Aerodrom Bihać izdvaja se 200.000 KM”, rekao je zastupnik u Skupštini USK Azhar Sejarić.

Nastavi čitati

USK

Usvojen budžet Unsko-sanskog kantona za 2025. godinu

Published

on

By

Skupština Unsko-sanskog kantona je na današnjoj sjednici sa 20 glasova ZA usvojila Budžet Unsko-sanskog kantona za 2025. godinu.
Budžet Unsko-sanskog kantona za 2025. @TAG. godina utvrđena u iznosu od 390.517.687 KM.
– Ovim je USK nakon skoro decenije ušao u novu kalendarsku godinu sa usvojenim budžetom. Budžetski okvir realno je planiran za sve kategorije koje se oslanjaju na budžet, uključuje demografska mjerenja kroz sve sektore i ima razvojnu komponentu koja prati potrebe realnog sektora i realizaciju projekata značajnih za razvoj ovog dijela Bosne i Hercegovine, kaže premijer USK Nijaz Hušić.
Dodjela za strateške sektore održavana su na istoj razini ili povećana u odnosu na prethodno razdoblje, navodi Danko Jakšić, ministar financija.
– Ove godine ćemo uložiti više od 11 miliona KM u poljoprivredu. Direktno ćemo investirati u industriju i plasirati 8 miliona KM za projekte poduzetnicima. Stvaramo ambijent u kojem proračunski okvir uključuje podršku ljudima s poslovnim idejama, obrtnicima, mladima koji žele ostati, raditi i živjeti ovdje, u svom gradu i svojoj zemlji. Putem Ministarstva za boračka pitanja pripadnika boračke populacije, prema Zakonu o dopunskim pravima boraca, planirali smo 10 miliona KM. Kroz sektor obrazovanja, uz plate prosvjetnih radnika u skladu sa kolektivnim ugovorima, planirali smo višemilionska ulaganja u rekonstrukciju i opremanje školskih objekata. Zadržali smo razinu izdvajanja za opremanje policije. Važan segment našeg rada je ulaganje u projekte važne za gradove i općine unutar USK, za koje smo u ovoj godini uložili oko 8 miliona KM, a ovogodišnji budžet uključuje i bespovratna sredstva za sufinansiranje i finansiranje projekata za niže nivoe vlasti. Ulaganja u sport i kulturu su veća od 1,5 miliona KM. Stipendije ćemo ispratiti studente preko Ministarstva za boračka pitanja i Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, a kroz Ministarstvo graditeljstva nastavljamo program pomoći mladima u smještanju prve stambene jedinice… Postoji niz stavki, širom svih sektora, koje odražavaju namjeru Vlade USK da budžet realno i pravedno prati sve segmente u nadležnosti kantonalne vlasti, kažu Hušić i Jakšić.
Nastavi čitati

USK

Grad Bihać i USAID organizovali Poslovni forum bihaćke dijaspore i privrednika

Published

on

By

Poslovni forum bihaćke dijaspore i privrednika pod nazivom “Uspješna priča i izvor napretka“, održana je danas u Bihaću s ciljem uspostavljanja dugoročne saradnje s dijasporom. Forum je otvorio gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, koji je istaknuo značaj stvaranja povoljnog ambijenta za investicije iz dijaspore.

“Bihać je otvoreni grad koji teži stvaranju uvjeta za dolazak investicija. Zajedno s USAID-om radimo na projektu ‘Dijaspora invest’, koji omogućava našim ljudima iz dijaspore da ulažu u svoju domovinu. Uprkos izazovima, nastojimo pružiti prilike onima koji žele razvijati ili unapređivati svoj biznis ovdje “, rekao je Sedić.

U okviru foruma održana je i panel-diskusija u kojoj su učestvovali Armin Alijagić, predsjednik organizacije “Naša perspektiva“ i lokalni partner na USAID projektu „Dijaspora invest“, te Sandra Alešević, predstavnica Bosanskog akademskog društva u Austriji.

Alijagić je naglasio važnost saradnje s lokalnim zajednicama kako bi se povećali kapaciteti za rad s dijasporom.

“Projekt ‘Dijaspora invest’ uspostavio je partnerstva s 30 općina i gradova u BiH, uključujući Bihać. Cilj nam je povećati svijest dijaspore o razvojnim potencijalima Bihaća i olakšati njihov angažman u rodnom kraju”, istakao je Alijagić.

Sandra Alešević, porijeklom iz Bihaća, a trenutno zaposlenica austrijske državne službe, podijelila je iskustva iz Austrije.

“Austrija ima najveću stopu ulaganja u BiH. Naše društvo u Grazu organiziralo je privredni skup kako bismo ohrabrili naše građane na uspostavljanje prvih kontakata s domovinom. Spremni smo povezati potrebe BiH s praksama iz Austrije”, izjavila je.

Na forumu su predstavljene uspješne investicije bihaćke dijaspore te mogućnosti i olakšice koje Grad Bihać nudi potencijalnim investitorima.

FENA

Nastavi čitati

USK

Putni pravac Ključ-Bosanski Petrovac-Bihać otvoren za putnička vozila

Published

on

By

Prema posljednjim informacijama kojima raspolaže Informativni centar BIHAMK-a, putni pravac Ključ-Bosanski Petrovac-Bihać otvoren je za putnička vozila i manja teretna vozila.

I dalje ovom dionicom ne mogu saobraćati teretna vozila sa prikolicom i šleperi.

Zbog nepovoljnih zimskih uvjeta obustavljen je saobraćaj za sve kategorije vozila na putevima:

  • Drvar-Bosanski Petrovac,
  • Drvar-Glamoč,
  • Glamoč-Mlinište,
  • Kupres-Novo Selo,
  • Kotor Varoš-Teslić (Borja),
  • Banja Luka-Kotor Varoš-Kneževo,
  • Posušje-Blidinje.

Zabranjen je saobraćaj za teretna motorna vozila na putevima: Glamoč-Livno, Strmica-Bosansko Grahovo i Drvar-Bosansko Grahovo.

Upozoravamo na dionice preko planinskih prevoja, gdje mjestimično ima ugaženog snijega i leda. Dodatne poteškoće vozačima pričinjava jak vjetar, koji stvara snježne nanose.

Zbog težine snijega na brojnim dionicama česta su obaranja stabala na kolovoz. Savjetujemo vozače da na put ne kreću bez odgovarajuće zimske opreme.

Zbog otežanih zimskih uvjeta obustavljen je saobraćaj za teretna vozila na graničnom prelazu Izačić. Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja za putnička vozila.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije