Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Novi režim na granicama: Ako je s vama u automobilu rođak iz BiH, policija vas može vratiti

Published

on

Na 12 velikih prijelaza granicu mogu prolaziti građani svih zemalja, a na 12 manjih graničnih prijelaza mogu samo državljani Europske unije

 

U zraku i na kopnu slovenska policija nadzire granicu. “Nešto se zbiva. Jutros oko 9, 10 sati bio je slovenski helikopter ovdje u patroli”, ispričao je Vid.
Od subote novi režim. Policija će stalno biti prisutna, neće kontrolirati sva vozila, ali će se na svim prijelazima provoditi selektivne kontrole. Izdvajat će se pojedina vozila i provjeravati dokumenti.

Na 12 velikih prijelaza granicu mogu prolaziti građani svih zemalja, a na 12 manjih graničnih prijelaza mogu samo državljani Europske unije.

 

Što znači, primjerice, ako je s vama u automobilu rođak iz Bosne i Hercegovine, policija vas može vratiti natrag, kazala je reporterka Dnevnika Nove TV Matea Ćorić Brunović.
“Ako se neko nađe na pogrešnom graničnom prijelazu, mi ćemo ga preusmjeriti. U suprotnom, policija ima mogućnost izreći upozorenje ili sankcije prema Zakonu o prelasku državne granice”, pojasnio je direktor Uprave uniformirane policije GPU Marko Gašperlin.

Ponovno se uvode stari, mali granični prijelazi koje su koristili građani pograničnih mjesta. Prije Schengena prolazili su s potvrdama.
Martin iz Slovenije je svoju bacio, vjeruje da se to neće vraćati. “To bude trajalo par dana dok se ne srede stvari. Izgleda bu policija opet došla na granice gdje je prije bila”, rekao je.
Očekuju da bi od sutra mogli biti manji zastoji u prometu. “Moguće da ćemo čekati nekih desetak minuta ovisno o tome koliko će Slovenaca putovati u Hrvatsku. Ja redovito putujem u Hrvatsku”, dodala je Veronika.
Policajci će biti uz prometne trake, a ne u kućicama. Uz provjeru dokumenata moguća je i provjera vozila.
“Ja se nadam da za nas koji radimo u Sloveniji da će osmisliti jednostavniju varijantu da možemo lakše prolaziti granicu, a ne da svaki dan čekamo sat, dva, tri dok oni izvrše potpune kontrole”, naglasila je Sandra Čota.
Boris Abramović koji isto radi u Sloveniji nada se da kontrole neće biti stroge.
“Ne očekujem nikakvih gužvi, nikakvih problema niti s hrvatske niti sa slovenske strane”, kazao je.

Na granicama ne bi trebalo biti većih gužvi i čekanja, većina vozila prolazit će bez zaustavljanja, a ona koja policija odluči zaustaviti, izdavajat će se sa strane da ne ometaju promet.

Uživo sa slovensko-hrvatske granice javio se reporter Dnevnika Nove TV Domagoj Mikić koji je rekao da su iz slovenskih državnih autocesta poručili da je sve spremno.
“To neće biti provjere kojima smo svjedočili prije Schengena. Dakle, policajci će biti vani, neće biti u kućicama, neće tražiti nikakve dokumente, nego će se raditi profilacija”, pojasnio je Mikić koji je razgovarao s kriminalistom Željkom Cvrtilom.
Postoje dva načina, rekao je Cvrtila, prema kojima će policija postupati – prvi je kada traže određeni profil vozila ili osobe, a drugi kada nemaju takvih saznanja, već prate druge karakteristike.
U prvoj fazi pregledavaju se dokumenti, a zatim, ako policija zaključi da je to potrebno, pregledava se i vozilo.
“To će biti mjere malog učinka zato što imate najveći broj prelazaka ilegalnih. Oni koji su i prije ulazili, nisu ulazili na legalne granične prijalaze, nego na ilegalne prijelaze. Tu postoji ta opasnost”, rekao je Cvrtila.

 

Granični prijelazi na kojima će prisustvo policije biti stalno i na kojima smiju prelaziti i građani država koje nisu članice Evropske unije su, odnosno oni koji imaju pasoš Bosne i Hercegovine su: Plovanija/Sečovlje, Kaštel/Dragonja, Požane/Sočerga, Pasjak/Starod, Rupa/Jelšane, Brod na Kupi/Petrina, Jurovski Brod/Metlika, Bregana/Obrežje, Lupinjak/Dobovec, Macelj/Gruškovje, Dubrava Križovljanska/Zavrč i Mursko Središće/Petišovci.
Granični prijelazi za željeznički saobraćaj na kojima mogu prelaziti svi putnici, bez obzira koje dokumente posjeduju su: Rakitovec, Ilirska Bistrica, Metlika, Dobova, Rogatec, Središče ob Dravi i Lendava.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Najčitanije